Barbie αντρικές απορίες...

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
158
Τώρα θα μου πείτε, τι δουλειά έχω εγώ εδώ με αυτές τις απορίες…. Έλα ντε; Εγώ playmobilas είμαι, πόσο μάλλον να ασχολούμαι σε αυτή την ηλικία με κούκλες…

Γενέθλια λοιπόν σήμερα και έτσι επισκέφτηκα το αγαπημένο μου παιχνιδάδικο στην πόλη μου, το οποίο έχει μια αγαπημένη φίλη και παλιά συμμαθήτρια. Ένας πολύ ωραίος ρετροχώρος που μετρά αρκετές δεκαετίες ζωής, καθώς την επιχείρηση την ξεκίνησε ο μπαμπάς της.

(Οι τυμβωρύχοι να μην ετοιμάζονται. Την αποθήκη την καθαρίσαμε πέρυσι μαζί με την ιδιοκτήτρια και βρήκαμε ελάχιστα πράγματα…).

Η ίδια δε, πωρωμένη με τα παλιά Playmobil και φυσικά με τις Bibi-bo ενώ παράλληλα έχουμε κάνει δεκάδες ώρες ρετροσυζητήσεις.

Στο θέμα μας….

Είχα λοιπόν την ευκαιρία σήμερα να χαζέψω αρκετά τις Barbie στα ράφια του καταστήματος και μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

Κάποιες Barbie έχουν «γόνατα» ενώ κάποιες άλλες εύκαμπτα πόδια όπως οι Bibi-bo. Ποια η διαφορά;

 


Κάποια έγραφαν σαν χώρα κατασκευής την Κίνα και κάποιες άλλες την Ινδονησία. Ξεχωριστές παρτίδες ή διαφορετικά μοντέλα;


 


Γιατί δεν έχουν όλες την ίδια φάτσα;


Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα το ρωτήσω στη συνέχεια. Βέβαια μπορεί κάποια από αυτά τα θέματα να τα έχετε συζητήσει ήδη, αλλά διαφωτίστε και εμένα λίγο…
 
Μπορω να σε βοηθησω για το πρωτο μονο...ΟΙ Barbie με τα "γονατα" ηταν αυτες που ειχαν φτιαχτει για να ανεβαινουν σε οχηματα πχ ποδηλατα και επρεπε να λυγιζουν σαυτο το σημειο
 
Barbie αντρικές απορίες...

Playmolover η barbie,καλώς ή κακώς, είναι η βασίλισσα σήμερα πια των κουκλών. Υπάρχουν χιλιάδες διαφορετικές.Υπάρχουν συλλεκτικές,αντιγραφές πραγματικών διασημοτήτων,ηρωίδες παραμυθιών,επετειακές,εθνικές, καθημερινές,φασιονίστες, σταρ,σούπερ σταρ,vintage,ρόκερ,μαλιμπού και τόσες άλλες.Ακόμη άσπρες,μαύρες,ινδιάνες,με γυάλινα μάτια που κλείνουν,με βλεφαρίδες και τόσες άλλες.Απλά έτσι καλύπτουν τα πάντα. Οι barbie με τα γόνατα και άλλα σπαστά σημεία του σώματος είναι κυρίως για να τις παίζουν τα παιδιά και να κάνουν πολλές κινήσεις.Οι άλλες είναι οι συνηθισμένες και οι συλλεκτικές δεν λυγίζουν καθόλου τα γόνατα.Οι σημερινές barbie έχουν μεγαλύτερο κεφάλι σε σχέση με τις παλιότερες και μικρότερο θώρακα.

Η λατρεμένη Αναστασία στην ιστορία της ευρωπαϊκής barbie γράφει για την ιστορία της. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11018

Αν διαβάσεις όσα γράφει θα σου λυθούν πολλές απορίες!Ελπίζω να σε βοήθησα. :D
 
Έχω κι εγώ κάποιες απορίες όσο αφορά τις κούκλες Barbie.

Γιατί ενώ αναφέρονται σε παιδικές, ούτε καν παιδικές, σε νηπιακές ηλικίες, είναι φιγούρες μεγάλης γυναίκας; Και μάλιστα κούκλα με πολύ λεπτή σιλουέτα που συναντάμε ή στη φαντασία μας ή σε ανορεκτικά μοντέλα κάποιας εποχής.

