Bελάκια (Darts)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.879
Τα βελακια για μενα ειναι αλλο ενα συβολο των 80's μαζι με το γαλλικο μπιλιαρδο.Δεν υπηρχε μπιλιαρδαδικο η μαγαζι με arcades που να μην ειχε βελακια.Ωσοι δεν εβρισκαν θεση στα arcades η στο γαλλικο μπιλιαρδο επαιζαν βελακια.Μιλαμε για τρελα στοιχηματα και απειρες μπυρες μαζι με καθε παρτιδα.Παντα με νευριαζε που τουλαχιστων στα μαγαζια που πηγαινα δεν ειχαν πολλες μυτες γιατι τα βελακια ηταν τα κλασικα με τον πλαστικο κορμο και οταν εσπαζαν ολες και τελειωναν μαλωνα με τον μαγαζατορα γιατι δεν ειχε αλλες.Φυσικα διπλα στο βελακι υπηρχε η παραδοσιακη πενσα για να βγαζουμε της σπασμενες μυτες.Ακομα και τωρα παιζω σχεδον καθημερινα βελακια σε μαγαζι αλλα εχω και στο σπιτι και εκει προτιμω τα επαγγελματικα τα συδερενια και τους κλασικους στοχους αυτους που χρεισιμοποιουνται στα τουρνουα και οχι τους πλαστικους ηλεκτρονικους.Και επειδη ο παλιος στοχος τα εφτυσε εχω παραγγηλη και περιμενω με ανυπομωνησια να ρθουν τον στοχο ''Winmau Blade IV'' και 1 σετ βελακια ''Unicorn Authentic Steel Tip phase 5'' γιατι ηδη εχω ενα και τα θεωρω αν οχι τα κορυφαια βελακια ενα απο τα κορυφαια.Παντως νοσταλγω τα χρονια και της απειρες ωρες που τρωγαμε στα μπιλιαρδαδικα.
 
Ωραίο θέμα. Την διετία 1986-1988 που η οικογένειά μου έμενε σε μια βάση του ΝΑΤΟ στο Βέλγιο υπήρχε ψύχωση με τα darts. Φανταστείτε ότι οι διευθύνσεις του SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) οργάνωναν πρωτάθλημα darts (501) και έβλεπες αξιωματικούς 40-45 χρονών με τα βελάκια στο μπαρ! Θυμάμαι ότι ζήλευα τον πατέρα μου και ήθελα πολύ να συμμετάσχω αλλά έπρεπε να αρκεστώ στον στόχο που είχαμε εγκαταστήσει στο γκαράζ. Και βέβαια όπως λες ο εξοπλισμός ήταν πολύ σημαντικός, χρησιμοποιούσαμε αυστηρά darts των 26 γραμμαρίων με ατσάλινες μύτες.

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι φιλε alki.Eχω μεγαλη τρελα με τα βελακια και τα αγαπημενα μου παιχνιδια ειναι 501 και cricket.Φυσικα ολα τα παιχνιδια τα γουσταρω απλα αυτα τα δυο πιο πολυ.Πρεπει να ηταν πολυ καλη εμπειρια για σενα το σκηνικο που δηιγηθηκες παραπανω.Kαι οπως ειπες αποκλειστικα 26 γραμμαριων με ατσαλινες μητες αυτα χρεισιμοποιω και εγω.Τα συγκεκριμενα που εχω αλλα και που παρηγγηλα αλλο ενα σετ κοστιζουν 100 ευρω το σετ(3 βελακια).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήταν ωραία αν κάναμε ένα retrogathering με darts για μέλη του GRM αντί να παίζουμε μόνο Kick Off και Sensible Soccer! Βέβαια εσύ μας πέφτεις λίγο μακριά.
 
Να εισαι σιγουρος οτι θα ρχομουνα αν ποτε γεινοταν κατι τετοιο φιλε alki.
 
Πράγματι , σε πολλές ταινίες της εποχης αλλά και σε παιχνίδια (κυρίως adventures) υπάρχει κάπου στον τοίχο ένας στόχος και μερικά βελάκια ! Ένα ωραίο στοιχείο με τα βελάκια είναι ότι μπορείς να συνδιάσεις και άλλα πράγματα , π.χ. να προσθέσεις στο στόχο το πρόσωπο κάποιου μισητού !
 
Lol! Οκ, εγώ μάλλον δεν είμαι αυτό που λένε "κορίτσι" από σπίτι και για σπίτι! :D

Είχα ξεκινήσει να παίζω όταν ήμουν στο Αμέρικα, τα standard '01s games (301-501-701-901-1001 - ανάλογα με το πόσο χρόνο και πόσες μπύρες είχα!), προσπάθησαν να με μάθουν (με παταγώδη αποτυχία!) μια παραλλαγή με points & game play σαν του baseball (ούτε καν που τη θυμάμαι!), ενώ τώρα όποτε βρω ευκαιρία παίζω το highscore (στις χ ριξιές ποιος θα μαζέψει τους περισσότερους πόντους)...

Εμείς είμαστε για συνάντηση σε καμία pub στην Αγγλία! :D
 
Ειχα κανει τους τοιχους "σουρωτηρι"... :)
 
D@redevil είπε:
Lol! Οκ, εγώ μάλλον δεν είμαι αυτό που λένε "κορίτσι" από σπίτι και για σπίτι! :D
Είχα ξεκινήσει να παίζω όταν ήμουν στο Αμέρικα, τα standard '01s games (301-501-701-901-1001 - ανάλογα με το πόσο χρόνο και πόσες μπύρες είχα!), προσπάθησαν να με μάθουν (με παταγώδη αποτυχία!) μια παραλλαγή με points & game play σαν του baseball (ούτε καν που τη θυμάμαι!), ενώ τώρα όποτε βρω ευκαιρία παίζω το highscore (στις χ ριξιές ποιος θα μαζέψει τους περισσότερους πόντους)...

Εμείς είμαστε για συνάντηση σε καμία pub στην Αγγλία! :D
Aκριβως οπως το ειπες Daredevil για pub στην αγγλια ημαστε :D Εξω να βρεχει πολλες μπυρες στο τραπεζακι διπλα στο βελακι και 501 με της εξηνταρες να πεφτουν βροχη.Οχι απλα εισαι κοριτσι για σπιτι αλλα μακαρι ολες οι γυναικες να ηταν σαν και σενα.Με μπυρoνια,μπιλιαρδο,βελακια και arcades:D
 
metalcandyman είπε:
Aκριβως οπως το ειπες Daredevil για pub στην αγγλια ημαστε :D Εξω να βρεχει πολλες μπυρες στο τραπεζακι διπλα στο βελακι και 501 με της εξηνταρες να πεφτουν βροχη.Οχι απλα εισαι κοριτσι για σπιτι αλλα μακαρι ολες οι γυναικες να ηταν σαν και σενα.Με μπυρoνια,μπιλιαρδο,βελακια και arcades:D
Lol! Ε, ρε και ξέρω κόσμο που θα διαφωνούσε τα μάλα! :D

Α, και να σας ενημερώσω ότι η αγαπητή Kambia μου έκανε ένα εξαιρετικό δώρο (στόχο και βελάκια!), οπότε όταν έχω τα νεύρα μου, εξασκούμαι! :diablotin:
 
D@redevil είπε:
Lol! Ε, ρε και ξέρω κόσμο που θα διαφωνούσε τα μάλα! :D
Α, και να σας ενημερώσω ότι η αγαπητή Kambia μου έκανε ένα εξαιρετικό δώρο (στόχο και βελάκια!), οπότε όταν έχω τα νεύρα μου, εξασκούμαι! :diablotin:
Ας διαφωνουνε ωσοι θελουν εχω λογομαχησει με πολλους και κυριως με πολλες γιαυτο το θεμα αλλα εμενα η αποψη μου αυτη ειναι και δεν αλαζει :D Οποτε οταν με το καλο παιξουμε γαλλικο θα παιξουμε και βελακια σιγουρα.
 
Το cricket είναι το αγαπημένο μου. Άπειρες κόντρες και στοιχήματα (σε κάσες μπύρες πάντα :D ) To σπαστικό ήταν οταν πήγαινες στον υπεύθυνο του καταστήματος να ζητήσεις μύτες και σου έλεγε "δεν έχω!" Άντε να παίξεις μετά...

Ο παρακάτω στόχος είναι από κάποια γενέθλιά μου δώρο (αρχές 90ς). Δυστυχώς δε θυμάμαι που έχω βάλει τα darts (θα σας χρωστάω φωτογραφίες). To τελευταίο σετ που αγόρασα ήταν από το κατάστημα του Κλαουδάτου (χρόοοοονια πριν δλδ :p )

attachment.php


attachment.php
 
Μαλιστα,παντα ειχα την εντυπωση οτι παιζοταν στην Αμερικη και οχι τοσο Ελλαδα ,παντως και εγω επηρεασμενος απο και εγω δεν θυμαμαι τι ειχα τον δικο μου στοχο απο αφρολεξ και πολυχρωμους καλλιγραφικους κυκλους απο μαρκαδορους και βελακια κιτρινα πλαστικα απο τα πανακριβα με μεταλικη μυτη που ξεβιδωνε.


Ολα ακρως επαγγελματικα συνεργα!
 
