Combat School

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.312
Αντιδράσεις
476
Ναι Combat School....

Θα μου πείτε τώρα τι το ιδιαίτερο είχε αυτό το παιχνίδι. Κι όμως υπήρξε για εμένα το παιχνίδι με τον πιο ιδιαίτερο και παράλληλα απαιτητικό χειρισμό. Συνδυασμός ταχύτητας και μυϊκής δύναμης :)

Πώς το έμαθα...

Ένας "συμπολεμιστής" με C64, κάλεσε στο τηλέφωνο μια μέρα μετά το σχολείο, τέλη 80 λέγοντας πως είχε σπίτι ένα νέο game της Konami, διαφορετικό από τα υπόλοιπα αλλά μου ορκιζόταν πως είναι ότι καλύτερο έχει βγει μέχρι τώρα.

Caratula+Combat+School.jpg



Πηγαίνοντας σπίτι του, είδα το ήδη φορτωμένο παιχνίδι να ξεκινάει με μια αγχωτική και δυνατή μουσική. Το σοκ βέβαια ήταν βλέποντας πως για να κινηθεί ο εκπαιδευόμενος πεζοναύτης, έπρεπε να κινηθεί το joystick δεξιά και αριστερά με φρενήρεις κινήσεις. Τί να καταφέρει κάποιο παιδάκι της ηλικίας μας τότε; Μας είχε βγει το χέρι για να τον μετακινήσουμε μερικά μέτρα :eek: ... Αργότερα βέβαια συνειδητοποιήσαμε πως απαιτείται περισσότερη ταχύτητα στις κινήσεις και λιγότερη δύναμη. Παρολ` αυτά παρέμενε πολύ δύσκολο παιχνίδι. Αποτέλεσε την αφορμή στο να αλλάξω το τότε πλαστικό flight stick joystick σε σιδερένιο pac-man style για να αντέξει στο gaming…

Με το Combat School ασχολούμασταν όλη η παρέα μαζί, ο καθένας είχε την πίστα του. Εγώ είχα εξειδικευτεί στην τρίτη (Iron man) και στην πέμπτη (Arm Wrestling).

Η «ξεσηκωτική» μουσική του, σε πίεζε στο να προσπαθήσεις εντονότερα και σκληρότερα. Ο billy to ανέφερε ήδη "Ι wanna be your drill instructor" του Full Metal Jacket. Πραγματική εκπαίδευση. Ήταν απλά απόλαυση να την ακούς στο SID του Commodore.

Επίσης το θεωρώ ένα από τα καλύτερα και πιο ανταγωνιστικά «διπλά» που έχουν βγει ποτέ. Το παιχνίδι αυτό με είχε κάνει να αγαπήσω το στρατό τότε θυμάμαι (μέχρι ίσως να υπηρετήσω :) ).

Παρολ`αυτά, ποτέ μου δεν κατάφερα να το τελειώσω μιας και μετά την τελευταία μάχη με τον εκπαιδευτή, γινόταν πολύ δύσκολο καθώς είχες μία μόνο ζωή. Αν κάποιος το έχει τελειώσει ας πει τι συμβαίνει μετά.

A tribute…..

I made it ;)
 
To είχα διαλύσει (και το παιχνίδι και το joystick!). Ήταν ο λόγος που άλλαξα από Quickshot II σε CMS.

To κακό είναι πως ο πειρατής μου (Michaelsoft o Πειραιώτης) το είχε σπάσει με Final Cardridge και δεν είχε συμπεριλάβει στην κασέτα την πίστα με την αποστολή που σου βγάζει όταν τελειώνεις την βασική εκπαίδευση...σνιφ...

Κατά την προσφιλή μου συνήθεια εκπλήρωσα το απωθημένο και τέλειωσα το παιχνίδι αρκετά χρόνια αργότερα στον CCS64. Πολύ καλά γραφικά και ήχος..η ποικιλία και η δυσκολία στις πίστες, αλλά και στον χειρισμό (σκοποβολές, κανό, έλξεις, μπραντ-ντε-φερ κλπ), σου έδινε την αίσθηση ότι περνάς πραγματικά τα πάνδεινα μέχρι να "αποφοιτήσεις".
 
Το δοκίμασα στο MAME και πήρα τα .... :(

Στον Amstrad που το είχα (sorry για το off topic μηχάνημα) παίζαμε διπλό με τον αδελφό μου αλλά με ΕΝΑΝ παίκτη... Αυτός ως μεγαλύτερος είχε τον ρόλο της δύναμης και εγώ της σκοποβολής και control's... εγώ απο το πληκτρολόγιο και ο αδελφός μου σπάραζε στο joystick... :D
 
Αlucard, σε ευχαριστώ που μνημόνευσες εκείνη την αναφορά μου σε παλιότερο post, και φυσικά ούτε εγώ ξεχνάω ότι η πολύ καλή αυτή διασκευή ήταν πρώτη στις προτιμήσεις σου στην λίστα που είχες φτιάξει. :)

Oi αντίστοιχες μουσικούλες στους Spectrum/Amstrad, ήταν διαφορετικές, αλλά αρκετά διασκεδαστικές και "catchy".

Πέρα απο την μουσική, το παιχνιδάκι αυτό (το οποίο το είχα παίξει κυρίως σε Amstrad, και λιγότερο σε Commodore) δεν μπόρεσα να το απολαύσω όσο θα ήθελα διότι το joystick που είχα, είχε φροντίσει ήδη ένας φίλος μου να το βγάλει... νοκ-άουτ, και ομολογώ ότι φοβόμουν να υποβάλω σε τέτοια φοβερή δοκιμασία και το πληκτρολόγιό μου, για να μην το χαλάσω !!

Παίζοντας για πρώτη φορά το παιχνίδι στην orιginal μορφή του πριν μερικά χρόνια στον MAME, μπορώ να πω ότι το απόλαυσα πολύ περισσότερο, κυρίως διότι το "joystick waggling" είχε δώσει την θέση του στο (κατ' εμέ) πιό βατό "fire button mashing"... :D

...κάτι μου λέει πάντως πως αυτό το post έχει τα.. φόντα να μετεξελιχθεί σε σημείο αναφοράς των διάφορων συανφών "sports games" που μας έκαναν να βγάλουμε κάλους στα χέρια όλα αυτά τα χρόνια... (τα παιχνίδια του Daley Thomson, και ίσως σε μικρότερο βαθμό τα διάφορα "XXX Games" της Epyx, κλπ).
 
Σαν να ήταν χθες, έχω στο μυαλό μου την εικόνα ενός κολλητού από εκείνα τα χρόνια που από τα νεύρα του όταν έχανε στο συγκεκριμένο παιχνίδι ξήλωνε (τραβούσε με δύναμη) το quickshot II joystick από τον cpc 464 και άρχιζε να τον μαστιγώνει επειδή δεν κατάφερε να περάσει την πρώτη πίστα. Καημένος CPC… :(
 
Θα ήθελα σε αυτό το σημείο μιας και αυτό το forum με βοηθά να καταγράφω και να μοιράζομαι ηλεκτρονικά τις αναμνήσεις μου, να σημειώσω πως το παραπάνω παιχνίδι δεν αποσκοπούσε στη διασκέδαση και μόνο, στα δικά μου μάτια.

Οι εικόνες, οι πίστες και η απίστευτη μουσική του με έκαναν να πωρωθώ με οτιδήποτε αφορούσε το στρατό τότε. Ιδίως στην πρώτη πίστα ο ήχος από τις βαριές μπότες όταν περνούσες το μονόζυγο κι έτρεχες τα τελευταία μέτρα με έκαναν να αγαπήσω τις αρβύλες και να μισήσω τα σανδάλια (και τους σανδαλοφόρους μαζί). Ακραίο ίσως, αλλά συνέβη :)

Η αίσθηση αυστηρότητας και η δυσκολία του χειρισμού σε έκανε να πιστεύεις πως ή θα τα δώσεις όλα και θα προχωρήσεις μπροστά ή καλύτερα παίξε κάποιο «γυναικείο» παιχνίδι. Δεν είχες πολλές προσπάθειες, ούτε θα σου χαριζόταν τίποτε.

Όπως θα έλεγε ο μυστακοφόρος Τεξανός στην ταινία Predator (αυτός που κουβαλούσε τον «ανώδυνο»),

«Εδώ αν χάσεις το νεύρο σου, θα υποφέρεις...».
 
Alucard είπε:
...με έκαναν να αγαπήσω τις αρβύλες και να μισήσω τα σανδάλια (και τους σανδαλοφόρους μαζί). Ακραίο ίσως, αλλά συνέβη :)
Μακράν η καλύτερη ατάκα που έχω διαβάσει το τελευταίο τρίμηνο (τουλάχιστον) ! :diablotin:

Είσαι αρχηγός !

Alucard είπε:
Όπως θα έλεγε ο μυστακοφόρος Τεξανός στην ταινία Predator (αυτός που κουβαλούσε τον «ανώδυνο»), «Εδώ αν χάσεις το νεύρο σου, θα υποφέρεις...».
Αναφέρεσαι στον Jesse "The Body" Ventura.

Αν ρωτήσεις τον Μάνο ή τον Shadow, όλο και κάτι θα ξέρουν γι'αυτόν ...
 
Alucard εγραψες για τα σανδαλοπάρταλα!

Jesse Ventura, "Ι aint got time to bleed" ο ατακαδορος του Predator
 
Jesse "The Body" Ventura

Από του καλύτερους σχολιαστές, τη χρυσή εποχή του WWF
 
Kαι μια που πήρα φόρα πάρτε και το βίντεο με το πλήρες longplay walkthrough του παιχνιδιού (για να βλέπει και ο κόσμος για τι πράγμα μιλάμε). Επίσης προσπαθείτε να μένετε εντός θέματος:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_HPv5xwNxsQ]YouTube - C64 Longplay - Combat School
 
Εβαλες youtube script ε? ;)
 
Έρχεται ορυμαγδός από άπαιχτα βιντεάκια λέγω!
 
Επιτέλους είδα πως νικιέται ο instructor.. ποτέ δε τον είχα καταφέρει τον π@$%^... :)
 
Πίσω
Μπλουζα