Commodore 1581 - συμβατότητα;;;

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Καλημέρα σε όλους

Είδα ότι στο Amibay πουλάνε ένα 1581 3.5" για Commodore 64/128. Κάπου διάβασα ότι δεν είναι πάντα συμβατό. Ισχύει αυτό; Σκεφτόμουν μήπως μπορώ να πάρω κάτι τέτοιο και να γράφω software σε δισκέτες από το pc. Η μήπως χρειάζεται και εδώ ειδικός controller;;
 
Δες εδώ. Οντως δεν είναι πολύ συμβατό με 1541/1571. Εγώ χρησιμοποιώ το 1571 που είναι σχεδόν 100% συμβατό με ό,τι έχει κυκλοφορήσει για 1541 και επίσης εχω γράψει με 100% επιτυχία δισκετες 5 1/4 μεσω του PC με χρήση ειδικού καλωδίου (σου απαντώ και στο θεμα του ειδικού controller που ρωτάς). Πριν 3 χρόνια περίπου όταν αναζητούσα drive για το C64 μου είχα κι εγώ την αμφιβολία για το αν επρεπε να παρω 1581 ή κατι παλιότερο. Τελικά με το 1571 δεν αντιμετώπισα κανενα πρόβλημα. Στο λινκάκι που σου έβαλα στην αρχή, κατω κατω θα δεις όλα τα drives που έχει κυκλοφορήσει η C= και θα δεις ποιό σε συμφέρει να αγοράσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hehe. Καλύτερα να μείνω με το παλιό μου 1541 οπότε. Αν και δισκέτες δεν βρίσκεις πουθενά πλέον οπότε δώρο άδωρο μου είναι. Μάλλον με βλέπω για λύση cartridge με SD ή compact flash τελικά.
 
Δισκετούλες από εδώ. TDK, New and sealed και σε πολύ καλή τιμούλα. ;) Ψαξε στο Commodore section.
 
Αν έχεις σκοπό να "χώνεις" *.prg αρχεία στο 1581 τότε θεωρώ ότι είναι η ιδανική λύση ,φαντάσου πολλά παιχνίδια σε μία μόνο πλευρά της δισκέτας. απλά πολλά παιχνίδια για C64 είναι σε format *.d64 ή και *.t64 όπου εκεί η μεταφορά και μετατροπή σε 1581 είναι λίγο χρονοβόρα, θέλει ουσιαστικά με ένα manager να μεταφέρεις και να αντιγράψεις γραμμή-γραμμή ότι βλέπεις στο list της δισκέττας, ακόμα και τις άσχετες γραμμές ! έχω ένα σχεδόν NOS 1581 αλλά τελικά γύρισα πάλι στο old-time-classic 1541-II.

από την άλλη με το 1581 μπορείς εύκολα να βρίσκεις δισκετούλες και να κάνεις τη δουλειά σου, από το να ψάχνεις καλές 5.25" που είναι και ακριβές (οι NOS)
 
που τις είδες τις δισκέτες φίλε rygar; Αν εχεις και άλλα λινκ για δισκέτες 5 1/4 ή σου περισσεύουν μερικές πες μου σε παρακαλώ! :)
 
εγώ αγοράζω από εδώ παιδιά ...

http://www.floppydisk.com

ακριβούτσικα μεν αλλά 100% λειτουργικές.
 
Πως ακριβώς ψάχνεις σε αυτό το site; Όταν πατάω Commodore βγάζει μία μικρή ιστοριούλα της Commodore και αυτό είναι όλο.\

Καλό το δεύτερο site (http://www.floppydisk.com) αλλά τις κοπανάει καλά. 1$ τη δισκέτα αν είδα καλά και ελάχιστα 50 τεμάχια.

thx, πάντως!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο λινκ του rygar, επιλεγεις "dataserve shop"

μετα "commodore" και πριν πατησεις επανω επιλεγεις την πλαινη

επιλογη "commodore spares and peripherals".

Εχει δισκετες 5,25 καινουργιες, με 3,85 λιρες οι 5. Δηλαδη 5-6 ευρω

η πενταδα, μαζι με μεταφορικα βγαινει περιπου 2 ευρω η δισκετα,

αλλα που αλλου να βρεις καινουργιες.

(Αυτο δεν ισχυει για τον spyros_S που θα του δωσω εγω δισκετουλες)
 
ναι Μιχάλη απλά δεν είναι κακό να ξέρει κανείς!
 
Μα για αυτο το εγραψα, να μαθουν και αλλοι

που θα βρουν δισκετες.
 
Πίσω
Μπλουζα