Kambia είπε:
Το cricket είναι το αγαπημένο μου. Άπειρες κόντρες και στοιχήματα (σε κάσες μπύρες πάντα :D ) To σπαστικό ήταν οταν πήγαινες στον υπεύθυνο του καταστήματος να ζητήσεις μύτες και σου έλεγε "δεν έχω!" Άντε να παίξεις μετά...
Ο παρακάτω στόχος είναι από κάποια γενέθλιά μου δώρο (αρχές 90ς). Δυστυχώς δε θυμάμαι που έχω βάλει τα darts (θα σας χρωστάω φωτογραφίες). To τελευταίο σετ που αγόρασα ήταν από το κατάστημα του Κλαουδάτου (χρόοοοονια πριν δλδ :p )

attachment.php


attachment.php
Kλασικος στοχος της δεκαετιας του 90 ανθεκτικος και καλος και κοστιζε 15 χιλιαδες δραχμες αλλα ετσι και ηταν εξω και τον επερνε καμια ψιλοβροχη μετα γεινοταν για πεταμα.Ετσι την επαθα καποτε με τον συγκεκριμενο στοχο.Οπως βλεπω ομως αγαπητη kambia για 20 χρονων στοχος δεν φαινεται πολυ χρεισιμοποιημενος ;)
 
Ναι, δεν είναι πολύ χρησιμοποιημένος καθότι όταν η μαμά είδε 4-5 τρύπες στον τοίχο :p μου απαγόρεψε το παιχνίδι στο σπίτι! Οπότε μπήκε στην ντουλάπα και έμεινε εκεί.
 
Kambia είπε:
Ναι, δεν είναι πολύ χρησιμοποιημένος καθότι όταν η μαμά είδε 4-5 τρύπες στον τοίχο :p μου απαγόρεψε το παιχνίδι στο σπίτι! Οπότε μπήκε στην ντουλάπα και έμεινε εκεί.
Λογικοτατη απαντηση.Εξαλου ολοι μας πιστευω οτι ειχαμε τετοια προβληματα :D
 
Ωραίο θέμα, απο το καλοκαίρι, έχουν γίνει κατί καλές κοντρίτσες στον νέο μου ηλεκτρονικό στόχο, 301 rules ;)

DSC00093.jpg
 
nicksofar είπε:
Ωραίο θέμα, απο το καλοκαίρι, έχουν γίνει κατί καλές κοντρίτσες στον νέο μου ηλεκτρονικό στόχο, 301 rules ;)
Προβολή συνημμένου 39386
Ωραιος στοχος και βολικος και δεν χρειαζεται να γραφεις το σκορ σε τετραδιο :D .Απλα οπως εγραψα στην αρχη προτιμω τους επαγγελματικους στοχους και βελακια.
 
Βελακια (Darts) Ο καινουριος μου εξοπλισμος

Eπιτελους σημερα παρελαβα τον καινουριο μου εξοπλισμο.Ο παλιος μου στοχος winmau blade 3 πραγματικα τα εφτυσε αλλα εβγαλε τα λεφτα του και ειπα να αλαξω και βελακια γιατι εχουν περασει πανω απο 10 σετ απο τα χερια μου και unicorn κυριως που ειναι τα κορυφαια αλλα και winmau.Tωρα πηρα τον καινουριο στοχο της winmau blade 4 και μιλαμε ειναι ο ενας απο τους 3 κορυφαιους στοχους.Φοβερη ποιοτητα κατασκευης,μεγαλη διαρκεια ζωης και κυριως φτιαγμενος ετσι που δεν υπαρχει περιπτωση να εκτιναχτει το βελακι σε καποια βολη.Απο βελακια πηρα τα βελακια που χρησιμοποιη και εχουν την υπογραφη του βασσιλια του αθληματος και 15 φορες παγκοσμιου πρωταθλητη Phil taylor και μιλαμε ειναι τα κορυφαια βελακια που πρωσοπικα εχω πιαση στα χερια μου.Ειναι τα unicorn phase 5 και φτανουν στο εκπληκτικο ποσοστο 95% tungsten.Eιναι φυσικα 26 γραμμαρια απλα εχω αλαξει τα φτερα και εχω βαλει standard φτερα γιατι συνηθως τα slim φτερα χρησιμοποιουνται για βελακια πιο ελαφρια κατω απο 26 γραμμαρια.Μιλαμε για επαγγελματικο εξοπλισμο και προτεινω και τον στοχο και τα βελακια ανεπυφηλακτα σε ολους ωσους ασχολουνται μαυτο το εκπληκτικο αθλημα.IMG_1000000398.jpg

IMG_1000000401.jpg
 
Με γεια το απόκτημα φιλαράκι! Πανέμορφο το σετ, ελπίζω να έχεις κόσμο που να μοιράζεται την τρέλα μας να παίζεις. Που θα τον τοποθετήσεις; Ελπίζω όχι στο σαλόνι σου. :)
 
Πίσω
Μπλουζα