CPC 6128 Reborn !

Cabal

Retro Member
Joined
25 Αύγ 2011
Μηνύματα
119
Αντιδράσεις
4
Σήμερα ένας φίλος ήρθε να δεί την πρόοδο στην καμπίνα ΜΑΜΕ που φτιάχνουμε...

Κάποια στιγμή μου είπε ότι έχει μαζί του ένα 6128 και δεν τον χρειάζεται !

Μου έιπε ότι δεν ξέρει αν λειτουργεί και ότι είχε ένα χαρτάκι κολλημένο ότι έχει πρόβλημα στο drive...

Έτσι χωρίς δεύερη σκέψη έγινα ένας ευτυχής κάτοχος 6128 !

Είναι CPC 6128 με πληκτρολόγιο qwerty ! σε πολύ καλή εξωτερική εμφάνιση...

Ανασκαφή στην αποθήκη και αποχωρισμός μετά από πολλά χρόνια του πράσινου μόνιτορ από τον CPC 464...

Σύνδεση όλων, ρεύμα, διακόπτες στο ΟΝ και... Λειτουργεί !!!

1985 v3 γράφει στην οθόνη,δοκίμασα όλα τα πλήκτρα και λειτουργούν κανονικά...

Όμως μάλλον έχει πρόβλημα με το drive καθότι το φωτάκι ανάβει συνέχεια...

Τώρα στην αναζήτηση μιας δισκέτας για να δοκιμάσω το drive και μάλλον σε αναζήτηση drive ή στην επισκευή του...

Και δύο φώτο
 
Mε γειά το νέο σου απόκτημα !! :thumbup:

Μιλάμε άλλωστε για ένα απο τα κορυφαία micros της εποχής, για το οποίο αξίζει και με το παραπάνω να καμαρώνεις !!

Αν το πρόβλημα του drive έχει να κάνει με το λαστιχάκι (που είναι και το πιό συνηθισμένο), ψάχνοντας λίγο στο retromaniax, θα βρείς πολλά σχετικά threads για την επισκευή του.
 
Ευχαριστώ πολύ!

Και εμένα η χαρά μου δεν περιγράφεται...Είχα 6128 πρίν από πολλά πολλά χρόνια για μικρό διάστημα αλλά τον πούλησα για χάρη μιας Α500...Είδα και πολλά ενδιαφέροντα με τοποθέτηση 3.5 drive και πολλά πολλά άλλα...

Μένει σε πρώτη φάση να βρώ μια δισκέτα με οτιδήποτε για να μπορώ να δοκιμάσω το drive...
 
Οδηγίες για τον ιμάντα του φλοπιού σου θα βρεις εδώ. Αν πιάνουν τα χέρια σου, δε θα παιδεφτείς καθόλου.
 
Ευχαριστώ για το λίνκ ;) Ναί θα το "τολμήσω" να το επισκευάσω δεν το συζητάω...

Λαστιχάκι που βρίσκουμε τώρα ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο ebay θα βρεις(http://www.ebay.com/itm/Amstrad-CPC-6128-6128-Plus-Disk-Drive-Belts-x2-/260728441999?pt=UK_VideoGames_VideoGameAccessories_VideoGameAccessories_JN&hash=item3cb4a04c8f) με κανα 6ευρω.Εγω ειχα παρει τα δικα μου απο κει.Αν παλι δε θες να "ξοδευτεις" μπορεις να χρησημοποιησεις(προσωρινα η και..μονιμα) απλο λαστιχακι φαρδυ.κανει μια χαρα δουλεια.
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
 
Ωπ!Τωρα το ειδα το Post!Kαλοπαικτος!
 
Άιντε μεγειές και καλόπαιχτο !!
 
και φυσικα δεν βγαζουμε το αυτοκολητο micropolis...μεγιες και καλα gaming
 
Αν πάλι βιάζεσαι να τον δεις σε δράση, μην ξεχνάς την εύκολη "πατέντα" με την καλωδιοταινία και το 3.5" floppy!
 
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά :)
 
Δοκιμάζω κι εγώ τώρα...

...ο ιμάντας ήρθε, επίσης αντικατάσταση διακόπτη on-off στο σώμα του 6128. Για όποιον χρειάζεται και θέλει να του χαρίσω, έχω άλλους 4 διακόπτες.

Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία, αδέλφια!
 
black-may-the-force-be-with-you-kids-shirts_design.png
 
Τζίφος! Ή μάλλον...

...σχεδόν τζίφος. Ναι μεν το drive δούλεψε θριαμβευτικά, αλλά κάπου αλλού υπάρχει πρόβλημα και κάνει έντονα παράσιτα ο ήχος και κάποια παιχνίδια κολλάνε. Όχι read fail, κανονικά κολλήματα, reset και τα τοιαύτα...

Τώρα το τσιπάκι ήχου φταίει, οι μνήμες φταίνε, κανάς πυκνωτής φταίει, τρέχα γύρευε...
 
Ωχ! Έχω βρεθεί σε αυτή την κατάσταση και ξέρω τα συναισθήματα...

Ελπίζω να έχει μια μικρή βλαβη και να τον ζωντανέψεις...
 
Ace είπε:
...σχεδόν τζίφος. Ναι μεν το drive δούλεψε θριαμβευτικά, αλλά κάπου αλλού υπάρχει πρόβλημα και κάνει έντονα παράσιτα ο ήχος και κάποια παιχνίδια κολλάνε. Όχι read fail, κανονικά κολλήματα, reset και τα τοιαύτα...
Τώρα το τσιπάκι ήχου φταίει, οι μνήμες φταίνε, κανάς πυκνωτής φταίει, τρέχα γύρευε...

Τα διακοπτάκια ανοίγουν και μπορείς με ένα κατσαβιδάκι να ξύσεις τα ελασματάκια. Δεν χρειάζεται να παίρνεις καινούργιους. Μην τους πετάς τους παλιούς. Για το θέμα του ήχου και του reset δεν είναι τίποτε άλλο από την επαφή των 5V και 12V. Συνήθως είναι το θηλυκό από το mοnitor, πρέπει να ξύσεις το κάτω έλασμα. Επίσης πρέπει να ξύσεις με κατσαβιδάκι το θηλυκό βύσμα στο board του amstrad στην μονάδα (5V, το κάτω έλασμα. Πάρε και μια οδοντόβουρτσα με μπόλικο οινόπνευμα καθαρό (το άσπρο) και καθάρισε όλα τα edge connectors. Το θέμα του έντονου ήχου (σαν φύσημα σε ηχεία) είναι θέμα έλλειψης γείωσης από το θηλυκό των 5V.

Στο drive στο κάτω μέρος κόλλησε τις 2 γειώσεις μαζί (τα 2 μεσαία από τα 4) και τσέκαρε και τα 12V (την κόλληση πάνω στην πλακέτα του drive). Με αυτά θα είσαι κομπλέ. Το κόλλημα στα games ίσως είναι επειδή χάνει την επαφή των 12V και δεν σου γυρνάει έστω για λίγο το moter. Τα resets μπορεί να είναι στιγμιαία αναβοσβησίματα από το βυσματάκι των 5V που έγραψα παραπάνω. (αν πριν το λεγόμενο "reset" ακούς έντονο φύσημα στο ηχείο τότε είναι σίγουρα αυτό).
 
Μπορεί και να τέζαρε σχεδόν το τροφοδοτικό που είναι μέσα στο μόνιτορ. Δοκίμασε κάποιο εξωτερικό 5/12v σταθεροποιημένο να δεις αν στρώσει.
 
Κατ' αρχήν, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για να γίνω πιο συγκεκριμένος...

...στο θέμα του ήχου, δυστυχώς, τα συμπτώματα δεν είναι random, ώστε να με οδηγούν σε ελαττωματικές επαφές, αγαπητοί vp74 και ASiC...

Παραδείγματος χάριν το Commando δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, ενώ στο Cybernoid II αντικαθίσταται στο ένα κανάλι ήχου, η μελωδία από θόρυβο, ενώ από πίσω ακούω τα άλλα δύο κανάλια κανονικά.

Στο Skweek παρατηρώ αλλαγή του pitch σε κάποιους ήχους σε συγκεκριμένο κανάλι, ενώ στην αρχική οθόνη της Basic του Amstrad, όταν πατάω DEL, το beep ακούγεται κανονικά χωρίς παραμορφώσεις.

Κόλλημα μου κάνει σε λίγα παιχνίδια, όπως το Prohibition, που με πετάει κατ' ευθείαν μέσα στο παιχνίδι, παρακάμπτοντας την αρχική οθόνη με τις ρυθμίσεις, τα credits κτλ. ενώ και μέσα στο παιχνίδι, έχει μονίμως άπειρες ζωές και λάθος ήχο πυροβολισμού, πιο πολύ σαν θόρυβο και λάθος μουσική...

Όλα τα παραπάνω, αναπαράγονται κάθε φορά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, γεγονός που με οδηγεί σε καμένο AY ή όπως μου είπαν σε άλλο forum σε καμένο PIO 8255, το οποίο δεν ξέρω καν που θα το βρω σαν ανταλλακτικό, στην φανταστική περίπτωση που βρω κάποιον να ασχοληθεί με τις κολλήσεις...

ΥΓ: Ο υπολογιστής, ήρθε στα χέρια μου χωρίς διακόπτη on-off, δεν τον έβγαλα εγώ, ευτυχώς όμως βρήκα ακριβώς τον ίδιο στο ebay και όποιος χρειάζεται, ευχαρίστως να του χαρίσω έναν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
Όλα τα παραπάνω, αναπαράγονται κάθε φορά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, γεγονός που με οδηγεί σε καμένο AY ή όπως μου είπαν σε άλλο forum σε καμένο PIO 8255, το οποίο δεν ξέρω καν που θα το βρω σαν ανταλλακτικό, στην φανταστική περίπτωση που βρω κάποιον να ασχοληθεί με τις κολλήσεις...
Και τα δυο ολοκληρωμενα υπαρχουν στο ebay και δεν ειναι ακριβα.

http://www.ebay.com/itm/2pcs-NEC-D8255AC-2-D8255AC-DIP-40PIN-IC-ICs-/260820245518

http://www.ebay.co.uk/itm/AY-3-8912-DIP-28-GI-ER-3C-3-8-SKT-PLUG-/110792248999?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19cbbb8ea7
 
Πίσω
Μπλουζα