Atari STF απορίες...

Amigos

RetroMasteR
Joined
15 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.505
Αντιδράσεις
44
προσπαθώ να θυμηθώ αλλά δεν μπορώ...ο atari stf παιζει σε τηλεόραση?? και αν ναι πως? η μόνο σε μόνιτορ?? :help:
 
O stf den exei modulator opote theleis ena scart cable. An twra thelhseis kai ST high mporeis na xrhsimopoihseis ena kalwdio gia syndesh me SVGA.
 
telamonas.stokos είπε:
ξερω τι λεω..STF... :)

δεν μου λες φίλε ChrisTOS όταν λες scart cable..?? ένα απλό ότι να είναι ? η κάποιο ιδικά για atari stf?? και που θα το βρω... :help:
 
Είναι πολύ απλό να το φτιάξεις μόνος σου, το δύσκολο είναι να βρεις το 13 pin DIN που χρειάζεται... Τώρα για το που θα το βρεις δεν ξέρω αυτή τη στιγμή. Επέτρεψε μου να το κοιτάξω κάποια στιγμή αύριο.
 
καλά βρήκες άνθρωπο να φτιάξει καλώδιο... μήπως ξέρεις κανέναν να φτιάχνει?? με το αζημίωτο φυσικά... οκ ευχαριστώ θα περιμένω νέα σου..
 
κανείς άλλος αταρας δεν ξέρει τίποτα?
 
Tha prepei na psakseis gia 13 pin DIN. Otan to vreis ayto o opoiosdhpote hlektronikos pou exei kalai kai kollhthri mporei na sto ftiaksei. Ta schematics einai diathesima.
 
Ataras? Ti einai pali toyto? :p

Kane ena search sto ebay kai 8a vreis ena tetoio kalwdio pantws (eimai sxedon sigouros oti toulaxiston sto germaniko ebay yparxei enas typos pou kanei tetoia kalwdia)
 
Ναι, ναι και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα.

Μου έφερε ο αδερφός μου έναν AtariST (stfm πρέπει να ήταν, δεν ξέρω τη διαφορά) από τη Γερμανία και ενώ ήθελα να δω demos στο real thing δεν τα κατάφερα γιατί 1) η οθόνη ήταν ασπρόμαυρη (για την ψυλή ανάλυση του desktop, για δουλειά μόνο) και δεν μπόρεσα να το συνδέσω στην τηλεόραση (έχει το καλώδιο το μικρό το στρογγυλό (δεν ξέρω και πως τα λένε ντε, άσχετος είμαι από hardware) που μπαίνει αλλά δεν έβγαζε τίποτα). Τώρα αν χρειάζεται να κάνω soldering κανά καλώδιο με schematics, και με αυτά είναι άσχετα οπότε αν υπάρχει κάποιος στο ebay που να πουλάει έτοιμα θα το αγόραζα. Πρέπει να δω μια μέρα AtariST demos στο real thing. Βαρέθηκα να τα βλέπω σε emulator :p

Έχει 2 χρόνια και βάλε που έχω αυτόν τον ατάρι και δεν το κάνω τίποτα. Κάποια μέρα θα το ψάξω πάντως..
 
STF = Sixteen Thirty-two Floppy

STFM = Sixteen Thirty-two Floppy Modulator
 
Πίσω
Μπλουζα