CPC Oxygen ξανά online & Αmstrad Αction scans !!

fgbrain

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
324
Αντιδράσεις
33
Το online περιοδικό CPC Oxygen έπειτα απο 2,5+ χρόνια απουσίας, επανήλθε ξανά... (σε άλλο host)

http://cpcoxygen.0moola.com/

:cool:

Για όσους δεν γνωρίζουν, στο ίδιο site θα βρείτε και σχεδόν όλα τα τεύχη (90 από σύνολο 117!!) του αγαπημένου (και μακροβιότερου) περιοδικού Amstrad Action!!

http://cpcoxygen.0moola.com/aa.html :thumbup:

Σπεύσατε, πριν ξαναπέσει το site !! :biglaugh:
 
...Mιά που λέμε για περιοδικά, έχουμε και νέο υλικό απο τον Michael "8bitten" Hansen. Ειδικά τα τεύχη του ACU, πιστεύω πως θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα... :D
 
Τελαμόοονααααααααααααα...Έλα να δεις τι μας έχει εδώ ο billy....billy επέτρεψε μου να σε ονομάσω Amstrad hunter!!!!
 
billy

μολις με προλαβες σχετικα με το ACU !! :)
 
...είχα δεί την σχετική είδηση παρασκευή μεσημέρι στην δουλειά, αλλά δεν μπορούσα να postάρω άμεσα, λόγω φόρτου εργασίας...

Επι τη ευκαιρία, fgbrain, να σε ευχαριστήσω για την πολύ καλή είδηση σχετικά με το CPC Oxygen :thumbup: (είχα μαζέψει πολύ πράμα απο εκεί πριν πέσει. Αρκετά παλιότερα, είχε online και -όλα- τα τεύχη του Amtix, θυμάσαι; Σιγά σιγά όμως τα αφαίρεσαν, μάλλον για να "κάνουν χώρο" στο "αειθαλές" Amstrad Action. :D ).
 
Λοιπόν, θα σας πω εδώ ένα μυστικό! Τυχαίως το ανακάλυψα...:rolleyes:

Προσέξτε το εξής: ftp://ftp.cmo.de/pub/computer/Amstrad_CPC/

Τι θα βρείτε εκεί??? Για τη amstrado-retro συλλογή σας απαραίτητα,

σε zip files (παρακαλώ!): Amstrad Action, CPC AI, ACPC, Amstar, Rundschlag, άλλα fanzines, books, games, demos κλπ κλπ κλπ :thumbup:

Παρακαλώ να μείνει μεταξύ μας...έτσι? :shh:
 
Μην ανησυχείς. Εγώ τουλάχιστον είμαι :rip:
 
Παιδιά καλησπέρα... μετά από πολύ καιρό ξανα-ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Όποιος ενδιαφέρεται για τα περιοδικά, και ετοιμοπαράδοτα στο κόστος των DVD, ας ρίξει μια ματιά στο http://www.cpcwiki.com ! :)
 
καλωσόρισες φίλε!!

:vbwave:

να σε βλέπουμε εδω στην Ελληνική παρέα μας συχνότερα...
 
Bump με το εξής νέο:

Σήμερα πήρα στα χέρια μου και την πλήρη συλλογή με σκαναρισμένα τα Computing With The Amstrad (49 τεύχη) καθώς και 6 τεύχη του CPC Attack! Θα ανέβουν σύντομα στο cpcwiki...
 
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα

A big announcement for all Amstrad Action fans and retro gamers in general. After 18 months in the making - on and off anyway - an Amstrad Action tribute magazine will be available on-line from 9 June 2008. As many CPC and retro fans will know, Amstrad Action was the best selling and longest running magazine for the Amstrad CPC range of computers. Despite running for over 100 issues it didn't go out with a fitting farewell issue. This tribute magazine hopes to resolve that.
The finishing touches to the magazine are being done as I write this. The magazine will be available in both printed and PDF formats (the download will be free while the printed version will be a minimal payment). Content will include reviews, news, features, interviews with the ex-magazine staff, interviews with people in the CPC scene, and much more. There might even be some exclusive blogs to tie in with the launch.
Amstrad Action tribute magazine issue 118 download

Φρεσκο,φρεσκο...εντυπωσεις το ΣουΚου

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xriLJJwkcqw]YouTube - Amstrad Action tribute magazine promo
 
Εγώ περιμένω την έντυπη έκδοση που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα αγοράσω...
 
Α, ναι :) Μάλλον θα γράφει περισσότερα στην τελική (τυπωμένη) έκδοση... Άντε, και στο RG :D

[EDIT] Μου την ψιλοσπάει που στο Retro Gamer όλο λένε για τα ίδια και τα ίδια sites (αμάν πια με το WoS! Ποιος δεν το ξέρει??) και αφήνουν τόσα sites (ειδικά μή αγγλόφωνα!) απ'έξω... έχουμε το μεγαλύτερο wiki και το 2ο μεγαλύτερο αγγλόφωνο site (ας όψεται το Zone!), και τίποτα... :( [/EDIT]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...του έκανα μία ανάγνωση, και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλοδουλεμένο !!

Περιλαμβάνει reviews πολλών πασίγνωστων νέων (ή και παλιότερων) freeware παιχνιδιών της amstrad scene που βλέπουμε κατά καιρούς στα νέα των διάφορων σχετικών sites, καθώς και reviews κάποιων παλιών εμπορικών παιχνιδιών - αμφότερα δοσμένα με το χαρακτηριστικό "στυλ" του ΑΑ. :D (οι βαθμολογίες σηκώνουν συζήτηση, αλλά έτσι και αλλιώς αποτελούν κάτι το υποκειμενικό).

Eπίσης υπάρχουν παρουσιάσεις διάφορων emulators (πάλι με "βαθμολογίες"), αναφορές σε demos (και ελληνικά, ασφαλώς), συγκριτικό τεστ με arcade conversions, παιχνίδια απο movie licences, παρουσίαση Symbos και παρεμφερών προγραμμάτων (όπως και διάφορων σύγχρονων utilities), συνεντεύξεις θρυλικών amstradoμορφών, αλλά και συνεντεύξεις παλιών συντακτών του περιοδικού (πολύ καλό αυτό !!), μαζί με στήλες "τι απέγιναν". (μέχρι και κουίζ υπάρχει, για τους πιό "άρρωστους").

Ολα τα κείμενα είναι γραμμένα με μεράκι, και αρκετά απο αυτά είναι βασισμένα σε παλιές, καλές αναμνήσεις, χωρίς σελίδες επι σελίδων με αναφορές που παραπέμπουν σε wikipedia, κλπ.

Σε γενικές γραμμές, όσο "άνευρη" και σε σημεία, πρόχειρη (προσωπική άποψη) υπήρξε η πρόσφατη κυκλοφορία επετειακού τεύχους παλιού ελληνικού περιοδικού μικροϋπολογιστών, τόσο συναρπαστική είναι η κυκλοφορία του τεύχους 118 του ΑΑ, και είναι αντάξια ή και καλύτερη παλιότερων προσπαθειών (όπως το περίφημο τεύχος 107 του ZZap!64 που είδαμε πριν κάποια χρόνια, κλπ). :thumbup:

Σίγουρα υπάρχουν και κάποια σημεία ("τεχνικά" και μη) που μπορούσαν να βελτιωθούν ή να διευρυνθούν αρκετά, αλλά και πάλι το τελικό αποτέλεσμα είναι σε πολύ καλά επίπεδα !!

Ξεκινήστε αμέσως το ρετρο-διάβασμα !! :D
 
Αν και η εκτυπωμένη έκδοση θα είναι αρκετά ακριβή (Lulu.com γαρ...), εγώ θα το πάρω. Δεν το έχω διαβάσει - το αφήνω για το 'πραγματικό' περιοδικό :)
 
Sorry ρε παιδιά αλλα το CPC Oxygen που υπάρχει? Όλα τα URLs εδώ είναι dead!!!

Καμμιά ιδέα???
 
Το δικο μου link παιζει μια χαρα...
 
Πραγματικά, κι εγώ δεν έχω πια κάποιο link που να παίζει...
 
Πίσω
Μπλουζα