Commodore 128D - Φωτογραφικη παρουσιαση

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266

Προσφατα τσιμπησα απο τον φιλο και "PDF-ολογο" xc8 (πολυ ευγενης και με βαθια γνωση στα ρετρομηχανηματα) εναν C128D.

Ας κανω μια ιστορικη αναδρομη τωρα. Θυμαμαι πιτσιρικας με τον αδερφο μου, οταν αρχιζε να θαμπωνει λιγο η παρουσια του Spectrum στην αγορα, ειχαμε ξεκινησει σκεψεις αντικαταστασης.

Οι πρωτες ηταν ο Sam Coupe (που δεν ειδαμε και ποτε σε βιτρινα - δεν ξερω αν εισηχθει ποτε στη χωρα μας) και ο C128D. Το παραξενο ηταν οτι ημασταν και παραμενουμε σφοδρα αντι-64ακηδες αλλα για τον C128 παντα ειχα μια παραξενα θετικη εντυπωση - λες να ηταν ο Z80? - λες επειδη η Commodore δεν τον προμοταρε σωστα? - λες επειδη η αγορα του γυρισε την πλατη?

Θυμαμαι παντως και τη κλασικη δισελιδη διαφημιση στο Pixel..."οι 128 λογοι που ο C128 ειναι καλυτερος του ανταγωνισμου" (ή κατι τετοιο).

Λοιπον, παραθετω μερικες φωτο οπως τον πηρα και τον δοκιμασα σπιτι μου. Τις επομενες ημερες, οταν ξετεμπελιασω, θα ποσταρω νεες φωτο μετα το ενδελεχες καθαρισμα-γυαλισμα.

Μοναδα - πληκτρολογιο

large.image_35798.jpg.8c548eb95edf2527aa6002157fa94737.jpg


Πισω οψη

large.image_35799.jpg.ee9010e71f8460d0dc8a1c529ed58123.jpg


Πλαινη οψη - 2 θυρες joystick, θυρα πληκτρολογιου, διακοπτες για reset του drive και του μηχανηματος (στο βαθος καραδοκει το Αζαξ)

large.image_35800.jpg.4190615107376b70a99ee37c66306111.jpg


Γερμανος υπηκοος - Αγγλικη ROM φυσικα

large.image_35802.jpg.3222541896b235e42ddadb04c55a86f6.jpg


Πρακτικοτητα! Το πληκτρολογιο κουμπωνει κατω απο τη μοναδα και το καλωδιο συρταρωνει

large.image_35803.jpg.1e3924b177fd76a7595d07597c2ad544.jpg


Ανοιγεις το πλαινο χερουλι και ετοιμος για ταξιδι! (ειμαι στα ορια της τενοντιτιδας διοτι το εφερα απ το χερουλι απο παραλια μεχρι Μαρουσι με το παπι - δεν θυμομουν οτι ηταν τοσο ογκωδες και βαρυ μηχανημα!!)

large.image_35804.jpg.90380325d95b168aedb487f6cd52f4ea.jpg


Προχειρη δοκιμη στο σαλονι (αν και ο 1@xc8[/USER] μου ειχε κανει πληρη παρουσιαση-τεστ σπιτι του)

large.image_35805.jpg.2959053ce0b0361e29eb798b88fe1fff.jpg


Ανοιγουμε διακοπτη...ξεκινα και το βεντιλατερ

large.image_35808.jpg.c71d6fdd1e36e200c9c98163042b4bba.jpg


Μπουταρει σε C128 Basic. H συνδεση ειναι δυστυχως composite - θα ψαξω τι και αν παιζει κατι για RGB Scart

large.image_35806.jpg.0a7589b8c36f8780d9e2220d9209db37.jpg


Θα επανελθω καποια στιγμη με το φωτογραφιες του μηχανηματος μετα απο καθαρισμα και με κανα παιχνιδι. Δεν εχω δισκετες αλλα νομιζω καπου ειχα C64 carts...

Εχω και εναν C128 χωρις PSU και θα ηθρλα να δω κατα ποσο μπορω να χρησιμοποιησω το κουτι για να του δωσω και αυτου ρευμα...ειδομεν.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος Wally!!!

Κουκλί ο 128D!!!!! Καλοπαιχνιδος!!!!
 
με γειά Wally ;)

μου λείπει απο την συλλογή μου (σλουρΠ!) :p
 
Wally, έχουμε μάλλον παρόμοια συναισθήματα. Και εγώ Spectrum-ακιας, αλλά επίσης με μια παράξενη συμπάθεια προς τον C128 (τον απλό, όχι το D) που απέχει παρασάγγας από την απέχθεια που μου προκαλεί η "ψωμιέρα".

Καλορίζικος! Και πολύ χαίρομαι όταν βλέπω καθαρές φωτογραφίες... :)

ΥΓ: το Azax που υπάρχει στο φόντο της 3ης φωτογραφίας ελπίζω να μην έπεσε πάνω στον κακόμοιρο Κομοντοράκο και απλά να βρίσκεται τυχαία εκεί. :p
 
Ωραίες photos !! (και πραγματικά φοβερό μηχάνημα βεβαίως-βεβαίως). Ελαφρώς λιγότερο "sexy" απο τον κανονικό 128άρη, αλλά έχει το πλεονέκτημα του ότι είναι ένα πολύ "τακτοποιημένο" σύστημα, χωρίς εξωτερικό drive & τροφοδοτικό (και τα καλώδιά τους) που πιάνουν χώρο πάνω στο γραφείο.

Οφείλω να ομολογήσω πως με αυτό του το απόκτημα (καθώς και με τον Amstrad PCW που είχε βρεί παλιότερα), ο Γουώλλης έχει αρχίσει σιγά-σιγά να εξιλεώνεται για το μέγιστο αμάρτημα που διέπραξε όταν ήταν μικρός (και άμυαλος) : Την αγορά spectrum δηλαδή... :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπουταρει σε C128 Basic. H συνδεση ειναι δυστυχως composite - θα ψαξω τι και αν παιζει κατι για RGB Scart
Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες ίδια καλώδια με τον C64 έχει. Οπότε θα μπορεί να βγάλει SCART ή S-VIDEO.
 
svideo βγαίνει από το 8pin DIN - Βγαίνει και RGB από 9Pin αλλά είναι μανούρα να σου παίξει σε τηλεόραση.

Όμορφο μηχάνημα πάντως
 
Να βρω και ενα τροπο να δωσω ρευμα και στον απλο 128αρη που εχω, ωστε να δω τι προβλημα εχει (μου το ειχε περιγραψει ο Rygar οταν του τον ειχαν δωσει να τον τσεκαρει με το τροφοδοτικο του αλλα δεν θυμαμαι τι μου ειπε...απιστεφταμπλ?). Ισως αν τον μπουταρω σε 64 να ξεκινησει...

@billy βρε ουστ :p
 
Μεγιές μεγιές!! Αυτά είναι!! Έχει και τον κατάλληλο καιρό για retro gaming αυτές τις μέρες...
 
Ωραίο μηχάνημα. Πάντα μου άρεσαν τα μηχανάκια με χωριστά το πληκτρολόγιο από τη μονάδα. Μεγιές!!!
 
Καλορίζικο και απο εμένα. Ως C64 κάτοχος και fan, ήταν και μένα πάντα κρυφή επιθυμία να αποκτήσω ένα απο αυτά τα μηχανήματα. Τώρα, βέβαια και με τον χώρο που έχω διαθέσιμο στο γραφείο το σκέφτομαι, οπότε για την ώρα βολεύομαι με emulator.

Καλόπαιχτο!!
 
καλο-δουλευτο να ειναι το κομμοντορι! εμενα παντα με τραβαγε η εμφανιση αυτου του πανεμορφου σκαριου! οσο ογκωδες και να ηταν (γιατι στην τελικη επροκειτο για home micro computer), η εικονα του εδειχνε παντα αξιοζηλευτη. ετυχε να εχει ενας φιλος τον 128D back to '87 ενώ εγω ειχα τον CPC 464 (color) και μου φανηκε "διαστημοπλοιο" που λεμε μπροστα στον CPCακο μου... ;)

αληθεια γιατι τοσο μεγαλο κενο? από ΖΧ Spec περίμενες μέχρι τον Sam Coupe? ενδιάμεσα (καπου το '90 θα ερχοταν ελλαδα ο τελευταιος - μπορει και πιο αργα και οσα ηρθαν αλλωστε! υποθετω) δεν σε τράβηξε κανενα αλλο micro προς αντικατασταση του ZX?

8)
 
Εβγαλα πεντε υπεροχα χρονακια με τον Spectrum. Τι να αγοραζα στο ενδιαμεσο? Για να παω καπου αισθητα καλυτερα και με τα δυο νεφρα μου στη θεση τους, τα 8bit ειχαν 2 επιλογες...C128 (που δυστυχως εθαψε εμπορικα η Commodore) και ο SAM (που πηγε ακλαφτος).

Μετα με μαγεψε η Amiga 500 καπου στο 89 την οποια την δουλεψα αποκλειστικα μεχρι και το 96 που υπεκυψα στα "σιδερα". Την εχω ακομα εννοειται...
 
ndial είπε:
δεν σε τράβηξε κανενα αλλο micro προς αντικατασταση του ZX?
Αν δεν έχει μπόλικη μουστάρδα, color clashing και τζιτζίκια για γεννήτριες ήχου δεν του αρέσει :)
 
O ZX ήταν small and beautiful! Τα έκανε όλα με στύλ! Οι άλλοι απλά ήταν ότι ήταν (και πανάκρυβοι συν τις άλλοις).
 
ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Καπου διαβαζα οτι το RGB Scart καλωδιο του MegaDrive2 (εχω MegaDrive 1 αρα δεν ξερω τι καλωδιο εχει το 2) παιζει στον C128D

Στεκει?
 
Δεν είναι καν το ίδιο βύσμα.

C64vout.gif

mega2.png

Έτσι κι αλλιώς, στο στρογγυλό βύσμα δεν βγάζουν RGB οι commodore, μόνο s-video.
 
Τελευταία επεξεργασία:
0 στα 2 δηλαδη :)
 
Τον 128D τον ειχα αμπαλαρισμενο γυρω στη δεκαετια.
Χτες θυμηθηκα την υπαρξη του και τον εστησα. Παρα τις δηλωσεις μου στο πρωτο ποστ (προ δεκαετιας), ποτε δεν τον καθαρισα/ασχοληθηκα...

Εχω ερωτησεις:
  1. Στα αριστερα εχει εναν custom διακοπτη. Πως μπορω να καταλαβω τι ακριβως κανει? Αν ηταν Jiffy υποθετω κατι θα εβγαζει στην οθονη.Μετρησα και χρονο φορτωματος στο 64 Mode και με τις δυο θεσεις του διακοπτη, αλλα καμια διαφορα στην ταχυτητα φορτωματος.
  2. Υπαρχει ενα αυτοκολλητο που επισυναπτω με ενα SYS 32768 BANK 12 και κατι ακαταλαβιστικα. Ξερει καποιος σε τι μπορει να αναφερεται? attached
  3. Φοβαμαι το Retr0bright (θα κανω μονο τα κουμπια). Εχετε να συστησετε καποιο συγκεκριμενο σπρευ για βαψιμο κουτιου/πληκτρολογιου? (ειναι ο πλαστικος 128D)
  4. Καμια μαγκια για αντικατασταση του σπασμενου "φλας"? (attached)
  5. Το Jiffy θελει κολλητηρι?
Φχαριστω

Hint:Το Composite καλωδιο για Atari 800XL παιζει μια χαρα με τον 128 (υποθετω και με τον 64)
 

Συνημμένα

  • IMG_20210926_162618.jpg
    IMG_20210926_162618.jpg
    959,7 KB · Προβολές: 4
  • IMG_20210926_074332.jpg
    IMG_20210926_074332.jpg
    510,3 KB · Προβολές: 4
Πίσω
Μπλουζα