Computer video game console

geotsi.

RetroActive
Joined
28 Σεπ 2011
Μηνύματα
206
Αντιδράσεις
174
Σας παρουσιάζω την μοναδική κονσόλα που είχα μικρός, και μου πρόσφερε πολλές ώρες παιχνιδιού. Είναι Ταιβανέζικης προέλευσης μάλλον κλώνος του επιτυχημένου ΝΕS της Nintendo. Εχει στην μνήμη 20 παιχνίδια, ενώ δέχεται κασέτα οπου είχε 22 παιχνίδια.

Είναι δώρο από τους γονείς στα γενέθλια το 1990. Εχει αξιόλογα παιχνίδια όπως Super mario, othello, road fighter κτλ, οπου δεν βαριόσουνα να παίζεις.

Δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες να πω, μόνο που θυμάμαι ότι γινόταν χαμός από φίλους στο σπίτι μου για να παίξουν. αφού τότε ποιο πολύ παίζανε με την κονσόλα με τον μοχλό, με τα 200 και κάτι παιχνίδια (απομίμηση atari νομίζω) που δεν είχε τόσο ενδιαφέρον, ενώ η αυτή είχε χειριστήρια και κάπως καλύτερα γραφικά και ήχο..

Προβολή συνημμένου 95901Προβολή συνημμένου 95902Προβολή συνημμένου 95903Προβολή συνημμένου 95904Προβολή συνημμένου 95905Προβολή συνημμένου 95907

και βίντεο από την λίστα των παιχνιδιών που είχε στην μνήμη (με πράσινο φόντο) και στην κασσέτα (μπλέ φόντο) όταν ενεργοποιούσες την κονσόλα...

 
Δεν γνωριζω πολλα απο κονσολες αλλα ειμαι σιγουρος οτι

ο γνωστος Ninty fan θα κανει καποιο σχολιο επ'αυτου. :)

Ωραιο μασινακι παντως!!!! :thumbup:
 
Μπορεις και παιζεις κανονικα τα παιχνιδια του NES; Αν ναι, ακουγεται καθαρα ο ηχος διχως κοψιματα και παραμορφωσεις;

Φοβερο το μηχανημα και η κασετα παντως!
 
Φιλαρακι φοβερη η κονσολα σου τρελη απομιμιση του NES.Tην ξερω πολυ καλα την κονσολα αυτη την ειχε φιλος μου την δεκαετια του 90 και δεν ξερω αν ηταν αλλο και καλα μοντελο αλλα εκεινη ενω μοιαζη μαυτην ηταν ακομα καλητερο αντιγραφο του NES και τα gamepads ειχαν κανονικα σταυρο και δυο κουμπια οπως το NES και οχι 4.Καλη φαση ηταν αυτο που λεει ο Getta παραπανω γιατι εκεινη η κονσολα επαιζε τελεια ολα τα παιχνιδια του NES χωρις προβληματα στον ηχο η στα γραφικα και τα παιχνιδια ηταν απο τα δεικα μου που το δοκιμασαμε.Στο μονο που ειχε ενα μικρο θεματακι ηταν στο Zelda II: The adventure of link που ειχε κατι σαν αλυωμενα pixels στην αρχικη οθονη με το σπαθι και συγκεκριμενα εμφανιζοταν οταν ανεβαινε απο κατω προς τα πανω ο τιτλος του παιχνιδιου και μετα μεσα στο παιχνιδι δεν ειχε κανενα προβλημα.Η τεραστια μαγκια του ομως δεν ηταν οτι επαιζε παιχνιδια του NES αλλα οτι επαιζε παιχνιδια απο διαφορα regions και το καταλαβα οταν δοκιμασα παιχνιδια απο το δευτερο Asian Version ΝΕS που ειχα που με το ειχαν φερει κατι συγγενοις μου απο την αμερικη και συγκεκριμενα το βαρεθηκαν τα παιδια τους και το πασαραν σε μενα.Φοβερη κονσολα και αν τυχον παιζει NES παιχνιδια οπως του φιλου μου εισαι πολυ τυχερος φιλε geotsi.
 
Να ρωτήσω, για τι εποχή μιλάμε τώρα? Γιατί οι κλώνοι ήταν αντιγραφές παλιότερων μηχανημάτων. Όλο και κάποιος θα είχε ένα SNES ή Mega Drive για να μετριάσει τον ενθουσιασμό σας (ίσως και Playstation ακόμα?)... Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι και το NES άργησε 7 χρόνια να βγει επίσημα στην Ελλάδα (10 αν μετρήσουμε και την Ιαπωνία) οπότε ένα τέτοιο μηχάνημα θα είχε άλλη αίγλη στην χώρα μας.
 
Thanks guys για τις πληροφορίες... Δεν ξέρω αν παίζει κασσετες απο ΝΕS, θυμάμαι πάντως ότι σε καλοκαιρινές διακοπές που παραθερίζαμε, το είχα πάρει μαζί μου, ένα παιδί είχε μια κασσετα με ένα παιχνίδι σαν με ραλλυ , (δεν θυμάμαι από τι μηχάνημα ήταν), παρόμοια όπου την βάζαμε και έπαιζε κανονικά. Πάνε αιώνες απο τότε...

Μου το είχαν αγοράσει Χριστούγεννα του 1990 απο μαγαζί που πουλούσε διάφορα ηλεκτρονικά. Ηθελα ATARI εγω αλλα, εεπειδή δεν υπήρχε η οικονομική άνεση για κατι original μηχάνημα αρκέστηκα σε αυτή την κονσόλα. Ειχα χρόνια να την βάλω σε λειτουργία και παίζει κανονικά με λίγο θόρυβο όμως σαν παράσιτα απο οτι ακούω..(μάλλον το βύσμα στο καλώδιο ήχου πρέπει να φταίει)...
 
Φοβερός κλώνος ! Είχα και εγώ ένα καλό κάποτε, μέχρι που "εξαφανίστηκε" απο το δωμάτιο μου, τώρα έχω πάρει ενα απαράδεκτο polystation απλά για να υπάρχει. Καμία σχέση όμως, αυτά τα παλιά clones ήταν εξαιρετικά μηχανάκια, σκυλιά και με διαλεχτά παιχνίδια στη μνήμη τους. Προσπαθώ να βρώ ακριβώς αυτό που είχα, αλλα δεν μπορώ με τίποτα. Το σίγουρο είναι ότι είχε μέσα το wonderboy, ένα Superman και ένα ποδοσφαιράκι, μόνο αυτά έπαιζα !!!

Όσο για τον μετριασμό του ενθουσιασμού που λέει ο Imgema, εγώ απλά θα πώ ότι είχα και Amiga τότε που είχα εκείνο τον κλώνο, δεν με εμπόδιζε καθόλου όμως απο το να το καταυεχαριστηθώ, μιας και δεν είχα ποτε NES. Σίγουρα τα γραφικά ήταν ήδη πολύ πίσω, αλλα το καλό gameplay έχει πάντα διαχρονική αξία. Αυτα τα παιχνίδια, είχαν ατόφιο gameplay, γι'αυτό και εξακολουθεί η τρέλα με το NES (την οποία εγώ δεν έχω βέβαια, αλλα την κατανοώ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geotsi. είπε:
Μου το είχαν αγοράσει Χριστούγεννα του 1990 απο μαγαζί που πουλούσε διάφορα ηλεκτρονικά. Ηθελα ATARI εγω αλλα, εεπειδή δεν υπήρχε η οικονομική άνεση για κατι original μηχάνημα αρκέστηκα σε αυτή την κονσόλα.
Οπότε μια χαρά! Στην ουσία είχες ένα μηχάνημα που έπαιζε NES παιχνίδια σε μία εποχή που ακόμα ήταν στα πάνω του, άσε που δεν είχε ακόμα κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα. Και σίγουρα μιλάμε για ένα μηχάνημα πολύ ανώτερο τεχνολογικά από το Atari (αν εννοείς το Atari 2600 ή ακόμα και το 5200 μιας και μιλάμε για κονσόλες). Εκτός και αν εννοείς το Atari ST ή κάτι τέτοιο. Οπως και να έχει, το μηχάνημα για την χρονολογία που το πήρες ήταν πολύ καλό.
 
To ΝΕS μπορει να μην ηταν τερας ισχυς αλλα πραγματικα ειχε τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων και ολες οι μεγαλες και κορυφαιες σειρες απο το NES ξεκινησαν.Προσωοπικα εγω το εχω λιωσει και το λιωνω περισσοτερο και απο το SNES.

@ Other_Reality Φιλαρακι αυτο που λες για το wonder boy που επαιζες στον κλωνο NES μαλον ενοοις το Adventure island που οντως υπαρχει και σε κονσολα κλωνο του NES και ειναι σχεδον ολοιδιο με καποιες διαφορες με το wonder boy οπως η αλαγη του χαρακτηρα πχ γιατι ισως πολυ να μην το ξερουν αλλα το παιχνιδι δεν ανοικε στην sega αλλα στην escape και αργοτερα τα δικαιωματα του τα αγορασε η Hudson soft απο την escape.Στην sega ανοικε ο χαρακτηρας και το ονομα τιποτα αλλο και η μαγκια με την hudson soft με τα Adventure island του NES ηταν οτι τα AI 2,3 του NES ακολουθουν πιστα το πρωτο την στιγμη που η sega αλαξε το υφος του παιχνιδιου με το πιο RPG Style Wonder Boy in monsterland οχι οτι μας χαλασε φυσικα γιατι ειναι απο τα κλασικοτερα arcades αλλα και τα ΑI του NES ειναι Must play για καθε οπαδο του πρωτου wonder boy.
 
Πολύ όμορφο όντως και παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες.

Καταρχάς, η Taiwan δεν έχει τη φήμη κατασκευάστριας κλώνων (αντιθετικά με την Κίνα) και προσωπικά δεν έχω ξαναδεί κάποιο άλλο απ'τη συγκεκριμένη χώρα.

Επίσης, το cartridge είναι εξαιρετικό και μάλλον αντιπροσωπευτικό για τη συμβατότητά του με επίσημες PAL κυκλοφορίες.

Κατά, 99% παίζει παιχνίδια του επισήμου Nintendo NES. Το λέω αυτό βασιζόμενος σε κάποιες άλλες παρόμοιες κυκλοφορίες όπως πχ το Mini NES (Ευρωπαϊκής κατασκευής) :

miniNES.jpg

που παρουσιάζει παρόμοια χαρακτηριστικά (κι επίσης δεν έχει υποδοχή για Famicom carts).

Υπάρχει κι αυτό της Γαλλικής NASA ~που στις μέρες μας είναι αρκετά ακριβό να το αγοράσει κάποιος~ και ισχύουν ακριβώς τα ίδια :

11716_3.jpg

Ο πιο αξιόπιστος τρόπος πάντως για να το ελέγξεις είναι να τσεκάρεις τις διαστάσεις του cartridge που διαθέτεις. Εάν συμφωνούν με αυτά :

29fs6ww.jpg

κλεμμένο από εδώ

τότε δώσαμε απάντηση σε αυτό το ερώτημα :) .
 
Scatman είπε:
Ο πιο αξιόπιστος τρόπος πάντως για να το ελέγξεις είναι να τσεκάρεις τις διαστάσεις του cartridge που διαθέτεις.
Scatman μέτρησα τις διαστάσεις της κασετας και είναι ίδιες, 12cm x 14cm... ;)
 
Έχω δει κι έχω δει κλώνους του NES αλλά αυτό πραγματικά μοιάζει με την κονσόλα κι από παιχνίδια καλύτερα που έχει 20 και όχι 9999 όπου είναι όλα διπλά και τρίδιπλα...Αν τελικά δέχεται και τα cartridge του NES δε θες τίποτ'άλλο.
 

Μερικα παιχνίδια που ειχε η Computer video game console..
 
Πίσω
Μπλουζα