Coco3 emulation,OS9

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Μιας και δεν υπαρχει κατηγορια για αλλα παλαια computers,ποσταρω στα ΓΕΝΙΚΑ

Τις προαλες που μιλαγαμε με τον Telamona λεγαμε οτι δεν υπαρχει freeware Coco3 emulator.

Tελικα υπαρχει.Ο δημιουργος της shareware εκδοσης αποφασισε να το κανει freeware διοτι δεν τρεχει ευκολα κατω απο WinXP,2000

@shock αν δεν εχεις ηδη ασχοληθει με το αντικειμενο,θα σε ενδιαφερει ενα overview του OS9 εδω εδω και εδω

Παρτε και ενα rare screenshot απο game

Thexder-Color Computer 3 (Sierra On-Line)

thexder.gif


ΕDIT: @maddog υπαρχουν tosec-games για τουτο το πραμα?
 
Tandy Radio Shack - TRS-80 Model III - Various (TOSEC-v2006-06-07)

Και είναι και μεγάλο...

Και bonus insider information: αναμένεται πολύ σύντομα (μπορεί ακόμα και σήμερα) νέο TOSEC, κάπου 200 ανανεωμένα dats :cool:
 
@Wally. Πόσο κοντά ήμουν να πάρω έναν Dragon 64. Τεσπα, thanx για τα links, υπέροχα μηχανήματα και το ότι είχε σχέση με Unix το λειτουργικό τους δεν το ήξερα. :thumbup:

@Maddog. Όπως πάντα άξιος
 
http://www.trs-80.com/

Για όποιον έχει όρεξη να σκαλίσει το συγκεκριμένο σύστημα.

Btw, μεγάλο μέρος του TOSEC TRS-80 προέρχεται από εκεί. 'nuff said! ;)
 
φοβαμαι οτι το παραπανω site δεν εχει τιποτα exclusive για CoCo3 :(

Αλλο ο TRS-80 3 και αλλο ο Tandy Color Computer 3

computer-model3x300.gif


320px-TRS-80_Color_Computer_3.jpg
 
Προτιμώ τα EU προιόντα:biglaugh:

Dragon_32_computer.jpg
 
Wally: Κάτι έβαλες εσύ λάθος στον τίτλο ή στα link σου τότε...εγώ τσέκαρα το link της Wikipedia που είχες και κατέληξα εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/TRS-80_Color_Computer#Color_Computer_3_.281986.E2.80.931991.29

Μήπως το μηχάνημα που δείχνεις στην φωτό έχει και άλλο όνομα, δεν ξέρω όλα τα μηχανάκια του πλανήτη απέξω...πάντως σαν Color Computer 3 αυτό δίνουν! :confused:

Shock: και Dragon έχει το TOSEC, μην γκρινιάζεις! ;)
 
Τώρα κι αν μπερδεύτικά. Νόμιζα ότι ο TRS-80 ήταν ο Dragon στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Άρα Maddog το Tosec του TRS-80 πρέπει να είναι το ίδο με του Dragon.
 
ΣΙΓΟΥΡΑ ο Dragon ΔΕΝ ηταν ο TRS80...

τωτα οσο αφορα τη σχεση του TRS80 με τον CoCo..εχω μπερδευτει...
 
Differences from the CoCo
Both the Dragon and the TRS-80 Color Computer (CoCo) were based on a Motorola data sheet design for the MC6883 SAM chip for memory management and peripheral control.

The systems were sufficiently similar that a significant fraction of the compiled software produced for one machine would happily run on the other. Software running via the built-in Basic interpreters also had a high level of compatibility, but only after they were re-tokenized (which could be achieved fairly easily by transferring via cassette tape with appropriate options).

The Dragon had additional circuitry to make the MC6847 VDG compatible with european 625-line television standards, rather than the US 525-line NTSC standard, and a Centronics parallel printer port not present on the CoCo. Some models were manufactured with NTSC video for the US market.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragon_32/64

Πάντως έχουν ξεκάθαρα διαφορετικό section στο TOSEC (τελείως άλλες roms) και δεν πρέπει να τα θεωρούμε ίδιο πράγμα με άλλο όνομα βάσει αυτών που διαβάζω στο link που παρέθεσα (παρόμοια ναι, ίδια όχι).

Wally: αν δεν είσαι εσύ σίγουρος ποιό computer ψάχνεις, εγώ που θες να ξέρω;;; ;)
 
Wally είπε:
Παρτε και ενα rare screenshot απο game

Thexder-Color Computer 3 (Sierra On-Line)

thexder.gif
Αυτό το παιχνίδι είναι το πρώτο της Sierra και είναι από ότι νομίζω δυσεύρετο...Νομίζω πως είχε βγει και στην Amiga!
 
Wally: αν δεν είσαι εσύ σίγουρος ποιό computer ψάχνεις, εγώ που θες να ξέρω;;;
εσυ με μπερδεψες με τα TRS80!! :D

Τελαμονα θα μας ξεμπερδεψεις??
 
Wally είπε:
εσυ με μπερδεψες με τα TRS80!! :D Τελαμονα θα μας ξεμπερδεψεις??
Τα TRS80 είχαν διάφορες εκδόσεις..

Τα επαγγελματικά και τα έγχρωμα units. Τα επαγγελματικά ήταν κάπως σαν τα παλιά PCW (με εξαίρεση το πρώτο TRS) όλα-σε-ένα. Τα επαγγελματικά είχαν τον Zilog Z80 ενώ τα coco τον Motorolla 6809E.

TRS80 :

TRS80- model 1 : 4κ ram, saving σε κασσέτα ή σε τεράστιο εξωτερικό floppy controller και 8" floppy, mono color.

TRS80- model II : Σχεδόν σαν το model 1 σε hardware αλλά απέκτησε το όλα-σε-ένα look και με κάθετα τα drive στην δεξιά πλευρά του monitor! Επίσης είχε βελτιωμένο keyboard.

TRS80- model III: 48k Ram, ελαφρά καλύτερο look, οριζόντια drives (πάντα 8"), διαφορετικό keyboard layout.

TRS80- model IV: Σαν το model III με διαφορετικό keyboard layout (ξανά!), 5.25" drives και μια μικρή καινοτομία σε σχέση με τα αδέλφια του.. μπορούσε να τρέξει CP/M!

TRS80 - Color Computer :

coco1 : 4k Ram σε silver και white colors

H η τελευταία έκδοση του coco1 είχε 64k Ram

Kαι τα δύο κάτω απο την επωνυμία της Radioshack

coco2 : 16k Ram (standard και extended versions) σε white color και μισός στο μέγεθος.

Κυκλοφόρησε σε δύο εκδόσεις απο την Radioshack και από την TANDY.

coco3 : 128k (expandable to 512k) advanced video chip, και 80 column display και διαφορετικό keyboard.

Κυκλοφόρησε για πολύ λίγο από την TANDY μόνο άν δεν κάνω λάθος (και της κόστισε αρκετά γιατί από την Radioshack είχε σχεδόν τζάμπα διανομή)

Tα Dragon 32/64 ήταν απλά κλώνοι του coco1 με ελάχιστες αλαγές στην ROM, με θύρες Centronics και RS232 (μόνο στον 64) , και δεν κυκλοφόρησαν στην Αμερική..

Αλλά κανένα δεν έφτανε το ΤΙ99 και το ΤΙ994Α.. αλλά και αυτά εξαφανίστηκαν από τo Commodore VIC20 και 64..

Sorry για το "μπλέξιμο" της ιστορίας φίλε wally..

Ελπίζω να διευκρίνησα αρκετά τα της Δυναστείας των TRS80!
 
χμμ φιλε phil κπου μπλεκονται παλι τα πραγματα.

Αν ο Coco ειναι ο TRS80 τοτε πως εξηγεις οτι κυκλοφορησε TRS80-4?

Επισης ο Coco (Colour Computer) δεν μπορει να ηταν μονοχρωμος...

Μαλλον δεν καταλαβα το post σου,οποτε ριξε μια διευκρινιση
 
Εμένα με έπιασε πονοκέφαλος και εγκαταλείπω κάθε προσπάθεια να καταλάβω! :D

Πάντως η υπόσχεση για νέα dats που σου έκανα το μεσημέρι Wally, υλοποιήθηκε:

http://www.tosec.org/ :)
 
Wally είπε:
χμμ φιλε phil κπου μπλεκονται παλι τα πραγματα.Αν ο Coco ειναι ο TRS80 τοτε πως εξηγεις οτι κυκλοφορησε TRS80-4?

Επισης ο Coco (Colour Computer) δεν μπορει να ηταν μονοχρωμος...

Μαλλον δεν καταλαβα το post σου,οποτε ριξε μια διευκρινιση

Κοίταξε πάλι το post μου παραπάνω wally..

Φαντάζομαι είναι πιό ολοκληρωμένο τώρα.. :thumbup:
 
phil everything is crystal clear now!!
 
Ναι, επιτέλους καθάρισε λίγο μετά το edit!

Thx for info, phil_vr! :)
 
Καθυστερημενα as always ειδα το συγκεκριμενο thread.... μια χαρα τα πε ο Phil απλα να προσθεσω οτι τα Dragon δεν ηταν "απλα" κλωνοι του coco1. Τα τεχνικα χαρακτηριστικα ακομα και του Dragon32 ειναι ανωτερα απο αυτα του coco2 - αλλα γενικα οντως η κατασκευη του ηταν αποτελεσμα συμφωνιας των 2 πλευρων.

Απο τα καλυτερα μηχανακια εκεινης της εποχης ο Dragon64 και το OS9 ηταν το πρωτο "UNIX" που ειδα ποτε.
 
Πίσω
Μπλουζα