Cadillacs & Dinosaurs (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
5.862
Cadillacs & Dinosaurs (1993)

Προβολή συνημμένου 57285

To cadillacs & Dinosaurs ειναι ενα πραγματικο Beat'em up διαμαντι που κυκλοφορησε το 1993 και πραγματικα με κανει εντυπωση απο 8 χρονων που αχολουμαι με τα videogames που πολυς κοσμος δεν το ξερει και ακομα πιο πολυς το απαξιωνε με αυτα που ελεγε χωρις καν να το εχει παιξει η να το εχει παιξει ελαχιστα.Προσωπικα δεν το εχω πετυχει σε πολλα μαγαζια αλλα σε μαγαζι στην περιοχη μου ειχε σπασει ρεκορ γιατι το ειχε για 4 χρονια χωρις να κουνηθει καν απο την θεση του.To C&D ειναι ενα παιχνιδι που βασιζεται στο comic Χenozoid Tales του Μark schultz που αργοτερα εγειναι και σειρα κινουμενων σχεδιων το 1993 με την ιδια ονομασια με το παιχνιδι.Απο θεμα ιστοριας ειναι πιο πρωτοτυπο απο αλλα beat'em ups και βρισκομαστε στο ετος 2513 οπου μετα απο καποιον ''κατακλησμο'' ξαναεμφανιστηκαν οι δεινοσαυροι στην γη αλλα εκτος απο τους ελαχιστους ημερους ολοι οι αλλοι βαζοντας και το χερακι τους βεβαια και οι κακοι του παιχνιδιου εγειναν αγριοι και επιθετικοι.Σαυτον τον αγριο και σκοτεινο περιβαλον 4 ηρωες αναλαμβανουν να σωσουν τον κοσμο και τους δεινοσαυρους απο τον σατανικο Dr. Simon Fessenden.

Προβολή συνημμένου 57286

Το Gameplay του παιχνιδιου ειναι παρομοιο με ολα τα υπολοιπα Beat'em ups και ο σκοπος σας γνωστος,πατε απο πιστα σε πιστα σαπιζετε στο ξυλο ενα καρο εχθρους και προσπαθητε να επιβιωσετε.Εξαλου η capcom ξερει πολυ καλα αυτη την συνταγη.Αν νομιζετε οτι ειναι ευκολο θα εκπλαγητε με τον βαθμο δυσκολιας του.Εχετε την επιλογη να επιλεξετε μεσα απο 4 χαρακτηρες.Τον Jack tenrec ''good ability'' και μηχανικο αυτοκινητων και καθε ειδους μηχανων,την Hannah Dundee ''item skilled''και εξερευνητρια,τον Μustapha Cairo ''Flying kick'' επισης μηχανικο και φιλο του jack και τον Μess O'Brandovich ''High poewred''με αγνωστο παρελθον.Eχετε στην διαθεση σας τον μοχλο και δυο κουμπια το ενα για αλμα και το αλλο για χτυπημα και μπορει να υπαρχουν μονο αυτα τα δυο κουμπια αλλα ο καθε χαρακτηρας εχει αρκετες κινησης στο παλμαρε του που πραγματοποιουνται με τον ιδιο τροπο στον καθε εναν απλα εχουν διαφορετικη εμφανιση και τροπο χτυπηματος.Κλασικα πατωντας το κουμπι του χτυπηματος ταραζουμε στα μπουνιδια τους εχθρους.Πατωντας αλμα και μετα χτυπημα χωρις να αγγιξουμε τον μοχλο κανουμε μια εναερια καρφωτη κλωτσια αν κατευθηνουμε τον μοχλο προς καποιον εχθρο απλα δεινουμε εναερια κλωτσια.Αν τρεξουμε χτυπωντας τον μοχλο δυο φορες προς την κατευθηνση που θελουμε και πατησουμε το χτυπημα πραγματοποιουμε ενα πιο δυνατο χτυπημα που παραμαζευει πολλους εχθρους.Αν μας περικυκλωσουν τοτε παταμε τα δυο κουμπια μαζι για την ειδικη κινηση του καθε χαρακτηρα αλλα προσοχη γιατι καθε φορα που το κανουμε χανουμε και λιγη απο την ενεργεια μας.Υπαρχει και μια ακομα κινηση που την κανουμε πατωντας για λιγο κατω τον μοχλο και μετα πανω και χτυπημα.Φανταστητε τον τροπο που κανουμε αυτη την κινηση στο street fighter με τον Guile.Kαι τελος κλασικα πηγαινοντας κοντα στους εχθρους μπορουμε να τους πιανουμε και να τους πεταμε η να τους χτυπαμε.

Προβολή συνημμένου 57287

Καθως προχωρατε στης πιστες θα συναντησετε μεγαλη ποικηλια απο εχθρους οπως τους κλασικους απλους τυπους που συνανταμε σε καθε beat'em up,χοντρους τυπους που τρεχουν και μας ριχνουν κεφαλιες,γρηγορους και ευκινητους νανους,αδυνατους τυπους με μαχαιρια,μεταλαγμενα οντα και πολλους και διαφορους οπως και φυσικα και δεινοσαυρους.Υπαρχουν οι μικροι δεινοσαυροι που ειναι πολυ γρηγοροι και λυσασμενοι αλλα υπαρχουν και οι μεγαλοι που κοιμουνται και δεν ενοχλουν κανεναν.Αν ομως δεν προλαβετε να σκοτωσετε τους εχθρους που ειναι τριγυρω αυτοι πανε χτυπανε και ξυπνανε τον δεισοαυρο και μετα τρεχατε ποδαρακια μου.Δεν εχετε βεβαια μονο γροθιες και κλωτσιες εναντια στουε δεκαδες εχθρους αλλα εχετε και πολλα οπλα και αντικειμενα οπως μαχαιρια,ξυλινα δοκαρια,πυρσους,χειροβομβιδες,κοντοκανες καραμπινες,ουζι,μπαζουκα και γενικα πολλα και διαφορα που θα σας βοηθησουν αρκετα.Επισης καθε φορα που χανετε μια ζωη κατα την επιστροφη σας πεφτει βροχη απο πυραυλους απο τον ουρανο και αυτο ειναι μια εξτρα βοηθεια.Για αναπληρωση της ενεργειας υπαρχουν σαλατες,κομματια κρεας,ντονατς μεχρι και τσιχλες.Μεγαλη ποικηλια υπαρχει και στα αντικειμενα που μας δεινους ποντους οπως ρολογια,χρυσαφικα,λεφτα ,διαμαντια κτλ.Το C&D αποτελειται απο 8 πιστες και ειναι απο τα δυσκολα beat'em ups και μπορει σε καποιους οι 8 πιστες να φαινονται λιγες αλλα οταν θα το παιξετε ειναι σιγουρο οτι θα σας φανει ατελειωτο γιατι μονο μικρο δεν ειναι.

Προβολή συνημμένου 57288

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι πολυ ομορφα με εμφανη επιροες απο το comic και στο σχεδιασμο αλλα και σε διαφορες λεπτομερεις οπως οταν χτυπαμε τους κακους πολλες φορες εμφανιζονται οι λεξεις ''smack'',''pow'' αλλα και το ''TA,TA,TA'' οταν πυροβολαμε.Το c&D ειναι χαρμα οφθαλμον γεματο χρωματα και λεπτομερειες.Οι χαρακτηρες οι εχθροι οι δηνοσαυροι και γενικα τα παντα ειναι αψογα σχεδιασμενα και γεματοι λεπτομερεια.Θυμηθητε πχ τον δευτερο αρχηγο τον butcher καθως πετσοκοβει με τα τεραστια μαχαιρια τον ταλαιπωρο δεινοσαυρο.Επισης και οι ανατηναξεις των εχθρων απο το μπαζουκα η της χειροβομβιδες ειναι πολυ εντυπωσιακες και βλεπουμε μεχρι και τους βολβους των ματιων να πεταγονται μετα την εκρηξη.Γενικα το παιχνιδι ειναι πανεμορφο εχει κατι το διαφορετικο και ολως ο κοσμος με τους δεινοσαυρους κτλ ειναι τελεια φτιαγμενος.Η μουσικη οπως και τα κομματια δενουν με το υφος του παιχνιδιου και ειναι αρκετα ευχαριστα οπως και τα ηχητικα εφε απο της κραυγες του χαρακτηρα μας η των εχθρων,της ανατηναξεις αλλα και τον ηχο των οπλων που ακουγονται καθαρα και αληθοφανει.

Προβολή συνημμένου 57289

Το c&D ειναι παιχνιδαρα και απο τα κλασικοτερα Beat'em up στα arcades.Δεν νοηται λατρης των arcades που να μην το ξερει και κυριως που να μην το εχει παιξει.Ειναι ενα παιχνιδι που ηθελε να δωσει κατι διαφορετικο σε σχεση με αλλα και το καταφερε γιατι ολος ο σχεδιασμος με τους δεινοσαυρους κτλ ειναι εξαιρετικος και πραγματικα ειναι σαν να βγηκε μεσα απο το comic.Και φυσικα εχει και αρκετα μεγαλη δυσκολια.Ωσοι το ξερετε και ωσοι δεν το ξερετε φροντιστε να το παιξετε οπωσδηποτε γιυτο λοιπον βαλτε μπρος την καντιλακ σας παρτε και μερικες μπυρες και ετοιμαστητε για μια τεραστια και υπεροχη περιπετεια στον μελοντικο κοσμο παρεα με τους δεινοσαυρους.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο παιχνιδι και επισης πολυ καλο το review σου Βασιλη.. το παιχνιδι τωρα το ειχα παιξει αρκετα παλιοτερα , τωρα που μου το θυμησες θα το κοιταξω καποια στιγμη.

υγ.Βασιλη κανεις πολυ καλη δουλεια και εμπλουτιζεις το φορουμ με τα ωραια reviews!! συνεχισε ετσι!! :headbangdude: :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο διαμαντακι για τρελο ταισμα κ αυτο φυσικα το παιζω ακομα στη καμπινα μου!!Αντε κ για τοn βασιλια "Final Fight" review ευχομαι Bill πολυ καλη δουλεια..
 
Άπαιχτος!!! Τέλειος!!! Και ακόμα παρα πάνω!!! :D

Εάν και είμαι adventuρας, έχω καταναλωσει ατελείωτες σε arcade rooms. Double Dragons, C&D, Final Fight.........κ.τ.λ.....κ.τ.λ....κ.τ.λ......

Να περιμένω και review σου του Final Fight (όπως λέει και ο DREDD) που είναι παρόμοιου ύφους???!!! :what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστω για τα καλα λογια ολους παιδια :thumbup:

@Τakis_drm Nα περιμενεις για τα παντα φιλε και γνωστα και αγνωστα arcades εξαλου εχω εμπειρια σχεδον για τα παντα;)Oλα τα review εξαλου ειναι απο παιχνιδια που τερματιζω δεν προκειται να κανω review για καποιο arcade που απλα εχω δει η διαβασει γιαυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γι'αυτό σε εμπιστευομαστε... :D

Keep walking...
 
Άψογη παρουσίαση σε ένα ακόμη διαμάντι το οποίο μετά ντροπής λέω πως δεν έχω παίξει ποτέ !!! Ξέρω ξέρω απαράδεκτο. Θα το φροντίσω σύντομα...

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση !
 
Επρεπε κ τωρα να το εχεις βαλει να παιζεις! Χαχα πλακα κανεις φιλε Fred!!!!
 
Κάποτε είχε έρθει ένας φίλος και παίζαμε παλιά παιχνίδια στην καμπίνα μου.

Μου έλεγε λοιπόν "ρε συ αυτό με τα αυτοκίνητα και τους δεινόσαυρους το έχεις;"

Εγω δε το ήξερα το παιχνίδι καν. Δεν είχε τύχει ποτέ μα ποτέ να το πετύχω κάπου.

Εκείνος μου το περιέγραφε αλλά εγω τίποτα. Χαμπάρι.

Σε σημείο που (ο φωτεινός παντογνώστης εγω τρομάρα μου) να νομίζω πως τα έχει μπερδέψει μέσα στο μυαλό του και να μου λέει ότι να' ναι.

Άψογη παρουσίαση σε ένα ακόμη διαμάντι το οποίο μετά ντροπής λέω πως δεν έχω παίξει ποτέ !!! Ξέρω ξέρω απαράδεκτο. Θα το φροντίσω σύντομα...

Ευχαριστούμε για το ωραίο review !
 
Fred Madison είπε:
Κάποτε είχε έρθει ένας φίλος και παίζαμε παλιά παιχνίδια στην καμπίνα μου.Μου έλεγε λοιπόν "ρε συ αυτό με τα αυτοκίνητα και τους δεινόσαυρους το έχεις;"

Εγω δε το ήξερα το παιχνίδι καν. Δεν είχε τύχει ποτέ μα ποτέ να το πετύχω κάπου.

Εκείνος μου το περιέγραφε αλλά εγω τίποτα. Χαμπάρι.

Σε σημείο που (ο φωτεινός παντογνώστης εγω τρομάρα μου) να νομίζω πως τα έχει μπερδέψει μέσα στο μυαλό του και να μου λέει ότι να' ναι.

Άψογη παρουσίαση σε ένα ακόμη διαμάντι το οποίο μετά ντροπής λέω πως δεν έχω παίξει ποτέ !!! Ξέρω ξέρω απαράδεκτο. Θα το φροντίσω σύντομα...

Ευχαριστούμε για το ωραίο review !
χαχαχαχαχαχαχαχαχα ωραιος ρε φιλε μαρεσε αυτο που νομιζες οτι τα ειχε μπερδεψει ο φιλος σου :D .
Να το παιξεις οπωσδηποτε παντως με την πρωτη ευκαιρια συνονοματε.
 
Το παιχνίδι είναι απλά ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ. Νομίζω ότι ανταγωνίζεται στα ίσα με το Final Fight για το ποιό είναι το καλύτερο scrolling beat'em up της Capcom. Που πραγματικά ήταν μαστόρισα του είδους, οπότε καταλαβαίνετε για τι αριστούργημα μιλάμε!

Αποπνέει τρομερή ατμόσφαιρα, με πανέμορφα και λεπτομερέστατα 2D γραφικά.

Σημεία που μου έχουν μείνει είναι ο εκνευρισμός με τους χοντρούς που τρέχανε να σε κουτουλήσουνε δίνοντας ελάχιστο χρόνο αντίδρασης, ο πανικός όταν οι κακοί ξυπνάγανε τον τυραννόσαυρο στο πρώτο stage και το επίπεδο όπου τους ισοπέδωνες όλους με την Cadillac και για λίγο αισθανόσουνα "θεός".

Εν τω μεταξύ πρόκειται για άλλο ένα παιχνίδι (σαν το Carrier Airwing τις προάλλες...) που δεν έγινε ποτέ port σε home συστήματα. Να'ναι καλά το ΜΑΜΕ, γιατί αλλιώς θα πηγαίνανε χαμένα μερικά τέτοια διαμάντια!
 
Ναι, το έχω αυτό.

Αλλά δυστυχώς δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το arcade... :xm:
 
Τρομερά εθιστικό !

Είχα "επενδύσει" πολύ κέρμα, σε αυτό.
 
παιχνιδαρα το ειχε στο χωριο μου και το παιζαμε μανιωδως μαζι με τον κολλητο μου

το αγαπημενο μου αντικειμενο ηταν το armstone επαιρνες φορα και την εσκαζες του αντιπαλου στην μαπα

χεχεχεχεχεχεχ δεν εκανε πολυ ζημια αλλα ειχε πολυ γελιο
 
Κοιτα να δεις που ακομα ανακαλυπτω πραγματα εδω μεσα.... :eek:

Τι να πω γι' αυτο τωρα? ΕΠΟΣ!!!!!! :bow: :bow:

Του εχω ριξει ΤΑ πενηνταρικα στην Space στον Κορυδαλλο.

Οχι βεβαια οτι το τερματισα ποτε...(Γι αυτο φταιει η Ηannah.... :diablotin: )....αλλα μεχρι ενα σημειο τα εφτανα. :D

Απο τα λιγα παιχνιδια της CAPCOM μαζι με το Final Fight & το Street Fighter

που θα γουσταρα να τα εχω original και οχι MAME. :)
 
το δευτερο στη σειρα, απο τα 2 παιχνιδια συνολο που καταφερα μικρος να τερματισω,η αλλιως,να "λυσω"(αθηναικο) στα arcades..

πολυ καλο παιχνιδι,οπως προανεφεραν και προηγουμενοι, ιδιο σχεδον με το απωθημενο μου, final fight..

metalcandyman, εισαι καταπληκτικος,με την δικη σου καυστικη γλωσσα, πιπερατες λεπ4ομερειες, καλυψες και τις λεπτομερειες (κινηση,ηχος,δυσκολια,πιστες,gameplay, γραφικα)...τα ΠΑΝΤΑ!! τι να πω..υπεροχος..

συνεχισε ετσι,την καλη δουλεια και με περισσοτερα reviews για αγαπημενα,κι οχι μονο, παιχνιδια..!!
 
viking4a είπε:
το δευτερο στη σειρα, απο τα 2 παιχνιδια συνολο που καταφερα μικρος να τερματισω,η αλλιως,να "λυσω"(αθηναικο) στα arcades..πολυ καλο παιχνιδι,οπως προανεφεραν και προηγουμενοι, ιδιο σχεδον με το απωθημενο μου, final fight..

metalcandyman, εισαι καταπληκτικος,με την δικη σου καυστικη γλωσσα, πιπερατες λεπ4ομερειες, καλυψες και τις λεπτομερειες (κινηση,ηχος,δυσκολια,πιστες,gameplay, γραφικα)...τα ΠΑΝΤΑ!! τι να πω..υπεροχος..

συνεχισε ετσι,την καλη δουλεια και με περισσοτερα reviews για αγαπημενα,κι οχι μονο, παιχνιδια..!!
Ευχαριστω ρε αλανι για τα καλα λογια και αμα ψαξεις στο sub forum των arcades θα βρεις πολλα reviews δεικα μου οπως και πολλα θεματα που αφορουν τα arcades γενικοτερα.
 
Παιδιά τα παιχνίδια αυτού του είδους είναι όλα τα λεφτά. Έτσι τύπου όπως Knights of the round, Golden Axe και φυσικά το Cadillacs & Dinosaurs κτλ. ειδικά στο διπλό είναι αποθέωση του gaming.
 
Πίσω
Μπλουζα