ATARI XL και παράπονα για την υποστήριξη στην Ελλάδα.

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
139
Ο Atari 800 XL ήταν και είναι κάτι πολύ ξεχωριστό για εμένα και πάντα θα βρίσκεται σε ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου. Εν αντιθέσει με τους περισσότερους computer χρήστες που είχαν την πρώτη τους Η/Υ στενή επαφή με κάποιον ευρωπαϊκό αντιπρόσωπο του είδους , εγώ είχα την τύχη να ξεκινήσω κατευθείαν με το αμερικανάκι και ως φυσική συνέπεια αυτού δεν έμαθα σε περίεργους συμβιβασμούς και ημίμετρα.

Τα ATARI 8bit έφτασαν ευτυχώς από νωρίς στην χώρα μας και τα πράγματα λογικά θα μπορούσαν να είναι τέλεια, όμως στην συνέχεια οι εξελίξεις δεν ήταν δυστυχώς τόσο καλές .

Ενώ η εδώ αντιπροσωπία φαίνεται να ξεκίνησε με πολύ μεράκι την προώθηση του μηχανήματος ακόμα και με με εξελληνισμένο εκπαιδευτικό software , παρόλα αυτά άρχισε σιγά σιγά να χάνει ολοένα και περισσότερο το τρένο.

Το βαρύ όνομα της ATARI δεν έφτανε από μόνο του για να ενισχύσει τις πωλήσεις που στην εδώ κοινή γνώμη είχε ταυτιστεί αποκλειστικά με το παιχνίδι και την ψυχαγωγία και σε καμία περίπτωση με το computing.

Η διαφήμιση ήταν αρχικά ανεπαρκής και αργότερα έγινε πραγματικά ανύπαρκτη!

Το να βρεις και να αγοράσεις καινούριο software σύντομα έγινε μια πολύ δύσκολη διαδικασία ενώ η πιθανότητα να διαβάσεις ένα Game review ή ένα νέο σε κάποιο περιοδικό του είδους , άπιαστο όνειρο. Η αγορά και ανάγνωση ξένου τύπου όπως το επί πολλά χρόνια πιστό ATARI USER ήταν πια μονόδρομος.

Κάτι που θυμάμαι έντονα ήταν οι συσκευασίες των παιχνιδιών της ATARI που αγόραζα από την εδώ αντιπροσωπία . Δεν είχαν την κλασική μορφή που είχαν τα άλλα formats , αλλά οι κασέτες ήταν κλεισμένες σε χάρτινους "φακέλους" που φέραν το κόκκινο σήμα και λογότυπο της ATARI.Οι οδηγίες ήταν πάντα γραμμένες στη γλώσσα μας! Παρόλα αυτά ζήλευα που δεν ήταν όπως των άλλων formats με screen shots κτλ.

picture.php
Παλαιά φωτογραφία από το αρχείο μου βγαλμένη από τον αδερφό μου!


Ο 800 XL σε πλήρη πολεμική ετοιμότητα έτοιμος για μάχη! Διακρίνονται και οι ιδιόμορφοι χάρτινοι φάκελοι-συσκευασίες που δυστυχώς δεν σώζονται πια!








Η κατάσταση αργότερα δεν άλλαξε ( αν δεν χειροτέρεψε ) ούτε με την αλλαγή της πολεμικής ATARI ST εμφάνισης της σειράς XE. Τα ATARI 8 bit δεν κατάφεραν να γίνουν πολύ γνωστά στην χώρα μας και κατάντησαν να γίνουν υπόθεση ενός κλειστού ιερατείου. Όσοι όμως τα γνώρισαν από κοντά δύσκολα κατέβηκαν από το άρμα της ATARI.Όπως έχω πει και παλαιότερα από γαλάζια παιδιά του ουρανού έγιναν πράσινα παιδιά της χλωροφύλλης (ATARI ST!!!). Με νοσταλγία θυμάμαι τον πρώτο μου computer μα νοιώθω και μεγάλη πίκρα για την υποστήριξη που είχε στην χώρα μου. Σε ευχαριστώ ATARI για όλα αυτά που μου πρόσφερες!

ΥΓ. Σε παρακαλώ καλό μου PIXEL.....βάλε κανένα review για ATARI XL please !!!! :bow:
 
Συγκινητικό, εκπληκτικό, μοναδικό!!!

:icon_cry: :worship: :headbangdude:

Η φωτογραφία με έκανε να ανατριχιάσω...

Αυτούς τους φακέλους, δεν τους ήξερα. Περιείχαν τις κασσέτες με την άσπρη ετικέτα φαντάζομαι...

Εγώ αγόραζα παιχνίδια (κυρίως budget, διότι μόνο αυτά έφερνε) από ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών εδώ στην Πάτρα...

Τα είχε σε μια γυάλινη βιτρίνα (κασσέτες μόνο) και πήγαινα κάθε δίμηνο να πάρω ένα παιχνίδι και κυρίως στις γιορτές ή όταν έφερνα καλούς βαθμούς. Πάλι καλά να λέμε που υπήρχε και αυτό το κατάστημα, καθώς δεν ξέρω που θα έβρισκα αλλού...

Πραγματικά η υποστήριξη δεν ήταν καλή με συνέπεια να είναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι κάτοχοι αυτού του μηχανήματος στην Ελλάδα... Κρίμα, αν αναλογιστεί κανείς τις δυνατότητες αυτού του υπολογιστή όπως και της σειράς ΧΕ...

Δυστυχώς η υποστήριξη από το PIXEL, περιοριζόταν σε κάποια listings (πάλι καλά να λέμε)...

Στο PIXEL πάντως, θυμάμαι, είχα πετύχει ένα preview για ένα παιχνίδι με αεροπλάνα για τους XL/ΧΕ... Μη φανταστείς τίποτα τρελλό. Πέντε αράδες όλες κι όλες...

Θα ψάξω να το βρώ...
 
Turrican.. απλα εγραψες φιλε μου! Τον XL τον ειχα παντα παρεξηγημενο καθως δεν υπηρχε αντιπροσωπεια εκει που εμενα, αλλα πολυ αργοτερα μεταλαχθηκε μια των Apple και εβαλε και Atari ST και 2600jr (!), αφηνοντας τον 8bit κοσμο των Atari στην αφανεια για μενα.

Και η φωτο αυτη, ολα τα λεφτα μιλαμε. Οντως ηταν ολα εργοστασιακα και προσωπικα τα προτιμω απο τις χιλιες εικονες και διαφημισεις στις κασσετες των αλλων format.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! :thanx2:

DINO αν μπορέσεις να βρεις τον φάκελο φωτογράφησε τον οπωσδήποτε!!!! :please:

Ναι! Οι άσπρες κασέτες περιέχονταν στους φακέλους!

Χα! Χα! Τα ατελείωτα listings του PIXEL...όχι άλλα ERRORS δεν αντέχω!!! :p

phil_vr Πάλι καλά που κατάφερες να πάρεις μια επαρκέστατη ATARI δόση!!! :cheers: Χαίρομαι που σου άρεσε η φωτογραφία!!! Αριστερά διακρίνεται ένα παιχνίδι που οδηγούσες ένα διασωστικό ελικόπτερο!! Τα αυτοκόλλητα που φαίνονται τα είχε βγάλει η ATARI προφανώς για τα αυτοκίνητα στα πρότυπα του χρωματιστού μήλου!!! ;)
 
Μπράβο Turri... η φωτογραφία είναι αυτό που λέμε ''μία εικόνα = χίλιες λέξεις'' πραγματικά!
 
Μητσο τον έχεις ακόμα τον 800 ή μπα..;
 
Ωραιο θεμα Turrican,οντως ο Atari XL δεν ειχε ακουστει πολυ στην Ελλαδα,και ετσι δεν γνωριζα πολλα για τον ΧL.
 
Προ internet εποχής, δεν ήξερα καν την ύπαρξη του xl, μόνο την κλασσική τριάδα (CPC, ZX, C64). Κρίμα γιατί ήταν πολύ ahead of it's time μηχάνημα...
 
Turrican είπε:
Αριστερά διακρίνεται ένα παιχνίδι που οδηγούσες ένα διασωστικό ελικόπτερο!!
Και εννοειται οτι μιλαμε για το Super Huey ετσι? ;)

Αυτη η φωτο με τον Ataro-σωρο (!) turrican, θα μπορουσε καλιστα να χρησιμοποιηθει σε διαφημιστικο καταλογο για τον XL!
 
Turrican είπε:
Αριστερά διακρίνεται ένα παιχνίδι που οδηγούσες ένα διασωστικό ελικόπτερο!!
Και εννοειται οτι μιλαμε για το Super Huey ετσι? ;)

Αυτη η φωτο με τον Ataro-σωρο (!) turrican, θα μπορουσε καλιστα να χρησιμοποιηθει σε διαφημιστικο καταλογο για τον XL!

ASiC είπε:
Προ internet εποχής, δεν ήξερα καν την ύπαρξη του xl, μόνο την κλασσική τριάδα (CPC, ZX, C64). Κρίμα γιατί ήταν πολύ ahead of it's time μηχάνημα...

Ολοι θυματα της ιδιας "τριαδας" πεσαμε ASiC! Μπορω να πω μαλιστα οτι και τα BBC ετυχαν καλυτερης υποστηριξης, καθως στην παιδοπαρεα μας τοτε, υπηρχαν και 2 απο αυτα αναμεσα στους 3 "σωματοφυλακες"! Αλλα δεν ξεραμε κανεναν που να ειχε Atari XL/XE, περα απο τα παλια μας VCS και αργοτερα τα νεοφερθεντα ST!
 
μια απο τα ιδια ....τον εμαθα προσφατα με το internet βλεπεις εζησα την εποχη που μεσουρανουσε ο 6128 !

ναι αν και αρχισα με 2600 και προχωρησα στον 6128 και μετα σε Α 500+ ποτε δεν ακουσα για τον 800...η αταρι εδω στην ελλαδα μεταπηδησε εμπορικα στον st...! :wait2:
 
Εγώ τον είχα δεί τον 800αρη...αλλά και κάποιον 130ΧΕ... και μάλιστα πρίν αγοράσω τον Amstrad! Μάλιστα μου άρεσε περισσότερο ο σχεδιασμός αυτών των μηχανημάτων... αλλά όποιον και αν ρωτούσα δεν ήξερε να μου πεί τίποτα για αυτά. Είδα ότι δεν έγραφε τίποτα και το Pixel... και έτσι πήρα τον 6128...αν και προερχόμουν επίσης από το επικό 2600!
 
Stanfromgreece είπε:
Μπράβο Turri... η φωτογραφία είναι αυτό που λέμε ''μία εικόνα = χίλιες λέξεις'' πραγματικά!
Χάρηκα που σου άρεσε Stan!!

Rygar είπε:
Μητσο τον έχεις ακόμα τον 800 ή μπα..;
Και βέβαια τον έχω , όπως επίσης και τον 65XE!!! ;)

vagosgta3 είπε:
Ωραιο θεμα Turrican,οντως ο Atari XL δεν ειχε ακουστει πολυ στην Ελλαδα,και ετσι δεν γνωριζα πολλα για τον ΧL.
Ευχαριστώ vagosgta3!!! Δυστυχώς σχεδόν κανένας δεν γνώρισε από κοντά αυτούς τους πολύ συμπαθητικούς H/Y!

phil_vr είπε:
Και εννοειται οτι μιλαμε για το Super Huey ετσι? ;)
Αυτη η φωτο με τον Ataro-σωρο (!) turrican, θα μπορουσε καλιστα να χρησιμοποιηθει σε διαφημιστικο καταλογο για τον XL!
Yes!!!!! ;)
 
Βρε 'συ αυτό πρέπει να το έχω κάπου και εγώ....είναι απίστευτο!!!! :bow:

Έπιασε τόπο ο κόπος της ανασκαφής DINO !!!! :cheers:

Η μεγαλύτερη πρόκληση που η εδώ αντιπροσωπία της Atari απέτυχε να αντεπεξέλθει , ήταν να κάνει γνωστό στην κοινή γνώμη ότι η Atari άρχισε να φτιάχνει και υπολογιστές!!!! Σε όσους συμμαθητές μου έλεγα ότι έχω Atari νόμιζαν ότι είχα κονσόλα! Έτρωγα τουλάχιστον 3 λεπτά για να εξηγώ ότι έχω και πληκτρολόγιο....και κασετόφωνο..και...και.... :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Atari = Games και όχι άδικα!

Πώς λέμε πήρα ένα Black & Decker, αντί για τρυπάνι; Ένα τέτοιο πράγμα...

Πραγματικά, αυτό που λες Turrican ήταν γεγονός... Μόλις τους έλεγα κι εγώ Atari, με κοιτούσαν και έλεγαν "αααααα παιχνίδια!"...
 
Πίσω
Μπλουζα