Best retro videogame music.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Ποιό video game (ανεξαρτήτου πλατφόρμας και χρονολογίας) πιστεύετε ότι έχει την καλύτερη μουσική επένδυση; Ας μιλήσουμε για ρετρό παιχνίδια μέχρι το 2000 για να είμαστε μέσα στο κλίμα του φόρουμ:

Hands down για μένα:

UNREAL μαζί με το expansion "Return to Na Pali"

Η μουσική που έχει το παιχνίδι σε καθηλώνει. Το Soundtrack είναι τουλάχιστον αριστουργηματικό. Δένει απίστευτα με τη "μαύρη" αίσθηση του παιχνιδιού που σε αφήνει άφωνο σε πολλά σημεία.

Δυστυχώς το Unreal II αποδείχτηκε μεγάλη πατάτα, δεν φτάνει στο ελάχιστο το αρχικό θεϊκο παιχνίδι.

Απολαύστε μερικά κομμάτια του παιχνιδιού, που μας έρχεται all the way από το 1998.

 
Το Turrican2, Outrun και το Sonic Adventure δεν νομιζω ποτε να ξεπεραστουν. Τοσα χρονια και δεν νοουμαι να μην τα εχω στο αμαξι ως CD, στο κινητο ως ringtone.

Διεκδικητες: Castlevania:Symphony of the Night, Halo, NiGHTs Into Dreams, Panzer Dragoon, Lunar 2, Star Control II
 
Δεν πιστεύω πως μπορεί να αρέσει σε κάποιον, αλλά ο συνδυασμός αναμνήσεων και μουσικής κάνει κάποια πράγματα... μαγικά :)

 
Αξεπέραστο το κομμάτι "Stones" που ακουγόταν στα παιχνίδια της σειράς Ultima.


Επίσης ένα άλλο κομμάτι που έχει μείνει χαραγμένο στην καρδιά μου είναι το "Asteroid Dance" από το Tyrian

http://www.youtube.com/watch?v=xoNE9FtnFXc
 
Μου αρεσε πολυ η μουσικη του blood money στην amiga, καθως φυσικα και του shadow of the beast, αλλα και του full contact.

Απο PC μου αρεσε η μουσικη επενδυση του fallout αλλα και το φοβερο κομματι στο diablo 1 που επαιζε στην πολη
 
Ishar II (falcon).

SOTB (amiga)

Venus the flytrap (ST)

Project 1 (Jaguar ok, not really retro :p )

Tempest 2000 (Jaguar and Llamazap falcon).
 
Πολλές οι καλές μουσικές στα retro games. Εδώ αναφέρονται μερικές απο αυτές που μου αρέσουν.
 
Agony, full contact και φυσικά lotus turbo challenge 2!

(Ξεχασα to cannon fodder)
 
Τι να πρωτοθυμηθω στην αμιγκα? κατα τυχαια σειρα:

Cannon fodder I, II

Project-X

Agony

Shadow of the beast

Turrican 2

Battle squadron:)

Settlers

και δυο εκπληξεις :

colonization με πραγματικα ινδιανικα/αποικιακα tunes

Wendetta 2175 με φοβερη ingame music. Εμ, 20 δισκετες ειναι!!!!!
 
Επισης για την εποχη του, εχει φοβερη εισαγωγικη μουσικη το Fighter Bomber.

Ακομα πολυ ωραια ingame music ειχε το Chuck Rock !

Αλλα και το πολυ μεταγενεστερο Simon The Sorcerer.
 
Μπραβο Αλκη! Δεν ξερω πως ξεχασα το Outcast! Aν θυμαμαι καλα το πρωτο παιχνιδι που εκανε χρηση πληρους Ορχηστρας
 
Ε δεν νομίζω, είχε προηγηθεί το Gabriel Knight 2 (τουλάχιστον). :)
 
@Αλκη Πασο! :)

Παντως μπορειτε να κατεβασετε νομιμα την υπεροχη μουσικη του Outcast απο εδω
 
Πίσω
Μπλουζα