(Atari ST) Ntpad joypad (του Tomorrow Magazine)

NikiforosST

RetroActive
Joined
30 Νοέ 2008
Μηνύματα
275
Αντιδράσεις
2
Καλημέρα! τελικά κατάφερα και έφτιαξα το joypad που έδινε δώρο σε κάποιος τεύχος του, το περιοδικό Tomorrow και το οποίο μας θυμίζει αυτό από το playstation 1,να παίξει στον Atari ST*, βέβαια δεν είναι ο ορθός τρόπος όπως κάνουμε με τα joysticks και αυτό γιατί το συγκεκριμένο έχει ένα τσιπάκι στο οποίο περνάνε όλα τα καλώδια εκτός το μαύρο αυτό δλδ που είναι η γείωση. Έτσι για να παίξει αναγκάστηκα να κολλήσω κάθε καλώδιο στις άκρες των σημείων που πατάμε. Πίστευα ότι δεν θα παίζει ίσως, αλλά τελικά παίζει μια χαρά! οι συνδέσεις στο 9pin καλώδιο είναι όπως είπε για το joystick ο Santosp. Για το fire έβαλα το κουμπί start επειδή αυτό με βόλευε και ήταν ποιό εύκολο να κολληθεί, έβαλα και 2 ακόμα αλλά απεβίωσαν μάλλον στο κλείσιμο των πλαστικών. Οπότε μετά έπαιξα μερικά από τα αγαπημένα μου games : bubble bobble, xenon, zynaps, vixen ktl και παίζει μια χαρά! Γιαυτό αν έχετε το συγκεκριμένο joystick και σας είναι άχρηστο μιάς και βγάζει σε parallel port, αρχίστε να το μετατρέπετε για τον ST σας!

JoypadAtariST1.jpg


JoypadAtariST2.jpg
 
:D :D

Ωραιος! Σαν του playstation ειναι το joystick. Ακομα και αν μπερδευε το ολοκληρωμενο, που δεν υπηρχε περιπτωση γιατι ειναι πυλες αναστροφες ως προς τις εξοδους, μπορουσες να κοψεις τις γραμμες, ή να το <<ξεριζωσεις>> :D .
 
τι εννοείς με αυτό??? δεν ξέρω καν πως γίνεται! εννοουσα ότι τα καλώδια δεν επικοινωνούν με τις επαφές χωρίς αυτό, γιαυτό τα κόλλησα έτσι.
 
Οχι σωστα το εκανες. Εγω ανεφερα τι μπορουσε να κανει καποιος σε περιπτωση που υπηρχαν βραχυκυκλωματα, εξαιτιας του ολοκληρωμενου. :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα