Computer clubs..

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Στα τεύχη του pixel έχω δει πολλές διαφημίσεις από computer clubs για κάθε μηχάνημα του 80 στα οποία γινόσουν μέλος με μια μηνιαία συνδρομή.

Σαν μικρότερος δεν τα έχω δει από κοντά, οπότε θέλω να μάθω τι ακριβώς ήταν αυτά? Είχαν επιτυχία?
 
Ουυυυυυ....μεγαλη...ρωτα τον Wally να σου πει :biglaugh:
 
Για πείτε, για πείτε .... :confused: :rolleyes:
 
ΑΑΑΧΧ!!!! Ti μου θύμησες...... Atari club!!!

Στεγαζόταν στο τότε Computer Market στη Στουρνάρη!

Πάει......!! :rolleyes:
 
Ωραία τα λέτε, αλλά για πείτε μου και εμένα ΤΙ ακριβώς ήταν???
 
Σαν ιδεα ηταν καλη.

Πληρωνες μια μηνιαια συνδρομη και ειχες access σε προγραμματα,βιβλια,μηχανηματα και καποια σεμιναρια προγραμματισμου.

Οπως ειπε και ο φιλος Telamonas δεν ειχαν καμια τυχη :(
 
Σε μερικά επίσης είχες το δικαίωμα να παίρνεις δωρεάν μέχρι τρία προγράμματα η παιχνίδια την ημέρα , φτάνει να ......έφερνες δική σου δισκέτα...! :rolleyes:
 
Ο κυριότερος λόγος που η τάση αυτή δεν έπιασε ήταν ότι δεν σου παρείχε την άνεση του δικού σου σπιτιού. Άντε κάθε μέρα να θέλεις να πάιξεις και να είσαι υποχρεωμένος να μεταβείς στη Στουρνάρα, και μιλάμε για εποχές που δεν είχε Μετρό και λοιπά μέτρα που έκαναν τη διαδρομή εύκολη.

Αν ήθελες να παίξεις και το ήθελες τώρα, δεν υπήρχε περίπτωση να ικανοποιήσεις την τρέλλα σου. Μετεξέλιξη των computer clubs θεωρώ προσωπικά τα Internet Cafes όπου εδώ παίζει μίσθωση με την ώρα. Τα πράγματα φυσικά εδώ είναι διαφορετικά, μια και ακόμα και σε μικρές γειτονιές έχουν ξεφυτρώσει Internet Cafes και όποιος θέλει να πάιξει μπορεί ασύγκριτα ευκολότερα να το κάνει τη στιγμή που το θέλει.
 
Ναι αλλά υπήρχε διαφορετεκή αίσθηση στα computer club θυμάμε που κάθε Σαββατό (πρέπει να ήμουυν΄β η ΄γ γυμνασίου ) και πήγαινα με τα πόδια απο την αλλεξάνδρας στην Σεβαστοπόλεως με τις δισκετούλες μου για να πάρω κανένα παιχμίδι ,θύμαμε με τη λαχτάρα περίμενα να έρθει το Σάββατο ωραίες εποχές τότε

!!
 
yeap memox sebastopouleos!!! h plaka einai oti kai prin apo liga xronia to logotipo ypirxe akoma exo apo to tote club!
 
ΑΑΑΧΧΧ!!!! Τι είχαμε... και τι χάσαμεεε!!!! :rolleyes:

9639409619699639512uz7.png
 
Turrican είπε:
ΑΑΑΧΧ!!!! Ti μου θύμησες...... Atari club!!!Στεγαζόταν στο τότε Computer Market στη Στουρνάρη!

Πάει......!! :rolleyes:

Με τις αλουμινένιες κάθετες επιγραφές στην μία κολώνα του κτιρίου που έγραφαν ATARI... Αν και είχα τιμήσει περισσότερο τον ΤΗΟΜΑS Soft για τις προμήθειες μου...

Φιλε Turrican τι μου θύμησες με την Degas Elite disk. Tην κατάληξη PI? που με είχε στοιχιώσει κάθε φορά που άνοιγα η εσωζα μια εικόνα.
 
Panos_Gr είπε:
Με τις αλουμινένιες κάθετες επιγραφές στην μία κολώνα του κτιρίου που έγραφαν ATARI... Αν και είχα τιμήσει περισσότερο τον ΤΗΟΜΑS Soft για τις προμήθειες μου... Φιλε Turrican τι μου θύμησες με την Degas Elite disk. Tην κατάληξη PI? που με είχε στοιχιώσει κάθε φορά που άνοιγα η εσωζα μια εικόνα.
ΤΗΟΜΑS Soft ο "παπους" των μαγαζιων για Η/Υ

πηγαινα εκει για c64, και ολιγον για amiga

υπηρχε ενα Computer Market λιγο πιο πανω απο τον θωμα(περνωντας το διασταυρωμενοι δρομακι...στο αριστερο σου χερι στα 20 μετρα)...εκλεισε μετα το ντου της αστυνομιας το 88 η 89...περιμεναμε στο ταμειο για να "παρουμε τις δισκετες"

αρε εποχες
 
pooky είπε:
Ο κυριότερος λόγος που η τάση αυτή δεν έπιασε ήταν ότι δεν σου παρείχε την άνεση του δικού σου σπιτιού. Άντε κάθε μέρα να θέλεις να πάιξεις και να είσαι υποχρεωμένος να μεταβείς στη Στουρνάρα, και μιλάμε για εποχές που δεν είχε Μετρό και λοιπά μέτρα που έκαναν τη διαδρομή εύκολη.
Αν ήθελες να παίξεις και το ήθελες τώρα, δεν υπήρχε περίπτωση να ικανοποιήσεις την τρέλλα σου. Μετεξέλιξη των computer clubs θεωρώ προσωπικά τα Internet Cafes όπου εδώ παίζει μίσθωση με την ώρα. Τα πράγματα φυσικά εδώ είναι διαφορετικά, μια και ακόμα και σε μικρές γειτονιές έχουν ξεφυτρώσει Internet Cafes και όποιος θέλει να πάιξει μπορεί ασύγκριτα ευκολότερα να το κάνει τη στιγμή που το θέλει.
Τώρα κατάλαβα καλύτερα τι ήταν ακριβώς. Τα club αυτά ήταν μόνο για κάποιον υπολογιστή? Επίσης, στο Pixel έχω δει και αρκετά listings που ήταν απο clubs. Κάναν και αυτή την δουλειά? Μαζευόταν οι προγραμματιστές και αντάλαζαν listings?
 
Panos_Gr είπε:
Με τις αλουμινένιες κάθετες επιγραφές στην μία κολώνα του κτιρίου που έγραφαν ATARI... Αν και είχα τιμήσει περισσότερο τον ΤΗΟΜΑS Soft για τις προμήθειες μου... Φιλε Turrican τι μου θύμησες με την Degas Elite disk. Tην κατάληξη PI? που με είχε στοιχιώσει κάθε φορά που άνοιγα η εσωζα μια εικόνα.
Φίλε Pano πραγματικά είχα ξεχάσει τις κάθετες επιγραφές στις εξωτερικές κολόνες!!!

Μακάρι τότε να είχα βγάλει μια φωτογραφία! Από εκεί είχα πάρει με τον αδερφό μου τον πρώτο Atari(STF) μας !Βγήκαμε με τον πατέρα μας από το κατάστημα ,κρατώντας στα χέρια μας το αμερικανάκι!!Απίστευτα συναισθήματα!Ιστορική στιγμή!Τα 16 bit ήρθαν και προσγειώθηκαν για τα καλά στη ζωή μας!Πρόσθεσε και την δωρεάν εγγραφή στο Atari club!Τι άλλο ήθελε κανείς για να είναι ευτυχισμένος; :happyjump:

Πραγματικά!!!! Τώρα που βλέπω από την οθόνη μου αυτή τη δισκετούλα άνοιξε η ψυχή μου! Degas Elite !Τι ωραίο πρόγραμματάκι ήταν αυτό! Αγαπημένο μου παιχνίδι είχε γίνει το φόρτωμα και η επεξεργασία εικόνων από όσα games το επέτρεπαν όπως το Robocop!

pepinos είπε:
...εκλεισε μετα το ντου της αστυνομιας το 88 η 89...περιμεναμε στο ταμειο για να "παρουμε τις δισκετες"
Χααα!!!! Χαααααα!!!! :D Και τι έγινε μετά σας βγάλανε έξω ; Δώσε λεπτομέρειες!!:icon_lol:
 
Turrican παει 20ετια...γερασαμε :cool:
 
Sorry ,που ξεθάβω το θέμα, αλλά μου ήρθε η εξής ιδέα.

Μια που όλοι έχουμε συλλογή από δισκέτες οι οποίες (ως επί το πλείστον) είχαν γίνει patched από έλληνες, δεν θα ήταν καλό να ανεβάσουμε αυτό το υλικό αυτό εδώ;

Πχ στον C64 αν είχαμε κάποιο release κάποιου παιχνιδιού από τον Thomas Soft, να το ανεβάζαμε (ουσιαστικά να φτιάχναμε κάτι σαν το c64.com αλά ελληνικά και για περισσότερες πλατφόρμες).

Πιστεύω οτι είναι καλό να υπάρχουν κάπου μαζεμένα αυτά τα releases.

Ωστόσο δεν ξέρω τι παίζει με τα legal issues...

Τι λέτε;
 
Έψαχνα για το Computer Market και έπεσα εδώ.

Μήπως να υπήρχε μια κατηγορία στο φόρουμ που να περιέχει μηνύματα που αφορούν την ελληνική πραγματικότητα στο computing;

Δηλαδή αυτό το θέμα έχει κάπως χαθεί μέσα σε αυτή τη τεράστια κατηγορία.
 
Πίσω
Μπλουζα