CF IDE adapter προβλημα σε PC boot

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Καλημεραααα,

για μενα ειναι ετσι κι ετσι διοτι χτες το βραδυ βασανιζομουν να δω στο PC μια CF που ειχα βαλει πανω σε εναν CF adapter!!

Βασικα θελω να ανανεωσω το MyIde για τον Atari 800XL μου με νεες κυκλοφοριες.

Το motherboard μου εχει ενα IDE (οπου εχω ακομα δισκο επανω...καρε ρετρο ε?)

Εβγαλα τον δισκο και καρφωσα πανω στο IDE του motherboard τον CF IDE adapter με ρευμα απο floppy, σαν master και δοκιμασα το jumper και για 3.3 και για 5V.

Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ξεκινα το PC, διαβαζει κανονικα τα drives, διαβαζει και την CF σαν master στο IDE αλλα μενει εκει. Ουτε μηνυμα λαθους, ουτε τιποτα. Aν πριν εχω πατησει Del για να μπω στο BIOS, μενει αιωνιως στο μηνυμα Preparing to enter BIOS.

Η καρτα ειναι στημενη και λειτουργει στο MyIDE.

Προς αποφυγη παρεξηγησης. Δεν θελω να μπουταρω απο την CF καρτα. Θελω απλα να την δω μεσα στα Windows για να βαλω πραγματα.

Φχαριστω
 
Κακως πηρες CF adapter, επρεπε να παρεις ενα card reader.

Τωρα γιατι δεν παιζει αυτο που πηρες, ενας θεος ξερει. Δεν ειναι ολα τα CF adapters ιδια, οπως δεν ειναι ολες οι CF ιδιες. Εδω που τα λεμε μπορει να φταιει ακομα και ο controller ή/και το bios.

Αν θες ξεκινα με φωτογραφιες του controller, της καρτας, μας λες και πιο motherboard εχεις και βλεπουμε...
 
Απ'ό,τι κατάλαβα, ο Γουώλης θελει τελικά να βαλει το CF adapter στο myide, γι'αυτό και το δοκιμάζει κατευθείαν στο πισί. Ομως συμφωνώ ότι με το card reader θα έκανε σωστή δουλειά, εκτός κι αν έχουν θέμα τα windows με τον cf adapter. Εγώ θα έπαιρνα ενα card reader (multi card reader για να έχω πολλές επιλογές) και θα φόρτωνα την κάρτα από εκεί (σε card reader είχα βαλει και τη δική μου όταν είχα παρει το myide). Το γιατί δεν αναγνωρίζουν την κάρτα τα windows, αμα δε δω το cf adapter, δε μπορώ να πω τίποτα. Εχει jumperάκια; Πώς είναι σεταριζμένα;
 
Δεν εχω προβλημα στα Windows. Δεν φτανω εκει χαχαχαχα

Μενει εκει που το bios τελειωνει τον ελεγχο των δισκων του συστηματος και μαλιστα βλεπει τον adapter μια χαρα αφου μου δειχνει την μαρκα της καρτας και οτι ειναι master στο IDE καναλι.
 
Αν βοηθα το motherboard μου ειναι το Gigabyte G45 και επισυναπτω και μια φωτο του CF IDE adapter (που δεν εχει ουτε μαρκα, ουτε εγχειριδιο)
 
Απ' ολα εχει! Προκειται για το adapter IDE2CF-B1 και το εγχειριδιο του βρισκεται εδω. Θεωρητικα τα jumpers πρεπει να τα αφησεις ολα στο 1-2 (και οχι στο 2-3 που εχεις το JP1 στην φωτο).

Αν θες βγαλε μια φωτο απο την οθονη στο σημειο που κολλαει, και τις ρυθμισεις που εχεις στο bios στο Standard Cmos features και στο advanced bios features.

Δοκιμασες με αλλη CF καρτα; Δοκιμασες να αφησεις μονο τον adapter συνδεδεμενο να δεις τι κανει;
 
Aλλαξα το jumper αλλα τα ιδια :(

Ιδου μερικες φωτο απο το Bios.

Σημειωση:δεν μπορω να μπω στο Bios οταν εχω την καρτα καρφωμενη. Οι φωτο ειναι με ανευ
 
Βλεπω εχεις ενα αρκετα μεγαλο overclock, απο 333MHz εχεις παει το bus στα 375. Δεν ειμαι 100% σιγουρος πως ειναι στο συγκεκριμενο motherboard, αλλα υπαρχει κινδυνος να εχεις παει το PCI bus απο τα 66 στα 75MHz και πανω στο PCI ειναι ο EIDE controller σου.

Θα σου προτεινα να σημειωσεις τις ρυθμισεις σου και να κανεις ενα reset στο bios να δεις τι κανει υπο φυσιολογικες συνθηκες.
 
Πίσω
Μπλουζα