compact armada 1750 [αγορά και ερωτήσεις]

spectrum198296gr

Retro Member
Joined
27 Δεκ 2019
Μηνύματα
146
Αντιδράσεις
178
καλησπέρα,
ειμαι πλέον κάτοχος αυτου το μηχανήματος με χαρακτηριστικά Pentium 2 στα 300mhz με δίσκο 6,4gb και cd rom X24 μετά απο το service που του εκανα
αλλαγή (προιστορικής) πάστας - καθαρισμους κτλ KAI αλλαγή σκληρού δίσκου , επέκταση μνήμης και εγκατάσταση windows XP LITE σκέφτηκα να αλλάξω ΚΑΙ το λειτουργικό cd-rom (24X) σε dvd -rom αλλά δεν γνωρίζω ποιο μου κάνει (και αν κάνει) 12,7mm slim (IDE) ή 9,5mm slim (ΙDE)
απο το manual του :
Center Hole Diameter 15 mm
Disc Diameter 12 cm, 8 cm
Disc Thickness 1.2 mm
Track Pitch 1.6 μm

application disk
CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-ROM XA (except
ADPCM), CD-I, Photo CD (Multi-session), Video CD,
CD-Extra (CD+), CD-G, CD-RW


ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....
 
Μια αναζητηση στο web λεει οτι εχει Toshiba XM-1902B cdrw.

Μια αλλη αναζητηση λεει οτι το Toshiba XM-1902B εχει υψος 12.7mm

Βεβαιως αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ταιριαζει οποιαδηποτε αλλη συσκευη με παχος 12.7mm, αλλα ειναι μια αρχη.

Επιπλεον δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη τα γραφουν ολα αυτα καπου, παει να πει οτι ισχυουν.

Οποτε θα ελεγα να το βγαλεις και να μετρησεις το υψος εσυ.

Εδω που τα λεμε παντως να αγορασεις ενα και να μην κανει, δεν ειναι να πεις οτι θα χαλασεις τιποτα τρελα λεφτα...


Κανε μας και καμια παρουσιαση με φωτογραφιες!
 
καλησπέρα .
θα βγάλω το cd rom και θα κάνω μετρήσεις υψους κτλ.:) και θα το πάρω μαζί μου στην αγορά του dvd
ευχαριστώ

θα ανεβασω φωτογραφίες συντομα
 
λοιπόν βρήκα λιγο χρόνο και εκανα κάποια πραγματάκια.....
παράγγειλα dvd -rom 12.7mm (ελπίζω να χωρέσει)
και λυσιμο ολο το (προιστορικό) laptop ξανα .
(ελπίζω να ξαναδουλέψει :icon_lol:)
μια ιδέα απο τα εργα μου ................

λόγο οτι ο πάγκος ηταν ηδη γεμάτος απο καποια τροφοδοτικά ( η φωτο ειναι πάνω σε κρεββατι ):icon_lol::icon_lol::icon_lol:
(sorry για την χαμηλή φωτεινότητα - δεν μπορω να κάνω κατι)
και περιμένουμε τα ανταλλάκτικα (DVD , μπαταρία Bios εγινε πατέντα σε 2032 :fafoutis:)
με αγωνια περιμένω το dvd ( για να δουμε θα μπεί)
ευχαριστώ

Μια αναζητηση στο web λεει οτι εχει Toshiba XM-1902B cdrw.

Μια αλλη αναζητηση λεει οτι το Toshiba XM-1902B εχει υψος 12.7mm

Βεβαιως αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ταιριαζει οποιαδηποτε αλλη συσκευη με παχος 12.7mm, αλλα ειναι μια αρχη.

Επιπλεον δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη τα γραφουν ολα αυτα καπου, παει να πει οτι ισχυουν.

Οποτε θα ελεγα να το βγαλεις και να μετρησεις το υψος εσυ.

Εδω που τα λεμε παντως να αγορασεις ενα και να μην κανει, δεν ειναι να πεις οτι θα χαλασεις τιποτα τρελα λεφτα...


Κανε μας και καμια παρουσιαση με φωτογραφιες!
οντως το cd ειναι Τοshiba XM-1902B (24Χ cd rom) :bow:
πως το βρήκες? :banghead:
 

Συνημμένα

  • laptop2.JPG
    laptop2.JPG
    1,7 MB · Προβολές: 5
  • laptop1.JPG
    laptop1.JPG
    1,4 MB · Προβολές: 4
και συνεχίζουμε με αλλαγές ολων των πυκνωτων
1. τροφοδοτικου
2. dc -dc converter
3.motherboard
με το καπασιτόμετρο δεν ειδα κάτι ..... καλοι φαίνονται :biglaugh:
για να δουμε θα ξαναπαίξει....:fafoutis:
και περιμένουμε το dvd για να κλεισουμε το pc -ακι
ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • 1.JPG
    1.JPG
    1,2 MB · Προβολές: 1
καλησπέρα,
τελικά ΔΕΝ κανει το dvd -rom που παράγγειλα και το έδωσα πίσω. Τελείως διαφορετικό βισμα ποιο μικρο και σε άλλη θέση . Μου πρότειναν εξωτερικο DVD RECORDER :banghead: . οι φώτο ειναι απο το δικό του το 24Χ cd rom . Αραγε υπάρχει λύση ? . Να το αφήσω ετσι ... και να βάλω εξωτερικό ......
τα φώτα σας
 

Συνημμένα

  • cd-romX24B-min.JPG
    cd-romX24B-min.JPG
    1,1 MB · Προβολές: 2
  • cd-romX24-min.JPG
    cd-romX24-min.JPG
    1,3 MB · Προβολές: 2
καλησπέρα,
τελικά ΔΕΝ κανει το dvd -rom που παράγγειλα και το έδωσα πίσω. Τελείως διαφορετικό βισμα ποιο μικρο και σε άλλη θέση . Μου πρότειναν εξωτερικο DVD RECORDER :banghead: . οι φώτο ειναι απο το δικό του το 24Χ cd rom . Αραγε υπάρχει λύση ? . Να το αφήσω ετσι ... και να βάλω εξωτερικό ......
τα φώτα σας

Υπαρχει περιπτωση να βιαστηκες να το επιστρεψεις...

Δες αυτη εδω την φωτογραφια του xm-1902b απο το web:

XM-1902B-DS2-2T.jpg
Βλεπεις καποια διαφορα; Στο κατω μερος δεν υπαρχει αυτη η σκουρα πλαστικη επεκταση.

Μαλλον μπορεις να την αφαιρεσεις απο το xm-1902b και να την τοποθετησεις στο αλλο drive.
 
Υπαρχει περιπτωση να βιαστηκες να το επιστρεψεις...

Δες αυτη εδω την φωτογραφια του xm-1902b απο το web:

Προβολή συνημμένου 232810
Βλεπεις καποια διαφορα; Στο κατω μερος δεν υπαρχει αυτη η σκουρα πλαστικη επεκταση.

Μαλλον μπορεις να την αφαιρεσεις απο το xm-1902b και να την τοποθετησεις στο αλλο drive.
τωρα πάει το εδωσα πίσω :fafoutis:
οταν το πήρα στο κατάστημα ειδα τεράστια διαφορά με το άλλο .Αλλό βίσμα και σε αλλη θέση (μου ειπαν οτι ειναι και τα δύο ide αλλα το δίκό μου εχει καταργηθεί


και σε συνέχεια .... το συναρμολόγησα και δεν ανάβει καθόλου τπτ :fafoutis: . Tο εσωτερικό τροφοδοτικό του δίνει 2v :biglaugh:.στο κόκκινο με μαυρο (Δεν υπάρχει καθόλου η μπαταρία του)
έχει 6 καλώδια = δύο κόκκινα μαζί + δύο μαυρα μαζί και ενα λευκο μονο του
το μηχάνημα αυτο πέρνει 220v κατευθειαν
με την δική μου λογικη :diablotin:
μαυρο = γη ( πρέπει να ειναι σιγουρο γιατι πάει στο (-) των πυκνωτων στο δευτερεύων
κόκκινο = 5v ?
λευκό = 12v ?

να συνδέσω εξωτερικό τροφοδοτικο pc ATX 450W τι λέτε ?:diablotin::diablotin:
δεν μπορώ να βρώ σχέδιο με τπτ. :confused:

τα φωτα σας :)
έπρεπε να αλλαζα πλακετάκι - πλακετάκι πυκνωτές και να ξαναδοκίμαζα αλλα βιάστηκα και τους αλλαξα ολους
ευχαριστώ


δεν επρεπε να τους αλλαζα ολους αμέσως :unsure: επρεπε πλακετάκι -πλακετάκι και δοκιμή
 
Τελευταία επεξεργασία:
τώρα βρήκα λιγο χρόνο και επανασυναρμόλογησα το <<σύστημα >> ελπίζοντας οτι θα ανάψει ξανα !!!! θα το ανάψω σύντομα και θα σας πώ
 

Συνημμένα

  • laptop (1).jpg
    laptop (1).jpg
    1,9 MB · Προβολές: 1
  • laptop (2).jpg
    laptop (2).jpg
    1,9 MB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα