Computerspiele Museum, Berlin

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Καταρχάς με μια αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα να έχει ξαναδημοσιευθεί κάτι σχετικό οπότε παίρνω το θάρρος να δημιουργήσω νέο θέμα. Πρόσφατα (την προηγούμενη εβδομάδα συγκεκριμένα) επισκέφτηκα το όμορφο Βερολίνο. Ανάμεσα στα πολλά αξιοθέατα εντόπισα ένα ιδιαίτερο μουσείο. Αυτό των ηλεκτρονικών παιχνιδιών ή αλλιώς computerspiele museum (http://www.computerspielemuseum.de). Φυσικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό και το επισκέφθηκα (ευχαριστίες στο έταιρον ήμισυ για την υπομονή...). Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο χώρο που ένας ρετρομανιακός σαν και εμάς θα νιώσει σαν στο σπίτι του. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ότι αν και μουσείο τα εκθέματα δεν ήταν μόνο για να τα χαζεύεις αλλά και να αλληλεπιδράς μαζί τους. Έτσι λοιπόν ο επισκέπτης μπορεί να δοκιμάσει να παίξει σε αρκετές παιχνιδομηχανές, μάλιστα υπάρχει μια γωνιά με μαξιλάρες όπου έλιωναν, πραγματικά έλιωναν, παίζοντας super mario (snes), sonic (mega drive) και atari (δεν θυμάμαι τίτλο).

Στην έκθεση γίνεται αναφορά τόσο στο hardware όσο και στο software. Έτσι λοιπόν ένας τοίχος απεικονίζει το timeline των κονσολών/home computers ξεκινώντας από τα τέλη του 1960 και φτάνοντας μέχρι το xbox. Σε άλλον τοίχο γίνεται ιστορική αναδρομή στα σημαντικότερα παιχνίδια ανα χρονολογία (ναι το E.T. ήταν παιχνίδι σταθμός για το 1982!) Το υπόλοιπο μέρος της έκθεσης έχει να κάνει με την ανάπτυξη παιχνιδιών, γραφικών και μουσικής, υπάρχουν βιντεοσκοπημένες συνεντεύξεις από δημιουργούς καθώς και βίντεο από την ιστορία των video games ανά τον κόσμο π.χ. από Αμερική, Ευρώπη, Ασία.

Αρκετά με τις κουβέντες, παρακάτω σας παραθέτω όλο το φωτογραφικό υλικό που τράβηξα από την επίσκεψη. Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον και όποιος πάει στο Βερολίνο μην ξεχάσει να περάσει μια βόλτα από εκεί!































































 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν Χρόνια πολλά και σε εσένα! :)

Τώρα άνοιξε το spoiler....

:bow:

Πωωωωωωωωω Ρετριλαααααααααα στο φουλ....

Τι βλέπουν τα ματάκια μου βραδιάτικα!!!

Σε ευχαριστούμε elefas

Τώρα κλείσε το spoiler :D
 
Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες φιλε μου και εισαι πολυ τυχερος που ετυχε και πηγες σαυτο το μουσειο.Ετσι πρεπει να ειναι οι ρετροκονσολες και ρετρουπολογιστες να τους φερονται με τον σεβασμο που τους αξιζει.Ας τα βλεπουν οι δικοι μας στην ελλαδα αυτα.
 
Δείτε μερικα βίντεο...




@metalcandyman όπως και σε αυτό το μουσείο στην Γερμανία

http://webshop.computerspielemuseum.de/index.php/computerspielemuseum/tickets.html?___store=csm_english&___from_store=csm_deutsch

Έτσι είναι και εδώ, κανένας συναισθηματισμός και ενδιαφέρον εάν δεν υπάρχει η τσέπη στην μέση..

Πιάσε τους και πείσε τους ότι θα οικονομήσουν αρκετά και θα σου βρουν και μέγαρο να κανείς μουσείο.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως αυτά τα μέρη είναι παράδεισος για εμάς!!!

Thanks for sharing :D
 
Χρόνια πολλά κι ευχαριστούμε πάρα πολύ για το όμορφο τόπικ! :)

Έχω πάει λόγω δουλειάς σε αρκετές πόλεις στη Γερμανία, αλλά ποτέ δε με έφερε ο δρόμος μου στο Βερολίνο (ε, ρε τι χάνω!....)

Πραγματικά πολύ θα ήθελα να το δω από κοντά! :)

Να ζητήσω και μια χάρη εκ μέρους του φόρουμ? Επειδή είδα ότι οι φωτός είναι σε photobucket, θα ήθελες / μπορούσες να κάνεις ένα άλμπουμ εδώ στο φόρουμ και να τις ανεβάσεις σ' αυτό? Είναι κρίμα τέτοιος κόπος και τόσο ωραίες φωτός να χαθούν! :)

Και πάλι, να 'σαι καλά! Φοβερό θέμα! ;)
 
D@redevil είπε:
Να ζητήσω και μια χάρη εκ μέρους του φόρουμ? Επειδή είδα ότι οι φωτός είναι σε photobucket, θα ήθελες / μπορούσες να κάνεις ένα άλμπουμ εδώ στο φόρουμ και να τις ανεβάσεις σ' αυτό? Είναι κρίμα τέτοιος κόπος και τόσο ωραίες φωτός να χαθούν! :)
Καλημέρα,

Φυσικά, μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κάνω, να τις ανεβάσω και σε μεγαλύτερη ανάλυση!

Υ.Γ. Μου έκανε τεράστια εντύπωση το ελάχιστο μέγεθος του spectrum και τεράστιο neo-geo (δεν είχα δει κανένα από τα 2 αυτά μηχανήματα από κοντά)
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι το πόσο όμορφα στημένα είναι όλα! :)

Δεν είχα τη χαρά να επισκεφθώ κάτι αντίστοιχο και δεν ξέρω κιόλας, αν έχουμε στην Ελλάδα κάτι τέτοιο!....
 
Ενημερώνω πως οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο προφίλ μου κάτω από το ομώνυμο άλμπουμ. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έχετε δείξει.
 
Πίσω
Μπλουζα