CP/M+ ROMs

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.373
Αντιδράσεις
926
Θα ήθελα τα φώτα σας, όσον αφορά στις δύο πρόσθετες ROMs, που περιέχουν το CP/M+ για τον Amstrad CPC.

Η απορία μου είναι στον τρόπο με το οποίο εκκινεί το CP/M+ από αυτές τις ROMs, αφού με την εντολή |CPM ο υπολογιστής αγνοώντας επιδεικτικά την ύπαρξη τους, κάνει ανάγνωση στο Drive, ανιχνεύοντας για την ύπαρξη δισκέτας, προφανώς που να περιέχει το CP/M+ και βέβαια, εμφανίζει το γνωστό μήνυμα λάθους, Drive A: Read Fail Retry... κτλ.

Ποιος είναι ο μαγικός τρόπος λοιπόν, με τον οποίο bootάρει το CP/M+ από αυτές τις ROMs;
 
Υποθετω αναφερεσε στο CP/M 3.1

Αν και λογικα το εχεις διαβασει ηδη...

The compact CP/M 2.2 implementation was largely stored on the boot sectors of a 3" disk in what was called "System format"; typing |CPM from Locomotive BASIC would load code from these sectors, making it a popular choice for custom game loading routines. The CP/M 3.1 implementation was largely in a separate file which was in turn loaded from the boot sector.
Το "in turn" ειναι πολυ "φλου". Μηπως εννοει οτι το παιρνει χαμπαρι μεσα απο το 2.2?
 
Wally, έχω την εντύπωση ότι...

...η παράθεσή σου, αφορά στην έκδοση σε δισκέτα;

Πράγματι στο CP/M 3.1 έγκειται η απορία μου, αλλά στην έκδοση σε ROM.

Από δισκέτα, το CP/M+ (γνωστό και ως 3.1) bootάρει κανονικά, με την εντολή |CPM.

Το πρόβλημα μου είναι με τις δύο πρόσθετες ROMs, που κυκλοφόρησαν σε hardware expansion: Πώς το CP/M bootάρει μέσα από αυτές, αφού το μηχάνημα τις αγνοεί και εξακολουθεί με την εντολή |CPM να ψάχνει για δισκέτα;

Τις ROMs τις τοποθετώ στις memory banks 8 και 9 και ο υπολογιστής τις αναγνωρίζει κανονικά, με την εκκίνησή του, όπου και τυπώνει τα copyrights στη welcome screen.
 
Α, τώρα μιλάς ξεκάθαρα. Εννοείς ότι τις έχεις σώσει στις θεσεις 8 και 9 της SF2 ;) .

Δεν ξέρω γιατί ψάχνει από δισκέτα. Ισως μια ερώτηση στο yahoo group του symbos να εδινε ενδεχομένως μια απάντηση και να ξυπνούσε λίγο και το γκρουπ. :D
 
Γειά σας παιδιά. Αυτό είναι το πρώτο μου post οπότε ελπίζω να φανώ χρήσιμος.

Εάν πρόκειται για τις ROM της Graduate Software τότε η εντολή είναι |EMS.
 
  • Like
Reactions: Ace
Καλώς ήρθες...

...αγαπητέ d_kef, το πρώτο σου post ήταν και άκρως κατατοπιστικό:

Αυτή ακριβώς είναι η έκδοση των ROMs που διαθέτω και αυτή ακριβώς είναι και η εντολή που έψαχνα.Είσοδος στο forum "με το δεξί" λοιπόν!

Ευχαριστώ πολύ!
 
Ωραίοι και οι 2 σας! ;)
 
Ακομα και με το |EMS στο Google δεν βγαινει ακρη.

Ωραιος ο σπεκτρουμοσυναγωνιστης d_kef!
 
Οι ROMs του CP/M+ περιλαμβάνουν επίσης τις εξής RSX:

|O = |EMS = εκκίνηση του CP/M+ από τη ROM

|CPMVER , |VER = εμφάνιση της έκδοσης της ROM

|OP = εκκίνηση του CP/M+ από τη ROM και εκτέλεση ενός προεπιλεγμένου αρχείου

|MYNAME = εμφάνιση ονόματος

|OHELP , |EMSHELP = εμφάνιση πληροφοριών για τις πρόσθετες ROM (εάν υπάρχουν)

|NOCPM = απενεργοποίηση της ROM

|PASSWORD = ?

|PW = ?

Επίσης υπάρχουν και δύο πρόσθετες ROM. Η "Cruncher Accessory Rom" η οποία εγκαθιστά (προφανώς) ένα cruncher και η "CP/M Accessory ROM 1" η οποία περιέχει επιπλέον εντολές για το CP/M.

Και οι δύο αυτές ROM δεν έχουν το στανταρ φορματ των CPC ROMs με αποτέλεσμα να μην γίνονται αντιληπτές από το BIOS του CPC. Ενεργοποιούνται όμως κατά την εκκίνηση του CP/M+ από τη ROM.

Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες πρόσθετες ROM για τη CP/M+.
 
Wally είπε:
Ακομα και με το |EMS στο Google δεν βγαινει ακρη.
Οντως δε βγάζει τίποτα και μαλιστα το 2ο λινκ στα αποτελέσματα είναι αυτό το θρεντ, που ανοίχτηκε χτες! :D
 
Χαιρετω!Ηταν το πιο κοντινο θεμα που βρηκα καθως δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο.Γνωριζει καποιος αν με τις δισκετες cp/m 2.2 μπορεις να φορμαρεις δισκετες?
 
Μπορείς. :)

Στην πρώτη πλευρά του CP/M 2.2 υπάρχει η εντολή FORMAT, ενώ εναλλακτικά στην "4η" πλευρά (2η δισκέττα, 2η πλευρά) του CP/M plus (η οποία περιέχει CP/M 2.2), υπάρχει το DISCKIT2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιποοον..Στην Α πλευρα του cp/m 2.2(η οποια τρεχει με εντολη cat και οχι Icpm) μου εμφανιζει διαφορα αρχεια(disccopy,format,cload,csave,amsdos κλπ -τα περισοτερα με καταληξη .com οπως το format και το filecopy πχ που με ενδιαφερουν.).Με εντολη run δεν ανοιγουν.Πως ανοιγουν οεο?8)

Αυτο που θελω να κανω εν ολιγης ειναι να αντιγραψω μερικα αρχεια(παιχνιδια) απο καποιες δισκετες σε καποιες αλλες,ωστε να τις φορμαρω μετα να μου μεινουν αδειες να εχω χωρο να αποθηκευω προγραματα.Με το DISCKIT λειτουργουσε αλλιως και δεν εχω ουτε τις cp/m plus ουτε την πλευρα 3 και 4 των cp/m 2.2. Τι κανουμε τωρα? :sealed:
 
Για έλεγξε λίγο...

...το pip.com, υπάρχει μέσα στην πλευρά αυτή;
 
Κάνεις boot στο CP/M. Βάζεις τη δέυτερη πλευρά και τρέχεις από το prompt του CP/M τ' αρχεία αυτά.
 
Ace το pip.com το εχει ναι.Με run δεν ανοιγει τιποτα ομως.nikarytia boot πως κανω?

Εν τω μεταξυ αρχισε το drive τα δικα του παλι οποτε θα επανελθω μετα το "λυσιμο".
 
Μπαίνεις στο CP/M με |CPM, αλλάζεις δισκέτα και τρέχεις τα .com.
 
Αυτό σημαίνει ότι γράφεις λάθος την εντολή διότι...

manitari666 είπε:
Στην Α πλευρα του cp/m 2.2(η οποια τρεχει με εντολη cat και οχι Icpm)...
...η εντολή |cpm (και όχι η Icpm) είναι αυτή που εκκινεί το CP/M στον Amstrad, με το | να βγαίνει με το shift και το πλήκτρο που είναι δίπλα στο "P" δεξιά.

Το pip θα σου χρειαστεί για να εκτελέσεις file copy εντολές, αν δεν έχεις το Discology. Τα Disckit 2/3, δεν κάνουν για τη δουλειά που τα θες, διότι κάνουν μόνο disc copy. Φτιάξε το disk drive σου και θα σε βοηθήσουμε με τη χρήση του pip.
 
Το γνωριζω για το "pipe",δυστυχως δε προλαβα να τεσταρω με |cpm γιατι κολλησε.Απο βδομαδας θα ανοιχτει και θα επιστρεψω.Ευχαριστω!
 
Πίσω
Μπλουζα