Chrono Quest.......

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Chrono Quest......

15pl2.jpg


24js.jpg


Απολαυστικόαπό κάθε άποψη.Γραφικά?Υπόθεση?Πλοκή? ήταν άριστο,μοναδικό!!!Βρισκόμαστε κάπου στις αρχές του 18ου αιώνα σε ένα κάστρο..Εσείς είστε ο ανιψιός ενός επιστήμονα που δυστυχώς έχει εξαφανιστεί εδώ και αρκετό καιρό...Μετά από ένα σημείωμα που έφτασε στα χέρια σου καταλαβαίνεις πως κάτι συμβαίνει και πηγαίνεις στο κάστρο του ψάχνοντας να βρεις κάποια στοιχεία που θα σε βοηθήσουν να τον βρεις..

Στην πορεία σου θα ανακαλύψεις μια χρονομηχανή την Explora,και θα κανείς τέσσερα ταξίδια μέσα στο χρόνο πραγματικά μαγευτικά!!Τα γραφικά του chrono quest είναι εντυπωσιακά και σε μαγεύουν από την πρώτη και όλας στιγμή.Απίστευτοι συνδιασμοί χρωμάτων μοναδικές αποχρώσεις σε στέλνουν στην κυριολεξία.Στον τομέα του ήχου επίσης η Psygnosis έκανε καλή δουλειά με μόνο αρνητικό σημείο ο μονότονος ήχος του που κάποια στιγμή γίνεται κουραστικός.Επίσης ακόμη ένα αρνητικό στοιχείο ήταν τα αντικείμενα που έβρισκες στο ψάξιμο και που ήταν σε μορφή καρποστάλ,δεν μπορούσες να καταλάβεις ποιο είναι τι το κάθε αντικείμενο είχε και την δικιά του εικόνα αλλά για να μαντέψεις μετά από ώρες παιχνιδιού ποιο ήταν τι έπρεπε να κρατάς σημειώσεις...Εμπρός στα κάλη τι είναι ο πόνος όμως.Αναμφίβολα οι λάτρεις των adventure το λάτρεψαν και το chrono quest εντάχθηκε στα ποιοτικά και καλά adventure της εποχής....................
 
Τρομερό και το Chrono Quest 2 που έμοιαζε με ένα είδος εναλλακτικής Οδύσσειας. Ήταν από τα πρώτα animated graphic adventures που είχαν αυτό το ονειρικό και ταξιδιάρικο στυλ που επεκτάθηκε αργότερα με τα Myst, Lost Eden, Atlantis κλπ.

Αξίζει να τα παίξει κανείς και τα 2 ακόμα και σήμερα για τους φοβερούς γρίφους, την υπόθεση και την πλοκή τους.
 
Εγώ προτιμούσα το Uninvited ! Το θυμάται κανείς ;
 
Ασφαλως...Τετοια Adventure δεν ξεχνιουνται...

Το ειχα φτασει στο τελος και χαλασε η δισκετα!!!!!!

Οποτε το τελος δεν το ειδα ποτε........

exetlaios ωραια η υπογραφη σου!!!!
 
Και το Univited, και το Scapegoat... αν αρχίσω να γράφω θα φτιάξω πάλι καμμιά κτηνώδη λίστα :D

Θα τα ξανατέλειωνα anytime.
 
Scapegoat....μουμπλε....δεν το θυμαμαι Οριστε ΑΕΟΝ κανε ενα review!!!
 
akmakas είπε:
Scapegoat....μουμπλε....δεν το θυμαμαι
...λεγόταν "Scapeghost", αλλά πράγματι ο τίτλος ήταν λογοπαίγνιο (scapegoat & ghost).

To είχε κάνει review ο Τσουρινάκης σε κάποιο Pixel, όπου αν θυμάμαι καλά είχε πεί ότι επρόκειτο για το "τελευταίο adventure της Level 9", αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

Νομίζω ήταν αρκετά μεταγενέστερο απο την "παρέα" του Deja Vu, του Uninvited, του Shadowgate κλπ.

akmakas είπε:
Ενα διαμαντι της Psygnosis!!!Το πρωτο Adventure της τριλογιας!!!
...τα πρώτα δύο τα έχω παίξει σίγουρα. Πράγματι, πολύ καλά και αγαπημένα adventures !!

Oμως akmakas, τo τρίτο ποιό ήταν; ...δεν θυμάμαι καν αν υπήρξε !! (με πήρανε τα χρόνια... :D ).
 
Να σου πω billy το τριτο δεν το εχω δει ποτε απλα βρηκα ενα review

σε ενα site με μια φωτο απο το παιχνιδι και φανταστηκα οτι μαλλον θα μου ξεφυγε!!!

Στην πραγματικοτητα απο οτι καταλαβα μαλλον ειχε βγει μια demo version απο το 3 δες εδω http://eager.back2roots.org/DATA/C/CHRON3.HTML
 
Σωστός !! :)

...το link που μου έδωσες με παρακίνησε να κάνω ένα ψαξιματάκι, και απ' ότι κατάλαβα, το τρίτο μέρος είχε κυκλοφορήσει κανονικά, αλλά μόνο στα γαλλικά !! (Explora 3: Sous Le Signe Du Serpent).

Κρίμα που πέραν της αγγλικής οι γνώσεις μου σε άλλες ξένες γλώσσες είναι σχεδόν μηδενικές, διαφορετικά θα είχα ήδη ξεκινήσει να παίζω... :(

....α, ρε Γάλλοι τι μου κάνατε ....βγάζετε τέτοια καλά παιχνίδια, και τα κρατάτε μόνο για πάρτη σας. Φτού σας !! :D
 
Explora 3: Sous Le Signe Du Serpent!!!!Θα μαθω Γαλλικα και θα το παιξω!!
 
Μιας και πιάσατε τα γαλλικά, θυμάται κανείς την

εταιρία SILMARILS ?

Τίποτα το τρομερό, αλλά για ανεξάρτητη γαλλική εταιρία,

είχε καλά παιχνιδάκια.

Θυμάμαι το MANHATAN DEALERS.
 
exetlaios είπε:
Μιας και πιάσατε τα γαλλικά, θυμάται κανείς την εταιρία SILMARILS ?

Τίποτα το τρομερό, αλλά για ανεξάρτητη γαλλική εταιρία,

είχε καλά παιχνιδάκια.

Θυμάμαι το MANHATAN DEALERS.
Μικρη εταιρία, αλλα δεν την ξεχνάμε καθώς μας έδωσε και το καταπληκτικό Crystals of Arborea!

C'est magnifique!
 
Βλεπω πως ολοι μας λιγο πολυ λατρεψαμε τα adventure!!
 
...τώρα μου θυμίσατε την σειρά των "Ishar"... :) (review είχε γίνει στο Pixel)

Eπίσης, θυμάμαι σε κάποιο τεύχος του User άλλο ένα παιχνιδάκι της Silmarils, με έναν διαστημάνθρωπο σε μία ζούγκλα (πολύ ωραία γραφικά).
 
Shinobi είπε:
Scapeghost...εκπληκτικό adventure..
ορίστε και το link για Atari ST:
Φίλε Shinobi, αφού είσαι proud owner of the mighty Amiga 500, γιατί αναφέρεις συνέχεια παιχνίδια του μισητού ST?? (που είναι και υποδεέστερα :p :p :p :p )

Μήπως κατα βάθος ήθελες ST? :D :D
 
Μπορει τοτε keeper7k να τον γιουχαραμε τον ST

αλλα τωρα για ολους εμας ειναι ενα αγαπημενο μηχανημα

που επαιξε και αυτο σημαντικο ρολο τοτε!!!!
 
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟ CHRONO QUEST 3 ???
 
Όχι mikezzz δυστυχώς δεν το βρήκα..Νομίζω πως δεν υπάρχει!!!
 
Πίσω
Μπλουζα