Chris de Burgh

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Πιστεύω πως αξίζει μια ιδιαίτερη αναφορά στον Chris de Burgh με τις τόσο μεγάλες επιτυχίες στη δεκαετία του '80. Γεννήθηκε το 1948 και το πραγματικό του όνομα είναι Christopher John Davison. Η μπαλάντα ''Lady in red'' χορεύτηκε και τραγουδήθηκε σε όλα τα πάρτυ και όχι μόνο. Πολύ ιδιαίτερες οι ερμηνείες του και γενικότερα ένας πολύ συμπαθής καλλιτέχνης. Πείτε μου αν άρεσε και σε σας.

Albums

Far Beyond Theese Castle Walls,

Spanish Train and Other Stories,

At the End of a Perfect Day,

Crusader,

Eastern Wind,

The Getaway,

Man on the Line,

Into the Light,

Flying Colours,

Power of Ten,

This Way Up,

Beautiful Dreams,

Quiet Revolution,

Timing Is Everything,

The Road To Freedom,

The Storyman,

Footsteps
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα άλλο πολύ αγαπημένο μου τραγούδι είναι αυτό.

Ελπίζω να είναι και αγαπημένο δικό σας.

[video=youtube;-Cz5dPMaV38]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο De Burgh είναι απίστευτος στιχουργός. Αυτοί οι στίχοι του "Spanish Train" στοιχειώνουν...
 
bspus είπε:
Revolution (Light a fire)

Το εχει διασκευασει και ο Παπακωνσταντινου

Δεεεεν υπάαααααααρχεις!!!!!


Απίστευτα συγκινητικό κομμάτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άκρως ρομαντική φωνή! Τα τραγούδια του με στοιχειώνουν πολλές φορές στις μοναχικές μου στιγμές... :flower:

Πέρα απο τα παραπάνω όμορφα τραγούδια, θα συμπληρώσω την λίστα με τα δυο αγαπημένα μου :

[video=youtube;wGcc5-BQymw]


:flower:
 
Που εισαι ωρε Βαγγελη? Long time, no see!
 
Wally είπε:
Που εισαι ωρε Βαγγελη? Long time, no see!


Γεια σου Πάνο!

Σε ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω (Welcome back) μήνυμα σου και για το ενδιαφέρον σου!

Όπως πάντα ευγενικός με όλους.

Το ρετρό στοιχείο ακόμα βράζει μέσα μου όμως δεν υπάρχει πια αρκετός χρόνος για να ασχοληθώ ενεργά όπως παλιά.

Έχει περιοριστεί κατά πολύ σε φιλικές συναντήσεις με παλιά μέλη της κοινότητας και εξορμήσεις σε εκθέσεις με ρετρό υπολογιστές.

Να 'σαι καλά! :)

Καλό μήνα και καλό Χειμώνα σε όλους! :flower:
 
Μία πολύ ωραία εκτέλεση!! Ένα τραγούδι πολλές φορές φαίνεται ακόμα πιο σπουδαίο όταν το 'ξεγυμνώνεις' από περιττούς βοηθητικούς ήχους....

 
Πόσο μου αρέσει να μπαίνω στα threads! Είναι τόσα πολλά! Chris de Burgh φοβερός! Εκείνο το Revolution, τι καταπληκτικό τραγούδι! Θυμάμαι για μια εποχή, είχα τον δίσκο Man on the Line και τον είχα λιώσει. Τρία τραγούδια που μου άρεσαν από αυτόν τον δίσκο.

Moonlight and vodka


The sound of a gun


The Ecstasy of Flight

 
Πίσω
Μπλουζα