Clone Windows partition σε SSD

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.270
Το mobo/CPU του PC μου ειναι του 2009 (δεν εχει UEFI και τετοια)

Εχω τα Windows 10 σε ενα partition ενος μεγαλυτερου κλασικου δισκου (ενα 150GB partition, σε ενα 1ΤΒ δισκο)

Θελω να κανω clone το Windows partition σε εναν SSD για να βελτιωσω τα boot times

Με το AOMEI εκανα Clone partition αλλα ειτε ως IDE, ειτε ως AHPI, δεν εχω καταφερει να κανω τον SSD να boot-αρει τα Windows.

Βοηθεια χριστιανοι!
 
Θελω να κανω clone το Windows partition σε εναν SSD για να βελτιωσω τα boot times


Η αντιγραφη partition γενικα ειναι προβληματικη σε αυτες τις περιπτωσεις.

Κατ' αρχην δεν πρεπει να αντιγραψεις μονο το partition των windows, αλλα και ολα τα αλλα partitions (system reserved,  recovery partition κλπ) εκτος απο το partition με τα data.

Αλλα ακομα και αυτο μπορει να μην δουλεψει.

Να κατι που 99.999% θα δουλεψει:

Εστω οτι ο αρχικος σου δισκος λέγεται Α. Βρες προσωρινά εναν ιδιας ή μεγαλύτερης χωρητικότητας που θα τον ονομάσουμε Β. Τον SSD θα τον ονομάσουμε SSD.

  1. Κανε clone disk τον Α στον Β
  2. Αποσυνδεσε τον Α
  3. Σιγουρεψου οτι ο Β μπαινει κανονικα στα windows κλπ
  4. Σβησε απο τον B το partiton με τα data. Μην πειραξεις κανενα αλλο partition.
  5. Κανε clone disk τον Β στον SSD.
  6. Αποσυνδεσε τον Β
  7. Σιγουρεψου οτι ο SSD μπαινει κανονικα στα windows κλπ
  8. Αποσυνδεσε τον SSD και συνδεσε τον Α.
  9. Μην μπεις στα windows, αλλα χρησιμοποιησε καποιο bootable εργαλειο για να σβησεις ολα τα partitions εκτος αυτου με τα δεδομενα.
  10. Πλεον συνδεεις τον SSD και τον A και ρυθμιζεις το BIOS να ξεκιναει μονο απο τον SSD.
  11. Μπαινεις στα windows και απολαμβανεις
  12. Με το εργαλειο της επιλογης σου κανεις resize το data partition στον δισκο Α για να πιανει ολο το χωρο στον δισκο.


Με το AOMEI εκανα Clone partition αλλα ειτε ως IDE, ειτε ως AHPI, δεν εχω καταφερει να κανω τον SSD να boot-αρει τα Windows.
Προφανως εννοεις AHCI.

Αυτα μην τα πειραζεις. Να το αφησεις οπως ηταν, οσο κανεις τις αντιγραφες σου. Δεν παιζουν κανενα ρολο εκει.

Αμα τελειωσεις και ολα  ειναι οπως πρεπει, αλλα στο BIOS λεει IDE, τοτε ακολουθησε αυτες τις οδηγιες.

Αυτο οπωσδηποτε, γιατι χωρις AHCI δεν εχεις NCQ, χωρις NCQ δεν εχεις TRIM, χωρις TRIM δεν εχεις wear leveling και χωρις wear leveling αργα ή γρηγορα θα πεσουν οι επιδοσεις του ssd σου και μπορει να πεθανει και προωρα.
 
Wally, δοκίμασε το Macrium Reflect. Είναι free πρόγραμμα και έκανα ακριβώς το ίδιο στη δουλειά, όταν μου έφεραν SSD για να αντικαταστήσω τον δίσκο του συστήματος.

https://www.macrium.com/reflectfree
 
Κυριοι σας ευχαριστω πολυ!

Λογω του οτι δεν ειχα προχειρο δικσο για τραμπα, εκανα συνθεση των προτασεων σας.

Χρησιμοποιησα το Macrium οπου εβαλα και τα 2 Windows partitions μεσα και εκανα τα CMD για το AHCI

Ολα καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα