Core 2 Duo E6400, πολύ μεγάλη θερμοκρασία

Στο πισακι αυτο, core2duo/4gb ram/gt 630 και μονιτορ LG flatron E1942 εμφανιστηκε, εδω και μερικες μερες ενα προβλημα. Μετα απο λειτουρεγια μισης ωρας, ενφανιζονται οριζοντιες λευκες γραμμες στην οθονη με κινηση απο κατω προς τα πανω. Μετακινοντας λιγο την θεση του μονιτορ, εξαφανιζονται, για να εμφανιστουν ξανα μετα απο μερικα λεπτα. Ειναι προβλημα μονιτορ η καρτας γραφικων?
Οπως ειπε και ο Μαριος μαλλον η καρτα γραφικων.Οπως εγραψα παραπανω στο ποστ τα artifacts που σου εβγαλε ειναι ενα απο τα πολλα θεματα που μπορει να μας τυχει σε μεταχειρισμενη καρτα γραφικων.
 
Ενταξει, δεν μπορω να παραπονευτω, εκατο χρονια μουχει δουλεψει αυτη η καρτα. Λογικο να αρχισει να τα παιζει. Θα ψαξω για καμια μεταχειρισμενη. Μπορειτε να μου συστησετε καποια στα ιδια επιπεδα η λιγο καλυτερη? Η gt 1030 δεν συμφερει μετ/νη στα 80 Ε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενταξει, δεν μπορω να παραπονευω, εκατο χρονια μουχει δουλεψει αυτη η καρτα. Λογικο να αρχισει να τα παιζει. Θα ψαξω για καμια μεταχειρισμενη. Μπορειτε να μου συστησετε καποια στα ιδια επιπεδα η λιγο καλυτερη? Η gt 1030 δεν συμφερει μετ/νη στα 80 Ε
Αστα να πανε με τις καρτες γραφικων.Πληρωνεις τα ιδια λεφτα που θα εδινες και πριν 10 χρονια για να εχεις παλι τις ιδιες επιδοσεις στα παιχνιδια σημερα.

Οσο ειχε η μια καρτα με 2gb gddr5 το 2013 τοσο και πολυ πιο ακριβα εχει σημερα μια καρτα με τις ιδιες επιδοσεις.Παλι με 2gb gddr5
 
Ενταξει, δεν μπορω να παραπονευω, εκατο χρονια μουχει δουλεψει αυτη η καρτα. Λογικο να αρχισει να τα παιζει. Θα ψαξω για καμια μεταχειρισμενη. Μπορειτε να μου συστησετε καποια στα ιδια επιπεδα η λιγο καλυτερη? Η gt 1030 δεν συμφερει μετ/νη στα 80 Ε

Εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά με τις τιμες στις κάρτες γραφικών. Ακομα και στις μτχ χαμηλών επιδόσεων.

Ουτε καινούρια δεν θα έπρεπε να κοστίζει η 1030 80 ευρώ. Κανονικά θα έπρεπε να είχε πάρει την θέση (και την τιμή) της 730 στην αγορά ως entry κάρτα εδώ και χρόνια. Αλλά όχι, η 730 ζει και βασιλευει στην αγορά ακόμα και εχει την ίδια τιμή που είχε όταν κυκλοφόρησε πριν 6-7 χρόνια. Θυμάμαι που από τότε θέλω να την πάρω για κανα παλιό emulation PC και τσεκάρω τις τιμές.

Εδώ πουλάνε ακόμα και την 210 στα 40-50 ευρώ!!!! Κάρτα που δεν άξιζε αυτά τα χρήματα ούτε πριν από 14 χρόνια!!! Προσωπικά είχα κάτι καλύτερες (610/620) που έπεσαν στα χέρια μου και ακόμα και αυτές δεν τις έβαζα στον core 2 duo. Γιατί ακόμα και αυτές δεν κάνουν για gaming χαμηλού επιπέδου 2006-2010.

Και οι καινούρια σειρά Nvidia θα είναι ακόμα πιο ακριβή αντί να πέσει η 3xxx και να μπει στην θέση της η 4xxx. Λογικά θα συνεχίσουν να πουλάνε την 3xxx μέχρι να ψοφήσουμε, αφού τώρα που κατέρρευσε το Cryto και ήρθαν οι τιμές "στα ίσια τους" θα τους έμεινε στοκ για καμιά 20αρια χρόνια.

Με λίγα λόγια σκέφτομαι να ξαναγίνω κονσολάς και να έχω το main PC μονο για emulation και retro gaming. Και ότι άλλο πιο retro μόνο από ανακύκλωση ότι τύχει.
 
Αυτην την Asus gt 630 την εχω σχεδον απο τοτε που πρωτοκυκλοφορισε. Κοστισε 60 Ε καινουργια και το μονο κριτηριο επιλογης της, μια καλυτερη καρτουλα απο την προηγουμενη. το ιδιο και το μονιτορ 60 Ε σε προσφορα. Ικανοποιημενος, τοσα χρονια που κρατησαν. Στο κυριο πισι εχω μια gtx 1660 gaming. Με υπερκαλυπτει προς το παρον. Αν χρειαστω κατι ποιο δυνατο στο μελλον, δεν θαναι μεταχειρισμενη, αλλα ουτε και καρτα του χιλιαρικου η διχιλιαρου. Που ξερεις, μπορει οι Κινεζοι να παθουν κοκομπλοκο, να αρχιζουν να δουλευουν, σαν Γιαπωνεζοι, υπερπαραγωγη, πτωση τιμων. Λες να? Τι να κανω? αυτοπαρηγοριεμαι.
 
Με λίγα λόγια σκέφτομαι να ξαναγίνω κονσολάς και να έχω το main PC μονο για emulation και retro gaming. Και ότι άλλο πιο retro μόνο από ανακύκλωση ότι τύχει.
Χα χα πες το ψεματα, ετσι οπως εχουμε γινει. Αλλα με το PS5 STA 600-700 Ε, βαλε και καμια TV της προκοπης κανα 500αρι, ισα βαρκα ισα νερα ερχεσαι.
Αν κοιταξεις παντως για μεταχειρισμενες καρτες γραφικων στο insomnia σουρχεται να πηδιχτεις απ'το παραθυρο. Εκλεισε και ο Σηνιουρης και δεν εχουμε που να μας κλεισουμε, ρε γμτ!
 
Ακουστε, δειτε και φριξτε, σηκωθητε απο ντιβανια καναπεδες, ξαπλωστρες, πηδιχτητε απο παραθυρα, ταρατσες μην σου πω η χαμογελαστε και αγαλιαστε.
Εδω εμεις κλαιγομαστε με 210, 630 και core 2 duo, και πριν 15 μερες φιλος, πηρε καινουργια cpu. AMD 64 πυρηνες, 17 τουρμπο gti gtx 300 χιλ/ωρα τελικη και για τις ΔΕ ΑΡ κινησεις 2 τζετ στροβηλλους. Διαθετει βεβαιως διαστημικα κανονια, ακτινοπιστολα και βομβες υδρογονου. Φραπε με 27 παγακια δεν φτιαχνει ομως.Του τον εστειλε το αφεντικο του απο Χονγκ Κονγκ μονο 6500 Ε γιατι εδω κοστιζει γυρω στα 8000. Τωρα περιμενει να βγαλει η MSI μητρικη (γυρω στα 1200Ε) για να αγορασει και να βαλλει τον επεξεργαστη. Βεβαια ειναι επαγγελματιας, αλλα οτι βγαζει στα πισια τα επενδυει. Οι δουλειες που κανει αυτο τον καιρο ειναι γραφικα για καποια μοντελα αυτ/των σε βιντεοπαιχνιδια και καποια γραφικα κοσμιματων. Και γκρινιαζει οτι 64gb μνημη δεν του φτανει. Τι να πω? Μακαρι το παιδι (κι ολος ο κοσμος) ναχει δουλειες και να αγοραζει τετοια κι ακομη καλυτερα μηχανηματα.
Και καποιες φωτο απο το μελλοντικο διαστημοπλοιο.

Πριν χρονια, γιος φιλου, ο Ιασωνας, κομπιουτερακιας γκειμερακιας, γραφικακιας, κονσολακιας, τρελλος και παλαβος. Τον πετυχαινω στην πορτα φρεσκοξυρισμενο, ντυμενο, κωλονιαρισμενο, Που πας ρε? -Εχω ραντεβου, εσυ τον μπαμπα θελεις? -Οχι εσενα, σου εφερα μια καινουργια καρτα γραφικων να τσεκαρεις και να μου πεις γνωμη, αλλα δεν πειραζει, ελα αυριο απο το μαγαζυ να πιουμε καφε και να την δουμε. Τι αυριο? ξεχασε και το ραντεβου και την κοπελα , βουρ στο πι σι να βαλει και να τσεκαρει την καρτα. Και μηλαμε για 20αχρονο τοτε. Βεβαια του συνεστησα να το κοιταξει αυτο, διοτι ειναι αρκετα σοβαρο. Φαινεται με ακουσε γιατι σημερα ειναι παντρεμενος κι εχει και παιδακι. Ο φιλος ο Παρις ομως εξακολουθει στα 36 του ναναι μπακουρι. Λετε να μην περνει επισκευη?
 

Συνημμένα

  • 5995 pro_AMD.jpeg
    5995 pro_AMD.jpeg
    73,3 KB · Προβολές: 3
  • rentering pc.jpg
    rentering pc.jpg
    216,3 KB · Προβολές: 3
  • redering pc2.jpg
    redering pc2.jpg
    213 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό λογικά θα πρέπει να θέλει αποκλειστική παροχή ρεύματος και δικό του, ξεχωριστό λογαριασμό :icon_lol:
 
Παντως κι αυτος ο σουπερκομπιουτερας, εχει τις ρετροαδυναμιες του. Εναν Athlon 64 που του εδωσα εγω και μαλλον θα του το στησω εγω οπως του υπσχεθηκα. Οχι βεβαια οτι δεν ξερει κι επισκευες κομπιουτερ εκανε στο παρελθον, αλλα για να παρει μια ιδεα απο πουρειτζεροτεχνικη και να δοκιμασω κι εγω το Age of Empires στο σουπερ μασινι του. Θελω να δω αν αυτος ο AMD μετατρεπει αυτοματα τα βελη σε πολυβολα.
 
Κούνησε το καλώδιο της εικόνας να δεις αν φεύγουν. Μάλλον είναι η κάρτα γραφικών γιατί συνήθως αν το κάνει η οθόνη είναι μόνιμο.
Μετακινοντας το μονιτορ, αρα και το καλωδιο, ναι φευγουν για να εμφανιστουν παλι μετα απο κανα 20αλεπτο. Χρισημοποιοντας το on/off button του μονιτορ συμβαινει το ιδιο. Μηπως εκτος της καρτας γραφικων εχει προβλημα και το μονιτορ
 
Χωρίς να δοκιμάσεις άλλη οθόνη μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
 
Βρηκα ευκαιρια και δοκιμασα καποιο αλλο μονιτορ γισ τρεισ ωρες περιπου. Παιχνιδια, βιντεο, σερφινγκ. Δεν παρουσιασε κανενα προβλημα. Ξαναβαζω το δικο του μονιτορ και μετα απο μιση ωρα, παλι οι οριζοντιες γραμμες με κινηση απο κατω προς τα πανω. Θα δοκιμασω το μονιτορ με το προβλημα και σε καποιο αλλο κομπιουτερ, μολις μπορεσω
 
Δοκιμαστικε και σε αλλο κομπιουτερ. Στα 40 λεπτα λειτουργιας (επιφανεια εργασιας) παρουσιαστικε το ιδιο προβλημα. Οποτε 99,9% προβλημα το μονιτορ
 
Το μονιτορακι ταπαιξε εντελως. Αν καποιος το θελει για ανταλλακτικα α επικοινωνισει μαζυ μου. LG flatron E1942
 
Συγνώμη, το θρεντ τί αφορά, υψηλή θερμοκρασία σε CPU, πρόβλημα σε κάρτα γραφικών ή μονιτορ; Ρωτάω γιατί σκόπευα να γράψω για τον Σπορτ Μπίλυ, μη γράψω σε λάθος θρεντ.

Καταλαβαίνετε τί εννοώ ;)
 
Δεν εχουμε τα καταληλα εργαλεια, μονο με δοκιμες μπορουμε να βγαλουμε ακρη, οταν αυτο ειναι δυνατο. Αφου υπηρξε καποιο προβλημα θεορησα σωστο να ενημερωσω οτι αλλη δοκιμη εκανα, ωστε αν καποιος αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα να ταλαιποριθει λιγοτερο. Συγνωμη αν σε ενοχλησε. Τωρα αν εχεις προβλημα με τον σπορτ Μπιλυ, σηγουρα καποιος θα βρεθει να βοηθισει
 
Κοίτα, αν διαβάσεις το θρεντ από την αρχή, σε κάποια στιγμή αφήνουμε στην άκρη το πρόβλημα του imgema που ηταν αυτός που άνοιξε το θρεντ, και συνεχίζουμε (συνεχίζετε) με ένα άλλο τελείως διαφορετικό θέμα. Μπαίνω να διαβάσω και με τα τελευταία ποστς μπερδεύτηκα και αναρρωτήθηκα τί αφορά το θρεντ. Μ'ενοχλεί που αλλάζει το θέμα σε ένα άλλο και μετά σε ένα άλλο και χάνεται ο ειρμός. Οκ ίσως να φταίει και η δουλειά μου στην οποία θέλω στις συναντήσεις μου με τους συναδέλφους μου να μιλάμε επί του θέματος για να μη χάνουμε χρόνο. Πάντως καταλαβαίνεις τί εννοώ. Και δε μ'ενοχλείς εσύ ή κάποιος άλλος, οκ; Στον τρόπο που χρησιμοποιούμε τα θρεντς αναφέρομαι. Και αυτό είναι φαινόμενο από την αρχή, από τότε που υπάρχει το φόρουμ. Τεσπα, αυτά. Μεγαλώνω και κάποια μ'ενοχλούν περισσότερο απ'ό,τι παλιά.
 
Πίσω
Μπλουζα