Bermuda Syndrome - Review

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.726
Το Prince of Persia, δημιουργησε ενα βραχυβιο ειδος ρεαλιστικου platform arcade-adventure. Χαρακτηριστικο τους στοιχειο ηταν οι απιστευτα ρεαλιστικες κινησεις του sprite που ετρεχε, πηδαγε, κρεμοταν, σκαρφαλωνε, ή επαιρνε φορα για να κανει αλματα. Ενας αξιος απογονος ηταν και το απιθανο Flash Back. Το Bermuda Syndrome φιλοδοξει να γινει αλλο ενα μελος της ενδοξης, αλλα μικρης οικογενειας αυτης, εχοντας εμφανη στοιχεια τοσο απο το Prince of Persia οσο και απο το Flash Back, καθως και απο το Another World. Εκτος αυτου ειναι ενας τιτλος φορος-τιμης των pulp ιστοριων και των b-movies.

Το παιχνιδι αυτο το εμαθα απο ενα παλιο τευχος του PC Master. Απο τις φωτογραφιες και μονο ξεπηδαγε μια πανδαισια χρωματων, και λεπτομερειες που εμοιαζαν πιο πολυ με φωτογραφια παρα με screenshot. Οντας φαν του FB, μου προκαλεσε το ενδιαφερον και μπηκε στο πισω μερος του μυαλου μου.

Η υπόθεση: Ειμαστε ο πιλοτος του Β΄ΠΠ Jack Thompson. Στη διαρκεια μιας αερομαχιας πανω απο τις Βερμουδες, το B-17 του καταρρίπτεται απο τους Γερμανους. Όμως δεν πεφτει ποτε στη θαλασσα. Τηλεμεταφέρεται μυστηριωδως σε μια άλλη διάσταση. Οπως πεφτει το αεροπλανο, σώζει την (πανέμορφη και ημιγυμνη) πριγκίπισσα Natalia που ηταν ετοιμη να καταβροχθιστει απο ένα τεράστιο δεινόσαυρο. Εκεινη ομως δεν ειναι καθολου χαρουμενη, αφου προοριζοταν για θυσια προκειμενου να σωσει τη ζωη του αρρωστου βασιλια πατερα της. Μην εχοντας αλλη επιλογη, ξεκιναμε να βρουμε εξοδο απο τη ζουγκλα. Για καλη μας τυχη εχει σωθει το τουφεκι και ενας σακος φυσίγγια.

Η εισαγωγη του παιχνιδιου:


Το παιχνιδι ειναι μεγαλο και προσωπικα με κουρασε αρκετα πριν το τερματισω. Δυστυχως το παιχνιδι φαινεται ημιτελες σε καποια σημεια, που χρειαζονταν παραπανω προσοχη. Καποιοι γριφοι ειναι πολυ ασαφεις ενω η Ναταλια δε σας βοηθαει καθολου. Θεωρω λοιπον παραπλανητικο το εικονιδιο της ομιλιας, αφου υποτιθεται οτι μπορειτε καθε στιγμη να μιλησετε με τη Ναταλια, αλλα μονο επαναλαμβανομενους διαλογους που δεν προσφερουν τιποτα (ουτε καν ατμοσφαιρα). Αν δεν μπορουσαν οι σχεδιαστες να εμπλουτισουν το παιχνιδι με περισσοτερους διαλογους (πχ hints ή σεναριακα στοιχεια) τουλαχιστον θα μπορουσαν να το ειχαν απλοποιησει εξαλειφοντας αυτο το εικονιδιο, ωστε να ειναι λιγοτερο "παραπλανητικό". Ετσι οπως ειναι μου δινει την εντυπωση του ημιτελους :)

Συνοψιζοντας, ειναι ενα μεγαλο και κουραστικο παιχνιδι με αρκετες ελλειψεις, που θα σας ανταμειψει ομως με τα ομορφα γραφικα του. Εαν σας αρεσαν τα παιχνιδια που γεννησε το Prince of Persia, στεκεται ισαξια διπλα του, αλλα κατα τη γνωμη μου δε φτανει το Flashback σε βαθος και gameplay. Παρολαυτα εχει ενδιαφερουσες καινοτομιες, οπως η χρηση του βαθους, που θα επρεπε να ξαναειδουμε σε αλλο παιχνιδι του ειδους.

Α, επισης ανηκει στην ατυχη κατηγορια παιχιδιων που στο τελος υποσχεται sequel αλλα τελικα... δεν. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο game, κυρίως επειδή έχει δεινόσαυρους :p
 
Ομορφη παρουσίαση. :)

Το παιχνίδι το θυμάμαι απο περιοδικά όπως PC Master & USER (-νομίζω- ότι στο USER είχα δεί κάποιες πρώτες photos για "προσεχή" κυκλοφορία...?), και ομοίως με τον Rakeesh, είχαν τραβήξει το βλέμμα μου οι φοβερά σχεδιασμένες οθόνες.

Δυστυχώς λόγω στρατιωτικής θητείας, "έμεινα πίσω" σε παιχνίδια που ήθελα να παίξω, και όταν πλέον απολύθηκα, έδωσα προτεραιότητα σε άλλα games.

Μέχρι σήμερα δεν έχω κατορθώσει ακόμα να το παίξω - δυστυχώς. (...και έτσι όπως πάω, δεν με βλέπω να ασχολούμαι μαζί του, ever... :( )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Eνδελεχη παρουσιαση ενος παιχνιδιου με high production values στα γραφικα,ηχο ,αλλα νομιζω με μετριο σχεδιασμο πιστων &~φλυαρο gameplay ή μαλλον οπως το λεει και ο reviewer ημιτελες .

-Οταν μενει απραγος ο ηρωας για καποιο διαστημα ,κανει τσιγαρακι κατι μαλλον πλεον μη πολιτικα ορθο .

BTW1 ενα 2D platform action/adventure στοιχεια μονο για windows /windows 3.1 ????

Aν μη τι αλλο το κοινο τετοιων παιχνιδιων ειχε μετακομισει κατεξοχην στις κονσολες ...

(Εκτος κι αν ξεκινησε να σχεδιαζεται και για καποια αλλη πλατφορμα που εντωμεταξυ εγινε obsolete εμπορικα )

BTW2 και το επομενο παιχνιδι που σκεφτεσαι να κανεις review ειναι με θεματολογία Ίνκας, Μάγιας, Αζτέκους, ιθαγενεις Νοτιας Αμερικης κλπ

BTW3 Ευχαριστουμε Rakeesh :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο thread και ολοκληρωμένη παρουσίαση για ένα κατά τη γνώμη μου αρκετά underrated παιχνίδι. Έπεσε και πάνω στην μεγάλη αλλαγή με τα windows 95, internet κλπ... Δεν προσπαθώ να πω πως ήταν καλύτερο απ' όσο σωστά περιγράφεται στην παρουσίαση, απλά πως δεν εισέπραξε ούτε αυτό που άξιζε. Πέφτοντας και εγώ στην παγίδα τότε να σνομπάρω software που έτρεχε ακόμα στα 3.1 (πφφφφ) το έχασα στον καιρό του και το γνώρισα μεγαλύτερος, μετανιώνοντας φυσικά.
 
Nemo είπε:
με μετριο σχεδιασμο πιστων &~φλυαρο gameplay.
Πολυ σωστη επιλογη λεξεων :thumbup:

BTW2 και το επομενο παιχνιδι που σκεφτεσαι να κανεις review ειναι με θεματολογία Ίνκας, Μάγιας, Αζτέκους, ιθαγενεις Νοτιας Αμερικης κλπ
Δεν εχω βρει ακομα :)
 
Ωραία παρουσίαση για ένα παιχνίδι που και εγώ δεν έχω παίξει ! Κάποια στιγμή....

Για όσους ενδιαφέρονται, έχει γίνει port του παιχνιδιού για το πρώτο xbox, μαζί με ένα σωρό άλλα φυσικά της early 90's PC εποχής.
 
Other_Reality είπε:
Για όσους ενδιαφέρονται, έχει γίνει port του παιχνιδιού για το πρώτο xbox,
Aπλα να αναφερθει -αυτο που λεει εμμεσα ο Other_Reality,

,προφανως δεν ειναι τιποτα αλλο ,παρα μεταφορα σε XBOX της Bermuda Syndrome rewriten engine του "γνωστου" Gregory Montoir (cyx) απο αντιστοιχα projects

-Another World,Fade To Black,Flashback: The Quest For Identity,Igor: Objetivo Uikokahonia,Nicky Boom, Nicky 2, Carlos-

οπως και ως μελος της ScummVM team .

Η οποια Bermuda Syndrome rewritten engine ειναι διαθεσιμη και σε Win,Amiga,Lin,Wii,GP2x,Pandora,PSP,360 ....

(μια και ολο και σε καποιους θα ανοιξει την ορεξη το Review ...)

>>> Αντιστοιχο thread επισης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Aπλα να αναφερθει -αυτο που λεει εμμεσα ο Other_Reality, ,προφανως δεν ειναι τιποτα αλλο ,παρα μεταφορα σε XBOX της Bermuda Syndrome rewriten engine του "γνωστου" Gregory Montoir (cyx) απο αντιστοιχα projects

-Another World,Fade To Black,Flashback: The Quest For Identity,Igor: Objetivo Uikokahonia,Nicky Boom, Nicky 2, Carlos-

οπως και ως μελος της ScummVM team .

Η οποια Bermuda Syndrome rewritten engine ειναι διαθεσιμη και σε Win,Amiga,Lin,Wii,GP2x,Pandora,PSP,360 ....

(μια και ολο και σε καποιους θα ανοιξει την ορεξη το Review ...)

>>> Αντιστοιχο thread επισης
Nice, αν και θέλει compile σε Linux και ιστορίες δυστυχώς.

Το τέσταρα σε DOSBox με Win 3.1 (υπάρχουν στο νετ οδηγίες πως να τα σετάρεις με σωστούς drivers, etc.), έθεσα res στα Win αυτή του game, δηλαδή 640x480. Μετά native monitor res για full screen στο DOSBox, και το άφησα να κάνει το δικό του scaling μετά με filter normal2x (αντί να θέσω full screen τη native του game και να κάνει το scaling το μόνιτορ/κάρτα γραφικών etc., τα γνωστά.)

Και ειδού το "HD" αποτέλεσμα:



Αpparently το DOSBox σε αναλύσεις 640x480 ή μεγαλύτερες δε πειράζει το aspect ratio ό,τι και θέσεις, άρα δε γινόταν να τραβηχτεί να γίνει windescreen με τίποτα (το monitor το κάνει προφανώς αν θέσω 640x480 για full screen.)
 
Πίσω
Μπλουζα