Coctail καμπίνα των 5 ΕΥΡΩ

maxouli

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
568
Αντιδράσεις
142
Ένα καημό είχα στη ζωή μου, να αποκτούσα κάποτε μία καμπίνα Tehkan World Cup που είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι όλων των εποχών. Καναδυό φορές είχα έρθει κοντά στην απόκτηση (γεια σου Νίκο) αλλά δεν έγινε τελικά. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω μία μόνος μου. Τα υλικά για την καμπίνα είναι ένα τραπεζάκι των 5? από το ikea. Τα υπόλοιπα τα είχα. Μία παλιά οθόνη LCD, το Super 8 joystick της CMS και ένα netbook. Η κατασκευή έγινε σε 2 ώρες, μπακαλίστικα όσο δεν παίρνει (δεν διεκδικώ κανένα βραβείο κομψοτεχνίας) και με τα ελάχιστα υλικά και εργαλεία.

attachment.php


Η αλήθεια είναι ότι πήγαινα ψάχνοντας, έτσι ώστε να πειραματιστώ, με απώτερο σκοπό να εφαρμόσω την «εμπειρία» μου σε ένα ακριβότερο τραπεζάκι πάλι από το ikea, που έχει και χώρο από κάτω για να μην είναι όλα μπάχαλο. Κάτι σαν αυτό.

attachment.php


Έτσι έβγαλα την οθόνη από το πλαίσιο της, τρύπησα το τραπεζάκι από πάνω, έβγαλα το εσωτερικό χαρτονένιο πλέγμα και έβαλα μέσα την οθόνη. Επειδή η οθόνη είχε πολύ βάθος, παρότι LCD, αναγκάστηκα να ανοίξω και από κάτω τρύπα, ώστε να είναι η οθόνη ακριβώς στην επιφάνεια. Έβγαλα και τα μικρά ηχεία που είχα η οθόνη και τα τοποθέτησα ανάλογα. Αν και δεν χρειαζόταν, γιατί ο ήχος ακούγεται μια χαρά και από το netbook. Και τέλος έχωσα και το super 8. Όταν το άναψα, κατάλαβα ότι έκανα βλακεία γιατί δεν έβλεπα τίποτα καθαρά. Έπρεπε να γυρίσω την οθόνη 180 μοίρες μέσα στο έπιπλο και αντιστοίχως και την εικόνα στο netbook για να βλέπω αξιοπρεπώς. Αυτά έχουν οι παλιές οθόνες, από κάτω δεν έχουν καθόλου θέαση. Το τραπεζάκι ήταν άσπρο γιατί δεν βρήκα μαύρο, και το έντυσα με αυτοκόλλητο για βιβλία, με πάρα πολύ προσοχή όπως βλέπετε. Τέλος έφτιαξα μια θήκη για το netbook, με το πλαστικό από την πλάτη της οθόνης.

attachment.php


attachment.php


Και κάπως έτσι απέκτησα την (μεταβατική) cocktail καμπίνα για το Tehkan. Ήδη έχω παίξει άπειρα διπλά με τους φίλους μου, επιτέλους με τον «αυθεντικό» τρόπο. Τέλος πάντων, σε ξαπλωτή οθόνη, έστω και αν ο ένας παίζει με το πληκτρολόγιο.

attachment.php


Επειδή έχω όρεξη να το παρακάνω, όταν θα φτιαχτεί η κανονική καμπίνα, θα έχει την εκδοχή να λειτουργεί ασύρματα. Δηλαδή θα βάλω ένα inventer με μια μπαταρία από μηχανάκι για την οθόνη, το netbook έχει 2 ώρες αυτονομία. Αυτό θα είναι και για εφέ και χρηστικό, φανταστείτε σε μία γιορτή να παίζουν 2 μουρλά ποδοσφαιράκι και να είναι το σαλόνι γεμάτο καλώδια (έχει γίνει).

attachment.php


Αυτή ήταν λοιπόν η mame cabinet των 5 ευρώ. Όταν ετοιμάσω των 30, θα σας ενημερώσω.

attachment.php
 
Μια χαρα ειναι το τραπεζακι! Καλα παιχνιδια :D .

ps. Στην προ-τελευταια φωτο Wii U gamepad ειναι αυτο στο πατωμα;; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε respect μονο αυτο εχω να σε πω.Γουσταρω με χιλια τετοις πατεντες/κατασκευες παρα καμπινες υπερπαραγωγες που το μονο που τους λειπει ειναι γυρω γυρω παντου φωτακια λες και ειναι καμια επιγραφη νεον σε κανενα μην πω τι και φαει κανενα edit το post μου.Μπραβο και παλι ευχομαι να το λιωσεις απο το πολυ παιχνιδι.
 
Ωραιος!

Με καμια 25αρα euro (τζαμπε μεταφορικα) τσιμπας απο Κινεζους στο ebay ενα σετακι με Zippy μοχλο + 10 κουμπια + encoder + USB καλωδιο + τα καλωδιακια μοχλων, κουμπιων και το κανεις ακομα πιο τσιλικο
 
Ajax87 είπε:
ps. Στην προ-τελευταια φωτο Wii U gamepad ειναι αυτο στο πατωμα;; :p
Ήταν ένα μικρό easter egg, αλλά περίμενα οτι θα το δεί πρώτος ο Βασίλης.

Ευχαριστώ πολύ Bill, το λιώνω κάθε μέρα
 
Άξιος, άξιος! Πολύ καλή φάση. :bow:
 
Ωραίος Maxouli. Kαλόπαιχτη :D
 
Τι καλόπαιχτη! Ο μούργος μόλις στηριχτεί πανω της λίγο με τον αγκώνα του, το τραπεζάκι θα γίνει Τζένγκα!

Δε φτάνεις ούτε το μπακάλη της γειτονιάς μου ρε!
 
Ευχαριστώ, ευχαριστώ πολύ παιδιά. Δε ντρέπεσαι fafouti να λές τέτοια πράγματα
 
Σε παω ρε γι'αυτό στα λεω.

Θα μπορούσες τελικά να ειχες παρει το τραπεζάκι που έχει και ραφάκι από κάτω ώστε στο τέλος να "τυλίξεις" το τραπέζι με καποιο υλικό και να μη φαίνονται τα μπάχαλα (καλωδιωση/λαπτοπ κλπ κλπ)
 
Αυτό είχα σκοπό, αλλά έκανε 30 ευρώ. Φαντάζεσαι να κατέστρεφα ένα έπιπλο των 30 για δοκιμή. Ενώ τώρα, θα το καταστρέψω :p
 
Τωρα το ειδα οποτε διπλα respect φιλαρακι μου.Δικαιολογουμαι ομως που δεν το ειδα γιατι ποσταρω απο κινητο τωρα και ειναι και μικρο με 3,5 ιντσες οθονη δεν ειναι κανενα μεγαλο με 5,5 ιντσες για φαινονται ολα τζαμι :p Παντως τωρα που βλεπω της φωτογραφιες βλεπω και αλλο easter egg που ειναι το icade η κατι τετοιο τελως παντων για ipad οποτε τριπλα respect ρε αρχοντα ;)
 
Τι icade είναι δώρο του μέγιστου Phil_vr που μου το είχε δώσει δώρο πριν μερικά χρόνια και δεν καταξιώθηκα ούτε να του πώ ούτε ένα ευχαριστώ δημόσια. Το WiiU το πήρα day-1, πριν κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα. Δεν έχω κάνει ούτε ένα ποστ στο ανάλογο θέμα γιατί η αγορά του συνέπεσε με φόρτο εργασίας που έφερε παντελή έλλειψη χρόνου. Τώρα όπως βλέπετε έχω άπλετο χρόνο :)
 
Ωραιος φιλαρακι οποτε σε περιμενω και στα θεματα του αγαπημενου μας Wii U.
 
πολύ-πολύ ωραίο, σαν να ήταν χθες που έπαιζαν οι φίλοι μου το παιχνίδι αυτό στα "μπλιμπλίκια" (εγώ δεν έπαιζα ποδοσφαιράκι καθότι nerd). Και με ελάχιστο κόστος!
 
Πολύ καλό! Με έβαλες σε σκέψεις λέμε τώρα... :)
 
Το τι χαιρομαι οταν βλεπω τετοιες μοντιφες και τετοια θεματα...δεν λεγετε!!!! :happyjump:

Μακαρι να γνωριζα απο ηλεκτρονικα μαστορεματα.... :precry: ....παπαδες θα εκανα. :D

Καλοριζικο και καλοπαιχτο maxouli!!!! :thumbup:
 
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν απαιτείται ΚΑΜΙΑ γνώση σε ηλεκτρονικά. Είναι σα να συνδέεις έναν υπολογιστή λίγο παράδοξα. Ακόμα και το joystick είναι usb (με τον ανάλογο προσαρμογέα).

Επίσης wally δε νομίζω οτι μπορείς να βάλεις joystick με τον κλασσικό τρόπο, με τρυπάνια, γιατί η επιφάνεια του τραπεζιού είναι από πεπιεσμένο χαρτόνι. Μπορεί σαν κατασκευή το τραπέζι να σηκώνει πολύ βάρος, αλλά δεν είναι καν ξύλο.
 
Χμμμμ...ναι....ναι.....ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ ! Μπράβο και καλό παιχνίδι ! :D
 
Eξαιρετικη κατασκευη!!!! :bow: :bow:Για εμενα αυτο που εχει σημασια ειναι η λειτουργικη κατασκευη με μικρο κοστος που φυσικα παρεχει το μεγιστο fun factor!!
 
Πίσω
Μπλουζα