BBS

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Εχει ασχοληθει κανενας σας με Ελληνικες BBS στην εποχη της ακμης τους (88-96);
 
Βεβαίως ! Με modem (ΙSA) ZOOM 2400 και pc 386 DΧ 40 ΜΗz !
 
Εγώ δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ, αλλά μέσα από τις σελίδες του PIXEL, παρακολουθούσα τα τεκταινόμενα στην COMPULINK...

Θυμάστε το AIR WARRIOR;
 
εγώ με server Amiga 2000, 40MB δίσκο...
 
Τι λετε να σηκώσουμε καμία για το χαβαλέ?
 
Ο rakeesh είχε βάλει ένα λινκ για μια opensource BBS Ναι εγώ θα γούσταρα πολύ. Θυμάμαι το 94 είχα πάει στο σπίτι ενός τυπά ο οποίος είχε ό,τι παιχνίδι είχε κυκλοφορήσει τότε σε CD. Ενα δωμάτιο τίγκα στη δισκέτα. Εμπαινε λοιπόν σε κάποια BBS που δε θυμάμαι ποιά, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα telix. Αυτός ηξερε και τυφλο συστημα και οταν πληκτρολογούσε, άκουγες ένα κρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ :D
 
Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο ηλεκτρονικού υπολογιστή που έχετε:

1. Ενας IBM PC ή συμβατός.

2. Ενας Apple Macintosh.

3. Eνας Apple υπολογιστής αλλά όχι Macintosh.

4. Μία Amiga.

5. Ενα Atari, οποιοδήποτε μοντέλο.

6. Ενας Archimides

7. Ενας Amstrad 6128.

0. Τίποτε από τα παραπάνω.

Διαλέξτε εναν αριθμό από το 0 έως το 7:
Αυτά είναι!!!
 
Για πάρτη σου, διαλέγω το 0:

0. Mac IIci

χαχαχαχααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
 
Α πάγαινε ρ' αποδω :)
 
Εμαθα οτι αυτες τις μερες "εφυγε" απο τη ζωη ο κυριος Στέλιος Χαμόδρακας ο οποιος, απο ο,τι εχω διαβασει, ηταν πρωτοπορος στην ηλεκτρονικη επικοινωνια, αφου ειχε δημιουργησει το 1988 την πρωτη BBS.
 
Rakeesh είπε:
Εμαθα οτι αυτες τις μερες "εφυγε" απο τη ζωη ο κυριος Στέλιος Χαμόδρακας ο οποιος, απο ο,τι εχω διαβασει, ηταν πρωτοπορος στην ηλεκτρονικη επικοινωνια, αφου ειχε δημιουργησει το 1988 την πρωτη BBS.

Ας αναπαυθεί γαλήνια η ψυχούλα του... :(

Βιογραφικό του κυρίου Στέλιου Χαμόδρακα απο την προσωπική του ιστοσελίδα : http://www.acrobase.org/xenios/bio.html
 
Εδω βρηκα μια αναδρομη του ιδιου για την πορεια του στην πληροφορικη. Ειναι μεγαλο αλλα αποτελει ντοκουμεντο με πολλες ρετρο αναφορες της εποχης (τα πιο πολλα μου φαινονται ακαταληπτα για να ειμαι ειλικρινης) γι' αυτο το παραθετω.

http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=92986

Παντως φαινεται να ηταν τελειως χομπιστας ο ανθρωπος, ολα τα ξεκινησε χωρις να ανηκει σε καποιο οργανισμο τηλεπικοινωνιων ή παροχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα