Core 2 Duo E6400, πολύ μεγάλη θερμοκρασία

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.343
Προσπαθώ όλη μέρα να στήσω ένα PC σαν δεύτερο, με αυτόν τον επεξεργαστή, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να τον κάνω καλά.

Οτι και να του κάνω, αυτό έχει κολλήσει στους 50+ βαθμούς idle. Εχω αλλάξει 3 ψύκτρες, πάστες κλπ. Δυο από αυτές είναι και after market, μεγάλες δηλαδή σε μέγεθος Zalman που υποτίθεται θα έπρεπε να ρίχνουν πολύ την θερμοκρασία. Παρόλα αυτά η θερμοκρασία παραμένει στους 50 βαθμούς idle και φτάνει και τους 56 καμιά φορά αν το αφήσω αρκετή ώρα.

Το κουτί είναι ανοιχτό, δεν έχει σκόνες και η θερμοκρασία του δωματίου είναι αρκετά χαμηλή.

Σκέφτηκα μήπως είναι λάθος η μέτρηση από τα Bios αλλά και στα Windows, δύο διαφορετικά θερμόμετρα πάλι αυτές τις θερμοκρασίες δείχνουν.

Εννοείται ότι δεν κάνω overcklock και τα Bios settings είναι default.

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο να πω την αλήθεια. Συνήθως τέτοια θερμοκρασία έβλεπα σε περίπτωση που δεν κούμπωνε καλά η ψύκτρα. Ομως άλλαξα 3 διαφορετικές και κάθε μία την δοκίμασα παραπάνω από μία φορά.

Καμιά ιδέα?
 
Εγώ σε εναν Core 2 Duo T9900, που ανεβαζε θερμοκρασιες και σε idle και σε load, μεχρι που εσβηνε κιολας σε κανενα Crysis ας πουμε, σώθηκα με το Throtle Stop, κατεβαζοντας απλως τα voltages. Δεν εκανα throtle δηλαδη, οποτε παρεμειναν ιδιες οι επιδοσεις. Μαλιστα εβαλα το προγραμμα και στην εκκινηση των Windows και ξενοιασα μια και καλη. Τωρα δεν ζεσταινεται, υπερβολικα τουλαχιστον, πουθενα και ποτε και σιγουρα δεν σβηνει για κανεναν λογο. Σε idle τωρα πιανει απο 36 μεχρι 42, πολυ καλα αν αναλογιστουμε οτι προκειται για laptop

Εναν P8600 που ειχα πριν στο ιδιο σασι, δεν ειχε παρομοια προβληματα, οποτε εικαζω οτι καποια τυχαια συγκεκριμενα κομματια απο καποιες παρτιδες Core 2 Duo ειχαν κακη θερμικη συμπεριφορα απο το εργοστασιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ σε εναν Core 2 Duo T9900, που ανεβαζε θερμοκρασιες και σε idle και σε load, μεχρι που εσβηνε κιολας σε κανενα Crysis ας πουμε, σώθηκα με το Throtle Stop, κατεβαζοντας απλως τα voltages. Δεν εκανα throtle δηλαδη, οποτε παρεμειναν ιδιες οι επιδοσεις. Μαλιστα εβαλα το προγραμμα και στην εκκινηση των Windows και ξενοιασα μια και καλη. Τωρα δεν ζεσταινεται, υπερβολικα τουλαχιστον, πουθενα και ποτε και σιγουρα δεν σβηνει για κανεναν λογο. Σε idle τωρα πιανει απο 36 μεχρι 42, πολυ καλα αν αναλογιστουμε οτι προκειται για laptop

Εναν P8600 που ειχα πριν στο ιδιο σασι, δεν ειχε παρομοια προβληματα, οποτε εικαζω οτι καποια τυχαια συγκεκριμενα κομματια απο καποιες παρτιδες Core 2 Duo ειχαν κακη θερμικη συμπεριφορα απο το εργοστασιο.

Ok, κατέβασα τα voltage στο μικρότερο ποσό που με αφήνει (1.1625 από 1.3250) και δεν βλέπω καμία διαφορά στην θερμοκρασία, δεν έχει πέσει ούτε 1c.

Edit: Εκανα ένα update στο bios της M/B και η θερμοκρασία "έπεσε" περίπου 5 βαθμούς. Τώρα σε idle δείχνει 44 με 48 βαθμούς. Ισως η M/B δεν διάβαζε σωστά πριν? Πάντως και τώρα ψηλά είναι αλλά καπως πιο φυσιολογικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ok, κατέβασα τα voltage στο μικρότερο ποσό που με αφήνει (1.1625 από 1.3250)

Οι ρυθμίσεις voltage είναι διαφορετικές για κάθε multiplier. Σε idle προφανως σε ενδιαφερει μονο το κατωτερο multiplier, αλλα επαιξες και με τις τιμες των υπολοιπων; γιατι ακομα και σε idle οι στροφες ανεβοκατεβαινουν, οποτε επηρρεαζεται η θερμοκρασια και απο τις υπολοιπες τιμες του κατωτερου φασματος πολλαπλασιαστων τουλαχιστον
 
Πάντως αν το κουτί δεν έχει και άλλους fans μπροστά και πίσω οι περίπου 45 βαθμοί σε idle είναι φυσιολογικοί και καθόλου προβληματικοί. Παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών, αν έχεις καμιά σόμπα μέσα μπορείς να το δοκιμάσεις και χωρίς αυτή απλά για να δεις τη διαφορά. Δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας βέβαια για μένα.
 
Πάντως αν το κουτί δεν έχει και άλλους fans μπροστά και πίσω οι περίπου 45 βαθμοί σε idle είναι φυσιολογικοί και καθόλου προβληματικοί. Παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών, αν έχεις καμιά σόμπα μέσα μπορείς να το δοκιμάσεις και χωρίς αυτή απλά για να δεις τη διαφορά. Δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας βέβαια για μένα.
Eιναι μεγαλες οι θεμροκρασιες.29C idle and 45C under load ειναι προτεινομενες θερμοκρασιες του συγκεκριμενου επεξεργαστη.

Η μεγαλυτερη θερμοκρασια στους 63


Imgema εκτος την θερμοκρασια ο επεξαργαστης ποσο % χρησιμοποιειται απο το συστημα σε idle.Μηπως εχει απο εκει καποιο θεμα.
 
Οχι, δεν χρησιμοποιείται καθόλου η CPU. Στο 0/1% βλέπω αυτές τις θερμοκρασίες. Ακόμα και στα BIOS βλέπω 45c. Και αυτό μετά από το bios update που μου βελτίωσε λίγο την κατάσταση (πριν έβλεπα 51c στο bios).

Προφανώς είναι μούφα η Motherboard (λογικό αφού είναι ASUS, πάντα είχα θέματα με αυτές). Μάλιστα, τώρα με το update βλέπει λιγότερη μνήμη (Από 4092ΜΒ πέσαμε στα 3776ΜΒ, μας έφαγε 320ΜΒ δηλαδή χωρίς λόγο και κανένα option δεν το φτιάχνει, τα δοκίμασα όλα). Και με κάτι άλλες ASUS motherboards είχα διάφορα θέματα με τις μνήμες στο παρελθόν, οπότε για μένα φταίει αυτό 100%. Δυστυχώς δεν έχω άλλη μάρκα M/B για core 2 Duo αυτην την στιγμή.

Θα το αφήσω έτσι μέχρι να πέσει στα χέρια μου καμιά M/B της προκοπής.

