Bibi-bo Μέρος 4ο

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Λοιπον εκτακτη ειδηση..!! Ανακαλυψα μαγαζακι σημερα που εχει 5 φορεματακια ΒΙΒΙ ΒΟ σε κουτια ολοκαινουργια και πολυ φθηνα θα ελεγα..!(3 σε κιτρινο κουτι και 2 σε ροζ) .Το ενα μαλιστα ειναι την μπαλαρινας..!! Οποιος θελει να του πω που ειναι το μαγαζακι-Αθηνα-να μου στειλει πριβε μηνυμα..!! :) :D
 
Συγκρίνοντας το "ύποπτο" φόρεμα με όσα πρώτης περιόδου είχα, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: εκτός του ότι νομίζω ότι έχει μια διαφορά στο τελείωμα των ραφών, το πιο σημαντικό είναι τα κουμπώματα. Ολα τα κουμπώματα της el greco, σε όλα τα ρούχα όχι μόνο bibi-bo αλλά και στις happy happy και άλλα κουκλιά, είναι στρογγυλά, διπλά (δηλαδή φαίνεται ένα στρογγυλό μεταλλικό κουμπί από την έξω μεριά) και γράφουν ITALY. Ομως το φόρεμα αυτό, έχει τετράγωνα κουμπώματα, που από την έξω μεριά δεν φαίνονται, αλλά φαίνεται το ράψιμό τους και δεν γράφουν τίποτα....

Ραπουνζέλ μου, μην υπολογίζεις αυτό που είδες να πουλιέται με την κούκλα.

Φραουλίτσα, μπορείς να μας δείξεις αυτό που λες ότι είναι ίδιο?

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld σίγουρα υπάρχει τέτοιο φόρεμα bibi-bo.Δεν κάνω λάθος.Υπήρχαν, μπορεί και ακόμη, στο ίντερνετ φωτογραφίες bibi-bo που το φορούσαν.Δεν έχω όμως δικαίωμα να ανεβάσω φωτογραφίες άλλου.Κάνε κοντινό το φόρεμα και από τη πίσω πλευρά με τα κουμπιά και θα σου πω αν είναι το αυθεντικό.
 
Mytinyworld μου, δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία του φορέματος, μιας και το έχω δει από κοντά μόνο... :( Χμ.. αυτο με τα τετράγωνα κουμπάκια κάτι μου λέει, θα κοιτάξω και τα δικά μου ρούχα να δω αν έχω κανένα με τέτοια κουμπώματα. :) Ωστόσο... μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικό να σου δόθηκε φόρεμα άλλης κούκλας για bibi-bo, γιατί μεταξύ άλλων, αν δεν κάνω λάθος, τα φορέματα των Barbie εκείνης της περιόδου είναι φαρδιά στις Bibi-bo στο στήθος. Για κοίταξέ το κι αυτό...
 
fraoulitsa, να σαι καλά, Το καλοκαιρινό σύνολο είναι πανέμορφο και το θυμάμαι πολύ καλά. χεχε :D Τα ρούχα και παπούτσια στις ντουλάπες ήταν λίγο πολύ τα ίδια, αλλα όχι ακριβώς. Πέρα απο την τυπωμένη κλασσική διαφήμιση στα Μικυ Μαους, με τα εικονιζόμενα ρούχαλάκια, είχαν σίγουρα ένα καλό ρούχο, ενα αθλητικό σετ, παντελόνι, μάλλινο ρουχακαλι, συνήθως, και μια στολή! Η αλήθεια είναι πς όσες ντουλάπίτσες εχω δει έχουν διαφορετικα ρούχα! Είναι δύσκολο να υπολογίσουμε στοκ και ποσότητα απο συγκεκριμένο κομμάτι σαν αυτό, εφόσον είναι τόσο δυσέυρετες. Εδώ κάποιες απο τις ντουλάπες, είχαν κούκλες και άλλες όχι! :xm: Το φορεμα αυτό my tiny, όντως υπάρχει ακριβώς to ίδιο και στη καρvταρόμπα της bibi-bo. Αυτό στη φωτογραφία μου όμως, είναι ένα απο τα διαφορετικά (παραπλήσια) σχέδια που η el greco έκανε απο μόνη της. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα! Bibi-bo, σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις. Η δική μου ντουλάπα είχε μόνο δύο σύνολα, αυτό που έβαλα ήδη το καλοκαιρινό, και αυτό που βάζω τώρα με τα παπουτσάκια και τα αξεσουάρ τους.

mytinyworld, κοίταξα όλα μου τα ρούχα που έχουν κουμπώματα και όχι σκρατς και βρήκα μονάχα ένα πουκάμισο που έχει κουμπώματα τετράγωνα όπως τα περιγράφεις. Τα φωτογράφισα και τα επισυνάπτω. Όλα τα υπόλοιπα έχουν τα γνωστά κυκλικά κουμπώματα. Ελπίζω να βοηθάω λίγο! :)

picture.php


picture.php
 
Παιδιά, εάν δε δω ένα άλλο ίδιο φόρεμα να συγκρίνω, εξακολουθώ να έχω βάσιμες υποψίες ότι αυτό το φόρεμα που έχω δεν είναι bibi-bo. Ποτέ δεν θυμάμαι να χρησιμοποίησε η el greco τέτοιου είδους κουμπώματα. Οποιος έχει ρούχο bibi-bo με τετράγωνα κουμπώματα, θα τον παρακαλούσα πολύ να μας το δείξει, να μου φύγει η ιδέα...

Φραουλίτσα, αυτό το πουκάμισο που μας δείχνεις, αγοράστηκε σε κουτί ή σφραγισμένο σε ντουλάπα? Γιατί έχω ένα ακριβώς ίδιο της sindy pedigree, που σχεδόν όλα τα ρούχα της έχουν τετράγωνα κουμπώματα...

Οσο για το αν της είναι φαρδύ, όχι δεν είναι ιδιαίτερα φαρδύ, όμως έχω φορέματα bibi-bo αυθεντικά, τα οποία της είναι τεράστια και πέφτουν. Επίσης ρούχα barbie εκείνης της εποχής που της κάθονται μια χαρά. Αρα, δεν νομίζω ότι είναι κάτι στο οποίο μπορούμε να στηριχτούμε..
 
Χμ... Με προβλημάτισες τώρα! Το πουκάμισο το βρήκα σε ντουλάπα μέσα χύμα. Λες να μην είναι bibi-bo δηλαδή; :xm: :xm: :xm: Αλήθεια, τα ρούχα των Sindy δεν έχουν tags; (Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά με τις Sindy δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...)

Από εκεί και πέρα.. να σου ξαναπώ αυτό που σου είπα πριν.. είναι το μόνο ρούχο που έχω κι έχει τετράγωνο κούμπωμα, όλα τα υπόλοιπα (φορέματα, μπλούζες, παντελόνια κλπ κλπ κλπ) έχουν στρογγυλά. Εκτός από αυτό που σου εδειξα, τέτοια κουμπώματα έχούν μόνο τα ρούχα από μια barbie που έχω (αλλά κι αυτή δεν είναι παλιά, οπότε μη σε πάρω και στο λαιμό μου).

Ελπίζω να το έχει κάποιος το φόρεμα ώστε να μπορέσει να σε ξεμπερδέψει.. :)
 
bibi-bo

Θα συμφωνήσω με την πολυαγαπημένη mytinyworld.Δεν έχει τετράγωνα κουμπώματα κανένα φόρεμα,μπλούζα της bibi-bo.Η bibi-bo Α΄περιόδου είχε στρογγυλά κουμπάκια στα ρούχα της ασημένια!Είδα όλα τα ρούχα της στην πρώτη ντουλάπα της και όλα έχουν στρογγυλά κουμπάκια.Τα τετράγωνα ανήκουν στη Sindy και στη barbie.Αυτά είναι καλό να τα γνωρίζουμε.Στη bibi-bo B' περιόδου είχαν τα ρούχα σκριτς σκρατς πίσω.
 
Οχι, δεν έβαζε tags η pedigree στα ρούχα μετά το 1980 που έχω ασχοληθεί εγώ. Μόνο ένα νυφικό της sindy έχει tag και το κλασικό καρό πουκαμισάκι της (από αυτά που έχω) τα οποία είναι το μεν πρώτο από το 1979 και το άλλο από το 1964.. Επίσης, αν ένα σύνολο αποτελούνταν από περισσότερα κομμάτια (πχ πουκάμισο, παντελόνι, γιλέκο) δεν έβαζε σε όλα, αλλά σε ένα.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τη βοήθεια, πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα διαλευκανθεί κι αυτό...
 
rapunjel μου, επειδή τα δικά μου ρούχα είναι ως επί το πλείστον μεταχειρισμένα, όπως έχω ξαναπεί, μάλλον μπερδεύτηκα, αν κ εμένα μου έκανε εντύπωση το ότι μόνο αυτό είχε τέτοια κουμπώματα... :xm: Τα σκρατς αρχίζουν και μπαινουν από τα φορέματα της σειράς Star. Αρχικά είναι μικρά και μετά, στα ρούχα β περιόδου, πιο μεγάλα. Έχω φόρεμα αυτής της σειράς που το πήρα καινούργιο οπότε αυτό το λέω με βεβαιότητα. :)

mytinyworld, σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Θα το έχω πλέον υπόψη μου για να μπορώ να διαχωρίζω τα ρούχα που βρίσκω! :)
 
bibi-bo

Θα ήταν επανακυκλοφορία.Όπως εγώ έχω τρεις φορές την γαλάζια φόρμα και την πρώτη είναι με στρογγυλό κουμπί και τις άλλες δύο,επανακυκλοφορία και Β' περίοδος με σκρατς!
 
Καλα μιλαμε πολυ μανουρα με τα τετραγωνα κουμπακια εεε!!!! :D :D:D:D

Αυτο σημαινει Σημασια στην λεπτομερεια!!! Να κοιτας τωρα το καρυκωμα, το κλεισιμο του κουμπακιου, το φινιρισμα στο ντε πιες κτλ!!!

Παιδια μηπως να κατσουμε να γραψουμε τον χρυσο οδηγο του οριτζιναλ ρουχου; :D
 
rapunjel μου δε νομίζω να πρόκειται για επανακυκλοφορία, το φόρεμα ήταν σε κουτί της σειράς αυτής και όχι σε ροζ. :)

Αναστασία μου, πλάκα στην πλάκα ένας τέτοιος οδηγός θα ήταν χρησιμότατος για όσους από εμάς βρίσκουμε ρούχα που δεν είναι καινούργια ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται...
 
bibi-bo

Λατρεμένη έχεις δίκιο.Απλά όποιος ψάχνει τα ορίτζιναλ ρούχα καλό είναι να το ξέρει.Τώρα τι ορίτζιναλ που είναι αντιγραφές από τα ρούχα της barbie,θα μου πεις. :D

Κανένα ρούχο της Α΄περιόδου δεν είχε σκρατς με βεβαιότητα γιατί με αυτά τα ρούχα ντύναμε τις κούκλες μας και το θυμάμαι.

Θυμάμαι τα κουμπάκια. Τα σκρατς είναι από 1985 και μετά.Πότε έβγαλε η barbie τα σκρατς; Αφού τα ρούχα γινότανε αντιγραφή από αυτήν.

Υ.Γ.Οι επανακυκλοφορίες δεν γινόταν σε ροζ κουτιά.Επανακυκλοφορία σημαίνει βγαίνει ξανά κάτι στην ίδια συσκευασία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να σου πω... Εγώ σου είπα πώς το βρήκα. Δεν μπορώ να σκεφτώ πως ας πούμε κάποιος το έβαλε σε κουτί Star ενώ δεν ήταν τέτοιο... Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω... :xm: Προσωπικά, δεν μπορώ να θυμηθώ σε τι κουτιά ήταν τα ρούχα που είχα μικρή γιατί ποτέ δεν έδωσα σημασία. Σίγουρα πάντως τα πρώτα σκρατς ήταν πιο μικρά σε μέγεθος κι αργότερα αντικαταστάθηκαν από ένα μεγάλο ενιαίο. Επίσης, και στα ρούχα της β περιόδου χρησιμοποιουνται κουμπιά..

Α ναι! Έχει κανείς τη φορεσιά "Βόρειοι και Νότιοι" που φοράει η κούκλα μου με τα χρυσά μαλλιά και τις μπούκλες; Παρατήρησα σήμερα ότι η δική μου δεν έχει καθόλου κουμπώματα, ούτε η φούστα ούτε το πουκάμισο και μου έκανε μεγάλη εντύπωση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαφώς και δεν υπήρξε πουθενά και σε καμία μάρκα σκρατς (velcro) πριν το 1985! Ούτε καν στα χονγκ κονγκ που ήταν πιο φτηνά! Εκείνα, συνήθως είχαν κουμπώματα κακής ποιότητας που με τα χρόνια σκουριάζουν, ή τα είχαν χωρίς κουμπώματα, ή ραμένα στις κούκλες. Επίσης, θα ήθελα να σας τονίσω, ότι στα ρούχα με τα έντονα χρώματα που παρουσιάστηκαν μετά το 1985 (κάτι φούξια, πορτοκαλί, λαχανί κλπ), δεν είναι πάντα κριτήριο του έτους κυκλοφορίας το κουτί... Το ίδιο φόρεμα που μας έδειξε η Penny (το φούξια) σε κίτρινο κουτί το έχω αγορασμένο σε ροζ κουτί. Πολύ απλά, η el greco ξεστοκάριζε τα κίτρινα κουτιά. Το βασικό κριτήριο είναι το κούμπωμα! Κανένα ρούχο πρώτης περιόδου δεν είχε σκρατς! Και σας το λέει ο... μαθουσάλας της παρέας, μιας και ρούχα με σκρατς είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου πριν 2 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι ξανά... :)

Αναστασία μου, λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, αλλά όχι και να μας πασάρουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ε??? ;)
 
Α οκ, κατάλαβα! Συγγνώμη για το μπέρδεμα τότε! #) #) #) Σας ευχαριστώ και τις δύο! :flower: Εγώ είμαι μάλλον η μικρότερη της παρέας και τα έχω ακόμα λίγο.. αχταρμά μέσα στο μυαλό μου... 8) 8) 8)

Λεπτομέρειες - ξελεπτομέρειες πάντως, αυτά με τα γαζιά, τα κουμπώματα και τα σχετικα είναι από τα πιο χρήσιμα πράγματα που έχουμε αναφέρει στο thread, τουλάχιστον για εμενα! :cool:
 
bibi-bo

Απλά όποιος ή όποια αγοράζει αυθεντικά ρούχα bibi-bo Α' περιόδου να κοιτάει να έχει κουμπιά.Αυτό και θα συμφωνήσω με την πολυαγαπημένη μου mytinyworld.

Τουλάχιστον να γνωρίζει όποιος ή όποια αγοράζει και να ξέρει τι πληρώνει!
 
Aν και εχω χασει λιγο την μπαλα με το συγκεκριμενο θεμα, μεσα στην λεπτομερεια, αν καταλαβα καλα το προβλημα ειναι οτι ενα ρουχαλακι εχει κουμπια που δεν εχουν ξαναχρησιμοποιηθει απο ελ γκρεκο και οτι μαλλον το ρουχαλακι πουληθηκε για ελ γκρεκο αλλα ηταν τελικα μαλλον Μπαρμπι, απο τα πανομοιοτυπα που ξεσηκωνε η ελ γκρεκο- ετσι??

Και επισης οτι για τα κουμπια και τα χρατς, οτι τα μεν πρωτα ειναι στις πρωτες κουκλες, και τα δευτερα ειναι στις μετα το 85..!!

Χμ...Εδω πρεπει να καταθεσω τα δικα μου πειστηρια..! Στα 3 ρουχαλακια που εβγαλα πριν καμια βδομαδα και σας εδειξα, ηταν απο την σειρα ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ,δηλαδη της ιδιας περιοδου ρουχα και μαλιστα της ιδιας σειρας..!

Τα δυο λοιπον ειχαν χρατς και το τριτο(το ροζ της φωτο) ειχε κουμπια στρογγυλα..!! Οποτε ισως η Ελ Γκρεκο να χρησιμοποιουσε και ταυτοχρονα χρατς και κουμπια..! Δεν ξερω ουτε με σιγουρια λεω κατι, απλα λεω αυτο που εχω στα χερια μου και βλεπω..!
 
Πίσω
Μπλουζα