bsod και σκληρος δισκος (ή κατι αλλο?)

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
262
Καλησπερα. Αυτον τον καιρο με βασανιζουν οι δισκοι.

Στο pc εχω 3 εσωτερικους σκληρους. Εναν συστηματος και 2 για αποθηκευση. Το μηχανημα ειναι καινουργιο (Ιανουαριος). Ο ενας εκ των 2 (ας τον λεμε D στο εξης) προερχεται απο το προηγουμενο pc ειναι ενας seagate 700ρης και ειναι γυρω στα 3 χρονια παλιος.

Καποια στιγμη χθες οταν πηγαινα να ανοιξω καποα αρχεια, παρατηρουσα μια καθυστερηση. Οταν πηγαινα να παιξω βιντεο επισης κολλαγαν για μια στιγμη και μετα ακολουθουσε ο ηχος του επεξεργαστη να γκαζωνει και αυτα συνεχιζαν. Με θορυβησε το γεγονος και αρχισα να αντιγραφω οσα αρχεια δεν ειχα και αλλου. Εκλεισα τον υπολογιστη και οταν τον ξανανοιξα μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι ο D φαινεται να ειναι corrupted και εκανε ελεγχο για consistency. Την πρωτη φορα δεν ολοκληρωθηκε ο ελεγχος και οταν ανοιξε το μηχανημα ο D δεν φαινοταν πουθενα. Λεω αυτο ηταν τετελεσθαι. Κανω restart και αυτη την φορα ολοκληρωθηκε ο ελεγχος. Τον δισκο τον εβλεπε αλλα οταν ανοιγες τους φακελους κολλαγε και αργουσε το μηχανημα. Επρεπε να αντιγραψω εναν τελευταιο μεγαλο φακελο. Τοτε ξεκινησε κανονικα αντιγραφη αλλα σε λιγο κολλησε και μετα απο ενα διαστημα εβγαλε μπλε οθονη με το εξης μηνυμα.

stop: 0x000000f4 (0x0000000000000003, 0xfffffa8008b85b30, 0xfffffa8008b85e10, 0xfffff800035eaf40)

Kανω reset και το μηχανημα αργουσε να παρει μπρος. Τελικα πηρε. Τρεχω το HDD regenerator για τον D. Moυ βγαζει οτι εχει πολλα bad sectors και δεν διορθωνεται. Κανω restart το ξανατρεχω και αρχιζει να τον ανιχνευει. Καπου εκει πεταξε παλι μπλε οθονη και ξανα απο την αρχη. Το ανοιξα σημερα. Δουλευε κανονικα και μαλιστα αντεγραψα καποια αρχεια. Με το που πηγα να αντιγραψω ενα μεγαλο φακελο (70γιγα) παλι μπλε οθονη μετα απο παγωμα αρκετης ωρας. Γενικα υπαρχουν μικρα διαστηματα παγωματος στην λειτουργια του υπολογιστη.

Στο ζουμι τωρα. Ειναι προβλημα hardware ή λειτουργικου? Μου κανει περισσοτερο για το πρωτο. Το θεμα ειναι μπορει δευτερευων δισκος να δημιουργησει τετοιο θεμα ή εχει θεμα και ο C? Mια σημαντικη πληροφορια. Το μηχανημα το εφτιαξα πρωτου σκασει το θεμα με το λαθος της intel οσον αφορα τους sandybridge και τις motherboard. Eτσι κι αλλιως εχω σκοπο να το παω για να μου την αντικαταστησουν οπως προβλεπεται. Οποτε αφηνω και μια εκδοχη να ειναι αυτο μερος του προβληματος.

Εσεις τι λετε?
 
Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με κολλήματα όταν χρησιμοποιούσα έναν συγκεκριμένο δίσκο. Στο τέλος, αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω το sata καλώδιο με ένα άλλο και έφτιαξε. Εγώ θα το άνοιγα το μηχάνημα και θα δοκίμαζα τον δίσκο και σε κάποιο άλλο PC (δεν ξέρω αν έχεις άλλο) να δω αν έχει την ίδια συμπεριφορά και αν ναι τοτε είναι ο δίσκος.

Δεν ξέρω για τα sandybridge και τις motherboard. Εχω να ενημερωθώ καιρό.
 
