Bιβλία Amstrad & Spectrum για download !

fgbrain

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
324
Αντιδράσεις
34
τρεχάτε κόσμε... όσο υπάρχουν online :biglaugh:

διάφορα παλιά και δυσεύρετα πλέον βιβλία για Amstrad & Spectrum

μεταξύ αυτών και το ALAN SUGAR - The Amstrad Story !!!

http://www.brugernavn.dk/?page_id=12

Τα μπράβο και ευχαριστώ στον 8bitten (Δανό retro maniak!!!)

καλή χρονιά :thumbup:
 
Thanx a lot my friend !!!!
 
...το αυτό, και στο thread του Wally. ;)

...είναι ηλίου φαεινότερον πως το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί μεγάλο "σουξέ" :D (και δικαιολογημένα, καθ' ότι τα βιβλιαράκια "λένε").
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι ο μόνος που δεν γνωρίζει γρι γερμανικά;
 
Ελα Tel :D εχει και Αγγλικους τιτλους :)
 
Ναί δεν λεω αλλά το manual του 464 είναι στα γερμανικά κλαψ!
 
...εχεις δικιο :animrolleyes:
 
Δανέζικα είναι... :D

(το "Δανικά" μου έρχεται κάπως περίεργο...) :)

Meanwhile: δείτε εδώ (scans section). Όλο και κάτι περισσότερο θα βρείτε! ;)

Αν και πάλι τα πιο πολλά είναι στα Γαλλικά γμτ...
 
Χρονιάρες μέρες μην μου ανησυχείτε φίλοι μου και αγχώνεστε, έχει και άλλες γλώσσες....

Για manuals και άλλα καλούδια λοιπόν :

στα Αγγλικά και Ισπανικά

http://www.cpcmania.com/Docs/Manuals/Manuals.htm

στα Γαλλικά (και μερικά βιβλιαράκια..)

http://www.phenixinformatique.com/sections.php?op=viewarticle&artid=179

στα Γερμανικά (εδώ προσοχή υπάρχει Η ΒΙΒΛΟΣ του Ζ80... -μεταξύ άλλων)

http://wincpc.ch/index.php?topic=documents

καλή χρονιά :thumbup:
 
Στη βιβλιοθήκη μου πάντως έχω ακόμα τα original βιβλία του 664 καθώς και μερικά άλλα Ελληνικής κοπής για spectrum όμως.

Άσχετο. Για Amiga έχω ένα ράφι ολόκληρο, και πόσα ακόμα που τα είχα δανίσει και δεν επέστρεψαν ποτέ.

Α ρε Παπασωτηρίου αν ήταν μετοχές τα χρήματα που σου έσκαγα δε θα σε αγόραζε ο ΔΟΛ.
 
Amstrad 6128. O κορυφαίος υπολογιστής όλων των εποχών για εμένα. Μου τον αγόρασε από την Αγγλία το 1985 ο πατέρας μου και τον κράτησα ώς το 1993 μέχρι που το drive του τα έφτυσε κυριολεκτικά. Είχα γύρω στις 200 δισκέτες σε εποχές που η δισκέτα έκανε 600 κ 700 δραχμές και το χαρτζιλίκι μου ήταν 50 και 100 δραχμές άρα καταλαβένεται που πήγαιναν τα λεφτά μου. Εχω δεί k αντιγράψει σβήσει πάνω από 1200 παιχνίδια για τον amstrad με καλύτερα μου το prince of persia, xyphoes fantasy, switchblade, mundial, impossamole,shadow of the beast αλλά και παλιότερα όπως το cauldron!!, matchday2, fernando martin basket, high steel, fruity frank, arkanoid, και άλλα αμέτρητα. Ελιωνα στις αντιγραφές με το discology και στο να προσπαθώ να δουλέψω τον editor του για χρόνια. Ασχολήθηκα πάρα πολύ με την γλώσσα basic 1.1 έφτιαχνα μόνος μου καταπληκτικά demos και σποτάκια πολλές φορές ισάξια των tom&jerry, X OR και όλων των τρομερών hacker της εποχής παρόλο που δεν είχα τις ανάλογες γνώσεις σε άλλες γλώσσες προγραματισμού. Και έτσι το μεγάλο μου παράπονο ήταν πως δεν είχα ούτε γνώρισα κανέναν να μου μάθει να δουλεύω καλά τον assembler που χρησιμοποιούσε ο amstrad και προσπαθούσα μάταια μόνος μου να κάνω το ακατόρθωτο. Επίσης δε κατάφερα ποτέ να γνωρίσω τα παιδιά του Patras Amstrad Club που ήταν ένας διακαής πόθος μου.

Απίστευτες αναμνήσεις. Μοναδικές. Κανένας υπολογιστής δεν συγκρίνεται με την συμβατότητα και την μοναδικότητα του amstrad. Σου έδινε τη δυνατότητα να φτιάξεις το καλύτερο παιχνίδι με το πιο απίθανο gameplay σε μόλις 356 kb χώρο. Aν έχει έστω και τώρα κάποιος βιβλία που να διδάσκουν assembly amstrad και τα ανάλογα προγράμματα θα ήθελα πολύ να μου τα στείλει ή να μου πει link. Θα ξεθάψω τον υπολογιστή και θα αρχίσω αμέσως το programming θεου θέλοντος αν λειτουργεί το drive. Aλλιώς θα αγοράσω ένα drive 5 kai 1/4 που νομίζω κυκλοφορούσανε στο τέλος και ήταν πολύ πιο οικονομικες οι δισκέτες. Δε ξέρω αν οι εξομοιωτές δουλεύουν ισάξια καλά την assembly
 
xiaolin

Ελιωνα στις αντιγραφές με το discology και στο να προσπαθώ να δουλέψω τον editor του για χρόνια. Ασχολήθηκα πάρα πολύ με την γλώσσα basic 1.1 έφτιαχνα μόνος μου καταπληκτικά demos και σποτάκια πολλές φορές ισάξια των tom&jerry, X OR και όλων των τρομερών hacker της εποχής παρόλο που δεν είχα τις ανάλογες γνώσεις σε άλλες γλώσσες προγραματισμού. Και έτσι το μεγάλο μου παράπονο ήταν πως δεν είχα ούτε γνώρισα κανέναν να μου μάθει να δουλεύω καλά τον assembler που χρησιμοποιούσε ο amstrad και προσπαθούσα μάταια μόνος μου να κάνω το ακατόρθωτο
Eσύ είσαι δικός μας!! :) Kάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι... Και με τα ίδια προβλήματα :icon_cry:

Aν έχει έστω και τώρα κάποιος βιβλία που να διδάσκουν assembly amstrad και τα ανάλογα προγράμματα θα ήθελα πολύ να μου τα στείλει ή να μου πει link. Θα ξεθάψω τον υπολογιστή και θα αρχίσω αμέσως το programming θεου θέλοντος αν λειτουργεί το drive. Aλλιώς θα αγοράσω ένα drive 5 kai 1/4 που νομίζω κυκλοφορούσανε στο τέλος και ήταν πολύ πιο οικονομικες οι δισκέτες. Δε ξέρω αν οι εξομοιωτές δουλεύουν ισάξια καλά την assembly
Nα φτιάξεις ένα καλώδιο για 3.5" drive και είσαι πρώτος. Για ό,τι αναζητάς, θα βρείς πληροφορίες και εδώ αλλά προτείνω και το http://www.cpcwiki.com. Ας είναι καλά το Internet και οι φίλοι της CPC σκηνής παγκοσμίως...
 
xiaolin μια απο τα ιδια συμφωνο μαζι σου απιστευτο μηχανημα!
 
Dystixos o amstrad mou einai se maura xalia. To drive de leitourgei. Tha psakso mipos agorasw kanenan apo to internet. Anagkasthka na parw apo ena paidi pou menei sth polykatoikia to keyboard too kai oute to diko tou drive leitourgei. Mazikh htta. Les kai itan rithmismena na ta ftisoun meta apo kapoia xronia. (polla xronia tha elega)

Einai eukolo na vrei kaneis sto net na agorasei?

Sth telikh tha meinw me ton eksomoiwth, de me xalaei poly, apla hthela na ksanazhsw tis palies kales stigmes oloklhrwtika.
 
xiaolin είπε:
Dystixos o amstrad mou einai se maura xalia. To drive de leitourgei. Tha psakso mipos agorasw kanenan apo to internet. Anagkasthka na parw apo ena paidi pou menei sth polykatoikia to keyboard too kai oute to diko tou drive leitourgei. Mazikh htta. Les kai itan rithmismena na ta ftisoun meta apo kapoia xronia. (polla xronia tha elega)
Einai eukolo na vrei kaneis sto net na agorasei?

Sth telikh tha meinw me ton eksomoiwth, de me xalaei poly, apla hthela na ksanazhsw tis palies kales stigmes oloklhrwtika.
Το πρόβλημα στο floppy του AMSTRAD είναι ο ιμάντας του. Από την πολυκαιρία έχει λιώσει. Ακόμη και να αγοράσεις κάποιο άλλο 6128 από το ΝΕΤ , πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχεις στο φλόππυ, αν δεν έχει αντικατασταθεί ο ιμάντας του.

Η επισκευή του θα σου κοστίσει μόλις 0,50e και λιγάκι υπομονή για να το αντικαταστήσεις. :)

Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να πας σ'έναν ηλεκτρονικό και να του ζητήσεις ιμάντα διαμέτρου 70mm ή 72mm . H αντικατάστασή του είναι σχετικά εύκολη, αλλά θέλει λιγάκι προσοχή, γιατί ο πΙρος καραδοκεί να χαθεί........:biglaugh: (γι' αυτούς που την πάτησαν :D )

Αν αποφασίσεις να το κάνεις, εμείς εδώ είμαστε, για να λύσουμε κάθε απορία σου & να σε βοηθήσουμε να αναστήσεις αυτό το 8bito θεριό..... ;) :) :)
 
Yπαρχει κανενα σωστο site με βιβλια προγραμματισμου σε Amstrad CPC/περιοδικα σε pdf μορφη? Oσο εψαξα στο cpczone δεν βρηκα κατι της προκοπης, και στο cpcwiki ειναι εντελως σπασιμο το να κατεβαζεις 800 διαφορετικες jpg εικονες για να εχεις ενα βιβλιο η περιοδικο..
 
Πολλά εγχειρίδια (εννοείται!) θα βρείτε και στο CPCwiki. Έχω ανεβάσει και το Amstrad Story...
 
fgbrain είπε:
μεταξύ αυτών και το ALAN SUGAR - The Amstrad Story !!!

http://www.brugernavn.dk/?page_id=12
Το link δεν λειτουργεί πια :(

Gryzor είπε:
Πολλά εγχειρίδια (εννοείται!) θα βρείτε και στο CPCwiki. Έχω ανεβάσει και το Amstrad Story...
Στο CPCWiki που ακριβώς; Για το Amstrad Story ρωτάω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα