Cabal

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php
 
χεχε πραγματικα το παιχνιδι τα εσπαγιε στην εποχη του κριμα να μην ειχε την ιδια αξιοπρεπη μεταφορα σε ολα τα μηχανηματα τις
 
Σίγουρα το conversion αυτό απέχει λίγο απο το original σε διάφορα σημεία. Τα δε γραφικά, θυμίζουν port απο τον "συνήθη ύποπτο". Η επιλογή των χρωμάτων στα sprites δεν είναι κακή (παρόμοια έχουμε δεί και στο καλό Caped Crusader - πάλι απο την Special FX) αλλά κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να έχει γίνει και με τα backgrounds, ώστε τα χρώματα να "δένουν" μεταξύ τους πολύ πιό αποτελεσματικά.

Τα εφφέ των εκρήξεων θα τα χαρακτήριζα απλά επαρκή (χωρίς πάλι να είναι άσχημα), ενώ υπάρχει και μία πολύ καλή μουσικούλα στο κεντρικό menu επιλογών.

Η αργή κίνηση του ήρωα μπορεί να κάνει το gameplay να μοιάζει δύσκολο - ειδικά όταν αρχίσει να "βρέχει" αντίπαλες σφαίρες, αλλά με λίγη προσπάθεια θα περάσετε αρκετά επίπεδα.

Ευτυχώς πάντως έχει διατηρηθεί η δυνατότητα να κάνετε "λίμπα" τα backgrounds, με τα διάφορα όπλα σας - πράγμα που ήταν ιδιαίτερα διασκεδαστικό !!

Γενικά η Special FX έχει καλές και κακές στιγμές. Αν μου έλεγαν ότι θα έκαναν port το Hysteria στον amstrad απο τον spectrum, θα έλεγα κατηγορηματικά ΟΧΙ !! (ήταν υπέροχο στον commodore, και το "μετριοποίησαν"), ενώ αν μου έλεγαν το ίδιο για το Firefly, θα έλεγα οπωσδήποτε ΝΑΙ - διότι (και) στον spectrum είναι υπέροχο.

Το Cabal, είναι κάπου ενδιάμεσα. Τα γραφικά (και ειδικά τα sprites) προσέχθηκαν ώστε να μην θυμίζουν τα αίσχη του spectrum, αλλά θα μπορούσαν να είχαν δουλευτεί ακόμα περισσότερο.

Στον ήχο και στο gameplay πάντως, προσωπικά θα του έβαζα παραπάνω !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Billy μου,στο gameplay θα του έδινα και εγώ παραπάνω, εάν δεν είχα παίξει την έκδοση στα Arcades... για τον ήχο... εμμ... πιο πολύ θυμόμουν τα in game εφέ... το μουσικό κομματάκι το είχα σχεδόν ξεχάσει! (είμαι και στην δουλειά...και δεν μπορώ να ανοίξω ηχεία εδώ...αλλά μεταξύ μας αυτό ε? ;) )
 
Στο CPC το θυμομουν με αλλα γραφικα πιο εχρωμο,τελευταια ομως το ειχα παιξει στην amiga ειναι ωραιο game αλλα δυστυχως στον amstrad δεν εκαναν καλη δουλεια.
 
Stanfromgreece είπε:
Billy μου,στο gameplay θα του έδινα και εγώ παραπάνω, εάν δεν είχα παίξει την έκδοση στα Arcades... για τον ήχο... εμμ... πιο πολύ θυμόμουν τα in game εφέ... το μουσικό κομματάκι το είχα σχεδόν ξεχάσει! (είμαι και στην δουλειά...και δεν μπορώ να ανοίξω ηχεία εδώ...αλλά μεταξύ μας αυτό ε? ;) )
...καταλαβαίνω απόλυτα !! (άλλωστε και εγώ στην δουλειά είμαι ακόμα :D ).
 
αυτό το παιχνίδι στα ηλεκτρονικά έγινε το 89 η αιτία να περπατήσω χιλιόμετρα για να επιστρέψω σπίτι διότι έφαγε και τα εισιτήρια...στο αμστραντακι ήταν ψιλοπατάτα αλλά το είχα λιώσει...δεν μπορείται να καταλάβετε πόσες φορές το τέλειωσα σε mame για εκδίκηση. Απωθημένο το είχα!
 
Μια φορά ασχολήθηκα και έφυγε στα τάρταρα... Δυστυχώς η πλανεύτρα amiga είχε δείξει ότι ήταν καιρός για 16-bit και η έκδοση για τον αγαπημένο μου amstradάκο το επιβεβαίωνε. Κρίμα, πιστεύω οτι θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο...
 
AA+ είπε:
Δυστυχώς η πλανεύτρα amiga είχε δείξει ότι ήταν καιρός για 16-bit και η έκδοση για τον αγαπημένο μου amstradάκο το επιβεβαίωνε.
Πω πω, όντως, αυτό είναι ένα από τα παιχνίδια που σε σπρώχνει πραγματικά να παρατήσεις τον Amstrad και να πάρεις Amiga, αν έχεις παίξει και τις δύο εκδόσεις.
 
μετριότατο αλλά το είχα παίξει αρκετά.στο spectrum είναι σαφώς ανώτερο.
 
Ατελείωτα ξενύχτια! Μια δόση απ'αυτό και το Operation Wolf ήταν ότι έπρεπε για να μου φτιάξουν το κέφι.

Η μαγεία καλά κρατεί. Ακόμη και στον Speccy Emulator το χαίρομαι ακόμη και μου δημιουργεί ακόμη έντονα συναισθήματα (βέβαια, όχι τα ίδια όπως εκείνα, στα τέλη της δεκαετίας του 80...)
 
Πίσω
Μπλουζα