c64sd τι είναι τούτο;

spyros_s

Human RetroDatabase
Joined
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.946
Αντιδράσεις
323
Θα χρειαστώ την γνώμη των hardwareαδων του φόρουμ σε αυτό!

http://www.manosoft.it/?lang=en

Να θεωρήσω το προϊόν ως το ...divide του c64;

Αν είναι έτσι τότε με 60 ευρώ+ μεταφορικά λύσαμε το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων ανάγνωσης του drive των κομοντορ! Θα μου πειτε ότι όλα αυτά τα κάνει και ο χαμελέον...ναι αλλα κοστίζει πολλαπλάσια!

Για πείτε μου γνώμες ...
 
To c64sd είναι ενας ακόμα 1541 emulator που ανηκει στην ευρύτερη οικογένεια των sd2iec emulators.

Οπως και με ολα τα αλλα sd2iec devices, βασικο πλεονέκτημα του ειναι το μικρο κοστος και βασικο μειονέκτημα του ειναι η σχετικα χαμηλη συμβατότητα του με fastloaders κλπ.

Αλλα sd2iec υπάρχουν εδω και εδω.

Μια ακομα εναλλακτική ειναι το IDE64.

Κορυφαία λυση ειναι φυσικά το 1541 ultimate II (δες και το review μου εδω) και ακολουθεί απο κοντα το Turbo Chameleon 64, και τα δυο εξαιρετικά κομμάτια hardware.

Να συμπληρωσω οτι το divide ειναι tape emulator και οχι disk emulator.

Αν θες tape emulators για C64, εκτος απο το 1541 ultimate II, υπαρχουν τα Commodore 64 Tape Emulator (ελληνικης κατασκευης, αλλα το παλικαρι που το εφτιαχνε εχει εξαφανιστει) και DC2N
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σ' ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις...θυμήθηκα και το review σου για το 1541 ιι ultimate.

Πράγματι αυτό λείπει στον c64 για να κάνεις ότι με το divide στο σπέκτρουμ. Πολύ χρήσιμο!

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο hardware που αναφέρθηκες ήταν ένα και μοναδικό! Η τιμή του: 140+ με τα μεταφορικά!

Πριν 2 χρόνια θα το έπαιρνα δίχως κουβέντα. Πλέον όμως 140 ? είναι πολλά ρε .... όσο καλό και αν είναι! Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω φθηνές εναλλακτικές. Ο c64 πάσχει πολύ σε ταχύτητες φορτώματος οπότε το να κρατήσεις δισκέτες και παλιό software δεν συνίσταται...μόνο στο cpc που φορτώνει σφαίρα αξίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για φτηνη εναλλακτικη καλη ειναι. Aλλιως κανε οικονομιες και λιγο υπομονη και παρε το 1541 ultimate II που πλεον παιζει τα παντα (και cart rom images!).
 
Πίσω
Μπλουζα