It gets better αγνοησα τον D και αντεγραφα αρκετο ογκο δεδομενων απο τον Ε σε ενα εξωτερικο. 140γιγα. Καπου στην μεση κολλησε εβγαλε μπλε οθονη και τον κωδικο

0x000000a7.
 
Ε τότε είναι θα είναι software θέμα μάλλον. Εγώ θα δοκίμαζα κανένα registry scan για αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι είναι τα bad tracks! Ο υπολογιστής προσπαθεί να κάνει re-allocate τις πληροφορίες πάνω σε αυτά σε άλλη περιοχή του σκληρού και εξ'ού και η καθυστερίσεις. Σώσε οτιδήποτε μπορείς και πέτα τον. Το regenerator δεν το σώζει. Μου έχει τύχει και απλά ξόδεψα χρόνο ελπίζοντας να γλιτώσω το σκληρό.

Επίσης παίζει να δημιουργεί προβλήματα τάσης αυτός ο σκληρός (απλά το hardware του fail). Δοκίμασε να τον συνδέσεις εξωτερικά και να πάρεις από αυτό ότι μπορείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη ο D μπορει να επηρρεαζει κακα ολο το συστημα? Ειχα την εντυπωση οτι μονο ο C μπορει να τα προκαλεσει αυτα γιαυτο καθομαι σε αναμενα καρβουνα. Αν ειναι αυτο τον σουταρω για πλακα.

Οι υπολοιποι δισκοι C και Ε ειναι ολοκαινουργοι. Ο δε E εχει δουλεψει ελαχιστα μεχρι τωρα (αποθηκευση καποιων δουλειων και καια αλλη εργασια). Θα ξηλωσω τον D και θα τον βαλω σε εξωτερικο κουτι να δω τι θα γινει. Παιζει και το θεματακι με την μητρικη ομως.
 
Ακόμα κι αν δεν τον χρησιμοποιεί το λειτουργικό, ναι προκαλεί πλοβρήματα, και απ'ο,τι αντιλαμβάνομαι ο δικός σου πρέπει να είναι μες στα μάβρα τα χάλια. Δες τον event viewer για κοκκινίλες και αν δεις πολλές στην κατηγορία Disk, τότε πέτα τον. Δεν αξίζει να παιδεύεσαι. Με 40 ευρώ παίρνεις καινουργιο του 1ΤΒ :D .
 
Rygar είπε:
Ακόμα κι αν δεν τον χρησιμοποιεί το λειτουργικό, ναι προκαλεί πλοβρήματα, και απ'ο,τι αντιλαμβάνομαι ο δικός σου πρέπει να είναι μες στα μάβρα τα χάλια. Δες τον event viewer για κοκκινίλες και αν δεις πολλές στην κατηγορία Disk, τότε πέτα τον. Δεν αξίζει να παιδεύεσαι. Με 40 ευρώ παίρνεις καινουργιο του 1ΤΒ :D .
Τον εβγαλα απο πανω και τον εβαλα σε μια εξωτερικη θηκη για να ασχοληθω μαζι του αργοτερα. Απο την στιγμη που τον εβγαλα τα προβληματα φαινεται να σταματησαν. Αντεγραψα και τα 140 γιγα που ανεφερα προηγουμενως απο τον Ε σε ενα εξωτερικο χωρις προβλημα. Θελω να πιστευω πως αυτο ηταν. Εννοειται οτι δεν μου καιγεται καρφι για τον δισκο, απλα φοβομουν μην εχει σκασει και ο C (o οποιος ειναι RE4 για υποτιθεται περισσοτερη αντοχη) ή εχουν προβλημα και οι μνημες.

Για να δουμε....

Ετσι κι αλλιως το μηχανημα θα παει για αλλαγη της μητρικης αυτες τις μερες... Α ρε intel...
 
Υπάρχει μια πιθανότητα όταν συνδέσεις το δίσκο στο πισί έστω μεσω USB, να σου κάνει παρόμοια σκηνικά, επειδή έχει, προφανώς, bad blocks. Επαναλαμβάνω, εάν στον event viewer εχεις κοκκινίλες, πέτα τον!

ΥΓ. RE4 έχω κι εγώ σε ενα NAS που αγοράσαμε πρόσφατα (44ΤΒ :p ). Πολύ καλοί δίσκοι, για λειτουργία 24/7/365
 
Πίσω
Μπλουζα