Bud Spencer / Terence Hill - Αγαπημένες ταινίες

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.786
Αντιδράσεις
4.266


Ειμαι σιγουρος οτι οι περισοτεροι οι συνομιλικοι μου εχουν περασει απιστευτες ωρες διασκεδασης, ως πιτσιρικια, μπροστα στα VCRs παρακολουθωντας το καλυτερο κωμικο διδυμο σε δραση!

Απιθανες ταινιες και αξεχαστες σκηνες ξυλου.

Προσωπικα συνεχιζω να βλεπω για ν-ιοστη φορα τις ταινιες τους και παντα το ευχαριστιεμαι.

Σε αυτο το poll περιλαμβανει σε χρονολογικη σειρα μερικες απο τις καλυτερες ταινιες τους ως ντουετο.

Δεν συμπεριελαβα τα westerns (εκτος του Troublemakers που το εβαλα τιμης ενεκεν ως "κυκνειο ασμα) διοτι θα μπουν σε μελλοντικο poll μαζι με αλλα spaghetti.

(1994)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καρακαλτ διδυμο ,ολα τα 80ς γυρνουσαν γυρω απο αυτους ,απο κομικς περιοδικα και παει λεγοντας.

Τα βιντεοκλαμπ θυμαμαι ηταν γεματα απο αφισσες με αυτους.......

Δεν θα ψηφισω γιατι δεν τα πολυεβλεπα ,ημουν πιο πολυ ταγμενος στην κουλτουρα και τον γαλλικο κινηματογραφο.

Λουϊ Ντε Φινες και βαλε.....:D
Ψεμματα ουτε αυτον εβλεπα.:D
Iσως αν ειχαμε Ελληνικους τιτλους (ολο εμπνευση θυμαμαι ηταν) να το τολμουσα. :p

Eνα μπραβο για τον κοπο σου. :thumbup:
 
Ναι ρε Wally, δεν βάζει και τους ελληνικούς τίτλους σε παρένθεση;
 
Τους προσθεσα,τουλαχιστον αυτους που θυμομουν.

Το Troublemakers δεν ειχε Ελληνικη μεταφραση (θυμαμαι το εξωφυλλο της βιντεοκασετας).
 
Crime Busters (Ελατε να σας δειρουμε)

ΨΗΦΙΣΑ...γιατι οι πρωτες αγαπες δεν ξεχνιουνται..ηταν η πρωτη ταινια τους που ειδα..αλητακο..συγκινηθηκα παλι..
 
Πολυ ΧΛΙΑΡΗ συμμετοχη παρατηρω σε αυτο το poll!!!

Ιεροσυλοι! Τι βλεπατε μικροι? Το "Θιασο" και τα "Πικρα δακρυα της Πετρα φον Καντ"???

Για σοβαρευτειτε λεω εγω! :D Don βγαλε το βουδουλα! :D

Εγω αν και το "Το νου σας και σας φαγαμε" μου αρεσει καλυτερα,ψηφισα "Ενας φιλος ενας θησαυρος" που ηταν και το πρωτο εργο του ντουετου που παρακολουθησα ως Wally junior.

Τωρα,δωρο για τους ολιγους ψηφιζαντες,το καλυτερο σεκανς αλυπητης σφαλιαρας στην ιστορια του διαπλανητικου σινεμα.

Ειναι ασχετο του θεματος μιας και δεν παιζει και ο Τερενς Χιλλ...

Ο καυγας στο saloon απο το "Μπουλντοζας σαρωνει το Τεξας"...απολαυση οσες φορες και να το δει καποιος (επικη σκηνη στο 3:20)

Ασε τον Φασμπιντερ και δες ποιοτητα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω αν και το "Το νου σας και σας φαγαμε" μου αρεσει καλυτερα,ψηφισα "Ενας φιλος ενας θησαυρος"/"Καντε το σταυρο σας ερχομαστε" που ηταν και το πρωτο εργο του ντουετου που παρακολουθησα ως Wally junior.
Βρηκα και τη κασσετα στο πατρικο μου!

Εδω οι φωτο

fetch


fetch


fetch
 
Μου θύμισες τα θερινά σινεμά που πήγαινα μικρός. Πολύ γέλιο και τυρόπιτα στο διάλειμμα.
 
Wally είπε:
Πολυ ΧΛΙΑΡΗ συμμετοχη παρατηρω σε αυτο το poll!!!Ιεροσυλοι! Τι βλεπατε μικροι? Το "Θιασο" και τα "Πικρα δακρυα της Πετρα φον Καντ"???

Για σοβαρευτειτε λεω εγω! :D Don βγαλε το βουδουλα! :D
Κατά κύριο λόγο ναι. Φράνσις Φορντ Κόπολα, Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ και ξερό ψωμί! Τέτοια υποκουλτούρα δεν καταδεχόμουν να δω! :D

Πλάκα κάνω, φυσικά και τις έβλεπα, αλλά αδυνατώ να ψηφίσω αφού δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποια είναι ποια. Όλες ίδιες μου φαίνονταν! :p
 
Ιδανικές ταινίες για την Κυριακή το μεσημέρι!

Όπως τα λέει ο Leon! Όλες ίδιες μου φαίνονταν!!! :D

Ψήφισα το "Ελάτε να σας δείρουμε", λόγω ευφάνταστου τίτλου!!!! :biglaugh:
 
Leon είπε:
Φράνσις Φορντ Κόπολα, Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ και ξερό ψωμί!
Πφφφ,τρίχες,δες κάνα Lars von Trier εκεί να μορφωθείς ! :p :p

(ΕΓΩ κι αν αστειεύομαι !!! :D :D )
 
Εκτός από brakedance στις disco, "χορεύαν και οι γροθιές", αν έκανες πως κοιτάς την έτσι του διπλανού!
 
manos426f είπε:
Πφφφ,τρίχες,δες κάνα Lars von Trier εκεί να μορφωθείς ! :p :p
(ΕΓΩ κι αν αστειεύομαι !!! :D :D )
Πολύ καλός σκηνοθέτης. Το Στοιχείο του Εγκλήματος είναι από της αγαπημένες μου ταινίες (όχι δεν αστειεύομαι)! :D

Τελικά το έριξα στο "Το νου σας και σας φάγαμε" γιατί θυμήθηκα τη σκηνή με τα μπαλόνια του βίντεο που μου είχε κάνει εντύπωση.
 
!!

και γω ψήφισα, αν και λείπει η αγαπημένη μου ταινία με δαύτους..."ο μαύρος κουρσάρος"

και ξύλο και πειρατές και ναυμαχίες και ξιφομαχίες..τι άλλο να ζητήσει ένα παιδί?? θυμάμαι μετά απο αυτή την ταινία Μου πηρανε το πειρατικό Playmobile :)
 
Σωκρατη οταν το παρελειπα (για χαρη του Two Missionaries), ηξερα οτι μαλλον καποιοι θα ηθελαν να το ψηφισουν.

Ο λογος που δεν συμπεριεληφθη ειναι οτι με χαλαγε παντα το γεγονος οτι σε αυτο το εργο δεν ηταν "φιλαρακια" αλλα αντιπαλοι...:nervous:

Θα μου πεις...ραπανακια για την ορεξη.. :)
 
Wally είπε:
Σωκρατη οταν το παρελειπα (για χαρη του Two Missionaries), ηξερα οτι μαλλον καποιοι θα ηθελαν να το ψηφισουν.Ο λογος που δεν συμπεριεληφθη ειναι οτι με χαλαγε παντα το γεγονος οτι σε αυτο το εργο δεν ηταν "φιλαρακια" αλλα αντιπαλοι...:nervous:

Θα μου πεις...ραπανακια για την ορεξη.. :)
Το φαντάστηκα οτί για αύτο δεν συμπεριληφθη...όντως ο ρόλος του Bud Spencer ήταν σχετικά μικρός και ήταν "κακός"...Δεκτή η αιτιολογία ;)
 
super snooper

ποιος θυμαται αυτην την ταινια που επαιζε μονος του ο Τ.ΧΙΛΛ ,κανοντας εναν...μεταλλαγμενο μπατσο με υπερφυσικες δυναμεις?Η σκηνη που εβαζε 3 "κακους"να βαρανε ο ενας τον αλλο ,μου προκαλεσε ακατασχετο νευρικο γελιο..Για χρονια μετα ,το θυμομουν και γελαγα στα καλα καθουμενα σα μυαλοφυγοδικος..βεβαια μονο με ταινιες του Αιζενσταιν μπορω να τη συγκρινω.. :beerz:
 
Ωραιος Don!

Η ταινια στην οποια αναφερεσαι ειναι φυσικα "Το πιο πονηρο λαγωνικο" (Super Snooper)

Ειχε και πιασαρικη μουσικη....

Παρε τρειλερακι να το φρεσκαρεις

YouTube - Der Supercop Trailer

[video=youtube;NbO9dZPZ-Ng]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκλεισε και αυτη η ψηφοφορια.

26 ψηφοι???

Φταιω εγω να βαλω δημοψηφισμα για την καλυτερη ταινια του Σγιoστρομ την επομενη φορα?

Φεστιβαλοκουλτουραδες!! :p :D
 
Η παρακατω ταινια του Sjostrom που τοσο ευκολα διακωμωδεις φιλτατε Wally προσπαθει να περασει μηνυματα προς τον μεσο σινεφιλ που δυσκολευται να κατανοησει την ολοτητα του εργου.

Οι εικόνες, γενικά όλες οι εικόνες, δεν είναι άδεια πουκάμισα. Ακόμα και οι καρποσταλικές μεταφέρουν μηνύματα και συναισθήματα, πόσο μάλλον οι εικόνες του Sjostrom, ο οποίος «κατηγορείται» για ιδιαίτερο «φόρτωμα» των πλάνων του. Και ενώ για τις εικόνες του, ακόμα και για τις πιο αδύνατες, υπάρχει σχεδόν γενική συμφωνία για την αισθητική τους, το περιεχόμενό τους, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις, σήκωνε και σηκώνει πάντα διαφωνίες. :cool:

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα