Cosmos [Carl Sagan]

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.506
Αντιδράσεις
2.230
Μια υπεροχη επιστημονικη σειρα, απο τον βιολογο και αστροφυσικο της ΝASA Carl Sagan.

Tην παρακολουθουσα φανατικα και προσφατα την απεκτησα μεσω του περιοδικου "Discovery & Science".

Τα 13 επεισοδια της ειναι ενας υμνος στη ζωη. Με απλα λογια ο Sagan διηγειται μια συντομη ιστορια του συμπαντος, απο το Big Bang μεχρι σημερα. Επισης με μικρες ιστοριουλες περιγραφει σημαντικες στιγμες στην ιστορια της επιστημονικης ερευνας, δραματοιημενες απο ηθοποιους, αποτυπωνοντας τις τασεις της καθε εποχης. Χαρακτηριστικο επεισοδιο αυτο που περιγραφει ταξιδια στο χρονο και εξηγει την θεωρια της σχετικοτητας.

Η σειρα προβαλλοταν απο την ΕΡΤ γυρω στα 84-86 (θυμαμαι οτι πηγαινα ακομα στο δημοτικο). Αυτη που κυκλοφορησε απο το περιοδικο περιειχε και ενα "update" στο τελος καθε επεισοδιου, οπου προσθετε ή αναθεωρουσε κομματια του παλιο επεισοδιου, αναλογα με τις νεοτερες ανακαλυψεις. Δυστυχως ο Carl Sagan δεν ειναι πια στη ζωη...
 
Απ: Cosmos, a personal voyage

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται Domniki! Δυστυχώς δεν μου θυμίζει κάτι αλλά ειδικά το σημείο που λες ότι αναφέρεται στη θεωρία της σχετικότητας με εξιτάρει ιδιαίτερα. Γενικότερα πιστεύω ότι έχουν λείψει τέτοιου είδους ντοκυμαντέρ από την τηλεόραση γιατί πλέον εκτός από την κρατική τηλεόραση τα άλλα κανάλια δεν προβάλουν τέτοιου είδους προγράμματα. Μοναδική πλέον εξαίρεση ο ΣΚΑΙ που πραγματικά μερικά από τα προγράμματα του με καθηλώνουν! Νομίζω πως ο καινούριος ΣΚΑΙ έκανε τη διαφορά.


Θυμάμαι πάντως όταν ήμουν μικρή που έβαζε πολύ συχνά εκπαιδευτική τηλεόραση. Διάφορα προγράμματα από φυσική - χημεία - μαθηματικά - διάστημα και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα.
 
Απ: Cosmos, a personal voyage

Την σειρα την θυμαμαι οχι απο τα 80ς αλλα καπου αργοτερα (90ς) καπου εκει απεκτησα ενδιαφερον για τα αστρα και τους πλανητες (βλεπε UFO ;D ).

Απο ποιοτητα δεν γινεται λογος μιας και εχει παρει αρκετα βραβεια.

Δυο πραγματακια ακομα :

1)Και αυτη η σειρα προβαλεται αρκετα συχνα απο τα καναλια της περιφερειας.

2)Προσφατα εχασα την ευκαιρια να αγορασω το full dvd set ,προσφορα απο περιοδικο (νομιζω hitech) σε τιμη χωμα (14-15 ευρω), αμελησα. :(
 
Απ: Cosmos, a personal voyage

Hachiko είπε:
Θυμάμαι πάντως όταν ήμουν μικρή που έβαζε πολύ συχνά εκπαιδευτική τηλεόραση. Διάφορα προγράμματα από φυσική - χημεία - μαθηματικά - διάστημα και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα.
Ο πατερας μου (που ειναι καθηγητης φυσικος) με ειχε πρηξει τοτε και του ειχα γραψει ο,τι εδειχνε η ΕΡΤ. Θυμαμαι χαρακτηριστικα καποιες εκπομπες με πειραματα ηλεκτρισμου και ασκησεις...ισως καπου τα εχω κ'αυτα (μαζι με τις κασετες Καντυ).

Παντως η σειρα Cosmos ειναι απιθανη. Εψαχνα σαν τρελλη να την αγορασω στο amazon και ηταν out-of-stock εδω και χρονια. Αλλα ευτυχως την εδωσαν περιοδικα και εφημεριδες (νομιζω την εδινε και το Βημα της Κυριακης ενα φεγγαρι).
 
Όντως, η σειρά ήταν πολύ καλή κυρίως λόγω του παρουσιαστή της, ο οποίος είχε την ικανότητα να εκλαικεύει την επιστημονική γνώση. Χωρίς καλά-καλά να το καταλάβεις σε μετέφερε σε άλλους πλανήτες και ηλιακά συστήματα και σε ταξίδευε με αποστάσεις ετών φωτός. Και όταν τελικά τελείωνε το επεισόδιο, σου δημιουργούσε μία αίσθηση του πόσο μικρά είναι τα πράγματα εδώ πέρα, και μία φιλοσοφική διάθεση, κάτι σαν "τώρα θα βάλω έναν μανδύα και θα πάω να ζήσω στο βουνό" ένα πράγμα.... :)
 
Cosmos με τον Carl Sagan

Aφησε εποχή, σάρωσε βραβεία και το κυριότερο...έκανε κάποια παιδιά τότε να αγαπήσουν τη φυσική...

