Bomb Jack

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.312
Αντιδράσεις
476
Bomb Jack (1986)

bomb_jack.jpg






Το Bomb Jack αποτελεί για μένα ένα από τα πρώτα και από τα πλέον αγαπημένα παιχνίδια που γνώρισα στα coin-ops.

Ακόμη θυμάμαι λοιπόν εκείνη την καμπίνα στη γωνία ενός ουφάδικου λίγο έξω από τη Λαμία όπου περνούσα τις καλοκαιρινές μου διακοπές (κυρίως ξοδεύοντας δεκάρικα), με το ένα μάτι στην οθόνη της καμπίνας και με το άλλο στο παράθυρο μην τυχόν και περάσει κανένα περιπολικό και μας μαζέψει :)

Επίσης, ακόμη θυμάμαι την αγωνιώδη αναζήτηση του συγκεκριμένου παιχνιδιού λίγες ημέρες μετά την αγορά του Commodore 64 αλλά και τη χαρά που ένιωσα όταν τελικά έπεσε στα χέρια μου. Η Elite είχε κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

Για να ξαναθυμηθούμε όμως μαζί το παιχνίδι.

The saviour stands for all of us.

Αναλαμβάνουμε το ρόλο του Jack. Ενός μασκοφόρου υπερήρωα στον οποίο έχει ανατεθεί η αποστολή διάσωσης των μεγάλων μνημείων και τουριστικών θέρετρων της ανθρωπότητας από τις βόμβες που έχουν τοποθετήσει κάποιοι τρομοκράτες - εξτρεμιστές εξωγήινοι (sic) :p

Οι 24 βόμβες σε κάθε πίστα έχουν τοποθετηθεί σε μέρη όπως, στην Ακρόπολη (Ελλάδα), στη Σφίγγα (Αίγυπτο), στο κάστρο Neuschwanstein (Γερμανία), στο Miami Beach και στο Hollywood (μιας και τα τελευταία δεν αποτελούν μνημεία θα μπορούσαμε να επιτρέψουμε στον Jack να αφήσει τα φιτίλια από τις βόμβες να σιγοκαίνε για λίγο ακόμη).

Προτού όμως μας περάσουν για τρομοκράτες :) θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε κι αυτές ώστε να προχωρήσουμε στο επόμενο level. Άλλωστε ο χρόνος είναι εναντίον μας.

ccs1-3.jpg


Σώστε την Ακρόπολη.

Το παιχνίδι είναι platform και αποτελείται από συνολικά 63(!!!) δυσκολότατες πίστες όπου ο Jack με το εκπληκτικό του άλμα αλλά και τα θεαματικά σπασίματα στον αέρα (πολλοί μπασκετμπολίστες των 80's προσπάθησαν να τον μιμηθούν), θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει αλώβητος την αποστολή του. Τα γραφικά στο background που αναπαριστάνουν τα διάφορα μέρη που αναφέρθηκαν πιο πάνω, επαναλαμβάνονται κάθε 5 πίστες με τις πλατφόρμες όμως της πίστας να ανασχηματίζονται (σχεδόν) με κάθε αλλαγή της πίστας.

letsgetloud.gif


It goes a-1, 2, 3...


Hey yo, it's just another bombtrack.


BombJack_Animation2.gif


Think they run the game.


But I learned to burn that bridge and delete



Those who compete...at a level that's obsolete.


Ξεκινώντας από την Αίγυπτο και συνεχίζοντας στην Ακρόπολη, ο Jack θα αντιμετωπίσει εκτός από τις βόμβες διάφορα τέρατα – εχθρούς που σκοπό έχουν να μας εμποδίσουν από το να τις εξουδετερώσουμε.

Μούμιες που μοιάζουν με διαστημάνθρωπους, όστρακα, ufos, ιπτάμενες μπάλες και αρπακτικά πουλιά (περίεργος όλος αυτός ο συνδυασμός) με το που θα μας αγγίξουν, θα αφαιρέσουν μια από τις 3 πολύτιμες ζωές με τις οποίες ξεκινάμε το παιχνίδι.

Ευτυχώς στο δρόμο μας θα συναντήσουμε και κάποια power ups τα οποία εκτός από πόντους θα μας εφοδιάσουν με δυνάμεις που προκαλούν τους εχθρούς μας να παγώνουν για μικρό χρονικό διάστημα και να εξουδετερώνονται με δικό μας άγγιγμα, αλλά και με extra ζωές. Τα power ups αυτά όμως, εμφανίζονται μόνο όταν απενεργοποιήσουμε τις βόμβες με τη σωστή σειρά. Έτσι πρώτα πρέπει να απενεργοποιήσουμε αυτές όπου το φυτίλι τους έχει ήδη πάρει φωτιά (στην έκδοση του Commodore 64 οι βόμβες απλά αναβόσβηναν) και στη συνέχεια τις υπόλοιπες.

Αν όμως ο gamer δεν αποκτήσει οικειότητα με την κίνηση του υπερήρωα δεν πρόκειται να τον σώσει τίποτα :)

396e4ab2.jpg


Τα... χωράφια όπως αποκαλούσαμε τη συγκεκριμένη πίστα τότε (μα δε μοιάζουν ;)

Πραγματικά το Bomb Jack απαιτεί ώρες εξάσκησης προτού αποκτήσουμε τον πλήρη έλεγχο της κίνησης του χαρακτήρα μας.

Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι γενικά όμορφα με σωστή χρήση των χρωμάτων, τα sprites καλοσχηματισμένα, ενώ η μουσική του παιχνιδιού είναι το μαγευτικό Magnetic Fields 2 του Jean-Michel Jarre.

Πραγματικά η έκδοση του Commodore 64 διαθέτει το καλύτερο μουσικό θέμα απ' όλα τα conversions :)

Η δυσκολία του κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα και θέλει γερά νεύρα για να διατηρηθεί η ψυχραιμία ώστε το Joystick να μη φύγει από κανένα μπαλκόνι (στο τσακ ήμουν).

Το gameplay του όμως στο τέλος, πραγματικά θα σας ανταμείψει για την προσπάθεια αύτη.

Μα τι γράφω... Γνωρίζετε ήδη για το gameplay αυτού του παιχνιδιού.

Έτσι δεν είναι; ;)

Good luck Jack!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aλλο ένα κλασσικό και αγαπημένο arcade conversion - μπράβο για άλλη μία φορά Alucard !!

To arcade το έπαιζα σε διάφορα ουφάδικα, αλλά και στο πλοίο που ταξίδευε προς Κρήτη...

Οσο για το conversion της Elite, το "ξετίναξα" για τα καλά στον amstrad όπου είναι πραγματικά πολύ καλοφτιαγμένο.

Aκόμα και σήμερα φορτώνω που και που ένα Bomb Jack...

"Αθάνατο" παιχνίδι !! :thumbup:
 
Ωραίο παιχνιδάκι αν και ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με αυτό.

Που είναι ο wally να σχολιάσει την έκδοση του spectrum; (εδώ γελάνε και οι πέτρες!) :)
 
Πράγματι, "αθάνατο" παιχνίδι, όπως πολύ σωστά λέει ο billy!

To BombJack, ήταν μέρος του Power Pack που πήρα, μαζί με τον ST μου... Μόνο υπέροχες στιγμές παιχνιδιού, έχω να θυμάμαι....

Και η μελωδία ηχεί ακόμα στα αυτιά μου...

Μπράβο Alucard!
 
από τα πιο εθιστικά παιχνιδάκια της εποχής

ακόμα παίζει στον stfm μαζί με τα υπόλοιπα του πακέτου των 20 παιχνιδιών
 
Alucard απλά εξαιρετικός όπως πάντα.

Το παιχνίδι το έπαιζα στο Spectrum, ο Θεός μόνο ξέρει πόσο ζήλευα την έκδοση του C-64.
 
Ακούστε κάτι χαριτωμένο. 1986, Βρυξέλλες, SHAPE (βάση του NATO). Ένα Αμερικανάκι παίζει Bomb Jack και συγκεκριμένα βρίσκεται στην πίστα με τον Παρθενώνα. Είναι περίπου στην ηλικία μου (11), οπότε από περιέργεια τον ρωτάω:

-Ξέρεις πιο κτίριο είναι αυτό που βλέπεις;

-Φυσικά, μου απαντάει.

Περήφανα έτοιμος να του πω ότι είμαι από κει, τον ρωτάω:

-Ποιο;

-Ο Λευκός Οίκος.
 
Α ρε Alucard!!!καθε review σου μιλαει στην καρδια μου!!Να σαι καλα για αλλο ενα απιστευτο παιχνιδι και για το πολυ καλο review σου!Σ'ευχαριστω και να σαι καλα και να κανεις και αλλα ωραια!!!
 
Φυσικα και η καλυτερη εκδοση ειναι στο Spectrum.

Λογω αναλυσης εχεις περισοτερη ακριβεια, η κινηση ειναι πιο αδρανειακη αρα και λιγοτερο ψευτικη, καταλαβαινεις οτι κουνας τον bomb jack και οχι ενα πολυχρωμο συνοθυλευμα pixels κτλ κτλ

Αυτο που κανει ομως την εκδοση καλυτερη σε playability ακομα και απο το arcade ειναι το collision. Οι μαγκες προγραμματιστες δουλεψαν (θελω να πιστευω) ενα συστημα collision που δεν ειναι ουτε ανηλεες αλλα ουτε και φλου. Δινει στον εμπειρο παικτη μια ελαχιστοτατη χαραμαδα χρονου να γλυψει τα pixels των αντιπαλων αναιμακτα. Αυτο δινει αλλη διασταση στο παιχνιδι μιας και σου επιτρεπει να παρεις επιλογες με μεγαλο ρισκο που δινουν 23αρες και μεγαλη ικανοποιηση αν κατσουν.

Για τα 8bit...ZX > CPC > C64 (πισω με μεγαλη διαφορα σε ολους τους τομεις πλην της μουσικης)

Ισως το πιο εθιστικο παιχνιδι στο Spectrum.

Εχω την εντυπωση οτι οι πιστες ηταν 60 και ρολαραν απο την αρχη...
 
Wally είπε:
Εχω την εντυπωση οτι οι πιστες ηταν 60 και ρολαραν απο την αρχη...
Δεν θυμάμαι αν ήταν ακριβώς 60, αλλά όντως απο κάποιο σημείο και μετά επαναλαμβάνονταν απο την αρχή !! (μιλάμε για τα patterns στις πλατφόρμες ασφαλώς).

Wally είπε:
Φυσικα και η καλυτερη εκδοση ειναι στο Spectrum.Λογω αναλυσης εχεις περισοτερη ακριβεια, η κινηση ειναι πιο αδρανειακη αρα και λιγοτερο ψευτικη, καταλαβαινεις οτι κουνας τον bomb jack και οχι ενα πολυχρωμο συνοθυλευμα pixels κτλ κτλ

Αυτο που κανει ομως την εκδοση καλυτερη σε playability ακομα και απο το arcade ειναι το collision. Οι μαγκες προγραμματιστες δουλεψαν (θελω να πιστευω) ενα συστημα collision που δεν ειναι ουτε ανηλεες αλλα ουτε και φλου. Δινει στον εμπειρο παικτη μια ελαχιστοτατη χαραμαδα χρονου να γλυψει τα pixels των αντιπαλων αναιμακτα. Αυτο δινει αλλη διασταση στο παιχνιδι μιας και σου επιτρεπει να παρεις επιλογες με μεγαλο ρισκο που δινουν 23αρες και μεγαλη ικανοποιηση αν κατσουν.
Σόρρυ, αλλά μιλάς σαν να μην το έχεις παίξει σε amstrad.

1) Η κίνηση είναι το ίδιο "αδρανειακή", και κατά συνέπεια υπάρχει μεγάλη ακρίβεια, ενώ το collision detection είναι στα ίδια επίπεδα - απλά παίξε το παιχνίδι σε amstrad, και θα δείς. Eνα το κρατούμενο λοιπόν.

2) Δεν νομίζεις ότι υπερβάλλεις όταν μιλάς για "γλύψιμο" των pixels ?

Δες την "μάσκα" του πτηνού στην παρακάτω φωτογραφία. Δεν φαίνεται ακριβώς να "έγλυψε" τον Jack, μάλλον τον καταβρόχθισε θα έλεγα !! :p (διακρίνονται ίσα-ίσα μερικά απομεινάρια απο pixels στα αριστερά...)

bj2.png


Οσο για τα γραφικά, για να πάρει ο κόσμος μία ιδέα για τι ακριβώς μιλάμε, παρουσιάζω ένα κουίζ για δυνατούς λύτες:

Εντοπίστε τον Jack στις παρακάτω φωτογραφίες... (πράγμα που καθίσταται εύκολο χάρη στα "υψηλής ευκρίνειας" γραφικά του spectrum :diablotin: ).

bj4.png


bj3.png
 
Η έκδοση του Spectrum ήταν μακράν η καλύτερη από όσες έχω παίξει.

Οι πίστες επαναλαμβάνονταν, αλλά όχι με τα ίδια backgrounds. Το είχα "τερματίσει" συνεχόμενα δύο φορές, αλλά με το που έφτανες στην πρώτη πίστα, η δυσκολία αυξανόταν γεωμετρικά.

Δυστυχώς η έκδοση του Spectrum δε μεταφράζεται εύκολα, όμως έγινε καλή δουλειά με την arcade έκδοση.
 
Κι εγώ είχα παίξει πάρα πολύ την έκδοση για Spectrum. Αντίθετα, η έκδοση για Amiga για κάποιον λόγο που δεν μπορούσα να προσδιορίσω δεν με τράβηξε ποτέ...
 
Wally είπε:
Φυσικα και η καλυτερη εκδοση ειναι στο Spectrum.Λογω αναλυσης εχεις περισοτερη ακριβεια, η κινηση ειναι πιο αδρανειακη αρα και λιγοτερο ψευτικη, καταλαβαινεις οτι κουνας τον bomb jack και οχι ενα πολυχρωμο συνοθυλευμα pixels κτλ κτλ

Αυτο που κανει ομως την εκδοση καλυτερη σε playability ακομα και απο το arcade ειναι το collision. Οι μαγκες προγραμματιστες δουλεψαν (θελω να πιστευω) ενα συστημα collision που δεν ειναι ουτε ανηλεες αλλα ουτε και φλου. Δινει στον εμπειρο παικτη μια ελαχιστοτατη χαραμαδα χρονου να γλυψει τα pixels των αντιπαλων αναιμακτα. Αυτο δινει αλλη διασταση στο παιχνιδι μιας και σου επιτρεπει να παρεις επιλογες με μεγαλο ρισκο που δινουν 23αρες και μεγαλη ικανοποιηση αν κατσουν.

Για τα 8bit...ZX > CPC > C64 (πισω με μεγαλη διαφορα σε ολους τους τομεις πλην της μουσικης)

Ισως το πιο εθιστικο παιχνιδι στο Spectrum.

Εχω την εντυπωση οτι οι πιστες ηταν 60 και ρολαραν απο την αρχη...
Μα δεν είναι απίστευτος;
icon10.gif
 
Σοβαρή υποψηφιότητα για Παπάτζα of the Year award! :D
 
Εισαστε μειοψηφια κυριοι
 
Δεν το έπαιξα ποτέ το Bomb Jack για να πω. Το είχα δει κάποτε στο C64 αλλά ήταν από τα games που για κάποιο λόγο δεν με τράβηξαν. Ωραίο το review πάντως!!!
 
Δωσ'του μια ευκαιρία ακόμα... Και προσπάθησε να "φας" τις μπόμπες με τη σειρά!

Θα κολλήσεις, στάνταρ!
 
...θα συμφωνήσω με τον billy ότι ειναι καλύτερο στο cpc...παρόλα αυτά η ανάλυση στο spectrum ειναι ανώτερη...βεβαια τα χρώματα κάνουν την διαφορά!
 
Πίσω
Μπλουζα