Cat People (1982)

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Tο Cat People βγήκε στις αίθουσες το 1982 και αποτέλεσε remake της ομώνυμης ταινίας του 1942.Η Nasstasja Kinski και ο Malcolm McDowel άδερφια,απόγονοι μιας ξεχωριστής φυλής ανθρώπων οι οποίοι προέρχονται από τη μίξη ανθρώπου και λεοπάρδαλης.Ωραία ταινία που έγινε επιτυχία και στην Ελλάδα και με καταπληκτικό soundtrack από τον Giorgio Moroder (και με το γνωστό τραγούδι Cat People (Putting Out Fire) με τον David Bowie στα φωνητικά.

Η αφίσα της ταινίας

Cat_People_1982_movie.jpg
Προβολή συνημμένου 130544

Το επίσημο trailer της ταινίας

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Η ατμοσφαιρική μουσική του Giorgio Moroder στο Leopard Tree Dream της Irena

http://www.youtube.com/watch?v=9SkpTRrAliA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια ταινια!!! Μου εχει αποτυπωθει στο μυαλο η σκηνη της μεταμορφωσης της Ναστασια σε λεοπαρδαλη και...

δεν ηξερα τι ειχα ερωτευτει πιο πολυ την λεοπαρδαλη η' την πανεμορφη Ναστασια με τα ματια της αγριογατας που γινοταν λεοπαρδαλη!!! :D
 
Αξιοπρόσεχτη ταινία με ιδιαίτερη ατμόσφαιρα - μακρία από την μόδα splatter & prom queen σε κίνδυνο που είχε αρχίσει το Halloween . Ο αισθησιασμός της Κίνσκι σε αντίθεση με το απόκοσμο και ανατριχιαστικό στυλ του Μακντάουελ βγάζουν ένταση στην οθόνη , η Νέα Ορλεάνη έιναι το ιδανικό σκηνικό , αλλά το τελικό αποτέλεσμα ....έτσι και έτσι αφού μπλέκονται πολλά είδη χωρίς όμως να μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα που ανήκει .
 
Και οτι ηθελα να ανοιξω θρεντάκι για τον Ζακ Τουρνερ...Το πρωτοτυπο ειναι αξεπέραστο! Ανηκει στην ατυπη τριλογια των ψυχολογικών μεταμορφώσεων του Τουρνερ τα άλλα ειναι ᾽Ὀ ανθρωπος -λεοπάρδαλη᾽᾽ και το αγαπημένο μου ᾽᾽Περπάτησα με ένα ζομπι᾽᾽ η καλύτερη διασκευή της Τζειν Ευρ που έγινε ποτέ. Το κονσεπτ ειναι πως δεν καταλαβαινεις αν ολα αυτά γινονται οντως η ειναι μια μεταφορά για την καταπιεσμένη σεξουαλικοτητα. Απο τις αγαπημένες μου ταινιες ολων των εποχών οι ταινιες του Τουρνερ. Ειχα δει πρώτα το αυθεντικο και κολλησα αγρια μέχρι και τα ρουχα κατέληξα να προσπαθώ να βρω και το ριμεικ αν και πολύ καλο και με την παντα αγαπημένη Νασταζια με έκανε έξαλλη. Θα το λεω ξανά και ξανά πως μερικά πράγματα πρέπει να μένουν στην ησυχία τους!

Ευφημος μνεια και στο φιλμ νουαρ του Τουρνερ '' Out of the past'' με Κιρκ Νταγκλας και Ρομπερτ Μιτσαμ.
 
Domenica, αν είσαι φαν του Τουρνέ, σου συνιστώ το κορυφαίο NIGHT OF THE DEMON (a.k.a. CURSE OF THE DEMON).

Αν και κάτι μου λέει, ότι μάλλον θα το έχεις ήδη δει.
 
Ωχ, αυτο μου έχει ξεφύγει! Ευχαριστώ! πες μας ανατριχιαστικές λεπτομέρειες.
 
Πίσω
Μπλουζα