Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Βλέπει η γυναικα μου όλον αυτό το retro συρφετό που κουβαλάω σπίτι και μου έχει γίνει τσιμπούρι να τις βρω to Candy Candy.
 
Χμμ...Σάμπως ξέρω αν επιτρέπεται; Είναι ψιλοαρχαία σειρά και αγνοώ το copyright status της. Αν έχει κανείς πρόβλημα, να μας το πει να το σβήσουμε!
 
Και τί έγινε...; ένα Link έδωσες...

ούτε πρόγραμμα, ούτε ταινία, ούτε τίποτα... δεν ξέρω έχουν και τα torrents copyright...

αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

...αν είναι να μας κυνηγάνε και για αυτό...

...μπορείς όμως να τα "καλύπτεις". ;)
 
Θυμάμαι ότι ένα φεγγάρι τα κορίτσια στην παλιά τρελοπαρέα μου διάβαζαν μανιωδώς ένα περιοδικό με τις περιπέτειες της Candy. :D

Άλλο ένα «παιδικό» με νεαρή κορασίδα ήταν φυσικά το «Σάντιμπελ».
 
Σε ό,τι αφορά την candy candy,νομίζω ότι ήταν το animation που στιγμάτισε μια ολόκληρη γενιά γυναικών. Τέτοιο δράμα και τόση αδικία,ούτε η Μάρθα Βούρτση. Είναι όμως αξεπέραστο!!! Τα τεύχη που αναφέρεις omenforever τα συνέλεγα και εγώ, καθώς αποτελούσαν έμπνευση για ζωγραφική. Wally, Akmakas, δείξτε τους αυτό το site αν θέλετε πραγματικά να τις εντυπωσιάσετε, έχει απίστευτο υλικό.http://candyworld.free.fr/francais.htm

c122ut.jpg


c122ut.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΤΑΝ Ο ΦΩΣΚΟΛΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΑ ΑΝΙΜΕ!!! ΕΧΩ ΤΕΥΧΗ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ VHS!!! MAΤΙΝΑ ΚΑΡΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΟΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ-ΚΑΝΤΥ ΕΙΣΑΙ ΘΕΑ!!! ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΛΑΙΓΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΝΤΟΝΥ!!! ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΤΟ 1985-86 ΕΚΑΝΑΝ ΧΡΥΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΑ ΜΑΝΓΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΙΜΕ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ!!! ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ ;)
 
Λοιπόν πρόσφατη ανακάλυψη εξηγεί μέχρι ένα βαθμό γιατί ένα anime με φανατικούς οπαδούς ΔΕΝ έχει επίσημη κυκλοφορία σε καμία χώρα στον κόσμο και ίσως να μην έχει ποτέ.

Διαβάστε το παρακάτω για να καταλάβετε τί εννοώ.

Why is it not possible to buy Candy-Candy...
 
Αυτό περί διαμάχης το γνώριζα, αλλά όχι με τόσες λεπτομέρειες!Thank u ambu dare!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To animeclipse έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά...

Αλλά,

Να πω την αλήθεια δεν είναι το ίδιο. Θα το προτιμούσα μεταγλωτισμένο στα ελληνικά και όχι γιαπωνέζικα με υπότιτλους... είναι δύσκολο για μικρά παιδιά (σαν και εμάς :D ) να το παρακολουθήσουν.

my opinion always

Βεβαίως από το ολότελα καλή και η παναγιώτενα που λένε...
 
OMG ambu! I hate μεταγλωτισμένα!!!
 
Kαλά ρε φίλε πόσο είσαι?

Κάτσε βάλε την 2 χρονών κόρη μου να βλέπει υπότιτλους με γιαπωνέζικο speaking (αν και έχω υποψία ότι αυτό θα το καταλαβαίνει) και μετά πες μου.

Επίσης, την ίδια αντίδραση είχε και η γυναίκα μου... "γιαπωνέζικα, τί να τα κάνω..." Γυναίκες, δεν ικανοποιούνται με τίποτα. Αναρωτιέμαι εάν το ίδιο πρόβλημα είχε και ο Wally με την δικιά του γυναίκα.
 
:rolleyes: Έχεις δίκιο σε αυτά που λες.... αλλά δε θα πω την ηλικία μου για να γλιτώσω το ban :p

προσωπικά και εγώ και η κοπέλα μου προτιμούμε anime με japan audio, original stuff
 
Οι γυναίκες είναι όπως τις μάθεις ΌΜΩΣ οι κόρες δεν μασάνε...

(και εμείς οι μπαμπάδες τους έχουμε αδυναμία)

Ήδη μαζεύω ότι βρίσκω σε μεταγλωττισμένο για την μπουμπού

Εγώ με την MrsWally συνεχίζουμε με γαρ audio greek/engliash subs...
 
Πρόσφατα βρήκα στο αρχείο μου ένα ολόκληρο επεισόδιο Nils Holgersson,το τέλος απο ταο-ταο, σχεδόν ολόκληρο επεισόδιο στρουμφάκια, σουσάμι άνοιξε,πινόκιο (ΟΛΑ ΜΕΤΑΓΛΩΤΙΣΜΕΝΑ!!!). Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε να τα κάνω upload, ευχαρίστως να τα διαθέσω.
 
Και εκεί που κοιτάω τι στοίχημα θα παίξω στο σημερινό αγώνα βλέπω και το 6 επεισόδιο της candy candy... μπράβο στα παιδιά!
 
Λίγο άσχετο αλλά θα ήθελα να πω ότι η σείρα αυτή παραμένει ακόμη και σήμερα ένα από τα καλύτερα anime που έχω δει. Έχει σκηνές που πραγματικά συγκινούν.
 
Η συγκίνηση ξεχειλίζει σε αυτό το anime. Μόνο να σκεφτείς ότι οι μισοί πεθαίνουν, δεν χρειάζεται και πολύ... :p
 
Ειχα την τυχη να διαβασω (στα κρυφα :p ) ,ολα τα τευχη του περιοδικου,απο την αδερφη μου.Πραγματι,μετα απο ενα σημειο,το κλιμα γινεται λιγο βαρυ.Αγαπημενο μου σημειο ειναι ο θανατος του Αρτσι( στην αερομαχια) και το αιματοβαμμενο ηλιοβασιλεμα στο τελος του τευχους.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα