Copy Protection.

CountRaven

Retro Member
Joined
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
14
Είπα να δοκιμάσω εχτές μερικά Fighters τα οποία δεν τα είχα δει στο καινούριο Neo Geo CD μου -Top Loader-.

Last Blade, King OF Fighters 98 και 99. Όλα γράφτηκαν με Alcohol 120% στην χαμηλότερη ταχύτητα που υποστηρίζει το drive μου (8χ) σε κυριλέ δισκάκια Verbatim. Τα παιχνίδια είναι κατεβασμένα από το γνωστό TOSEC του Neo Geo CD.

Και τα 3 παιχνίδια μετά την πρώτη νίκη (2 γύρους) πετάνε μήνυμα λάθους Disk I/O Error, ID=003. Pleas Power Off. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κλείσω την κονσόλα.

Το μήνυμα εμφανίζεται πάντα στο ίδιο σημείο.

Έχω δει κάτι ανάλογο και στο Samurai ShoDown IV αλλά δεν ήταν της μορφής Ι/O Error. Απλά μετά την δεύτερη νίκη σου πετάει μήνυμα ότι το παιχνίδι είναι αντίγραφο και δεν σε αφήνει να συνεχίσεις. Αυτό στο πρώτο Neo Geo CD μου, Front Loader. Όχι δεν τα έχω και τα 2 αυτή τη στιγμή εδώ για να κάνω συγκρίσεις.

Διαβάζοντας στα διάφορα Fora είδα ότι το συγκεκριμένο λάθος εμφανίζεται συνήθως όταν υπάρχει Copy Protection στο παιχνίδι, που σε κάποια όντως υπάρχει. Πέρα από αυτό συνιστούν προσεκτικό καθάρισμα του ματιού του CD.

Σε άλλα παιχνίδια που δοκίμασα κυρίως Shooters ή στο Metal Slug ή στο Ninja Masters δεν είχα κάποιο πρόβλημα και έπαιξα για αρκετή ώρα.

Θέλω να μου πείτε όσοι έχετε Neo Geo CD τις εμπειρίες σας με τα συγκεκριμένα παιχνίδια σε αντίγραφο, αν έχετε δει ποτέ αυτό το μήνυμα ή αν ξέρετε κάτι για αυτό.

Αν βγει και αυτό το Neo Geo ελαττωματικό θα τρελαθώ. Το Front Loader μου επισκευάστηκε ευτυχώς μα δεν αντέχω άλλη ταλαιπωρία.

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπα; έχει προστασία στα δισκάκια το NEOGEO; αυτό δεν το ήξερα....
 
Δεν έχεις βαρεθει να παιδευεσε με τα cd?Παρε ενα neo geo aes να βρείς την υγειά σου :p
 
Δοκιμασε και το imgburn. Ποτε δεν καταλαβα την μοδα με το alcohol ετσι και αλλιως..
 
+1 απο εμένα για το imgbrn. Για το Neo Geo δεν έχω γράψει, αλλά για 4-5 άλλες κονσόλες με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.
 
Και με ImgBurn το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο και στο ίδιο ακριβώς σημείο στο Last Blade. Αυτό με ενθαρρύνει κάπως ότι είναι όντως κάποιο Copy Protection. Θα παρακαλούσα όσοι έχουν τα ανωτέρω Games από κόπιες να ποστάρουν αν έχουν παρόμοιο φαινόμενο. Last Blade, King Of Fighters 98, King OF Fighters 99.
 
Θα τα δοκιμάσω στο CDZ και στο TRAY LOADER και θα σου πω.
 
CountRaven-> Μήπως, λέω, έχει πρόβλημα το recorder σου; Το είχα συναντήσει αυτό το πρόβλημα στο παρελθόν με το PS2 μου. Δοκίμασε και να βρείς άλλα iso απο τα παιχνίδια που σου κολλάνε...
 
Και στην τελική εαν δεν δουλέψει ούτε αυτό , παράτα τα και βάλε έναν emulator να βρεις την υγειά σου. Ωραίο και το original hardware αλλά μερικές φορές θα σε τρελάνει!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τη βοήθεια. Θα δοκιμάσω να βρω διαφορετικά ISOS και να τα γράψω και με άλλο μηχάνημα. Μόλις δοκίμασα ακόμα 2 παιχνίδια το Metal Slug και το PulStar. Λοιπόν παίζουν χωρίς πρόβλημα, έπαιξα για αρκετή ώρα το καθένα και τα προχώρησα κάπως. Θέλω να πιστεύω πως είναι ιδιοτροπία των ISOS ή Copy Protection των 3 συγκεκριμένων παιχνιδιών και ΟΧΙ της κονσόλας. Για αυτό θα παρακαλέσω ξανά όσοι τα έχουν αντίγραφα σε Neo Geo CD Top Loader ας ποστάορυν εδώ αν έχουν το ίδιο πρόβλημα. King Of Fighters 98, 99, The Last Blade.
 
Λοιπόν σε δισκάκια TAIYO γραμμένα με Alcohol σε YAMAHA SCSI τα KOF δουλευουν.

Αν βρεις κανα άλλο παιχνίδι που σου κάνει διάφορα πεσμου να το δοκιμάσω κι εγώ.

Ισως να φταίνε τα ISOS. Αλλά προσωπικά πιστευω οτι μπορεί να φταίει το Recorder ή και το δισκάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks man! Check your PM!

Επίσης δοκίμασα όλα τα δισκάκια σε Emulator και παίζουν χωρίς πρόβλημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά παιδιά έφαγα αρκετές ώρες ψάχνοντας στο Internet για να ανακαλύψω μερικά πραγματάκια που θα αναθεωρήσουν κάποιες παγιωμένες απόψεις για το Neo Geo CD.

Είναι γεγονός ότι υπάρχει Copy Protection σε αρκετά από τα δημοφιλή παιχνίδια της κονσόλας. Υπάρχει μεν και ένα tutorial που σου επιτρέπει να παρακάμψεις αυτήν την προστασία με software τρόπο πριν κάψεις το δισκάκι.

Ο δημιουργός δε του Tutorial συμπλήρωνε στο ίδιο κείμενο πως είχε κάνει την διαδικασία σπασίματος σε όλα τα παιχνίδια και ότι θα τα ανέβαζε στο site του.

Όλα αυτά το σωτήριον έτος 2002 βέβαια. Οπότε είναι πολύ πιθανόν οι σπασμένες εκδόσεις να έχουν διαρρεύσει / διοχετευτεί σε TOSEC που κυκλοφορούν. Το σίγουρο είναι πως το TOSEC που κατέβασα εγώ είχε αρκετά Protected παιχνίδια -έτσι φαίνεται αν δεχτώ πως αυτά που λέει το tutorial είναι σωστά-.

Δεν προχώρησα σε χειροκίνητο un protection με βάση το tutorial, δεν είχα και άλλα άδεια δισκάκια να δοκιμάσω.

Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά και αν πρέπει να δημοσιεύω εδώ ότι βρήκα. Είδα ότι έγινε edit και ένα ISO request που έκανα για να συγκρίνω με τα δικά μου. Το καταλαβαίνω και είναι απόλυτα σεβαστό.

Βασικά όλο το άγχος μου ήταν και είναι να μην καταλήξω ότι έχει πρόβλημα η κονσόλα μου. Όπως δείχνουν τα πράγματα τελικά έχουμε θέμα με τα Copy Protected ISOS που έχω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ε δώσε το λινκ ρε συ να διαβάσουμε για την προστασία! αφού δεν τα έχει εκεί ανεβασμένα ...
 
κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούριο, thanks man
 
Δυστυχώς χτες ήμουν εφημερία και δεν μπορούσα να απαντήσω για να σας γλυτώσω από το ψάξιμο.

Εν συντομία λοιπόν:

-Το μηχάνημα σου δεν έχει πρόβλημα.

-Κατά βάση τα νεότερα παιχνίδια του NGCD (χοντρικά από 1995 και μετά) έχουν copy protection, τα παλιότερα όχι. Να ένας πίνακας:

Κώδικας:
----------------------------------------------------------------------------------
[            GAME NAME               ][  CDZ Protection  ][  In-Game Protection  ]
----------------------------------------------------------------------------------
[    3 Count Bout / Fire Suplex      ][       NO         ][         NO           ]
[     A.D. 2020 Super Baseball       ][       NO         ][         NO           ]
[            ADK World!              ][       NO         ][         NO           ]
[  Aero Fighters 2 / Sonic Wings 2   ][       NO         ][         NO           ]
[  Aero Fighters 3 / Sonic Wings 3   ][       NO         ][         NO           ]
[ Agressors of Dark Kombat / Gan Gan ][       NO         ][         NO           ]
[   Alpha Mission II / A.S.O. II     ][       NO         ][         NO           ]
[         Art of Fighting 1          ][       NO         ][         NO           ]
[         Art of Fighting 2          ][       NO         ][         NO           ]
[         Art of Fighting 3          ][       YES        ][         YES          ]
[  Art of Fighting 3 Japan Box Set   ][       YES        ][         YES          ]
[    Baseball Stars Professional     ][       NO         ][         NO           ]
[         Baseball Stars 2           ][       NO         ][         NO           ]
[      Blues Journey / Raguy         ][       NO         ][         NO           ]
[             Breakers               ][       YES        ][         NO           ]
[     Brikin ' Ger / IronClad        ][       YES        ][         NO           ]
[          Burning Fight             ][       NO         ][         NO           ]
[  Bust - A - Move / Puzzle Bobble   ][       NO         ][         NO           ]
[          Crossed Swords            ][       NO         ][         NO           ]
[         Crossed Swords II          ][       NO         ][         NO           ]
[           Cyber - Lip              ][       NO         ][         NO           ]
[          Double Dragon             ][       NO         ][         NO           ]
[           Fatal Fury 1             ][       NO         ][         NO           ]
[           Fatal Fury 2             ][       NO         ][         NO           ]
[        Fatal Fury Special          ][       NO         ][         NO           ]
[           Fatal Fury 3             ][       NO         ][         YES          ]
[       Fatal Fury Real Bout         ][       YES        ][         YES          ]
[   Fatal Fury Real Bout Special     ][       YES        ][         YES          ]
[ Fatal Fury Real Bout 2: Newcomers  ][       YES        ][         YES          ]
[Fighters H. Dynamite / Karnov's Rev.][       NO         ][         NO           ]
[   Final Romance 2 Strip Mah-Jong   ][       NO         ][         NO           ]
[          Football Frenzy           ][       NO         ][         NO           ]
[Futsal / Pleasure Goal 5 on 5 Soccer][       YES        ][         NO           ]
[            Galaxy Fight            ][       NO         ][         NO           ]
[            Ghost Pilots            ][       NO         ][         NO           ]
[ Kabuki Klash Tengai Makyo Shin Den ][       NO         ][         NO           ]
[        King of Fighters '94        ][       NO         ][         NO           ]
[        King of Fighters '95        ][       NO         ][         YES          ]
[        King of Fighters '96        ][       YES        ][         YES          ]
[   King of Fighters '96 NG Coll.    ][       YES        ][         YES          ]
[        King of Fighters '97        ][       YES        ][         YES          ]
[        King of Fighters '98        ][       YES        ][         YES          ]
[        King of Fighters '99        ][       YES        ][         YES          ]
[       King of the Monsters 2       ][       NO         ][         NO           ]
[            Last Blade 1            ][       YES        ][         YES          ]
[            Last Blade 2            ][       YES        ][         YES          ]
[            Last Resort             ][       NO         ][         NO           ]
[           League Bowling           ][       NO         ][         NO           ]
[           Magical Drop II          ][       YES        ][         NO           ]
[            Magician Lord           ][       NO         ][         NO           ]
[        Mah-Jong Kyo Retsuden       ][       NO         ][         NO           ]
[          Master of Syougi          ][       NO         ][         NO           ]
[             Metal Slug             ][       YES        ][         NO           ]
[            Metal Slug 2            ][       YES        ][         NO           ]
[           Mutation Nation          ][       NO         ][         NO           ]
[              NAM-1975              ][       NO         ][         NO           ]
[            Neo Drift Out!          ][       YES        ][         NO           ]
[          Neo Geo CD Special        ][       NO         ][         YES          ]
[           Neo Turf Masters         ][       YES        ][         NO           ]
[             Ninja Combat           ][       NO         ][         NO           ]
[            Ninja Commando          ][       NO         ][         NO           ]
[            Ninja Masters           ][       YES        ][         NO           ]
[              OverTop               ][       NO         ][         NO           ]
[          Power Spikes II           ][       NO         ][         NO           ]
[              Pulstar               ][       NO         ][         NO           ]
[        Puzzled / Joy Joy Kid       ][       NO         ][         NO           ]
[       Quest of the Jong Master     ][       NO         ][         NO           ]
[        Quiz King of Fighters       ][       NO         ][         NO           ]
[             Ragnagard              ][       YES        ][         NO           ]
[     Rally Chase / Thrash Rally     ][       NO         ][         NO           ]
[            Riding Hero             ][       NO         ][         NO           ]
[             Robo Army              ][       NO         ][         YES          ]
[          Samurai Shodown 1         ][       NO         ][         NO           ]
[          Samurai Shodown 2         ][       NO         ][         NO           ]
[          Samurai Shodown 3         ][       YES        ][         YES          ]
[          Samurai Shodown 4         ][       YES        ][         YES          ]
[        Samurai Spirits R.P.G.      ][       YES        ][         YES          ]
[            Savage Reign            ][       NO         ][         YES          ]
[          Sengoku Densyo 1          ][       NO         ][         NO           ]
[          Sengoku Densyo 2          ][       NO         ][         NO           ]
[            Soccer Brawl            ][       NO         ][         YES          ]
[            Stakes Winner           ][       YES        ][         NO           ]
[     Street Hoop / Dunk Dreams      ][       NO         ][         NO           ]
[          Super Sidekicks 1         ][       NO         ][         NO           ]
[          Super Sidekicks 2         ][       NO         ][         NO           ]
[          Super Sidekicks 3         ][       NO         ][         YES          ]
[           The Super Spy            ][       NO         ][         NO           ]
[             Top Hunter             ][       NO         ][         NO           ]
[          Top Players Golf          ][       NO         ][         NO           ]
[         Twinkle Star Sprites       ][       YES        ][         NO           ]
[             Viewpoint              ][       NO         ][         NO           ]
[      Voltage Fighter Gowcaizer     ][       NO         ][         NO           ]
[            Wind Jammers            ][       NO         ][         NO           ]
[           World Heroes 1           ][       NO         ][         NO           ]
[           World Heroes 2           ][       NO         ][         NO           ]
[         World Heroes 2 JET         ][       NO         ][         NO           ]
[        World Heroes Perfect        ][       NO         ][         NO           ]
[             ZinTrick               ][       NO         ][         NO           ]
==================================================================================
-Αυτό που σου χτυπάει εσένα είναι το "ingame protection". Στο CDZ υπάρχει επιπλέον και το "CDZ protection" που πρέπει επίσης να patch-αριστεί, στα υπόλοιπα front loader και top loader μοντέλα όχι από όσο ξέρω. Γενικά το top loader είναι το πιό "καλόβολο" στο να παίζει backups.

-Στο TOSEC δεν έχουμε "σπασμένα" παιχνίδια γιατί κάτι τέτοιο είναι αντίθετο με τους σκοπούς του project. Έχει γίνει εκτεταμένη έρευνα τον τελευταίο χρόνο και ξέρουμε σαφώς περισσότερα για το μηχανισμό του copy protection πλέον. Δεν μπορώ να αποκαλύψω τεχνικές λεπτομέρειες αυτή την στιγμή αφού έπεσε πολύ δουλειά και δοκιμές για να πλησιάσουμε την αλήθεια, αλλά πιστεύω ότι σχετικά σύντομα μπορεί να γίνουν διαθέσιμα και απόλυτα ακριβή images που να μην χρειάζονται καθόλου patching, αλλά για τα υπάρχοντα είναι αναγκαίο να βάλεις patch. Κανένα NGCD image που κυκλοφορεί στο net, είτε από TOSEC είτε από άλλη πηγή δεν είναι απόλυτα ακριβές 1:1 copy αυτή την στιγμή. Τουλάχιστον τα δικά μας είναι με "καθαρά" και απόλυτα ακριβή data και audio αλλά όχι με ενσωματωμένο το protection. Stay tuned για ακόμα καλύτερες μέρες.

-Τελευταίο και σημαντικότερο. Όποιος τυχόν ενδιαφέρεται έχω ready-made patches που το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα εισάγεις στο .iso με ένα πρόγραμμα όπως το CDMage. Φυσικά δεν τα έχω δοκιμάσει όλα αφού έχω έναν πολύ σεβαστό αριθμό originals, αλλά είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι. Σου στέλνω pm με τις λεπτομέρειες, αν κάποιος άλλος τα θέλει ας μου στείλει επίσης pm. ;)
 
Astroburn ειναι η προταση μου. Σε αντιστοιχο προβλημα με PS2 με εβγαλε ασπροπροσωπο
 
iakovos είπε:
Astroburn ειναι η προταση μου. Σε αντιστοιχο προβλημα με PS2 με εβγαλε ασπροπροσωπο
με ότι και να το γράψεις δεν παίζει, εκεί που είναι η προστασία δεν γράφουν τα recorders μας
 
Πίσω
Μπλουζα