Burbank Animation

NorthStar

RetroActive
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
400
Αντιδράσεις
138
H Burbank Entertainment είναι μια αυστραλέζικη εταιρία που τη δεκαετία του ʽ80 είχαν φτιάξει τηλεταινίες κινουμένων σχεδίων βασισμένες σε κλασικά λογοτεχνικά μυθιστορήματα. Πολλές από αυτές κυκλοφορούσαν σε βιντεοκασέτες στα ελληνικά βιντεοκλαμπ (οι περισσότερες μεταγλωττισμένες και σχεδόν σε όλα ακουγόταν ο Βασίλης Καϊλας) και τη δεκαετία του ʼ90 παίζονταν συχνά σε διάφορα ελληνικά κανάλια. Ενδειχτικά αναφέρω:

Ιβανοης

799264.jpg


Ρομπεν των δασων

51DA1TPPENL._SS500_.jpg


Οι τρεις σωματοφυλακες

61TGGWFWY8L._SS500_.jpg


Ο άνθρωπος με τη σιδερένια μάσκα

51KKZ9T53GL._SL500_AA240_.jpg


Νταβίντ Κόπερφηλντ

51KF3Q1NZWL._SL160_AA115_.jpg


Οι θησαυροί του Σολομόντα

512D26EXPPL._SL500_AA240_.jpg


Η Παναγία των Παρισίων

(σαφώς δεν συγκρίνεται με τη μεταγενέστερη μεγαλειώδη εκδοχή της Ντίσνευ, αλλά κι αυτή δεν ήταν καθόλου άσχημη και ακολουθεί πιο πιστά το βιβλίο αλλά επειδή ταυτόχρονα προσπαθεί και να μην σκανδαλίσει τους νεαρούς θεατές το αποτέλεσμα δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Αν κάποιος την ψάχνει χωρίς να την έχει δει, ίσως να ʽναι κάπως δύσκολο να την ξεχωρίσει επειδή κυκλοφορούν πολλές ανόητες, φτηνιάρικες απομιμήσεις της ταινίας της Ντίσνευ).

51RFKB25EKL._SL500_AA240_.jpg


Η Μαύρη Καλονή

51TKZ2R9D4L._SL500_AA240_.jpg


20,000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα

51G4W416ANL._SL500_AA240_.jpg


Ιστορία Δύο Πόλεων

(το μόνο επεισόδιο που κυκλοφορούσε μόνο στα αγγλικά με υπότιτλους)

ppa1236.jpg


Προβολή συνημμένου 55918 Προβολή συνημμένου 55919 Προβολή συνημμένου 55920 Προβολή συνημμένου 55921 Προβολή συνημμένου 55922 Προβολή συνημμένου 55923
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλιβερ Τουίστ

51hI4LJkK2L._SL500_AA240_.jpg


[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του.[edit]

Υπάρχουν και δύο παρόμοιες ταινίες κινουμένων σχεδίων «Όλιβερ Τουίστ» της δεκαετίας του ʼ90. Η μια είναι η δυσεύρετη εκδοχή του Fernando Ramirez που παλιότερα την έβλεπα συχνά μεταγλωττισμένη στην τηλεόραση

image001dh9.png


Η άλλη είναι η πιο δημοφιλής μιούζικαλ εκδοχή της Filmation (τα τραγούδια όμως απʽοσο θυμάμαι είναι διαφορετικά από αυτά στο κλασικό μιούζικαλ Oliver!)

t22201s29ql.jpg


Το πνεύμα των Χριστουγέννων

514RBSKPVPL._SL500_AA240_.jpg


Πριν από μερικά χρονια κυκλοφόρησε στους κινηματογράφους (και τώρα σε DVD) μια καινούρια εκδοχή κινουμένων σχεδλιων αυτής της ιστορίας από άλλη εταιρία, στην οποία παραδόξως ο σχεδιασμός των χαρακτήρων (ειδικά του Σκρουτζ) τους κάνει να μοιάζουν με τους χαρακτήρες της εκδοχής της Burbank.

Σέρλοκ Χολμς

(είχαν φτιάξει πολλά επεισόδια με το γνωστό ήρωα, τα οποία προτιμούσα από τα επεισόδια της anime σειράς «Σέρλοκ Χολμς»)

t22201s29ql.jpg t22201s29ql.jpg

51hI4LJkK2L._SL500_AA240_.jpg

514RBSKPVPL._SL500_AA240_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο στον φίλο.

Το Όλιβερ Τουίστ και το Μόμπυ Ντίκ της συγκεκριμένης εταιρίας, παίζει να τα έχω δει και καμιά 40αριά φορές το καθένα (ειδικά το 2ο)
 
τα χα πετυχει στη τηλεοραση,χαρακτηριστικο σχεδιο.
 
Φίλε μου,links για download δε θα βρεις εδώ,διάβασε του κανόνες του forum....
 
Το Όλιβερ Τουίστ και το Μόμπυ Ντίκ της συγκεκριμένης εταιρίας, παίζει να τα έχω δει και καμιά 40αριά φορές το καθένα (ειδικά το 2ο)
Παραδόξως τον Όλιβερ Τουίστ της Burbank (με τη φωνή του Βασίλη Καϊλα στα ελληνικά) τον είδα 2-3 φορές σε βιντεοκασέτα πριν από 20 χρόνια και από τότε ούτε μια φορά δεν το πέτυχα στην τηλεόραση. Ενώ τον άλλο Όλιβερ Τουίστ του Fernando Ramirez τον είδα πολλές φορές. Χαρακτηριστική η φωνή του Ζαχαρία Ρόχα ως Όλιβερ να αναφωνεί «Ο κύριος Μπράνλοου !». Αυτό με τον Μόμπυ Ντικ δεν το έχω δει καθόλου. Υπάρχουν πολλά της Burbank, π.χ. The Old Curiosity Shop κ.τ.λ. αλλά έβαλα στη λίστα μόνο όσα έχω δει, εκτός από τη Μάυρη Καλλονή. Έχω δει μια εκδοχή της Μαύρης Καλλονής σε κινούμενα σχέδια αλλά όχι την εκδοχή της Burbank, που είναι της δεκαετίας του ʼ80. Η εκδοχή που έχω στο μυαλό μου είναι της Hanna Barbera και της δεκαετίας του ʽ70 και αναφέρεται σε άλλο thread ( http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7066 ).

Με την ευκαιρία, ο Ιβανόης της Burbank στα ελληνικά

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν υποβληθεί από τον ενάγοντα:


Γιάννης Ευσταθίου [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πετυχαίνω σε ένα τοπικό κανάλι στην Κρήτη τον Πήτερ παν από αυτήν την εταιρία.

Βέβαια δεν θυμάμαι καθόλου το συγκεκριμένο να το έχω δει παλιότερα...
 
Πίσω
Μπλουζα