Atari ST demos

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
Στο demo που είχαν υποκλιθεί οι amigades,PCades ήταν της Omega το Grotesque μόνο για Αταρι STE 1 ΜΒ. Όπως πολύ καλό και το Brain Damage. O blitter kai o 4καναλος ήχος επαιρναν φωτιά!

Για τα άπαντα demos σε όλα τα συστήματα εδω : http://pouet.net/prod.php?which=15386
 
Δεν νομίζω να υπάρχει demo του st που να είναι καλύτερο από Amiga
 
Για να δουμε τι θα ανταπαντησει η famiglia :cool:
 
Ωχ Προβλέπω έντονη μάχη!!

*Ο akmakas σφυρίζει...Φρρρρρ. .* Παίδες ποντάρω 10 euro υπέρ του geoanas...Τα στοιχήματα άνοιξαν! :D
 
rigardie είπε:
Δεν νομίζω να υπάρχει demo του st που να είναι καλύτερο από Amiga
Αν έλεγες για τον Ste θα θα διαφωνούσα. Ή για τον Falcon σε σχέση με την Amiga 1200. Για τον St έχεις δίκιο...... Ασε που την αντίστοιχη χρονική περίοδο με τον St υπήρχε η Amiga 1000 με 256 ΚΒ μνήμης που δεν έτρεχε καν demos....
 
Δεν ξέρω αλλά εγώ ποτέ δεν σνόμπαρα τον ST...Ενώ έβγαζε λιγότερα χρώματα στην οθόνη από την amiga τα παιχνίδια δεν φαινόταν να υστερούσαν πουθενά! το μόνο πράγμα που έχανε καθαρά ο ST ήταν ο ήχος Έχω παίξει πολλά παιχνίδια στον Atari και μπορώ να πω πως τα απόλαυσα…Δεν θα ξεχάσω τις κόντρες που έκανα με ένα παλιό μου φίλο στο RVF Honda!!!Τι Παιχνίδι και αυτό ρε παιδιά!
 
Μιλάω διπλωματικά απλά πιστεύω ότι ο falcon θα ήτανε πολλή καλό μηχάνημα εάν περπατούσε αλλά σίγουρα με μια ppc Amiga με grex η mediator απλά δεν θα είχε τύχη(εδώ που τα λεμέ δεν έχει τύχη και με μια Amiga 1200 me 030 επάνω).

Υπάρχει ένα site με πολλά demos για Amiga θα επανέλθω

Rigardie υποψήφιος falconas
 
Όταν θα γίνεις με το καλό falconas σε περιμένουν εκπλήξεις που θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις.... Όσο για την Αμιγκα 1200 με 030 σου απαντάω Falcon με 060..
 
"Hmmm" ! Αυτό κι αν είναι demo ! μόνο για Falcon φυσικά ! :diablotin:

Μην μιλήσω και για ...

http://www.avena.com/ :diablotin:

Αυτή τη στιγμή είμαι σε περίοδο μαζέματος demo για Falcon και αξιολόγησης.

Περισσότερα στο μέλλον !

Η Amiga πάντα με συνάρπαζε και με συναρπάζει επίσης.

(Γι αυτό και πήρα και την CD32 και έβγαλα μαζί με τον Frostwork τις compilations CD32 - 444 και CD32 - 888, ειδικά η τελευταία είναι 50% δικό μου πνευματικό τέκνο).Ελπίζω να κατέχετε τα σχετικά ISOs :)

Εξάλλου επόμενος αγοραστικός μου στόχος μια Α600 και μια Α1200.

(Τις γυροφέρνω στο Ebay και κάποια στιγμή θα μου κάτσουν ) :diablotin:

MOTOROLA FOR EVER !
 
Έχω 3 PPC amiga οπότε 060 δεν μου λέει τίποτα θα σου στείλω ένα link από την φετινή dte όπου παίζεται χαλαρά ένα demo από amiga 1200 με AGA χαλαρά Amiga.

Πάντως ψάχνω για έναν falcon 060 ποσο πάει περίπου pci δεν έχει έτσι?

Υπάρχει κάποιο κατάστημα όπως το amigakit.co.uk της amiga??

Emulator για falcon δεν υπάρχει έτσι??
 
Χμμ δεν το μελετατε το forum.... :cool:
 
Cd32??? Τώρα είναι σπάνιο κομμάτι geoanas...καλή αγορά!
 
rigardie είπε:
Έχω 3 PPC amiga οπότε 060 δεν μου λέει τίποτα θα σου στείλω ένα link από την φετινή dte όπου παίζεται χαλαρά ένα demo από amiga 1200 με AGA χαλαρά Amiga.Πάντως ψάχνω για έναν falcon 060 ποσο πάει περίπου pci δεν έχει έτσι?

Υπάρχει κάποιο κατάστημα όπως το amigakit.co.uk της amiga??

Emulator για falcon δεν υπάρχει έτσι??

http://perso.orange.fr/didierm/ct60/index-e.htm

http://www.czuba-tech.com/accueil/english/welcome.htm
 
Ευχαριστώ για τα links ελπίζω σε λίγο καιρό να έχω και εγώ ένα falcon δυνατό! ,το cd32 είναι ένα πολλή όμορφο μηχάνημα και καλή παιχνιδομηχανή (έχω και εγώ ένα τέτοιο!!)
 
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Ο base falcon ήταν πολύ πιο μπροστά από μια base Α1200.

Δεν έχει σημασία τι επεκτάσεις βγήκαν αργότερα. Αυτό ήταν καθαρά θέμα τρίτων εταιριών, και αν η πλάστιγγα ως προς το πλήθος των επεκτάσεων έγυρε προς την Amiga, ήταν λόγω της μεγαλύτερης διάδοσης της.

Και μην ξεχνάμε ότι ο 060 στον falcon ανεβαίνει άνετα μέχρι τα 100Mhz, λόγω της ram του, πράγμα που στην Amiga δεν θα δούμε ποτε :rolleyes:
 
Βρε MrZammler O falcon 060 πάει στην κατηγορία της Amiga 4000!! εκεί σε θέλω!

Τι μπορεί να σου κάνει η 1200 με ένα φτωχό 68020C΄στην πλάτη στα 14 Mhz
 
Συγκρινα base μηχανήματα, όπως βγήκαν από τη μάνα τους :D

Αν βάλουμε κάτω τώρα τις επεκτάσεις, άσε, χαμός... Θα χάσουμε την αρχή και το τέλος...

(Έστησα και το Aranym χθές και ψάχνομαι... Τόσα χρόνια amigas και αισθάνομαι ξανά πολύ newbie με τους Atari...) :D

Παρεπιπτόντως, έχω ένα 520STE κάπου αλλά με πρόβλημα... 1-2 φορές που δοκίμασα έβγαζε μόνο κάτι κάθετες γραμμές στην οθόνη (κάτι δεν πάει καλά με την μνήμη του?), πρέπει να τον προσπαθήσω ξανά, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση...
 
Πολλές φορές τα ολοκληρωμένα από την πάροδο του καιρού και την υγρασία Χρειάζονται μια μικρή συντήρηση!!! Άνοιξε τον ST βγάλε το τεράστιο μεταλλικό καπάκι και καθάρισε πολύ καλά όλες τις σκόνες με ένα πινέλο. Με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά τώρα φύσα την πλακέτα σε απόσταση 30 Cm περίπου και για 5 λεπτά. Πάτησε τώρα με τα δάχτυλα σου όλα τα ολοκληρωμένα απαλά θα ακούγεται ένας κρατσανιστός ήχος! Μόνταρε πάλι…Ίσως έτσι να ανοίξει και πάλι Το θρυλικό μηχανάκι της Atari..μόνο που θα ξυπνήσει πολλά χρόνια μπροστά! Ο καθαρισμός αυτός είναι must για κάθε παλιό μηχάνιμα αλλά πρέπει να μπορείς να το κάνεις! Εάν πιστεύεις πως δεν είσαι ικανός τότε μην το κάνεις.Δώσε την στον Pooky(1)αυτός θα μπορέσει σίγουρα!
 
Μπα, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, αν και ένα μικρό καθαρισμα του είχα κάνει (όπως σε όλα τα θύματα... εεεε, μηχανήματα ήθελα να πώ, που πέφτουν στα χέρια μου).

Θα δοκιμάσω περισσότερο πάντως, αν και θυμάμαι ότι πειράζοντας τα 30πινα simmaκια που είχε πάνω άλλαζε το pattern των γραμμών...
 
Πίσω
Μπλουζα