Το "ευαγγέλιο" του σωστού επιστημονικού ντοκυμανταίρ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos:_A_Personal_Voyage
 
Αν είχα πει αυτές τις λέξεις και δεν είχα κάνει τίποτα άλλο στη ζωή μου θα μπορούσα να νιώθω ικανοποιημένος.

We are star stuff, the ash of stellar alchemy.
Ακούστηκε στο Cosmos από τον Carl Sagan και νομίζω ότι είναι κάτι που σου δίνει μια αίσθηση προοπτικής. Τόσο ποιητικό, τόσο σύντομο, τόσο κομψό και τόσο αληθινό. Και το απόσπασμα:

 
τον ξερω απο 10 ετων οταν εβλεπα οτιδηποτε στην εκπαιδευτικη τηλεοραση της ερτ ! μου εχτισε το ενδιαφερον για την επιστημη και μαλιστα ξαναειδα την σειρα προπερσι οταν γνωστο περιοδικο την εβγαλε σαν προσφορα..η μουσικη του βαγγελη επαιζε μεγαλο ρολο στην ολη μαγεια..
 
Απίστευτη σειρά. Δυστυχώς έχω δει μόνο κάποια μεμονωμένα επισόδεια. Κυκλοφορεί σε DVD βλέπω!!!
 
O Carl Sagan ήταν ο πρώτος επιστήμονας τηλεοπτικός-σταρ. H σειρά Cosmos κέρδισε βραβείο EMMY και παραμένει ακόμη και τώρα η πιο επιτυχημένη τηλεοπτική σειρά παγκοσμίως, στην ιστορία της δημόσιας τηλεόρασης.

Το πρωτοποριακό που έκανε για πρώτη φορά ο Carl Sagan, ήταν να βγάλει την επιστήμη από την ελίτ των πανεπιστημίων και να τη μεταφέρει μέσω της τηλεόρασης σε κάθε σπίτι, σε κάθε γωνιά του κόσμου. Το μεγαλύτερο επίτευγμα του Carl Sagan όμως, ήταν ότι κατάφερε να εξηγήσει στον απλό κόσμο έννοιες επιστημονικά δύσκολες, όπως της γενικής σχετικότητας και της κβαντομηχανικής. Επιπλέον, έδειξε ότι η επιστήμη και η γνώση γενικότερα, δε στερεί τη μαγεία από τον κόσμο, αλλά αντιθέτως, τη διευρύνει.

Ο λόγος του, φιλοσοφικός και πολλές φορές ποιητικός. Σχεδόν κάθε φράση του μέσα στο ντοκιμαντέρ Cosmos είναι και ένα απόφθεγμα. Ενδεικτικά αναφέρω μερικά:

We are starstuff

We are a way for the cosmos to know itself

For small creatures such as we the vastness is bearable only through love

It's better to light a candle than to curse the darkness

Somewhere, something incredible is waiting to be known

I believe that the extraordinary should be pursued. But extraordinary claims require extraordinary evidence

The Cosmos is all that is, or ever was, or ever will be

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people

To make an apple pie from scratch, you must first invent the universe

Το φανταστικό που κατάφερε ο Carl Sagan, μέσω αυτής της σειράς, ήταν να εμπνεύσει μια ολόκληρη γενεά νέων επιστημόνων. Στο περιβάλλον μου δεν είχα κανέναν που να ασχολείται με την επιστήμη. Ο κυριότερος λόγος που διάλεξα αυτόν τον δρόμο, ήταν ο Carl Sagan και η εκπομπή Cosmos, που με το μοναδικό του τρόπο διέγειρε την ανάγκη μου για αναζήτηση και έρευνα. Και δεν είμαι ο μόνος. Έχω γνωρίσει πολλούς ανά τον κόσμο, οι οποίοι απέκτησαν διδακτορικά και στράφηκαν στην έρευνα, εμπνευσμένοι από αυτή τη σειρά. Όλοι, παιδιά της γενιάς των 80's που περίμεναν κάθε εβδομάδα στην τηλεόρασή τους να μάθουν περισσότερα για τον κόσμο, μέσα από τη σειρά Cosmos...
 
Και εγω εχω την σειρα σε dvd,ειναι απιστευτη.Α και κατι ασχετο παιδια,δειτε οπωσδηποτε τον Δια και καποιους απο τους δορυφορους του αυτες τις μερες στον ουρανο.Ειναι φοβερο θεαμα!!!
 
Πράγματι, εξαιρετική σειρά ντοκυμαντέρ. Στον λόγο του Sagan "έδενε" αρμονικά η φυσική με τη φιλοσοφία και ο ίδιος θυμάμαι πως μου θύμιζε αρχαίο Έλληνα φιλόσοφο κατά κάποιο τρόπο, με την ηρεμία και τη σιγουριά που τον διέκρινε. Από τους πιο συμπαθείς παρουσιαστές ντοκυμαντέρ ever. R.I.P. :(
 
Απο αυτόν έμαθα για πρώτη φορα τα μυστικά του σύμπαντος!!!

Πιστεύω ότι για όλους μας εδώ ήταν αυτός που μας μύησε και μας δίδαξε την ομορφιά του διαστήματος στην μικρή ηλικία.
 
Carl Sagan μεσω bbonik είπε:
I believe that the extraordinary should be pursued. But extraordinary claims require extraordinary evidence
Τη σειρά δεν την έχω δει, αν και παιζόταν εδώ, αλλά εκείνη την εποχή δεν είχα καν τηλεόραση ή είχα μια μικροσκοπική ασπρόμαυρη, ούτε 10". Αλλά έχω το βιβλίο Cosmos που προέρχεται από τη σειρά και έχω διαβάσει και πολλά βιβλία του Sagan. Πραγματικά φωτεινό μυαλό. Ειδικά αυτό το κριτήριο θα έπρεπε να είναι χρυσός κανόνας ιδιαίτερα στην εποχή μας που μας βομβαρδίζουν από παντού (spa, αλυσσιδωτά email, web sites) τερατώδεις και εξωφρενικοί ισχυρισμοί προερχόμενοι από τσαρλατάνους, δημοσιοσχεσίτες πολιτικών και εταιρειών, ή και μισότρελλους που τα πιστεύουν... οι "πληροφορίες" είναι τόσες πολλές που δεν έχουμε τον καιρό να ψάξουμε τι είναι αλήθεια και τι ψέμμα ή φαντασία. Μερικές φορές μου φαίνεται ότι όσο πιο απίθανος είναι ένας ισχυρισμός τόσο πιο εύκολα γίνεται πιστευτός.
 
Φοβερό το βιντεάκι Wally!

Με αφορμή αυτά που ανέφερε ο Elephadas, να παραθέσω (με τυχαία σειρά) μερικά από τα πιο εκπληκτικά βιβλία που έγραψε ο Sagan:

Dragons of Eden (Οι δράκοι της Εδέμ, από εκδόσεις Ωρόρα): Η ιστορία της εξέλιξης του εγκεφάλου και της νοημοσύνης

The Demon-haunted World: Science as a candle in the Dark (Στοιχειωμένος Κόσμος: Κερί μες στο σκοτάδι): Η πάλη της επιστήμης και του ορθολογισμού με τη δεισιδαιμονία και τις προκαταλήψεις.

Contact (Επαφή): Το μοναδικό μυθιστόρημα Ε.Φ. του Σέιγκαν (και όχι Σαγκάν που ακούω πολλές φορές), το οποίο γυρίστηκε και ταινία με πρωταγωνίστρια την Jodie Foster.

Η τριλογία που έγραψε μαζί με τον Ιωσήφ Σαμιουίλοβιτς Σκλόοφσκι α) Universe (Το σύμπαν) β) Life in the Universe (Η ζωή στο Σύμπαν) γ) Intelligent life in the Universe (Η ευφυής ζωή στο Σύμπαν): Το πρώτο δίνει τις βασικές γνώσεις αστρονομίας και αστροφυσικής με εκλαϊκευτικό τρόπο, περνώντας στη συνέχεια σε αυτά που μας διδάσκει η βιολογία για τη ζωή στη γη και την αναζήτηση ζωής σε άλλους πλανήτες του ηλιακού συστήματος, για να καταλήξει στην αναζήτηση ευφυούς ζωής σε άλλα αστρικά συστήματα.

The Cosmic Connection (Κοσμική Σύνδεση): Μια συλλογή δοκιμίων με θέματα όπως τα διαστημικά ταξίδια, τον αποικισμό νέων πλανητών και την προοπτική μιας επαφής με εξωγήινες οντότητες.

Cosmos: Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η σειρά στην οποία αναφέρεται το παρόν thread.

A pale blue dot: Οι πρώτες εικόνες από το δορυφόρο Sputnik σημάδεψαν τις γενιές των σημερινών 60δων και 70δων. Ο τίτλος του βιβλίου είναι μια φράση που περιγράφει την εικόνα που σημάδεψε τις επόμενες γενιές των σημερινών 30δων και 40δων. Το θέμα του βιβλίου είναι η εξερεύνηση του διαστήματος από τον άνθρωπο.

Ελπίζω να κίνησα το ενδιαφέρον για διάβασμα. Καλή ανάγνωση!
 
Πίσω
Μπλουζα