[BILKO] To Μικρό Χωριό

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το μάτι μου δεν θα έπεφτε ποτέ σε ένα τέτοιο παιχνίδι...!! Γιατί κινεζοφέρνει..!!! :eek:

Παρ όλα αυτά....με το που το είδα ταξίδεψα στο νηπειαγωγείο...διότι ΝΑΙ....παίζαμε με αυτό στην τάξη μου..!!! :D

Και κοιτάζοντας να δω λεπτομέρειες...κοιτάζω ...made in Greece και απλά τότε το σιγούρεψα 100%..!!

Δυστυχώς δε γράφει εταιρεία παραγωγής, ο παιχνιδοπώλης μου είπε-αλλά εγώ τώρα το ξέχασα- γιατι τα θυμόταν όλα και μάλιστα μου είπε ότι δεν είναι καν του 80 αλλά τέλη του 70..!!8) Μόνο γράφει πάνω πάνω "BILKO", αλλά δεν ξέρω ούτε έχω ξαναακούσει κάτι γι αυτό..!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω τι μου θυμησες τωρα Makisimos!!!!! Μολις το ειδα επαθα φλας!!! Καλα τι ξεθαψες βρε φιλαρακι? Εισαι απιστευτος! :)

Θυμαμαι που περναγα το χερι μου πανω σε αυτες τις απλες αρμονικες γραμμες στις σιλουετες των αλογων. Τα κυματιστα σωματακια των προβατων! :eek:

Πρεπει να πηγαινα στο νηπειαγωγειο, ή στον παιδικο σταθμο... Βρε μηπως ειχα ακομα και την πιπιλα μου? :baby2:
 
Αναστασία μου δεν το πιστεύω...!!!!!!! Παιζαμε με το ίδιο παιχνίδι λοιπόν...!! :D Κι εγώ όπως κι εσύ , έπαθα τρομερό φλας με το που το ειδα..!! Και προσπαθω να προσδιορίσω σε ποια ηλικία το ειχα, και αυτομάτως η εικόνα του, με μεταφέρει ενστικτοδώς στο νηπειαγωγείο..!

Το περίεργο είναι ότι το βρήκα σε άριστη κατάσταση μετά από 30 χρόνια..!! :D
 
Κρυβε ηλικιες βρε Makisimako.... :eek: :D

Μπα... εγω τελικα αυτο το παιχνιδι το θυμαμαι σαν ονειρο, γιατι επαιζε μια θειά μου....μεγαλη γυναικα τωρα, γιαγια σχεδον.... :D ..
 
Makisimos WOOWWWW έγραψες πάλι :bow:

Το μικρό χωρίο είναι ένα από τα παιχνίδια που μου είχε αγοράσει ο παππούς μου το καλοκαίρι του 74 Ελλάδα άλλα ήταν σε μεγαλύτερη συσκευασία με περισσότερα σπίτια είχε και γέφυρα το θυμάμαι σαν σήμερα ;) γιατί τότε είχα μια μανία με παιχνίδια που είχαν φραχτες 8) :p

Γενικά αν θυμάστε τον ζωολογικό κήπο με ζώα στα πλαστικά σακουλάκια, κτλ… καλά τι μου θύμισες τώρα :wait2:

Μπράβο :thumbup: απλό άλλα τρομερό παιχνίδι να το χαίρεσαι!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ!!!! πάλι τα ίδια μας κάνεις. Πάλι ξεσηκώνεις τις αναμνήσεις μας. Πάλι μας βάζεις να ζηλεύουμε τις βόλτες σου που καταλήγουν πάντα σε μία "νέα" ανακάλυψη από τα παλιά. Πάνω που αρχίζω να λέω ότι μέχρι εδώ ήταν, τα έχουμε θυμηθεί όλα, τα έχουμε μοιραστεί όλα έρχεσαι εσύ και μας κάνεις πάλι να χαιρόμαστε. Ναι το είχα αυτό το παιχνίδι. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το κουτί. Όμως το περιεχόμενο αυτού έχει περάσει από τα χεράκια μου με έμφαση στα δεντράκια και στα καγκελάκια.

Επίσης θα συνταχθώ με τον El_Greco ως προς το ζωολογικό κήπο και τα ζωάκια στα σακουλάκια. Δράττομαι εδώ της ευκαιρίας να ευχαριστήσω και τον ίδιο για την προσφορά του εδώ μέσα και να τον συγχαρώ για το μεράκι του.
 
caprice είπε:
Πάνω που αρχίζω να λέω ότι μέχρι εδώ ήταν, τα έχουμε θυμηθεί όλα, τα έχουμε μοιραστεί όλα έρχεσαι εσύ και μας κάνεις πάλι να χαιρόμαστε.
Σ ευχαριστώ πολύ caprice για τα καλά σου λόγια...!! Τα παιχνιδια ειναι για να προσφέρουν σε όλους χαρά..!! Χαίρομαι που το καταφέρνω..!!

Εl Greco Fanatic μου έδωσες σημαντικη πληροφορία, γιατί μόλις μου επιβεβαίωσες ότι αυτό το παιχνίδι κυκλοφόρησε το '70 και μάλιστα στις αρχές..!! :D
 
Caprice σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια !!! #)

Makisimos ειμαι 100% σίγουρος για το συγκεκριμένο. ;)
 
Το άλλο set με τους ανθρώπους στην παραλία,υπήρχε και αυτό,σε άλλο κουτί?Πάντως το set σου μου θυμίζει κάτι φάρμες που έπαιρνα σε σακουλάκι στις αρχές της δεκαετίας του 90,και τις έβαζα μαζί με τα playmobil.
 
Mπράβο σου Makisime που το έσωσες κι αυτό, με γειά σου! Εγώ πάντως δεν το έχω ξαναδεί.
 
Koίτα να δεις που το μικρό χωριό έκανε θράυση και το είχαμε και πολλοί..!!! :D

Αναστασία μου νομίζω ότι αυτό το παιχνίδι πρέπει να στο περιέγραφε η γιαγιά σου ...!! Μάλλον από εκεί το θυμάσαι γιατί 20 χρονών κοπέλα σιγά μην έπαιζες μαζί του...!! :D :D

Κριος σε ευχαριστώ πολύ..!! Ειναι πολύ ωραίο παιχνίδι και σου λέω με την πρώτη ούτε για φτύσιμο, νομιζα οτι ηταν made in china , οταν το καλοείδα όμως,...πο ποοο μου άναψαν τα λαμπάκια γιατι το θυμήθηκα..!!

Thebest20 αν προσέξεις καλύτερα , αυτο με τους ανθρώπους στην παραλία δεν ειναι σετ αλλά φωτογραφια ζωγραφιστή που δείχνει τα παιδάκια να παίζουν με αυτο το παιχνίδι στην παραλία..!
 
makisime αν και καινουργια εισαι ετοιμος να με τρελανεις!!!!που τα βρισκεις ολα αυτα!!!!υποκλινομαι!!!!
 
αυτα τα χα παρει απο τα μεγαλυτερα ξαδερφια μου , φοβερα ποιοτικες κατασκευες θυμαμαι , και αν δεν κανω λαθος τα ζωακια ηταν ξυλινα και οχι πλαστικα .τελειο!
 
Ειναι πανεμορφος!!!! :D

Με γεια Μακισιμακο!!!! :)

Ειναι ο pacciochino, που μεταφραζαμε; :cool:
 
ΠΩ ΠΩ!! TI ΛΕΣ ΤΩΡΑ! Το είχα και γώ το συγκεκριμένο παιχνίδι (μάλιστα μου το είχαν αγοράσει 2 φορές γιατί είχα ξεχάσει τα περισσοτερα κομάματια ξεχάσει σε ένα εστιατόριο) Ελληνικό ήταν ε? Φανταστικό παιχνιδάκι που μπορούσες να το συνδυάσεις με πολλά άλλα. Θυμάμαι ακόμα τα προβατάκια που είχαν μυτερά αυτάκια και ήταν σε τρια χρώματα ασπρο μαυρο και καφέ. Τα σπιτάκια και τους φράχτες τα χρησημoποιούσαμε πολύ με τα στρατιωτάκια και φτιαχναμε σκηνικά μάχης!!! το μεγεθος ήταν οτι επρεπε. πρέπει να έχω ακόμη μερικές φιγούρες φυλαγμένες εκεί που έχω και τα στρατιωτάκια. Ειναι φοβερό που υπάρχει ακόμη αυτο το παιχνίδι και πωλείται.
 
Μου τo ειχαν αγορασει το 1987 απο τον Ισθμο της Κορινθου οταν ερχομαστε απο Πελλοπονησσο για Αθηνα. Σε μια σταση που καναμε στον παλιο δρομο της Εθνικης οδου Κορινθου-Αθηνων πριν την διωρυγα, οπου υπηρχαν παλια, πολλα καταστηματα με σουβενιρ, εστιατορια κτλ. Θυμαμαι οτι το μαγαζι ειχε διαφορα παιχνιδια και την προσοχη μου τραβηξε αυτο το παιχνιδι.Δεν ηταν ενα ακομα παιχνιδι με αυτοκινητακια αλλα κατι το διαφορετικο. Μπορουσες να φτιαξεις μια φαρμα με τα ζωακια και τα σπιτακια και να το συνδυασεις και με αλλα παιχνιδια (playmobil). Μου αρεσε που στα σπιτακια η σκεπη εβγαινε και μπορουσες να βαλεις τα ζωακια ή τον βοσκο μεσα, ενω με τους φραχτες εκανες διαφορα σχεδια με τα κοπαδια...

Δυστυχως δεν υπαρχει πια...
 
Μόλις πρωτοκοίταξα αυτό το παιχνίδι σκέφτηκα πως μου είναι άγνωστο. Με μια δεύτερη ματιά, όμως, συνειδητοποίήσα πως έχει μέσα ένα μικρό σπιτάκι με κόκκινη σκεπούλα. Ένα τέτοιο ή παρόμοιο δεν άφηνα από το χέρι μου στο νηπιαγωγείο!!!! Είναι ξύλινο? Αυτό που θυμάμαι εγώ ξύλινο ήταν. Μήπως πηγαίναμε όλοι στο ίδιο νηπιαγωγείο καλέ? :D :D

Όσο για την, εταιρία παραγωγής, bilko δεν την έχω ξανακούσει, ούτε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό μ'αυτήν. Την bildo ξέρω μόνο, αλλά δε νομίζω να έχει σχέση.

Να το χαίρεσαι makisime!!
 
Aggalitsas είπε:
Ένα τέτοιο ή παρόμοιο δεν άφηνα από το χέρι μου στο νηπιαγωγείο!!!! Είναι ξύλινο? Αυτό που θυμάμαι εγώ ξύλινο ήταν. Μήπως πηγαίναμε όλοι στο ίδιο
Απο οτι θυμαμαι πλαστικα ηταν τα σπιτακια και ολα τα κομματια που περιειχε το σετ...

Στο νηπιαγωγειο ειχαμε ξυλινα σπιτακια οπου μαθαιναμε τα σχηματα και μαλλον ηταν διαφορετικης εταιρειας..
 
Σωστά, σε αυτο το παιχνιδι ειναι πλαστικά τα εξαρτηματα..!! :)
 
Α! Άλλο θυμόμουν τότε!! Όπως και να χεί, είναι ευχάριστό που ένα ακόμη ρετροπαίχνιδο βρέθηκε σε καλά χέρια!!! ;)

Πάντως, αν τυχαίνει κι έχει κάποιος κι από τα ξύλινα σπιτάκια ας ανεβάσει καμιά φωτογραφία να τα θυμηθούμε κι εκείνα!!
 
Πίσω
Μπλουζα