Οι Barbie είναι τελείως σέξι φιγούρες ενώ αναφέρονται σε κοριτσάκια-νήπια. Ψηλές, πολύ λεπτές, μακριά πόδια, μεγάλο στήθος, λεπτή μέση, σέξι χτένισμα, προκλητικό make-up... Δε θα έπρεπε να ήταν πιο παιδικές;

(Αν ήταν σε φυσικό ανθρώπινο μέγεθος θα ανταποκρίνονταν σε ενήλικους άντρες...)
 
Αυτο ομως audiodee ειναι σαν να ρωτας γιατι οι ανδρικες φιγουρες masters of the universe (πχ he-man, skeletor) ενω απευθυνονταν στο ιδιο ηλικιακο γκρουπ αγοριων παρουσιαζουν ενηλικες φιγουρες με σωματα τιγκα στους μυς που δεν μπορεις με τιποτα να φτιαξεις σε τετοιο βαθμο στην πραγματικη ζωη εκτος αμα παιρνεις αναβολικα και ολη τη μερα ασχολειαι με body-building
 
Barbie αντρικές απορίες...

Η barbie είναι μία κούκλα μόδας.Είναι φτιαγμένη όπως είναι ένα μανεκέν.Φτιάχτηκε έτσι γιατί ακολούθησε τα τότε πρότυπα της εποχής.

Καμία κούκλα μόδας δεν είναι παιδί.Η matell έφτιαξε και τη σκίππερ μικρή αδερφή της barbie αλλά δεν είχε την ίδια απήχηση με τη barbie.Τα μικρά κορίτσια αγαπάνε ή τις κούκλες μωρά ή τις κούκλες που είναι μία μεγάλη όμορφη γυναίκα γιατί ταυτίζονται μαζί της και φαντάζονται ότι θα γίνουν έτσι άμα μεγαλώσουν.Λίγο πιο παιδικές ήταν η Sindy Pedigree, η Fleur και η bibi-bo στο πρόσωπο όμως μόνο αν και αυτό ήταν βαμμένο έντονα.

audiodee ελπίζω λίγο να σε βοήθησα.
 
Η Μπαρμπι παιδια ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο! Και οπως καθε μεγαλο κεφαλαιο εχει πολυ μπαχαλο απο πισω! :eek: Στο θρεντ Η ιστορία της ευρωπαϊκής barbie http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11018

ειχαμε γραψει απο που προερχεται η αμερικανα μπαρμπι και ποια η σχεση της με την Ευρωπαικη Lily, την εμπνευσμενη απο την ηρωιδα γερμανικου κομικ κουκλα, σχεδιασμενο απο τον O.M. Hausser, και χαριζοταν μαζι με ενα κουτι ταμπακο, πουρα, μιας και ειχε επινοηθει αρχικα ως μπιμπελο για το γραφειο ενος αντρα το 1955!!!! :eek: o_Oo_O Η Λιλυ ειχε ως ιδανικο την Μπριζιτ Μπαρντω που εκεινα τα χρονια ειχε τρελλανει τους παντες.

Να γιατι η Μπαρμπι ως ιδεα ειναι ευρωπαικη. Ο λογος που δεν μοιαζει με μωρο αλλα με γυναικα ενηλικη ειναι γιατι απευθυνεται στα κοριτσακια που βρισκονται σε μια ηλικια που τους αρεσει να πειραματιζονται με την μοδα και τα χτενισματα.

Η Rapunjel μας χρησιμοποιησε την σωστη λεξη: ταυτιση. Ολα τα κοριτσακια οταν μεγαλωναν ηθελαν να εχουν την μαγεια της Μπαρμπι.

Μεχρι τοτε ολες οι κουκλες ητανε σαν παιδακια ενω η Μπαρμπι οχι, οπως σωστα παρατηρησε ο audiodee. Η Μπαρμπι εκανε την μεγαλη, για την εποχη της, επανασταση, την πρωτης κουκλας/μοντελο που πουληθηκε για να τραβηξει το κοινο, να την αγορασουν και μετα να ξυλωθουν στα αξεσουαρ της.

Γιατι η μεγαλη ιδεα της Mattel ητανε να πουλησει με 1 δολλαριο την κουκλα και μετα να πορωσει τα μικρα κοριτσακια να της αγορασουν την ατελειωτη σειρα των ρουχων και των αξεσουαρ της. Το Marketing σε ολο της το μεγαλειο.

Οταν εχετε ορεξη να ριξετε μια ματια στο θρεντ περι του φαινομενου Μπαρμπι γιατι αυτη η κουκλα καθρεφτιζει πολλες πτυχες της κοινωνιας μας μιας και εχουνε γραφτει παρα πολλα βιβλια που την υποστηριζουν, και ακομα περισσοτερα που την κατηγορουν.

Προσωπικα πιστευω οτι η κουκλα Μπαρμπι, οπως και καθε παρεξηγημενη κουκλα, ειναι απλα ενας αποδιοπομπεος τραγος, και ειναι πολυ ευκολο να κατηγορησει καποιος εκεινη επειδη πορωνε τα κοριτσακια με τα αξεσουαρ της, την στιγμη που ο ιδιος ο γονεας δεν εχει εμφυσησει τις σωστες αρχες στο παιδι του. Πολλα εκατομμυρια κοριτσια λατρεψαμε την Μπαρμπι χωρις να γινουμε ανορεξικες ή χαζες ξανθιες ή πορωμενες με την μοδα.

Πολυ σωστα παρατηρησες bspus το αναλογο θεμα των Μαστερς. Σιγουρα δεν φταινε εκεινοι αν καποια παιδια πεσανε στα αναβολικα για να κανουν τα εντελως τραβηγμενα κορμια τους.

Η τωρινη μπαρμπι, οπως ειπε και η Rapunjel μας, εχει πιο μικρο στηθος και πιο μεγαλη μεση, επειδη πολλες φορες οι μαναδες επιτεθηκαν στην Ματελ οτι προωθουσε την ανορεξια με μια τετοια κουκλα. :xm:

Εγω παντως και 2 σουβλακια ετρωγα, και σπανακοτυροπιτα, και ονειρευομουνα την πανακριβη τοτε στην Ελλαδα, Μπαρμπι. Γιατι σιγουρα η ανορεξια δεν εχει να κανει με την κουκλα με την οποια παιζεις αλλα με την οικογενεια στην οποια ζεις.

Συγνωμη αν εφυγα λιγο απο το θεμα αλλα επειδη εχουν ακουστει πολλα και διαφορα περι του φαινομενου Μπαρμπι ειπα να αναλυσω και το βινταζ σωμα της στην δεκαετια του 80! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rapunjel είπε:
audiodee ελπίζω λίγο να σε βοήθησα.
Ναι, σωστά, έχεις απόλυτο δίκιο τελικά. Κούκλα μόδας που μοιάζει με μανεκέν.

Αλλά πάλι θα προβάλλω μια μικρή ένσταση, διότι υπάρχουν μανεκέν τα οποία προωθούν τάσεις μόδας και η εμφάνιση τους είναι αφοσιωμένη σ'αυτό, χωρίς να προβάλλουν μια σέξι εικόνα.

bspus είπε:
...ειναι σαν να ρωτας γιατι οι ανδρικες φιγουρες masters of the universe (πχ he-man, skeletor) ενω απευθυνονταν στο ιδιο ηλικιακο γκρουπ αγοριων παρουσιαζουν ενηλικες φιγουρες με σωματα τιγκα στους μυς...
Οι μυώδης φιγούρες που έπαιζαν τα αγοράκια προσπαθούσαν να απεικονίσουν ήρωες, όπως ο Κόναν ο Βάρβαρος, ο Ρόκυ, κτλ. Δεν είχαν τη μορφή του John Holmes ή του Ian Scott!!! Η Barbie έχει τη μορφή της Jenna Jameson!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε η Barbie απεικονιζει καμια πορνοσταρ.

Ξεφευγουμε ομως απο το θεμα του thread.
 
Όχι, δεν ξεφεύγουμε. Η απορία μου ήταν γιατί η Barbie μοιάζει με πορνοστάρ.

Έχω ανηψιά νηπιακής ηλικίας και έχω δει αρκετές.
 
Η απαντηση ειναι λοιπον οτι η barbie μοιαζει με γυναικα και οχι με πορνοσταρ.
 
audiodee, η μορφη της Μπαρμπι εχει συζητηθει πολλες φορες για την εμφανιση της.

Η απορια σου φοβαμαι πως δεν μπορει να απαντηθει εδω. Εχουν δοθει πολλες ερμηνειες (κατα καιρους), πολλες κατηγοριες για το σωμα της (ειδικα) και την εμφανιση της (γενικοτερα), οπως και τι προβαλει ως προτυπο ζωης (ελευθερη με ακριβα αυτοκινητα κτλ)

Το γεγονος παντως ειναι πως της δοθηκε το σωμα μιας γυναικας (η ηλικια παιζει) και οχι μωρου, που δινονταν μεχρι τοτε στις κουκλες
 
OK με τα χαρακτηριστικά της Barbie. Τα της κατασκευής της;
 
audiodee είπε:
Όχι, δεν ξεφεύγουμε. Η απορία μου ήταν γιατί η Barbie μοιάζει με πορνοστάρ.Έχω ανηψιά νηπιακής ηλικίας και έχω δει αρκετές.
και εγω εχω δει πολλες πορνοσταρ :p

Βασικα τα ερωτηματα σου απαντωνται στο πολυ ωραιο ιστορικο που εχουν δημοσιευσει τα κοριτσια. Αν και καμια σχεση με κουκλες, καθοτι και πολυ αντρας ναουμ, με κρατησε να το διαβασω γιατι αναγνωρισα την ιδια πορωση που εχω δει σε μοντελιστες που ψαχνουν να βρουν το χρωμα της βιδας του Σερμαν ή των φαν που θελουν να ξερουν τα παντα γυρω απο το γκρουπ που γουσταρουν. Πρωτη φορα που παραδεχτηκα κοριτσια ως προς την πορωση με ενα χομπυ και τους το ειπα κιολας.
 
Barbie αντρικές απορίες...

Συμφωνώ απόλυτα με τη λατρεμένη Αναστασία. Η κούκλα barbie είναι ιστορία και σε καμία περίπτωση ,για μένα, δεν έχει καμία σχέση με τις κοπέλες που αναφέρει ο audiodee. Υπάρχουν σίγουρα και σέξι barbie αλλά μέχρι εκεί. Οι περισσότερες είναι παραμυθένιες και μάλιστα αν παρακολουθήσει κάποιος τα σχετικά dvd-παραμύθια που βγαίνουν με τις ιστορίες της barbie είναι πολύ αθώες.

Παραθέτω συνημμένα μερικές για του λόγου το αληθές.

Υ.Γ.Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια joe.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κούκλες αλλά μικρός όταν πήγαινα για να αγοράσω παιχνίδια από τα καταστήματα τα έπαιρνε το μάτι μου όπως έψαχνα για να βρω τα δικά μου και με μια ματιά το τότε με το τώρα πιστεύω ότι παλιά δεν ήταν προκλητικά με σχέση με το τώρα ,μου έρχεται ότι έχουν αλλάξει πολύ και προς το χειρότερο δεν αναφέρομαι μόνο σε τι μπορεί να μοιάζει αλλά όλο το πακέτο μαζί. :xm:
 
Θα ελεγα οτι οι πορνοσταρ αντεγραψαν το στυλ της Barbie και οχι το αντιθετο. Αν επιρεαστηκε απο κατι η Barbie αυτο μαλλον θα ηταν τα pin up girls.
 
Ρε παιδιά το κάψαμε το θέμα.... Εγώ απλά ήθελα πληροφορίες τεχνικές και κατασκευαστικές!
 
Please μην το εκτροχιάσουμε περισσότερο το θέμα :)
 
Playmolover είπε:
Ρε παιδιά το κάψαμε το θέμα.... Εγώ απλά ήθελα πληροφορίες τεχνικές και κατασκευαστικές!
Λοιπον φιλε Playmolover, εδω μπορεις να δεις καποια πραγματα για το υλικο της.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177073&postcount=3

Εδω για τα πρωτα της προσωπα και μακιγιαζ της

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177157&postcount=7

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177241&postcount=11

Η Μπαρμπι σε διαφορες ρατσες της.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177585&postcount=18

Η μπαρμπι την δεκαετια του 70

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177605&postcount=19

Οι αρρωστιες του υλικου της, το συνδρομο του πρασινου αυτιου

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177613&postcount=20

Τα καλουπια της Μπαρμπι

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=180779&postcount=71

κτλ κτλ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα