"Audio Out" σε Spectrum

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
263
Έχω ένα ηχειάκι σαν αυτό της φωτογραφίας. Έχει είσοδο για πηγή και ένα μικρό ενισχυτή που φορτίζει μέσω USB.

20sc6cw.jpg


Το ερώτημα είναι. Αν από το ηχείο του 48άρη βγάλω ένα μονοφωνικό audio καλώδιο και το συνδέσω στον "μπόμπο" δεν θα ακούσω κανονικά ήχο; Μου ακούγεται προφανές αλλά έλεγα μήπως ο Spectroumακος έχει τίποτα τερτίπια...

mcq2jq.jpg
 
Λογικα θα δουλεψει..απο οτι ξερω το speaker του spectrum ειναι "κανονικο" ηχειακι και οχι πιεζοηλεκτρικο και επομενως πιστευω οτι θα δουλεψει..δεν νομιζω οτι μπορει να γινει ζημια αν το κανεις,απλα να προσεξεις με τις κολλησεις στην πλακετα να μην γινει αλλου ζημια..
 
Γιατί σκέφτεσαι για soldering; Έχεις ήδη δοκιμάσει να συνδέσεις την 3.5mm κανονική έξοδο του Spectrum με το ηχείο σου χωρίς αποτέλεσμα;

Δεν βλέπω τι εμποδίζει να συνδέσεις την έξοδο MIC του Spectrum με το ηχείο με ένα συμβατικό καλώδιο 3.5mm σαν αυτά που έδιναν μαζί με το μηχάνημα.
 
Η αλήθεια είναι οτι το σκέφτηκα. Αλλά κάπου στο βάθος του μυαλού μου θυμάμαι οτι δεν μπορούσε ο Spectrum να βγάλει ήχο από εκεί. Μάλιστα θυμάμαι οτι η ROM Ψηφιακή είχε βγάλει ένα μαραφέτι που έβγαζε ήχο στην τηλεόραση. Τα έχω μπλέξει μάλλον...Όπως και να έχει θα δοκιμάσω το συντομότερο αρχικά αυτό που πρότεινε ο Maddog γιατί δεν μου αρέσει να βαζω χέρι σε παλιό hardware...
 
Αν έχεις ένα σετ ακουστικών από τα κλασσικά τύπου Walkman, μπορείς πρώτα να συνδέσεις αυτό και να δεις αν ακούς ήχο. Εγώ είμαι 99.99% βέβαιος ότι θα ακούς.
 
Θα το τσεκάρω σήμερα Maddog. Ο Spectrum μου σε ευχαριστεί που πιθανότατα θα γλυτώσει την εγχείρηση. :)
 
Ριξε καλουμπα απο το MIC στον ενισχυτη, φορτωσε το εισαγωγικο κομματι απο Stainless Steel, τσιταρε και την ενταση και λιωσε
 
Ρε Wally εσύ δεν θυμάσαι ενα περιφερειακό της ROM Ψηφιακή για ήχο στο Spectrum; Τι δουλειά έκανε εκείνο;
 
Το Rom Sound εβγαζε ηχο στο RF νομιζω
 
Υπήρχε ένα για ήχο στην τηλεόραση. Αυτό το βρήκα πριν από λίγο, διαφημίζεται σίγουρα στο τεύχος 12 του Pixel. Αλλά υπήρχε και άλλο ένα (που η μνήμη μου θεωρεί ότι λεγόταν Stentor) το οποίο πρέπει να έδινε έξοδο σε εξωτερικό ηχείο.

Έχω βαλθεί να το βρω, αλλά δεν έχω πολλά Pixel πρόχειρα ούτε χρόνο να τα κατεβάσω όλα τώρα...που θα μου πάει, αν δεν είναι της φαντασίας μου θα το βρω και αυτό!

EDIT: λοιπόν, δεν βρήκα αυτό ακριβώς, αλλά αυτό που βρήκα επιβεβαιώνει την άποψη μου νομίζω! Pixel τεύχος 15, σελίδα 26, κοίτα την εικόνα επάνω δεξιά με το αντίστοιχο κείμενο από κάτω. Αυτό ακριβώς θα πας να κάνεις και εσύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ριξεις μια ματια στη συνεντευξη του Μαυρογιαννοπουλου στο Phoenix 7 θα το δεις σε διαφημιση (ακομα και τη κασετα που χρησιμοποιουσαν στη παρουσιαση σε φωτο)
 
Maddog είπε:
EDIT: λοιπόν, δεν βρήκα αυτό ακριβώς, αλλά αυτό που βρήκα επιβεβαιώνει την άποψη μου νομίζω! Pixel τεύχος 15, σελίδα 26, κοίτα την εικόνα επάνω δεξιά με το αντίστοιχο κείμενο από κάτω. Αυτό ακριβώς θα πας να κάνεις και εσύ!

Wally είπε:
Αν ριξεις μια ματια στη συνεντευξη του Μαυρογιαννοπουλου στο Phoenix 7 θα το δεις σε διαφημιση (ακομα και τη κασετα που χρησιμοποιουσαν στη παρουσιαση σε φωτο)
Μπράβο, αυτό ακριβώς! Τελικά καλά θυμόμουν ο γέροντας... #)

Επειδή έκανα και ένα edit στο προηγούμενο post που με την αλλαγή της σελίδας στο thread μάλλον "χάθηκε", το παραθέτω εκ νέου. Stormwatch, μαλλον δεν θα χρειαστείς χειρουργείο κανενός είδους!
 
Γατος ο γιατρος :)
 
Update - Τελικά παίζει μια χαρά από το EAR.

ΤΗΑΝΧ
 
Πίσω
Μπλουζα