Edit: Δυστυχώς κάνει shutdowns το PC, λογικά λόγω θερμοκρασίας. Οπότε μου βγήκε άχρηστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω, core 2 duo E8400 στα 3,00Ghz, σε ASRock μητρικη με 2 καλους 12αρηδες ανεμιστηρες, κουτι vero, μνημη 4 γιγα, vga 630, τροφ corsair 520w και ψυκτρα μαμα. Ολα τα εξαρτηματα ειναι παμπαλαια και περισευματα απο αλλα συστηματα.
Σε επιφανεια εργασιας το Speccy δειχνει cpu 42-46 C, m/b 36-38 C, vga 32-34 C, δισκοι 28-30 C. Οταν παιζω lotro η θερμοκρασια της cpu ανεβαινει στους 65 C. Ανεβαινουν και οι υπολοιποες θερμοικρασιες αλλα λιγα πραγματα. Αν θυμαμαι καλα στο σαιτ της intel ειχα δει οτι μεχρι 95 ειναι ασφαλης. Οι διαφοροι ειδημονες λενε οτι καλο ειναι για μακροζωια και μακροημερευση του επεξεργαστη καλο ειναι να δουλευει γυρω στους 60.
ΟΜΩΣ αυτον τον επεξεργαστη τον εχω απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησε, εχει μπει σε πολλα συστηματα κ;αι κουτια, για μεγαλα χρονικα διαστηματα εχει δουλεψει σε τρισαθλιες συνθηκες ψυξης κατι 80αρια και για πολλες ωρες πηγαιναν συνεφο. Αναφερω ολα αυτα τα νουμερα για να κανεις τις συγκρισεις σου. Μηπως ανησυχεις υπερβολικα με τους 50 βαθμους?
 
Μηπως ανησυχεις υπερβολικα με τους 50 βαθμους?

Δεν θα ανησυχούσα αν το PC δεν έτρωγε shutdowns κάθε φορά που η CPU ξεπερνάει τους 62 βαθμούς.

Γενικά με τις ψύκτρες που έχω, όλες after market, σε κανένα άλλο PC παλιό ή main, δεν βλέπω θερμοκρασίες σε CPU πάνω από 55c κάτω από βαρύ στρες 90-100%.

Σε αυτό πιάνω τους 60 βαθμούς με σταθερό usage 50-60%. Αμα στρεσαριστεί λίγο παραπάνω, πιάνει 62+ και κλείνει. Δοκίμασα ακόμα και να βάλω έξτρα μεγάλο ανεμιστήράκι απέναντι από το πλάι της ψύκτρας (η οποία είναι τεράστια btw) για να διώχνει πιο γρήγορα τον αέρα από πίσω αλλά μάταια, απλά αργεί λίγο παραπάνω για να κλείσει. Δοκίμασα και με ανοιχτό το κουτί, τίποτα.

Το μόνο που δοκίμασα που δεν έχει κανει shutdown είναι να βάλω έναν ανεμηστήρα να βαράει το πλάι του ανοιχτού κουτιού. Κλαφτα δηλαδή.

Και δεν είναι μόνο το ότι ανεβάζει πιο πολύ θερμοκρασία παρά τις καλές ψύκτρες και τα εξτρά ανεμηστήρια, είναι και ότι το χρέπι ο Ε6400 αντέχει μόνο μέχρι τους 61 βαθμούς σύμφωνα με τα specs! Δηλαδή δεν σου δίνει και ένα περιθώριο βρε αδερφέ... Αλλες CPUs βαράνε 80άρια και συνεχίζουν.

Εννοείται ότι έφαγα όλη την μέρα να αλλάζω ψύκτρες και πάστες, με πολύ μικρές διαφορές. Για stock ψύκτρα δεν μιλάμε, εκει έπιανε 58 βαθμούς idle! Ολες οι ψύκτρες πατάνε καλά πάνω στην CPU και δοκίμασα και 4 διαφορετικές πάστες. Ειναι σίγουρα θέμα motherboard ή κάτι παίζει με την CPU. Σκέφτομαι ακόμα και να ξεκολλήσω το heat spreader (μήπως έχει ξεκολλήσει από μέσα ξέρω γω) και να τον βάλω χωρίς αυτό, αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω αν κάνω ζημιά.
 
Aυτο δεν θα το δοκιμαζα γιατι δεν ξερω κι εγω τι ζημια μπορει να γινει. Μπορει να ειναι θεμα μητρικης η προβληματικης παρτιδας οπως ειπε ο Ace. Mε μητρικες Asus δεν ειχα λειτουργικο προβλημα αλλα life time. Παντα χαλουσαν πιο συντομα απο αλλες μαρκες, οπως MSI, Gigabyte, QDI, Abit. Καποια αλλη cpu εχεις να δοκιμασεις ( με lga 775) για να δεις αν ειναι θεμα μητρικης? Οι διαφορετικες παστες αντε να δωσουν 1-2 βαθμους διαφορα, μετρανε στα οβερκλοκια και τα λιμιτ οπερεσιονς, στα χρεπακια που δοκιμαζουμε εμεις δεν νομιζω οτι παιζουν και μεγαλο ρολο
 
Εχω έναν Pentium Dual Core E5200 αλλά η M/B δεν κανει καν boot με αυτόν. Δεν ξέρω αν είναι καμένος ή αν η M/B δεν τον υποστηρίζει. Λίγο που το έψαξα δείχνει ότι η P5B-VM τον υποστηρίζει.

Δεν έχω άλλη λειτουργική LGA 775 αυτήν την στιγμή να τους δοκιμάσω.
 
Yποστηριζει intel pentium dual core E5200, 2.5Ghz, 800FSB, L2:2mb. Λογικα αν ειναι ενταξει ο επεξεργαστης, επρεπε να λειτουργει. Εγω, επιδη μαρεσει να παιδευομαι με χρεπακια, θα δοκιμασα επιστροφη μητρικης στις εργοστασιακες ρυθμισεις και εκαθαρη εγκατασταση winXP η λινουξ.
Παντως για να δοκιμασεις τους επεξεργαστες χρειαζεται μητρικη που νασαι σηγουρος οτι λειτουργει σωστα. Το αντιθετο για δοκιμη της μητρικης.
Μου εχει συμβει ενα ανεξιγητο προβλημα με εναν pentium, δημιουργουσε προβληματα οπου κι αν τον δοκιμαζα, θερμοκρασιες σατνταουν κτλ. τον πεταξα σε ενα συρταρι, εβαλα καποιον αλλο κι εκανα δουλεια μου. Μετα 6-7 μηνες πριν τον πεταξω, εκανα δοκιμες σε διαφορα συστηματα και λειτουργουσε κανονικα. Οπου κι αν ρωτησα δεν πηρα καποια λογικη απαντηση, η intel δεν μπηκε καν στον κοπο να μου απαντησει
 
Τελικά για τα shutdown ίσως να μην έφταιγαν η M/B ή ο επεξεργαστής, αλλά η κάρτα γραφικών.

Εκει που έκανα ένα benchmark, μετρώντας τις θερμοκρασίες με το RTSS, το PC κάνει ένα απότομο shutdown στους 53 βαθμούς CPU και 40 κάτι GPU. Αυτοί οι αριθμοί δεν δικαιολογούν τέτοια συμπεριφορά οπότε το πρόσεξα λίγο καλύτερα και κατάλαβα ότι το PC τόση ώρα δεν έκανε shutdown γιατί δεν άκουγα ποτέ το "κλικ" που κάνει ο HDD όταν κλείνει. Ολες αυτές τις φορές απλά έκλεινε η οθόνη.

Οπότε αλλάζω κάρτα γραφικών και βάζω μία ίδια, ώστε να μην αλλάζω drivers (GTX 650) και από ότι φαίνεται το πρόβλημα αυτό λύθηκε. Εκανα αρκετά benchmarks και δεν είχα κλεισίματα οθόνης, τουλάχιστον προς το παρόν.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που λύθηκε είναι ότι το PC βλέπει 4GB RAM και όχι 3.6GB όπως πριν. Αυτό με την αλλαγή της κάρτας γραφικών! Αν κάποιος κατάλαβε τι έγινε να μου πει κι εμένα... Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον η κάρτα γραφικών έκλεβε μνήμη γιατί κάτι δεν πάει καλά με την VRAM.

To πρόβλημα του idle temp δεν έχει λυθεί ακόμα βέβαια, είμαστε ακόμα στους 45-50 βαθμούς. Ομως τελικά δεν είχε πρόβλημα να φτάνει τους 60+, δηλαδή τόση ώρα η κάρτα γραφικών μου έκανε θέματα. Με λίγα λόγια το PC δουλευει κανονικά τώρα απλά συνεχίζω να έχω κακή idle θερμοκρασία.
 
Τελικά για τα shutdown ίσως να μην έφταιγαν η M/B ή ο επεξεργαστής, αλλά η κάρτα γραφικών.

Εκει που έκανα ένα benchmark, μετρώντας τις θερμοκρασίες με το RTSS, το PC κάνει ένα απότομο shutdown στους 53 βαθμούς CPU και 40 κάτι GPU. Αυτοί οι αριθμοί δεν δικαιολογούν τέτοια συμπεριφορά οπότε το πρόσεξα λίγο καλύτερα και κατάλαβα ότι το PC τόση ώρα δεν έκανε shutdown γιατί δεν άκουγα ποτέ το "κλικ" που κάνει ο HDD όταν κλείνει. Ολες αυτές τις φορές απλά έκλεινε η οθόνη.

Οπότε αλλάζω κάρτα γραφικών και βάζω μία ίδια, ώστε να μην αλλάζω drivers (GTX 650) και από ότι φαίνεται το πρόβλημα αυτό λύθηκε. Εκανα αρκετά benchmarks και δεν είχα κλεισίματα οθόνης, τουλάχιστον προς το παρόν.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που λύθηκε είναι ότι το PC βλέπει 4GB RAM και όχι 3.6GB όπως πριν. Αυτό με την αλλαγή της κάρτας γραφικών! Αν κάποιος κατάλαβε τι έγινε να μου πει κι εμένα... Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον η κάρτα γραφικών έκλεβε μνήμη γιατί κάτι δεν πάει καλά με την VRAM.

To πρόβλημα του idle temp δεν έχει λυθεί ακόμα βέβαια, είμαστε ακόμα στους 45-50 βαθμούς. Ομως τελικά δεν είχε πρόβλημα να φτάνει τους 60+, δηλαδή τόση ώρα η κάρτα γραφικών μου έκανε θέματα. Με λίγα λόγια το PC δουλευει κανονικά τώρα απλά συνεχίζω να έχω κακή idle θερμοκρασία.
Αρκετα τα προβληματα απο τις χαλασμενες καρτες γραφικων που προκαλουν επανεκκινηση του υπολογιστη - μπλε οθονη - μαυρη οθονη και 1002 προβληματα οπως και στα παιχνιδια αν εχει προβλημα η καρτα γρφικων μπορει να μην μπορει να φορτωσει καποιο επιπεδο σε καποιο παιχνιδι ασχέτως αν τα αλλα επιπεδα του ιδιου παιχνιδιου φορτωνουν και παιζουν κανονικα.

Δυσκολη και η αγορα μιας μεταχειρισμενης καρτα γρφικων γιατι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειναι χαλασμενη μιας και τα συμπτωματα αναλογως την κατασταση δεν τα αντιλαμβανεσαι ευκολα.Εκτος βεβαια αν ειναι αρκετα χαλασμενη στα ορια να βγει εντελως off με artifacts και καποιες φορες να εχει και μαυρη οθονη οταν παει να μπει στα windows.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ σωστα, milntov, ομως το να επενδυσεις καποια 200-300 Ε για την βελτιωση/επισκευη ενος τετοιου υπολογιστη και παλι ξεπερασμενος θα ειναι. Οι περισσοτεροι απο εμας τους ερασυτεχνες που προσπαθουμε να κρατησουμε σε λειτουργια τετοια μηχανηματα, το κανουμε με εξαρτηματα που μας εχουν μεινει η με καποιο εξαρτημα που μας εδωσε φιλος η την αγορα καποιου μεταχειρισμενου κοματιου. Και εκτος απο την χαρα και ικανοιποιηση που σου δινει το αποτελεσμα ειναι και η διαδρομη ( το παιδεμα ) μεχρι να φτασεις σε αυτο. Το καλο ειναι οτι υπαρχουν ατομα που αφιερωνουν γνωση, εμπειρια και χρονο για να βοηθισουν. Καλα μαστορεματα ναχουμε κι αξιους κληρονομους να τα διατηρισουν
 
Οι περισσοτεροι απο εμας τους ερασυτεχνες που προσπαθουμε να κρατησουμε σε λειτουργια τετοια μηχανηματα, το κανουμε με εξαρτηματα που μας εχουν μεινει η με καποιο εξαρτημα που μας εδωσε φιλος η την αγορα καποιου μεταχειρισμενου κοματιου. Και εκτος απο την χαρα και ικανοιποιηση που σου δινει το αποτελεσμα ειναι και η διαδρομη ( το παιδεμα ) μεχρι να φτασεις σε αυτο.
Ετσι ακριβώς. Κι εγώ έχω ένα σωρό parts δεξιά και αριστερά και έχω ήδη στήσει 2 υπολογιστές με Pentium 4/Athlon 64 και Windows XP, με τους οποίους καλύπτω τετραετία 2002 με 2006. Αλλά ήθελα να φτιάξω και έναν Core 2 Duo με Windows 7, ώστε να καλύψω και την τετραετία 2006 - 2010. Από εκεί και μετά με καλύπτει το main PC.

To επόμενο project είναι Pentium 3 με Voodoo 3 και Windows 98, που θα πιάνει 1998 μέχρι 2002.

Οπως είπε και ο Chris, εδώ δεν ξοδεύονται καθόλου χρήματα. Οτι πέσει στα χέρια μας από παλιά PC που τα πετάνε/χαρίζουν, από ανακύκλωση, από παλιά PC που είχαμε οι ίδιοι, ανταλλαγές κλπ.
 
Πολυ σωστα, milntov, ομως το να επενδυσεις καποια 200-300 Ε για την βελτιωση/επισκευη ενος τετοιου υπολογιστη και παλι ξεπερασμενος θα ειναι.
Ναι εννοειται αυτο για παλιες καρτες γραφικων και επεξεργαστες αφου ετσι κι αλλιως δεν βρισκονται ευκολα.Το θεμα ειναι στις πιο συγχρονες ακριβες μεταχειρισμενες καρτες γραφικων κλπ που θες να εισαι σιγουρος οτι τα με λεφτα που εδωσες δεν πηρες κατι ελαττωματικο.
 
Στο πισακι αυτο, core2duo/4gb ram/gt 630 και μονιτορ LG flatron E1942 εμφανιστηκε, εδω και μερικες μερες ενα προβλημα. Μετα απο λειτουρεγια μισης ωρας, ενφανιζονται οριζοντιες λευκες γραμμες στην οθονη με κινηση απο κατω προς τα πανω. Μετακινοντας λιγο την θεση του μονιτορ, εξαφανιζονται, για να εμφανιστουν ξανα μετα απο μερικα λεπτα. Ειναι προβλημα μονιτορ η καρτας γραφικων?
 
Κούνησε το καλώδιο της εικόνας να δεις αν φεύγουν. Μάλλον είναι η κάρτα γραφικών γιατί συνήθως αν το κάνει η οθόνη είναι μόνιμο.
 
Πίσω
Μπλουζα