CMS retro joysticks, τόση ζήτηση πιά !!!!!!!!

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
10
Χθές στο World of Spectrum forum κάποιος που προφανώς ενδιαφερόταν για joystick τύπου pacman για home micros, προφανώς ψάχνοντας έπεσε πάνω στο (πλούσιο) site της CMS computers που έφτιαχνε τα τότε γνωστά σε όλους μας joysticks.

http://www.cmsco.gr

Επειδή ο άνθρωπος δεν έβγαζε άκρη μια που το site είναι στα Ελληνικά και μια που είναι γνωστό στο WOS ότι είμαι από Ελλάδα, με παρακάλεσε να τον βοηθήσω.

Πήρα λοιπόν ένα τηλέφωνο και ρώτησα πρώτον αν έχουν (γιατί το τι γράφει το site είναι μια άλλη ιστορία συνήθως) και δεύτερον αν στέλνουν Αγγλία.

Με μεγάλη μου έκπληξη άκουσα ότι όχι μόνο έχουν τα παλιά γνωστά μας joysticks, όχι μόνο στέλνουν Αγγλία, αλλά έχουν και τρελλή ζήτηση από Αγγλία.

Μάλιστα με ρώτησε πόσα κομμάτια θέλω γιατί πριν λίγες μέρες κάποιος τους σήκωσε σχεδόν όλο το stock των 9pinων για home micros joysticks, για να το πάει Αγγλία (να το μοσχοπουλήσει ίσως... θα σας γελάσω) και δεν έχουν προλάβει να φτιάξουν πολλά καινούργια.

Μετά από λίγο, άλλο pm από κάποιον άλλον Άγγλο που ενδιαφερόταν..... ε έλα Χριστέ και μπούκωνε......
 
Εμ τι το πέρασες; Εκεί μιλάμε για retro community όχι αστεία, ο κόσμος ξέρει τι κάνει.

Αστεία - αστεία η CMS έχει πιάσει το νόημα. Έμεινε με την παλιά, ΑΝΟΘΕΥΤΗ, κλασσική τεχνολογία, φτιάχνει πράγματα αθάνατα, διαθέτει τεράστια εμπειρία και δεν αναλώνεται σε κινήσεις που προδιαθέτουν ρίσκα.
 
23 ευρά λέει ότι κάνει το joystick, και δεν είχα.... κοίτα να δείς που θα πάω κάποια στιγμή να πάρω.
 
Κριμα που ο Anerousis (αυτος δεν εβγαλε τα Pacman,Starfighter,Tomahawk?) δεν υπαρχει ακομα...

Δεν τα αλλαζω με τιποτα...
 
Tι να κάνεις, αυτή τη στιγμή τα CMS είναι ότι πιο κοντινό.
 
Aληθεια το εξακουμπο CMS για PC (ναι,το SF3 μας ανοιξε την ορεξη) ειναι αυτο που φαινεται στο site...;;
 
Γιατι δεν το φτιαχνουν και σε USB συνδεση;

Ακυρη η ερωτηση. Μολις πηρα τηλεφωνο και ρωτησα και μου ειπαν οτι εχουν και ενα converter για USB που κοστιζει γυρω στα 15 ευρω.
 
για τα cms έχουν ακουστή ορισμένες φορές οτι δεν είναι καλά κ.α. ...εγω εχω ενα για pc απο το 1994 και δουλεύει τέλεια..να ειναι καλα κιόλας στην cms που μπορούμε ακόμα και βρίσκουμε arcade τυπου joystick..
 
Το pc joystick με τα 6 κουμπιά το είχα μέχρι πρόσφατα, και αν εξαιρέσεις πως μερικές φορές ο μοχλός κολλούσε και τα κουμπιά κάναν ένα ελαφρώς εκνευριστικό κλικι-κλικι ήταν αρκετά καλό.

Πρόσφατα ανακάλυψα πως έχει αυξηθει η τιμή του απο τα 15€ που το είχα πάρει σε 23! Λέτε να αντιλήφθηκαν την ζήτηση που έχουν?
 
To μόνο πρόβλημα με τα CMS είναι ότι κάποια στιγμή σπάζει η βάση (αν εχεις την συνήθεια να το στερεωνεις στο γόνατο σου όταν παίζεις!).. Αλλα στο δικό μου είχα φτιάξει μια βάση (ενα απλό τραπέζιο με στρογγυλεμενες γωνίες και 4 τρύπες) από αλουμίνιο και μερικά τουβλάκια lego (!!) για να μπορεί να στηριχθεί η πλακέτα με τα microswitches!

Περιτό να πώ ότι δουλέυει ακόμα και είναι θηρίο. Το είχα πάρει απο το micropolis το 1990.
 
προτιμώ τα κλασικά του ανερούση αλλά στην ανομβρία καλή και η πλημμύρα έτσι δεν λένε;
 
miko63: good to see you again buddie..

Θυμάμαι κάποτε που πήγα να αγοράσω ένα joystick στο micropolis, και απλά τους είπα "Θέλω ένα καλό". Και μου δωσανε το CMS. Ούτε με ρωτήσανε για ποιό computer το θέλω, ούτε με τι features, τίποτα... μου το δώσανε, πήγα σπίτι, το σύνδεσα.. happy little guy..

Πήγαινε να αγοράσεις ενα joystick τώρα.. για ποιό σύστημα?.. με πόσα κουμπιά?.. wireless ή με καλώδιο?.. USB η θύρα?.. με dual shock system ή απλό?.. με cd εγκατάστασης ή plug-n-play?.. analog ή digital?.. με pad ή μοχλό?.. άσπρο ή μαύρο?.. μήπως σκούρο γκρί?..

Freaking insane huh?
 
εχεις δικαιο phil πάνε οι παλιες καλές στιγμές της απόλυτης απλότητας αλλα και της απόλυτης χαράς...
 
Έτσι είναι miko63..

Μεγαλώσαμε με 1 μοχλό και ένα κουμπί.. άντε και με 3 κουμπιά και με pad με το Genesis/Megadrive.

Αλλα τώρα.. πρέπει να έχεις δεκα δάκτυλα σε κάθε χέρι και ολόκληρο χάρτη μπροστά σου για να θυμάσαι τις κινήσεις και συνδιασμούς!

Η πιο καινουρια κονσόλα που έχω είναι το πρώτο το Playstation, και αυτό θα φάει δρόμο τώρα σε λίγο.. too much for me.. too many freaking buttons!

..
 
phil_vr είπε:
Έτσι είναι miko63.. Μεγαλώσαμε με 1 μοχλό και ένα κουμπί.. άντε και με 3 κουμπιά και με pad με το Genesis/Megadrive.

Αλλα τώρα.. πρέπει να έχεις δεκα δάκτυλα σε κάθε χέρι και ολόκληρο χάρτη μπροστά σου για να θυμάσαι τις κινήσεις και συνδιασμούς!

Η πιο καινουρια κονσόλα που έχω είναι το πρώτο το Playstation, και αυτό θα φάει δρόμο τώρα σε λίγο.. too much for me.. too many freaking buttons!

..
έτσι είναι φίλε phil. όλη αυτη η πολυπλοκοτητα αφαιρει απο τη χαρα του παιχνιδιου. κι εγω εχω και τα δυο xbox αλλα παίζω μόνο με τις amigas μου!!
 
Βασικά ας μήν τα ρίχνουμε όλα στις κονσόλες (όσον αφορά τα κουμπιά).

Όσο περισσότερο πολύπλοκο (από πλευράς gameplay) γίνεται το παιχνίδι, τόσο περισσότερες λειτουργίες πρέπει να χειριστείς!
 
Παιδιά, αυτά τα joystick, όπως και usb converter, υπάρχουν στο Πλαίσιο σε αρκετά καλή τιμή, έχω πάρει 2 και έχουν βγει πολύ καλά ! Το έχω σκίσει το Mame32, χαχα.
 
CMS Joystick για 8μπιτα δεν πουλάει το Πλαίσιο απ'ο,τι έχω μάθει. Μόνο από ίδια τη CMS εάν περάσεις. Εσύ προφανώς μιλάς για αυτά που μπαίνουν στην 15πινη πόρτα της κάρτας ήχου και απλά με κονβερτορα παίζουν σα USB.
 
Πίσω
Μπλουζα