Battlestar Galactica (2004 TV series)

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Μπορεί στην Ελλάδα να μην προβάλλεται, όμως στο εξωτερικό έχει φτάσει σχεδόν στα μέσα της τρίτης σεζόν. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί που την παρακολουθούν και εδώ. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτή την σειρά.

Εγώ δεν χάνω επεισόδιο και μου αρέσει πολύ. Μου αρέσουν οι ηθοποιοί, τα πλάνα, οι ιστορίες αλλά και το γενικό κλίμα. Μην σας επηρρεάζω όμως, πείτε μου την γνώμη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αφήνει αδιάφορο. Όχι μόνο αυτή η σειρά αλλά και όλες οι υπόλοιπες.

Γενικά προτιμώ να ξοδεύω το χρόνο μου σε κάτι διαφορετικό από το να παρακολουθώ σειρές και κινηματογράφο.

Προτιμώ, περισσότερο τα games και αυτά πάντα όταν υπάρχει κάτι εξαιρετικά καλό να με "τραβήξει".

Τελευταία ενασχόληση το NeverWinter Nights II, και αυτό θα συνεχιστεί όταν και αν βρω διάθεση να καθαρίσω το gaming rig μου από σκόνες και λοιπά.....
 
Ambu Θέλεις απλά την άποψη μου ή να σου καταθέσω τη διατριβή; :D

Λοπόν θεωρώ ότι καλύτερη δε μπορούσαν να την κάνουν. Ψάχνω να βρω μικρές λεπτομέρειες για να γκρινιάξω αλλά....μάταια. Η πιο καλογυρισμένη σειρά σήμερα, με το καλύτερο cast, και σενάριο που σε κολάει.

Το βράδυ σπίτι με ησυχία θα πούμε/γράψουμε κάποια παραπάνω πράγματα
 
Το τελευταίο με τον ιό το είδε κανείς; Και μετά σου λένε για τις γυναίκες ότι είναι το αδύναμο φύλλο. Ολάκληρος Adama, με τα χρόνια και τους πολέμους να του έχουν σημαδέψει το πρόσωπο και δεν ήθελα να κάνει μια τόσο δα μικρή γενοκτονία για το καλό της ανθρωπότητας. Και έρχεται μια γυναίκα μετά και τα αποτελειώνει όλα!
 
Εμένα η γνώμη μου είναι γνωστή...αλλά πάλι αν το καλοσκεφτώ, βλέπω με χαρακτηριστική άνεση και τις πιο καμμένες 40s-50s-60s scifi movies, οπότε δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός.

Με το ΒSG new edition έχω πάθει ότι και με τους τελευταίους κύκλους του Babylon: Καταπίνω αχόρταγα τα επεισόδια κι όταν μετά από κάμποσα χρόνια το σταματήσουν, στοιχηματίζω ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα στείλουν email για να ζητήσουν την συνέχιση της σειράς (πάντα υπάρχει περισσότερος χώρος για blond clones!)
 
AEON φαντάζομαι έχεις δει τα τελευταία επισόδια με την ανάκριση από τους Cylons του Baldar.

Six Six Six. Το όνομα άραγε είναι τυχαίο;
 
Του έφεξε πάντως του Baltar. Μόνο σάουνα που δεν του έχουν βάλει ακόμα στο Cylon ship. Λίγο Lucy, λίγο 6, τζάμπα διατροφή και στέγαση και βαρκάδα στο διάστημα μέχρι τη Γη. Μπα-μαλ!
 
Κι επειδή εγώ δεν συγκινούμε από number six και άλλα συναφή νούμερα, :p

ο πρώτος κύκλος δεν μου άρεσε καθόλου. Νοσταλγούσα το παλιό καλό Galactica με τον original Adama, Apollo και Starbuck.

Κόλλησα άγρια με την έναρξη του δεύτερου κύκλου και μετά... Έκτοτε, μόνο καλύτερο το βλέπω να γίνεται.
 
Χαίρομαι που σου άρεσε. Όσο πάμε και μαζευόμαστε ο BSG Funs.. Δυστυχώς σήμερα παίζεται το τελευταίο επεισόδιο του χρονου. Το επόμενο σε κάνα 2μηνο. Συνήθως είναι και αρκετά αξιόλογο.
 
Έχουν ήδη παίξει 9 επεισόδια από τον τρίτο κύκλο και πλήν λιγοστών περιπτώσεων που όντως υπάρχει ένα μικρό κενό δράσης, γενικά η κατάσταση με τον καιρό δείχνει να βελτιώνεται επεισόδιο - το επεισόδιο, βγάζοντας μάλιστα και νέες πληροφορίες για το πως μπορεί να ξεκίνησαν όλα.

Ο "ήρωας" Adama, τελικά μήπως είναι η τραγική φιγούρα της κοινωνίας των ανθρώπων από τις δώδεκα αποικίες;

galacticaovercaprica1nw2.gif


galacticaovercaprica2oz2.gif


galacticaovercaprica3qc7.gif


galacticaovercaprica4tj3.gif


galacticaovercaprica5qc3.gif
 
Ambu οι φωτο που παρέθεσες είναι από μια πιο μια από τις πιο εντυπωσιακές σκηνές δράσης σε σειρά scifi κατά τη γνώμη μου. Ειδικά εκεί που απογειώνονται τα viper μέσα στη φωτιά.

Πολύ καλή είναι και η σκηνή με τα raptors να καιγονται από τη ραδιενέργεια στα τελευταία επισόδεια. Δε μιλάω για τις δραματικές σκηνές, αυτές με απωθούν σε σειρές Ε.Φ και πιστεύω ότι δε κολλάνε

Edit. Δεν ξέρω τι έγεινε και το μισό κείμενο εξαφανίστηκε. Τεσπα
 
Δεν ξέρω αλλά εγώ είμαι ακόμα τις παλιάς σχολής..δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα με την καινούρια σειρά!
 
με ντροπή ομολογώ πως δεν έχω δει ακόμη επεισόδιο :102: και είδα, όταν έψαχνα καμιά εικονίτσα του Στάρμπακ, πως αυτός στα νέα επεισόδια έχει υποστεί αλλαγή φύλου.. γενικά δεν βλέπω πολλή τηλεόραση, νοιώθω πως δεν έχω χρόνο. Λίγο Θέμο, κι αυτό αν τον τρακάρω κατά τύχη.

Την σειρά την παίζει σε κανα κανάλι ή την κατεβάζετε αβέρτα από το δίκτυο;
 
Σε λίγες μέρες θα προβληθει στο εξωτερικό, το πρώτο επεισόδιο - ταινία του 4ου κύκλου. Το επίσημο site προβάλει επίσης 2λεπτα επεισόδια με την ονομασία "Razor Flashbacks", με σκηνές από τον 1ο πόλεμο, οταν ο Adama ηταν πιλότος Viper, που δεν θα εμφανιστούν στην ταινιά

2 επεισόδια...

http://www.youtube.com/watch?v=PRNAJ_kSWjw

 
Δεν έχω ακούσει γνώμη ακόμα για τα καινούρια επεισόδια.

Φυσικά περιμένω να ακούσω πρώτο από όλους τον μετρ, τον εξπέρ ambu που ακόμα δεν μας έχει πει πως του φάνηκε η αρχή

Εγώ πάλι βγάζω το συμπέρασμα ότι οι παραγωγοί θέλουν να μας δείξουν ότι οι cylons γίνονται όλο και ποιο άνθρωποι και αρχίζουν να τρώγονται μεταξύ τους.
 
Τη σειρά την παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον από τον πρώτο κύκλο. Η 3η season με κούρασε αρκετά σε πολλά σημεία (εξαίρεση τα διπλά επεισόδια exodus και crossroads), αλλά τον 4ο κύκλο μπορώ να πω ότι τον βλέπω με μανία!!! Ίσως φταίει και η αναμονή τόσων μηνών, δεν ξέρω... Πάντως βρισκόμαστε σε κρίσιμη καμπή και οι εξελίξεις αναμένονται άκρως ενδιαφέρουσες...

Την Lucy Lawless την τελείωσαν;;; Θέλω περισσότερους cylons...
 
μακραν οτι καλυτερο εχει φτιαχτει απο sc/fi σειρα τα τελευταια 20 χρονια!!! πολυ καλο με χαρακτηρες, ατμοσφαιρα ,υποθεση .κριμα ομως που τελειωνει συντομα...

την λατρευω την starback!!!
 
Kara - Σταματήστε... κάνετε άλματα προς την λάθος κατεύθυνση... σε κάθε άλμα απομακρύνεστε όλο και πιο πολύ... το νιώθω, απομακρύνεται. Δεν με ακούτε; Έλειψα λίγες ώρες, πήγα στην Γη. ΤΗΝ ΕΙΔΑ!!! Ξέρω πως μπορώ να μας ξαναπάω πίσω... ΤΟ ΞΕΡΩ!!!

Apollo - Έλλειπες δύο μήνες πως περιμένεις να σε ακούσουμε ξανά... Όλοι νομίζουν ότι είναι παγίδα, δεν το καταλαβαίνεις;

Commander Adama - Δεν ξέρω εάν είναι η ίδια, είναι δύο μήνες που την χάσαμε και τώρα νά 'την πάλι μπροστά μας και το Viper της; Είναι το ίδιο, μόνο που... είναι σαν καινούργιο. Καμία φθορά, καμία εγγραφή στα αρχεία του, είναι δυνατόν να το έφτιαξαν πάλι;

Gaius Baltar - Οι παλιοί Θεοί δεν μας εγκατέλειψαν, γιατί πολύ απλά δεν ήταν ποτέ εκεί... δεν υπήρχαν. Όμως τώρα καταλαβαίνω, ο ένας και μοναδικός σας αγαπάει... σας αγαπάει όπως ακριβώς είστε.

#6 (Natalie) - Tα Raiders, σταμάτησαν την επίθεση μόνα τους, αντελήφθησαν ότι οι Ύστατοι 5 είναι ανάμεσα στους ανθρώπους, θέλησαν να τους προστατέψουν. Οι Centurions ενημερώθηκαν για την "λοβοτομή" των Raiders και δεν εγκρίνουν αυτό που κάνετε... Cavil τί κάνεις; Επιτίθεστε σε εμάς; Δεν καταλαβαίνετε ότι χωρίς το Resurrection Ship θα πεθάνουμε τελείως;

Cavil - "We're machines, dear. We don't have souls."

O Εμφύλιος ανάμεσα στις μηχανές ξεκίνησε. Από την μία πλευρά είναι αυτοί που πλέον αρχίζουν να κατανοούν το νόημα της ύπαρξης τους και προσπαθούν να αντιληφθούν το ευρύτερο σχέδιο του Θεού και από την άλλη οι ανθρωπόμορφες μεν αλλά ψυχρές μηχανές που το μοναδικό τους σχέδιο παραμένει αναλλοίωτο από την αρχή.

Αμφιβολία υπάρχει και ανάμεσα στους ανθρώπους... καχυποψία, σωματική και ψυχική κούραση από την συνεχή αναζήτηση της αλήθειας... Τελικά που βρίσκεται η Γη, θα την βρούν; θα σωθούν; Εάν τελικά ναι μήπως μαζί ανακαλύψουν όλοι το νόημα της ύπαρξης τους...

Μήπως ο τελευταίος κρίκος... ο τελευταίος από τους FINAL FIVE κρατάει την μοίρα όλων στα χέρια του. Mήπως η αναγέννηση της D'anna έλυνε το μυστήριο αφού τους έχει δει;

D'anna Biers - "You... forgive me... I had no idea." "Cavil, there are five other Cylons, and you will see them some day."

Τους τέσσερις τους μάθαμε... Η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει... σύντομα θα αποκαλυφθεί η αλήθεια... σύντομα.
 
Πίσω
Μπλουζα