Computer Time μαγαζί - Ζωγράφου

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
στην περιοχή ζωγράφου , το 1990 είχε ανοίξει ένα μαγαζί computer time αν δεν κάνω λάθος το λέγανε , που πούλαγε υπολογιστές (amstrad , amiga , atari) , θυμάμαι εκεί αγόραζα παιχνίδια γνήσια και αργότερα αντιγραφές!

το θυμάται κανεις που έμενε ζωγράφου? το ειχε ενας μουσατος! :)
 
Το θυμαμαι φιλε Πιτσιωρης λεγοταν αρκετα χοντρουλης εχω περασει ωρες εκει μεσα!!!

Μιλαμε το παλικρι δεν παιζοταν !!τα παιχνιδια του ηταν γεματα ιους για pc που ειχα εγω τουλαχιστον και ειχε στην βιτρινα ενα spectrum γομολαστιχα.Ζωγραφου που μενεις?
 
ναι αυτός είναι!!! ναι κανονικά σε κάθε παιχνίδι που έγραφε είχε και ένα virus δώρο μέσα!! , πάντως είχα πάρει πολλά παιχνίδια από αυτόν! ειδικά για amstrad θυμάμαι κάτι του στιλ 300 δραχμές την κάθε πλευρά χρέωνε!

εγώ εμενα άνω ιλίσια στην 5 στάση (και πήγαινα λύκειο στο γουδι , οποτε περναγα συνεχεια από το μαγαζί και έπαιρνα παιχνίδια μετά το σχολειό)
 
Που ακριβώς ήταν ρε παιδιά; Κάποιον ψιλοθυμάμαι στην Παπαδιαμαντοπούλου αν δεν κάνω λάθος...
 
σωστός! στην παπαδιαμαντοπούλου ήταν το δεύτερο που άνοιξε ο τύπος!! σε αυτό πούλαγε PC μονο δεν έγραφε/πούλαγε παιχνίδια!!!

με τα χρονια αυτό στου ζωγράφου έκλεισε και έμεινε μονο αυτό στην παπαδιαμαντοπούλου , το οποιο και αυτό μετά από 2 χρονια νομίζω έκλεισε οριστικά!

ζωγράφου ήταν στην ανηφόρα κοντά στην εκκλησια και στα σχολεια και λίγο πιο πάνω είναι το αστυνομικό τμήμα ζωγράφου
 
Αυτός που θυμάμαι πάντως στην Παπαδιαμαντοπούλου (στο ύψος του Αγίου Θωμά) έγραφε Amigoπαίχνιδα...
 
όχι αυτό που λες εσύ ηταν amigadiko!!!
 
Όντως, δεν το θυμάμαι καλά, πρέπει να είχα πάει 1-2 φορές μόνο...
 
Ο τυπος ανοιξε το μαγαζι το 87-88 θυμαμαι 1η γυμνασιου εψαχνα για Η/Υ και μου χε προτεινει εναν μεταχειρισμενο 464 με 40.000δρχ με πρασινο μονιτορ,τελικα πηρα pc απο αλλο μαγαζι(τον εγκεφαλο) μαζευε παντως πολλους πιστιρικαδες σ εκεινη την τρυπα ενα φεγγαρι ειχε και μια γκλιτσα και οποιος δεν καθοταν καλα...η λεξη original παιχνιδι(εκτος απο μερικα σε ραφια που σκονιζοταν για ξεκαρφωμα)ηταν ανεκδοτο παντως ειχε ολους τους γνωτους home και pc software δουλευε amstrad amiga και pc.Πρεπει να κλεισε 94-95 στην αρχη πρεπει να ηταν και ο μαναδικος στου ζωγραφου γι αυτο ειχε τοσο κοσμο δεν ηξερα παντως οτι ειχε και παπαδιαμαντοπουλου μαγαζι!Εμενα σχετικα κοντα(στον δρομο που ειναι ο ντοντος) και τον επισκεπτομουνα συχνα μαλιστα μια φορα ειχε αγανακτησει γιατι το pc που ειχα ειχε hercules(κια δεν επιαζε τπτ) και μου χε δωσει τα λεφτα πισω!!!Ωραιες εποχες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιτσιώρης..θρυλική φιγούρα! Αντέγραφε στη ζούλα το σύμπαν! Είχε γίνει μεγάλο σημείο συνάντησης το Computer Time.

Επίσης ποιός θυμάται λίγα χρόνια νωρίτερα το Datatronics στην Παπάγου; (Είχε μέσα Commodore 128 / Amstrad 464 & 6128 και 2-3 πάγκους ακόμα που πηγαίναμε και παίζαμε).
 
Γεια σας παίδες, δεν περίμενα την ύπαρξη μαγαζιών για υπολογιστές πριν το 90 σε περιοχές εκτός του κέντρου. Και εφόσον μιλάμε για ιστορίες 35 ετών πια, δώστε τα φώτα σας οι παροικουντές... Στην πλατεία του Αγίου Θωμά ήταν το πρώτο μαγαζί; Θυμάστε ποτέ άνοιξε το δεύτερο; λόγοι που έκλεισε;
 
Εμείς στο Περιστέρι είχαμε τον Ζαμπετακη. Καστημα με υπολογιστές. Άντεξε στον χρόνο δεδομένου ότι έκλεισε νομίζω κοντά στο 2008.
Τον ξέρει κανείς σας.
Μία φορά είχα πάει στο μαγαζί με τον πατέρα μου. Ουσιαστικά περνούσαμε απέξω και του είπα να μπούμε. Τότε είχα ένα amstrad 464. Είπα στον πατέρα μου να πάρουμε ένα παιχνίδι. Ο πατέρας μου ζήτησε κάτι που να μην έχει βία πυροβολισμός δράση κ διασκεδαση κ ο Ζαμπετακης μας έδωσε έναν εξομοιωτή τρένου.
Θεέ μου τι φρίκη
 
Εσείς οι Αθηναίοι ήστανε τυχεροί. Εμείς στη Χαλκίδα είχαμε μόνο 2-3 μαγαζιά και δεν αφήνανε να παίξεις. Μια φορά στη ζωή μου μπήκα σε χαλκιδαίικο μαγαζί το 1987 για να ζητήσω να παίξω σε ενα Μπάσταρντ, αλλά το αφεντικό δε με άφησε. Ομως το 1996 έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και με προσέλαβε (δε με θυμόταν φυσικά) και με έτρωγε στη μάπα μεχρι το 2002. Περασα πολύ ωραία και έμαθα πολλά πράματα.
 
Εσείς οι Αθηναίοι ήστανε τυχεροί. Εμείς στη Χαλκίδα είχαμε μόνο 2-3 μαγαζιά και δεν αφήνανε να παίξεις. Μια φορά στη ζωή μου μπήκα σε χαλκιδαίικο μαγαζί το 1987 για να ζητήσω να παίξω σε ενα Μπάσταρντ, αλλά το αφεντικό δε με άφησε. Ομως το 1996 έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και με προσέλαβε (δε με θυμόταν φυσικά) και με έτρωγε στη μάπα μεχρι το 2002. Περασα πολύ ωραία και έμαθα πολλά πράματα.
Offtopic
Ένα φεγγάρι ήμουν ντελιβερι στα special food. Αγαπημένη η Χαλκίδα. 6 χρόνια έμεινα εκεί.
 
Ρε Rygar δώσε feedback από εκείνη τη δουλειά. Πως εξελίσσονταν τα πράγματα τότε; ποια ήταν τα ευπώλητα; Ποτέ θυμάσαι ότι έγινε το μπαμ κτλ κτλ
 
Πίσω
Μπλουζα