"Checking disc format"

SegaFan

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2007
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
0
Αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα με το νέο pre-modded saturn που πήρα.

Συνεχώς κολλάει στο ΒΙΟS και εμφανίζει το εξής μήνυμα : "Checking disc format...".

Και μένει εκεί!

Ούτε το cd περιστρέφεται , αλλά ούτε και το λειζερ μετακινείται.

Πριν του έριξα μια "φάπα :wait2: " στο καπάκι και δούλεψε το game που του έβαλα.

Τώρα πάλι τα ίδια!

Χθές δούλευε άψογα....

Τι να κάνω;... :shake:

Μου πέρασε από το μυαλό να το ανοίξω και να κάνω το trick me to tape(όπως στο swap) μήπως και έπαθε κάποιο πρόβλημα το καπάκι κατά τη μεταφορά.

edit:

Να σημειώσω ότι το κάνει και χωρίς CD!!..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα πάλι δουλεύει κανονικά.

Το "κούνησα" λίγο (όπως χτυπάμε φραπε ένα πράγμα :p ) και ΟΚ.

Τελικά έχει κανένας ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Αν το ξανακάνει(που θα το ξανακάνει..) να το ανοίξω να δω μήπως και έχει μετακινηθεί το τσιπακι;
 
Προφανώς κάποια επαφή είναι χαλαρή και με τις "φάπες" "κάθεται" κάπως καλύτερα και δουλεύει προσωρινά. Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να ελέγξεις ότι όλα τα πρόσθετα στοιχεία είναι καλά βαλμένα στην θέση τους.
 
Maddog είπε:
Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να ελέγξεις ότι όλα τα πρόσθετα στοιχεία είναι καλά βαλμένα στην θέση τους.
"Πρόσθετα στοιχεία" ;...εννοείς το modchip?

Μήπως εννοείς εξωτερικά(καλώδια κτλ) ; , αν ναι όλα είναι οκ.
 
Καποια βιδα κοντα στο cdrom ειτε ειναι πολυ χαλαρη, ειτε πολυ σφιγμενη. Κανε μια προσπαθεια να το λυσεις ως ενα βαθμο και να το ξαναβιδωσεις.

Το ειχα παθει και εγω και το ελυσα ετσι.

Επι της ευκαιριας, αφου ειναι pre-owned η κονσολα, δεν ριχνεις και ενα καθαρισματακι στο laser με ενα καθαριστικο για dvd;
 
Thanks getta robo, αλλά τελικά το έφτιαξα μια και καλή..και η λύση ήταν άλλη!.

Λοιπόν , άνοιξα την κονσόλα , μετακίνησα λίγο τα καλώδια του modchip(2 καλώδια) , έβαλα και λίγη

μαύρη ταινία στις άκρες για να είναι σταθερά , έκλεισα το καπάκι...και δουλεύει ρολόι!

:cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που το έφτιαξες και (καθυστερημένα πλέον...) διευκρινίζω ότι με το "πρόσθετα στοιχεία" εννοούσα οτιδήποτε προστέθηκε στην κονσόλα μετά το μοντάρισμα (τσιπάκι, καλώδια, the works...)

Πάντως τελικά φαίνεται ότι όντως αυτό ήταν. :)
 
Maddog είπε:
Χαίρομαι που το έφτιαξες και (καθυστερημένα πλέον...) διευκρινίζω ότι με το "πρόσθετα στοιχεία" εννοούσα οτιδήποτε προστέθηκε στην κονσόλα μετά το μοντάρισμα (τσιπάκι, καλώδια, the works...)Πάντως τελικά φαίνεται ότι όντως αυτό ήταν. :)
Χεχ , δεν πειράζει , δοκίμασα τα πάντα , οπότε έπρεπε να δω τι γίνεται και στο εσωτερικό της κονσόλας.

Το καλώδιο τροφοδοσίας(νομίζω) του τσιπ ήταν πάρα πολύ τεντωμένο με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή.

Είχε σκαλώσει σε ένα λευκό καλώδιο (όπως sata cable) , το σήκωσα ελαφρά , και το μετέφερα ακριβώς μπροστά από το χροντρό καλώδιο(μοιάζει με sata cable).

Έβαλα και λίγη ταινία στις άκρες για σιγουριά και όλα καλά.

Προφανώς κατά τη μεταφορά θα "ταρακουνήθηκε" αρκετά.

Και να φανταστείς ήταν πάρα πολύ καλά πακεταρισμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Χαίρομαι που το έφτιαξες και (καθυστερημένα πλέον...) διευκρινίζω ότι με το "πρόσθετα στοιχεία" εννοούσα οτιδήποτε προστέθηκε στην κονσόλα μετά το μοντάρισμα (τσιπάκι, καλώδια, the works...)Πάντως τελικά φαίνεται ότι όντως αυτό ήταν. :)
Χεχ , δεν πειράζει , δοκίμασα τα πάντα , οπότε έπρεπε να δω τι γίνεται και στο εσωτερικό της κονσόλας.

Το καλώδιο τροφοδοσίας(νομίζω) του τσιπ ήταν πάρα πολύ τεντωμένο με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή.

Είχε σκαλώσει σε ένα λευκό καλώδιο (όπως sata cable) , το σήκωσα ελαφρά , και το μετέφερα ακριβώς μπροστά από το χροντρό καλώδιο(μοιάζει με sata cable).

Έβαλα και λίγη ταινία στις άκρες για σιγουριά και όλα καλά.

Προφανώς κατά τη μεταφορά θα "ταρακουνήθηκε" αρκετά.

Και να φανταστείς ήταν πάρα πολύ καλά πακεταρισμένο.
 
LOL.

Μια και το έθιξες, πρέπει να παίρνουμε πάντα ως δεδομένο ότι κάποιος στο ταχυδρομείο έχει παίξει ποδόσφαιρο με το δέμα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα