Bubble Bobble Remake - BB4CPC

fgbrain

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
324
Αντιδράσεις
33
Δείτε το preview του remake του Bubble Bobble για Amstrad CPC, σε 64kb

όπως έπρεπε να είναι εξαρχής...

[video=youtube;lT5-jpa4-DI]

intro, μουσική,σωστά χρώματα και είναι ακόμη Beta version!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό! Μακάρι να τα παίζαμε έτσι εκείνα τα χρόνια! Εκ των υστέρων διαπιστώνουμε ότι -ειδικά στα cpc που κάλυπταν και τα σπεκτρουμ με κοινή έκδοση- οι εκδόσεις των παιχνιδιών σε coin op conversions, ήταν πρόχειρες με σκοπό την άμεση κυκλοφορία! Προφανώς είχαν κάποιο χρονοδιάγραμμα να τηρήσουν -λόγου χάρη εορτές Χριστουγέννων- οπότε πλάκωναν το παιχνίδι να βγει όπως όπως στην αγορά!

Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι η πλήρη απουσία amiga remakes με ζωντανή για μένα μόνο την 8μπιτ remake scene! Το γιατί δεν το ξέρω παρά το πανίσχυρο της αμίγκα κοινότητας!

Πάντως χαίρομαι να τα βλέπω αυτά τα remake....με μεταφέρουν νοητά στην εποχή που τα έπαιζα μανιωδώς στο 6128 μου !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3 ολοκληρα χρονια το περιμενουμε

και ακομη τιποτα!!!
 
Το remake είναι απίστευτα καλό. Αν το έβλεπα στις μέρες του, θα έλεγα ότι είναι καμία έκδοση απο Atari ST. Δίχως, παρεξήγηση για τους Atarians!!
 
guys εγώ ήμουν τυχερός το 1987 είχα msx2 μηχάνημα και το έπαιζα το bubble bobble σε τέτοια φάση

,γενικά νιώθω τυχερός γιατί έπαιξα πολλά παιχνίδια γιαπωνέζικα σε τρομερές μετεγραφές για msx,όπως και original (metal gear 1,2 ,sd snatcher,snatcher,Penguin adventure,Usas,Quarth) και πολλά άλλα της Konami.Το bubble bobble είναι εξαιρετικό game by the way.
 
spyros_s είπε:
Πολύ καλό! Μακάρι να τα παίζαμε έτσι εκείνα τα χρόνια! Εκ των υστέρων διαπιστώνουμε ότι -ειδικά στα cpc που κάλυπταν και τα σπεκτρουμ με κοινή έκδοση- οι εκδόσεις των παιχνιδιών σε coin op conversions, ήταν πρόχειρες με σκοπό την άμεση κυκλοφορία!
Δυστυχώς η αγορά του cpc ήταν σχετικά μικρή και δεν αφιέρωναν πολύ χρόνο για την ανάπτυξη καλών coin-op conversions. Δεν μπορώ να θυμηθώ ένα που να ήταν ιδιαίτερα καλό - και να πω ότι το μηχάνημα δεν είχε τις δυνατότητες.. Είχα αγοράσει αρκετά τότε και θυμάμαι πόσο απογοητεύμενος ήμουν γιατί συνήθως στο κουτί έβαζαν φωτογραφίες από άλλα - κυρίως 16bit - μηχανήματα και είχες λανθασμένη εντύπωση για το πως θα έπαιζε το παιχνίδι. Θυμάμαι πολλά conversions που δεν ήταν καθόλου καλά όπως outrun, flying shark (μονόχρωμο!), wonderboy in monsterland κλπ. Τα περισσότερα ήταν απλή αντιγραφή από spectrum..

Μιχάλης
 
Επέτρεψέ μου...

michpan είπε:
Δυστυχώς η αγορά του cpc ήταν σχετικά μικρή και δεν αφιέρωναν πολύ χρόνο για την ανάπτυξη καλών coin-op conversions. Δεν μπορώ να θυμηθώ ένα που να ήταν ιδιαίτερα καλό - και να πω ότι το μηχάνημα δεν είχε τις δυνατότητες..
...να σου θυμίσω λοιπόν μερικά. ;)
 
Φαίνεται πολύ καλό. Τα χρωματάκια του CPC είναι ότι πρέπει για τόσο χαρούμενα παιχνίδια. Ωραία τα τελευταία remakes (R-type, κλπ) που αναμένοται για Amstrad.

υ.γ. Τώρα το πρόσεξα και αναρρωτιέμαι. Το εκνευριστικό flickering στα sprites θα το διορθώσουν; Ελπίζω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλη μέρα η σημερινή...

...ο δημιουργός του λέει ότι είναι έτοιμο, αλλά δεν έχει για την ώρα, internet access ώστε να το διαθέσει!

Πηγή: CPCWiki
 
Τσιμπησε κανεις καμια απο τις alpha release που μοιρασε να μας πει πρωιμες εντυπωσεις?
 
Ωραίοοοοοςςςςς !! :headbangdude:

Καλύτερα σχεδιασμένα sprites, πιό προσεγμένη χρήση της παλέττας, μουσικούλες (επιτέλους), και... μπόλικα credits !!

Πάω να (ξανα)παίξω. :D
 
Δοκίμασε κανείς την tape εκδοση;;!! Για ρίξτε ένα μάτι (ή καλύτερα, ένα φόρτωμα) να δείτε πως φέρνει βόλτα 64KB κώδικα ο cpc!!!
 
Το παιχνιδάκι απίστευτο για 64kb και one-man-work!!

Επιστροφή στην παιδική μας ηλικία :flower:

Εχει βγει ήδη νέο fix..
 
Φοβερό! Το σημαντικό είναι ότι πέρα από τις βελτιώσεις στα γραφικά παραμένει πολύ καλό και το gameplay. Είναι ένα παιχνίδι που θα το παίξεις στον CPC και όχι απλά θα το θαυμάσεις. Το μόνο ελάχιστα αρνητικό είναι ένα ψιλοflickering που παρατηρείται μιας και μάλλον δεν χρησιμοποιήθηκε double buffering για να χωράει σε 64k.
 
Θα το βαλω στον sd floppy emu μου και θα το παιξω στον 6128!
 
Πολύ ευχάριστα νέα για...

...τρίτη, βελτιωμένη έκδοση του Bubble Bobble 4CPC!

Cesar Nicolas Gonzalez είπε:
I've already published two versions of BB4CPC, and thanks to the comments and suggestions from you all I'm preparing a third release with a big, BIG surprise:
attachment.php


What will it be? You'll see, you'll see...
 
Φρέσκα νέα...

...απ' ότι αναφέρει στο site του ο Cesar, η v3 του BB4CPC, θα έχει επανασχεδιασμένα sprites:

attachment.php


On my side, I'm still waiting for the artist who agreed drawing the heroes of "Bubble Bobble" to do his work. This rough sketch should be an anticipation of things to come ;-)
 
Bubble Bobble 4CPC v3!

Νέα έκδοση που διορθώνει και προσθέτει τα εξής:

many bugfixes and patches (water streams cancelling themselves, baddies jumping too much or chasing dead players, umbrella warping to wrong rounds, bonus items removed or corrupted after levels, big baddie unable to shoot or escape, baddies now start moving in waves) plus a new unlockable "Ultra Mode".
Μάλλον για την "μεγάλη έκπληξη" θα περιμένουμε κι άλλο, δυστυχώς...

Επίσημη ιστοσελίδα
 
Πίσω
Μπλουζα