Casio PF-8000 Touch Pad

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Καινουργιο αποκτημα απο το 1984 ,calculator ,τηλεφωνικος καταλογος και αλλα με την προσθηκη οθονη αφης που ειχες την επιλογη να περνας τα γραμματα και τα νουμερα "ζωγραφιζοντας" τα.

Ειχε βγει και ρολοϊ στο οποιο περναγες  τα data με το δαχτυλο στην οθονη.

1.JPG

Το εσωτερικο του με την optional memory card OR-20.

2.JPG

Ενα βιντεακι με τον τροπο λειτουργιας.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μια διαφημιση με την αντιστοιχη τεχνολογια σε ρολοϊ.

bd1d4d15439d2ec0ac2ce1b59651c8e3.jpg
 
μπράβο Αααρντυ πολύ ωραία και τα δυο σίγουρα δεν είχαν έρθει Ελλάδα τότε μιας και θα κάναν δυο περιουσίες κι άλλη μια προπομποί των κινητών αφής και ρολογιών ίσως ο τωρινός ιδιοκτήτης ενός τέτοιου ρολογιού να θέλει να το "παίξει" ιππότης της ασφάλτου και να πει στο ρολόι Κιτ σε χρειάζομαι έλα τώρα
 
 ο τωρινός ιδιοκτήτης ενός τέτοιου ρολογιού να θέλει να το "παίξει" ιππότης της ασφάλτου και να πει στο ρολόι Κιτ σε χρειάζομαι έλα τώρα
Ενα smartwatch και ενα Tesla και δεν χρειαζεται να το "παιξεις".

 
μπα δεν πολυσυμπαθώ τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα αλλά πολύ εντυπωσιακό όμως, ο ΚΙΤΤ έγινε πραγματικότητα το 2019. εγώ θέλω να πατάω γκάζι και να ακούω τον κινητήρα να μουγκρίζει, να αλλάζω ταχύτητες και την μυρωδιά της βενζίνης!
 
ίου! τεχνητός ήχος κινητήρα. το παρόν μοιάζει όλο και περισσότερο στην σε πρώτη όψη ουτοπία αλλά στην δεύτερη ίσως δυστοπία της κλασικής ταινίας του Stalone, Demolition man. Εκεί που έχουν κάτι ηλεκτρικά αυτοκινητάκια και βρίσκει σε έναν χθόνιο λαό ο Σιλβέστερ ένα παλιό αυτοκίνητο με βενζίνη και γουστάρει;;;Και τα ηλεκτρικά αυτοκινητάκια αυτά είναι με σωφέρ-ρομπότ. Το μόνο που λείπει είναι να καταψύχουν τους εγκληματίες, ακόμη και αθώους όπως ο Συλβέστρος.
 
Πω πω γκρινια! :p

Ισως με αυτο να αλλαξεις γνωμη.

 
ωραίο κι αυτό αλλά μεταξύ μας τα Τέσλα με τιμή $100,000 και δεν είναι για τον λαουτζίκο αλλά για πλούσιους. Εμένα το όνειρο μου ήταν να οδηγήσω μηχανή τραίνου, και ντίζελ και ηλεκτρική, να ανοίγω το γκάζι και να ακούω το μουγκρητό του δίχρονου ντίζελ των 3,000 ίππων ή το βουητό 4 ηλεκτρικών κινητήρων των 1,5 μεγαβάτ. Αλλά αφού αυτό το όνειρο μάλλον χλωμό αρκούμαι στο να βλέπω τα τραίνα στον σταθμό Λαρίσης. Όταν έρχομαι Αθήνα. Υπ όψιν ότι το ηλεκτρικό μέχρι να φτάσει στην πρίζα μας πχ από Πτολεμαΐδα σε Αθήνα πρέπει να περάσει από 4-5 στάδια μετασχηματισμού και εκατοντάδες χιλιόμετρα γραμμών μεταφοράς και διανομής, υπερυψηλής, υψηλής, μέσης και χαμηλής τάσης, με τις ανάλογες απώλειες, φυσικά, όπως και στο στάδιο της παραγωγής (γίνεται μόνο ένα 33% της θερμότητας του καυσίμου ηλεκτρισμός, στους θερμικούς σταθμούς, και φυσικά υπάρχουν και απώλειες και σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο, οι μπαταρίες έχουν απώλειες, οι ηλεκτροκινητήρες έχουν απώλειες, ο φορτιστής έχει απώλειες κλπ.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα