Balco: Οι Ελληνικές μάσκες, βατραχοπέδιλα και ψαροντούφεκα.

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
339
Γεια σε ολους τους φιλους θυμαται κανεις τα βατραχοπεδιλα τις μασκες και τα ψαροντουφεκα της balco?Η εταιρια αυτη ειχε εδρα την Κηφισια (το εργοστασιο δε γνωριζω που ηταν) και επεξεργαζονταν καουτσουκ και εφτιαχναν μασκες και βατραχοπεδιλα αλλα και ψαροντουφεκα.

Η εταιρια αυτη δραστηριοποιουταν απ τα τελη του 70 μεχρι και σημερα.Το ονομα της εταιριας προερχοταν απο τα επιθετα των συνεταιρων που την ιδρυσαν:Μπάλλας και Κολαρος μαλιστα εκαναν εξαγωγες σε χωρες οπως η Αυστραλια η Γερμανια και ο Λιβανος.

Ο ενας απο αυτους εμενε με τον πατερα του και τη γυναικα του (ο πατερας σε ξεχωριστο σπιτι) στο ιδιο κτημα και τους ψιλογνωριζαμε μαλιστα ετυχε να πεθανουν πατερας και γιος με σχετικα μικρη διαφορα απο καρκινο.Αν θελετε να δειτε φωτο απο ενα παλιο ψαροντουφεκο balco δεν εχετε παρα να ανατρεξετε εδω

http://www.spearfishingforum.gr/view...p?f=19&t=17616

...











 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω και εγω ενα ψαροντουφεκο Balco Strikes 70 καπου στο χωριο, πραγματικα σκυλι δεν εχει παθει καμια ζημια. Βεβαια δεν ειναι ρετρο το ειχα παει καπου στο 2002 αν θυμαμαι καλα. Το ψαροντουφεκο ειναι αυτο στην φωτογραφια (δεν ειναι δικια μου η φωτογραφια οπως και τα ψαρια :p )



balco strikes.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοκαιρινο θεμα!

Εχω περασει ωρες ατελειωτες με την γνωστη μασκα της εταιριας με το μεταλλικο πλαισιο και τα μαυρα πεδιλα.

Και εχουμε αγορασει πολλε μασκες και πεδιλα.

Το site της εταιριας http://www.balcodiving.com/products.html
 
Πρεπει να σου πω πως οταν πεθαναν πατερας και γιος το κτημα ειχε εγκαταλειφθει εντελως και εκει ηταν αποθηκευμενες εκατονταδες μασκες ψαροντουφεκα και βατραχοπεδιλα εντελως ανακατα.Επισης ειχαν και πρωτες υλες απο το εργοστασιο οπως καουτσουκ που ηταν σε μικρες μπιλιτσες και θειαφει που ειχε και χημικο προσθετο και μυριζε μια γλυκερη μυρωδια επισης ειχε και ενα αλας μαγνησιου και ολα αυτα ηταν σε κατι χαρτινα βαρελακια.Επισης ειχε ενα τρομερο χαρτοβασιλειο απο τα γραφεια της εταιριας.
 
Λες να εχουν μεινει εκει ακομα? Γιατι τωρα βλεπω ονομα Φρυδας στο site...
 
Κοιτα το κτημα βρισκοταν οχι μακρια απο εμας σχεδον τα παντα εκει γκρεμιστηκαν το 2007 αφου αγοραστηκε απο αλλον και απο αυτα τα πραγματα που σου λεω τιποτα δεν εχει μεινει(ηταν σε αποθηκες και μαλιστα σε καλη κατασταση μεχρι το τελος) εχω σωσει μονο κατι βατραχοπεδιλα και ενα ψαροντουφεκο που τα εχω κρυψει καπου.Τωρα για να βλεπεις αυτο το ονομα (Φρυδας) δεν ξερω τι σημαινει μπορει να πουληθηκε σε αυτον αλλα μεχρι τα 90ς την ειχαν αυτοι που σου λεω οι Μπαλας και Κολλαρος και τοτε η εταιρια λεγοταν balco sub ενω τωρα λεγεται eurobalco.
 
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω τα προιόντα της eurobalco, γιατι οπως φαινεται το website της δεν υπάρχει πλεον.
 
[edit] Εκτός κανονισμών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Balco,Γυνη και Θαλασσα.... :D



To background επιλεχθηκε εντελως τυχαια....
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url].... :diablotin:

rsz_1799610292Ξ‘.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους σας,

Η εταιρεία πλέον ονομάζεται balco sub . Η έδρα βρίσκεται στη βιομηχανική πλευρά του Μενιδίου, Κατασκευάζοντας τα προϊόντα της με την ίδια ακριβώς τεχνογνωσία και ποιότητα από το ‘70. Υπάρχουν επιλεγμένα καταστήματα και καταδυτικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα που μπορείτε να τα βρείτε και σύντομα θα αναιβει το νέο site της εταιρείας www.balcosub.gr 

Balcosub team

2167003687
 
Ειχα μασκα,βατραχοπεδιλα,ψαροντουφεκο 70ρι της εταιριας αυτης,εβγαινε και 90 ή 105 ψαροντουφεκο αυτης της εταιριας,αρχικα ειχαμε μονο μαυρα λαστιχα και μετα κυκλοφορησαν τα Λατεξ (μπεζ-κιτρινωπο χρωμα).
Η σκανδαλη ηταν μασιφ στυλ πιστολιου Μ-1911, παραδειγμα:


Αργοτερα εβγαλε και βατραχοπεδιλα με θυριδες,καμαι σχεση σε αποδοση με τα κλασσικα.
 
Καλησπέρα! Το site τις BALCO δεν λειτουργεί πλέον! Μήπως έκλεισε η εταιρεία μετά την πανδημία ?
Για όσους ψάχνουν τα προιόντα τις υπάρχουν σε διάφορα e-shop!
Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου ένα πολύ παλιό ψαροντούφεκο ελατηρίου τις εταιρείας! Πρέπει να είναι απο το 50-60
 
Πίσω
Μπλουζα