Children of the Stones (1977)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
To Children of the Stones ειναι μια παιδικη σειρα μυστηριου που προβληθηκε το 1977 απο το ITV γραμμενη απο τον Jeremy Burnham και τον Trevor Ray.

Διηγειται την ιστορια ενος αστροφυσικου και του εφηβου γιου του, που πανε σε ενα απομονωμενο χωριο της Αγγλιας (Milbury) για να κανουν μετρησεις στις τεραστιες αρχαιες πετρες που το περιβαλουν.

Εκει θα βρει τους παραξενους κατοικους (Happy Ones) που φερονται αινιγματικα (ευγενικοι αλλα σαν ρομποτακια), τη νεοφερμενη και "νορμαλ" υπευθυνη του μουσειου με την κορη της καθως και τον "τρελο" του χωριου καθως και τον παραξενο κυριο Hendrick. Για καποιο λογο ο γιος κουβαλαει και ενα πινακα ζωγραφικης μαζι του οπου θα βοηθησει στη λυση του μυστηριου.

Στο ρολο του καθηγητη, ο γνωστος απο το Blake's7, Gareth Thomas και στο ρολο του κακου ο προσφατα αποθανων Iain Cuthbertson.

Τα τοπια ειναι απιστευτα! Τα γυρισματα εγιναν σε ενα παμπαλαιο χωριο της Αγγλιας (Avebury) που ειναι οντως περικυκλωμενο απο "οβελισκους".

Η σκηνοθεσια αξιοπρεπεστατη, η μουσικη πολυ ατμοσφαιρικη (και τρομακτικη ενιοτε) και το γενικο επιπεδο παραγωγης πολυ υψηλο αν λαβουμε υποψιν οτι απευθυνεται σε παιδια.

Για το τελευταιο να πω οτι οντως το σεναριο ειναι "χαλαρο" αλλα δεν πιστευω οτι απευθυνεται σε 10χρονα. Μαλιστα θεωρειται η πιο φοβιστικη παιδικη σειρα της Βρετανικης τηλεορασης. Η Mrs Wally φοβηθηκε μονο και μονο παρακολουθωντας τους εισαγωγικους τιτλους.

Αξιζει να το παρακολουθησετε, ειναι μονο 7 επεισοδια και κυκλοφορει σε DVD.

Σας παραθετω μερικα screenshots που πηρα (ισως να προσθεσω κι αλλα στη Gallery μου)



Στο δρομο προς Milbury



η γρια ειναι καρα-spooky



O πινακας του υιου



Δεν θα ηθελα τετοιους γειτονες



Η μακετα του χωριου στο μουσειο



Τα παιδια των κατοικων ειναι διάνοιες...



μετριοτατον



γιατι το βλεμμα του μου θυμιζει τον gtsamour? :)

Και οι τιτλοι αρχης (μπρρρρ)




Wikipedia

Unofficial Page
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω γιατι θυμαμαι οτι το εχω δει στην (Ελληνικη) τηλεοραση ? Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος ?
 
Πραγματικα δυσκολο.

Θα μπορουσαμε να κοιταξουμε καποιο παλαιο προγραμμα αλλα με τις μεταφρασεις τιτλων της Κρατικης δεν βγαζουμε ακρη.

"Χαμογελαστοι Ντετεκτιβς" και "Περιπολικα εν δρασει" πολυ πιθανον να το πετυχουμε με τιτλο "Οικογενεια στο Πετρινο σπιτι".

Ενδιαφερον αν μη τι αλλο με μυστηριζε υποθεση και σπουκυ ατμοσφαιρα στα χναρια του Βρετανικου Βασιλια "Saphire and Steel".

Στα προς βλεψην προγραμματα μου παει και αυτο.

Το ηξερα πριν πατησω τον τιτλο οτι θα ειναι βρεταννικη σειρα,αμαν αυτο το παιδι,ερωτα εχει με το Λονδινο.


 
Τελικα ξερουμε αν παιχτηκε στην Ελληνικη τηλεοραση?
 
Πίσω
Μπλουζα